MirijamFrankl MirijamFrankl komentáře u knih

Nesmírně čtivý a přínosný příběh. Nemusíte být psychologem, abyste porozuměli, stačí být čtenářem a člověkem!

07.01.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Výborná kniha napsaná strhujícím stylem, se srdcervoucí upřímností. Velice děkuji autorce za propojení YA literatury a pro ni trochu netradičního historického děje.

11.03.2019 5 z 5

Vlasy dryád Vlasy dryád Renata Štulcová

Ať si říká kdo chce co chce, já jsem z knihy nadšená. Rafaelka mne jako vždy pohltila a nepustila až do poslední stránky. Bylo tam přiměřeně napětí i té sladké romantiky, kterou si podle mě Marina zaslouží. Některé postavy mě překvapily, několikrát jsem se zasmála a něco mi vyrazilo dech - za mě super.
Pokud bych měla něco vytknout, tak by to bylo přidávání nových postav, které nehrály v příběhu žádnou roli místo rozvíjení známých charakterů, o nichž se v sérii zatím téměř nic neprozradilo a pár logických nedostatků (např. účel výměny brýlí).
Pokud pomineme tyto dva minusy, je to dokonalá četba pro romantické dívky hledající i nějakou tu napínavou a tajuplnou zápletku a samozřejmě nejen pro ně.

24.01.2019 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčka mě upřímně dostala. Chvíli mi trvalo se začíst, ale circa po sedmdesáté stránce se četla sama! Děj plynul rychle a zajímavě se zde proplétalo několik dějových linek spojených zajímavým filozofickým podtextem. Postavy byly jako z masa a kostí, některým člověk strašně fandil, jiné zatracoval a zatracoval. Celá kniha byla napínavá od začátku do konce a skončila opravdu nečekaně. Líbily se mi i mnohé myšlenky díla. Samozřejmě se zde našlo pár chybiček, ovšem ty byly vskutku zanedbatelné. Celkově to ve mně zanechalo opravdu hluboký dojem.

18.11.2017 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Drama, které má co říci i dnes. I přes odlišnost doby a především jazyka (u něhož jsem se někdy vážně pobavila) mi přišlo snadné a přirozené vcítit se do protagonistky, mladé ženy, která zůstala na všechno sama, žena dotlačená okolnostmi a zájmy jiných lidí do nemožné situace.

05.09.2020 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Výborná klasika nepostrádající dobře promyšlené postavy, jemnou romantiku i vášnivá dramata. Musím přiznat, že u některých pasáží dopodrobna rozebírající Levinovy úvahy o evropském zemědělství jsem se trochu nudila, ale věřím, že i tyto pasáže mají svou hodnotu a mnohé, hlavně mužské čtenáře zaujmou více.

13.07.2020 5 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

Velmi příjemné překvapení, kniha napsaná překrásným jazykem, s neotřelým nápadem. Kniha, která člověka jemně, nenásilně, ale účinně donutí otevřít mysl a roztáhnout křídla fantazie a zamilovat si všechny postavy. Oceňuji rovněž sladkou, avšak nikoliv patetickou romantickou linku.

28.06.2020 5 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Tato knížka je jedna z mál, co mě dohnaly k slzám a donutily mě zamyslet se nad tím, co znamená OPRAVDOVÁ láska. Ubohého Erika - fantoma, mi bylo na konci moc líto a zároveň jsem ho velice obdivovala.

11.01.2019 5 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Napínavá, čtivá kniha se sympatickými postavami a zajímavými rasami. Velkým bonusem tohoto dílu dle mého byli kočkodlaci, méně tradiční než například trpaslíci a elfové. Samozřejmě se v knize píše o mnoha bitvách, Paolini se je však pokaždé snaží podat jinak, zajímavě, a z větší části se mu to i daří. Možná v závěrečné bitvě proti Galbatorixovi jsem čekala od Eragona trochu více důvtipu, než že začne dotírat na královo kamenné srdíčko, ale v pohodě.
Co mi hodně vadilo bylo posledních cca. sto stran, které byly v podstatě vycpávkou jenom o tom, že Eragon lítal po celé zemi a pomocí jména Starověkého jazyka, na které ani nepřišel sám, vyřešil všechny problémy. To už mi přišlo moc.
Každopádně, celá série byla krásná, měla svou výjimečnou atmosféru, postavy, jejichž
osud vám není lhostejný. Autor se inspiroval jinými, to ano, ale myslím, že kupříkladu tematiku ras, na níž je inspirace jinými literáty nejvíce vidět, zvládl docela originálně a hlavně draky nám ukázal ve zcela novém světle. I Paoliniho styl se s každou knihou zlepšoval. Jsem rozhodně ráda, že jsem si Odkaz přečetla a pokud Paolini přijde s něčím novým, ať už v Alagaësii nebo mimo ni, určitě to zkusím.

11.07.2018

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Jedna želva za druhou není příběh o duševně nemocné dívce. Je to vyprávění o otázkách. Celou knihu jsem vnímala jako jeden velký otazník.
Postavy jsem si zamilovala a upřímně jsem jim fandila do poslední stránky. I detektivní zápletka byla dobrá, osobně mne velice zaujal pohled rodiny oběti.
Tato kniha mne oslovila a určitě jsem jiné nečetla naposledy.

26.05.2018 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Eldest byla rozhodně zvláštní kniha a neméně zvláštní jsou mé pocity z ní.
Hned zezačátku mi připadala trochu moc hrr, smrt některých postav na prvních stránkách jaksi náhlá, nedotažená. Pak se však příběh rozběhl a už to byl starý známý Eragin, trpaslíci a samozřejmě dračice Safira. Část v Ellesméře mě bavila hodně, hlavně ne vždycky nejšťastnější romantické linky mezi postavami, díky nimž ale posiloval vztah mezi Eragonem a Safirou. Bylo zajímavé sledovat Eragona během jeho úspěchů i zklamání, a svými chybami mi byl o to bližší. Nebyl to žádný dokonalý superhrdina, a tak to má být. Dokonalé postavy bývají tak nevýslovně nudné!
Příběh se ale nezaměřuje pouze na Eragona, jak tomu bylo v první knize. Dějové linie tu máme rovnou tři. Eragon a elfové, Roran v Carvahallu a Nasuada s Vardeny v Surdě. Musím říci, že nejvíce mě bavila třetí, kvůli Nasuadině drzosti, mazanosti a ironii, se kterou zatočila s nabubřelými politiky.
Závěrečná bitva mě bavila o trochu méně než zbytek knihy, ačkoliv nebyla napsána nijak špatně. Konec byl sice hrozně předvídatelný ( ačkoliv jsou moje domněnky v tomto směru obyčejně mylné, tentokrát jsem to trefila i já), nicméně velmi hezky a citlivě podaný.
K samotnému stylu: je jednoduchý a příjemně se čte. Eragon se v mnoha věcech podobá Pánu prstenů, ale je dynamičtější a méně popisný, což mě osobně vyhovuje víc.
Eldest se mi líbil. Samozřejmě je tu pořád prostor ke zlepšení, a já doufám, že v Brisingru se zase posuneme dále.

13.05.2018 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Opravdu poučná a zároveň lehko stravitelná kniha.Chbosky vytvořil velmi zvláštního a přitom sympatického hrdinu i ostatní postavy.
Líbila se mi i netradiční forma podání, taková hodně otevřená(už se nedivím,že je kniha označená 12+).

25.07.2017 5 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

!POZOR! OBSAHUJE SPOILERY!!!!!!!!!!!!!!
Velice dobrá kniha,ale mám tentokrát pár výhrad.
Zaprvé si myslím, že by se v knihách,pokud je označujete pro mládež,ne dětské, mělo trochu přestat idealizovat,jelikož mě už tolik nebaví číst seznamy Horácových a Willových úspěchů a věřit, jak zůstali superskromní a přátelští.Docela bych uvítala složitější postavy a situace.
Proto pro mne byl v jistém ohledu Šakinova smrt plusem.
Naopak na knize oceňuji,že nám Flanagan představil úplně nové světy(Toskano,Nihon-džin) a zajistil přitom návrat některých starých známých.
Velikým kladem desáté knihy je rovněž vztah mezi Evanlyn a Alyss, protože zase nejsou hned po usmíření nejlepší kamarádky.
Musím ovšem vyzdvihnout humor autora,Hraničářův učeň je jedna z mála knih,co se u nich nahlas směji.
Takže jinak moc fajn knížka a možná se k ní i vrátím.

24.07.2017 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Zatím nejlepší kniha od Agathy,co jsem četla,předčila dokonce i Orient-Expres!
Zaprvé je psaná moc příjemným stylem,fascinuje mne zdvořilost minulých dob.
Pak je tu nanejvýš napínavá a zajímavá zápletka plná zvrat.Zápletka,která se sice zašmodrchává,vražd přibývá,nikdo neví,komu může věřit a každá drobnost může být falešná či nefalšovaná stopa,ale pořád na konci dává dokonalý smysl.
Oceňuji rovněž hlubokou,šílenou psychologií postav.I díky nim bylo v knize tolik zvratů.
A i v téhle seriózní detektivce se našlo místo pro trochu happy endů,shipování a správně klišoidních konců!

18.06.2017 5 z 5

Deník Deník Anne Frank

To DuncanIdaho:
Přesně.Jenom nesouhlasím,že by to puberťáci pokládali za smyšlenku.Já to třeba četla ve dvanácti a rozhodně mě to zasáhlo.

14.04.2017

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Hraničáři ani tentokrát nezklamali.Jako obvykle jsem se nahlas smála Haltovým hláškám a tajila dech při napínavých scénách.Autorův styl je prostě dokonalý,v knize nemá žádná hluchá místa.
Epilog mě hodně dojal.
POZOR!SPOILER(i když ne moc velký)
Bude mi chybět Will jako opravdový učeň.Ačkoli počítám,že se ještě má co učit.

08.02.2017 5 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Popis bitvy a postavy mě bavily moc a také se mi líbil ten konec.
Celou knihu jsem dočetla jedním dechem.Nic náročného,ale příjemně vás to pohladí po duši a potěší.
A pan Flanagan má skvělý vypravěčský talent.

22.01.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ještě lepší než Dívka.Zamilovala jsem si postavy,každá z nich byla lidská,opravdová,nedokonalá.
Knížka mě donutila zamyslet se nad životem a nad tím,jak ho vlastně trávíme a nádherně rozezněla struny mého srdce.
Jednou větou:Prostě ho žij.

08.01.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jako ušlo to,ale jsou to pořádné horory.Z toho budu mít celoživotní depresi.
,,Mrtvice z hororů národních".

25.09.2016 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nádherná kniha, ke které se určitě ještě vrátím !

26.03.2016 5 z 5