mirek93 mirek93 komentáře u knih

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Celkem povedený díl. Přijde mi odlišný od ostatních v počtu postav a jejich vzájemných interakcích.

Na konci je překvapeni s velkým spádem asi posledních 100 stran. Zbytek knihy je budování postupného napětí.

Doporučil bych i dalším k přečtení.

17.05.2023 3 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Kniha je napsána poměrně čtivě. Má podle mě originální nápad na cestování v čase, který vypadá, že má smysl, pokud tedy věříte, že čas neexistuje.

Příběh knihy má i filozofický přesah a v podstatě odpovídá na otázku: co by se dělo v případě objevení stroje času. A jak by s nim různí lidé naložili. Je zde i příjemná a nenucená lovestory napříč časy.

Knihu bych rozhodně doporučil a dovedl bych si představit i její filmové zpracování.

18.04.2023 4 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Když jsem si o knize četl, přišla mi poměrně zajímavá - jinak bych si ji ani nekupoval. Jenomže při čtení mi příběh začal připadat poměrně plytký. Příběh má úroveň asi jako tuctový americký film o únosu. Mám dost pocit, že kniha je napsána jako námět na film bez nějaké větší literární hloubky či zajímavého stylu psaní. Jsou zde klišé a diverzita v zastoupeni postav stejně jako v dnešních amerických filmech - takže s případným filmováním rozhodně nebude problém.

Na konci všechny unesené postavy nepochopitelně dostanou stockholmský syndrom a začnou hledat chybu v sobě aneb dokonalá ukázka myšlení dnešních Američanů.

Knihu bych nedoporučil. Od paní spisovatelky bych si již žádnou knihu nekoupil.

30.03.2023 1 z 5

Konzultant Konzultant Bentley Little

Od knihy jsem mnoho nečekal, ale byl jsem velmi překvapený. Jedna se o výborný horor, který startuje poměrně nenápadně. Postupně začnou přibývat nějaké podivnosti a po nějaké době se vše zintenzivňuje až do úplného šílenství na konci knihy.

Je to asi zatím asi o nejbrutálnější a nejexplicitnější horor co jsem četl.

Skvělý nápad hororu, který je zasazen do korporátního prostředí. Jakožto člověk, který pracuje převážně v korporátech a dokonce i v podobných firmách, dovedu ocenit tento nápad. A vidím v něm, některé podobnosti se skutečnými firemními nařízeními a politikami, ovšem pouze vzdáleně a v náznacích - naštěstí .

Osoba konzultanta je popsána a zpracována skvěle.

Knihu bych určitě doporučil i dalším.

10.03.2023 5 z 5

Ostrov Ostrov Robert Merle

Téma knížky se mi líbilo. Představa, že se ocitnete na pustém ostrově spolu s dalšími lidmi, z nichž většina nebude s vámi v lecčem souhlasit a vám třeba i způsobovat nepříjemnosti kvůli jejich počtu, je pro mě z velké míry děsivá. V podstatě jste na místě, odkud není úniku a proto musíte se snažit vyjít s ostatními a nerozdmychávat nějaké konflikty.

Všechno to politikaření o moc nad ostrovem. Všechny ty problémy, které si ti lidé způsobili vlastní hamižnosti a nespravedlivým zacházením s pro ně podřadnými lidmi je zrcadlem lidské přirozenosti. Tato kniha je jen důkazem, že se lidské myšlení nikdy nezmění, pouze se mění doba a její vymoženosti a konkrétní problémy.

Rozhodně doporučuji. Pan Merle je velký spisovatel a jeho způsob vyprávění a líčení se mi tady velmi líbil jako i u jiných jeho knih. Navíc bych řekl, že kniha má i nějakou hlubší myšlenku, o které může člověk přemýšlet a něco si z ni odnést.

27.02.2023 4 z 5

O Životicích jsem nikdy předtím neslyšel. Rozhodně je skvělé, že si paní autorka dala takovou práci s rešerží k této knize a seznámila širokou veřejnost s těmito hrůznými událostmi.

Nicméně, si myslím, že by možná bylo lepší uchopit tohle téma jako román než jako literaturu faktu protkanou malými povídkami či příběhy, kde se každou chvíli věnuje někomu jinému a díky velkém množství jmen, se některé ty jména pak pletou.

Kniha je na druhou stranu velmi krátká navíc s desítkami stran obrázku. Dá se přečíst knihu v klidu za jeden den. Bohužel mě kniha formou kdoví jak nenadchnula.

07.02.2023 2 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Rozhodně velmi zajímavá kniha pro fanouška hry o trůny. Člověk se dozví spoustu zajímavých informaci o postavách, kterých ani neslyšel a nebo pouze jen zmínky.
Příběh je vyprávěn jako kronika, což nebylo špatné, protože jinak by kniha byla rozepsána na celou sérii knih, což by Martin asi ani nezvládl do konce života. Bohužel je to pouhá půlka Targarenského příběhu.
Určitě mohu doporučit hlavně fanouškům hry o trůny. Pro zbytek nových čtenářů by zde mohlo byt spoustu informací, které je budou mást.
Těším se už teď na další díl, i když je v nedohlednu.

01.02.2023 4 z 5

Tato knížka je dle mého skromného názoru napsána čtivě a pěkně, ale na druhou stranu poměrně stručně, když porovnám s filmovým zpracováním. Spousta věci je zde pouze naznačena a jen pár stránkami popsána. Na druhou stranu, je zde lépe vystihnuté myšlení hobitů, což se mi oproti filmu více líbilo. Jinak v knize je z drtivé většiny vše co je ve filmech.
Když pominu porovnávání s filmovým zpracováním, jedna se o poměrně pěknou knihu, kterou bych spíše doporučil mladším čtenářům. Některé pasáže mi vysloveně přišli psané jako pro děti.
Bohužel musím i konstatovat, že se mi líbil více film než knižní zpracování asi poprvé v životě.

10.01.2023 3 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Skvělá kniha o upírech. Je dobře napsána, děj je dobrý a přichází několik zvratů během cele knihy a největší na konci.
Je sice dlouhá, ale bavila mě celou dobu.
Rozhodně doporučuji a těším se na další díl.

23.12.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Trochu mě překvapuje poměrně nízké hodnocení knihy, vzhledem němu jsem uvažoval, že si ani knihu nepořídím a teď vím, že bych udělal chybu.
Kniha je napsána pěkné, děj odsypá a není příliš dlouhý. Ke konci knihy je překvapeni a rozuzlení celého příběhu.
Kniha nebyla kdovíjak děsivá, ale i přesto se mi celkem líbila. Bylo to takové oddechové čtení.

29.11.2022 3 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Hlavní postavy - Belle - mi bylo ze začátku líto, když zažívala strasti ve své domovině a držel jsem ji palce. Bavil mě také popis života v Chicagu v předminulém století.
Později se z ní stal vraždící maniak, se kterým jsem se už ztotožnit naštěstí nedokázal. Poprvé co jsem nějakému padouchovi, který byl hlavní hrdina, přál ať ho konečně dopadnou.
Na konci velké a dost smutné překvapení.
Kniha se celkem dobře četla. Inspiruje se skutečnými událostmi, i když je dost upravuje.
Po dočtení se člověk musí zamyslet čeho všeho jsou lidé schopni.

25.11.2022 5 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Kniha byla celkem čtivě napsaná a je rozdělena do poměrně krátkých povídek.
Některé povídky se mi vůbec nelíbily a zase na druhou stranu některé byly dobré.
Většina povídek jsou žánru sci-fi. Vzhledem k tomu, že už jsou povídky poměrně staré, tak mi spousta věci přišla usměvných, ale zase na druhou stranu jsou tu i výjimky, u kterých jsem žasnul - například Savana.
Některé povídky obsahuji i nějaké filozofické myšlenky.
Nejlepší povídky za mě: Savana, Dlouhý déšť, Míchačka na beton, Město, Marionety, Nultá hodina.
Celkem dobře čtení, které se dá dále doporučit.

31.10.2022 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Dobře napsaná kniha o zvěrstvech páchaných Sověty na obyvatelích baltských zemí. Upřímně jsem o těchto věcech předtím neslyšel.
Děj je sepsán z pohledu 15 leté dívky. Kniha byla dost emotivní v průběhu, ale hlavně na konci.
Člověk si uvědomí jaké má štěstí, když čte o hrůzách jaké si někteří lidé prožili. Mrzí mě, že nikdo za tyto zvěrstva nebyl potrestán a dodnes je Rusové ani neuznávají!
Rozhodně bych knihu doporučil k přečtení.

24.10.2022 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Toto mistrovské dílo bylo bez pochyby nejlepší knihou, jakou jsem kdy četl. Je zde skvělý příběh, který vás vtáhne do děje. Je zde humor, který vás rozesměje. Je zde i pár smutných události, které vás třeba donutí uronit i nějakou tu slzu (2x :)). Je zde také velká porce napětí a krásný zamilovaný příběh.
Kniha byla také nejdelší knihou, jakou jsem četl. Z počátku jsem si říkal, že ji nebudu schopen dočíst a musím říct, že bych takto skvělou knihu zvládl přečíst, i kdyby měla stran jednou tolik. Odnesl jsem si ponaučení, že nezáleží na délce knihy, ale na tom jak je napsána.
Knihu si doufám přečtu ještě alespoň jednou. Po čerstvém dočtení knížky, se mi už teď stýská po skvělých 50.-60. letech na americkém jihu a dobrodružstvích, které hlavní hrdina zažije.
Rozhodně knihu velmi doporučuji!. Určitě se nenechte odradit její délkou :)

17.10.2022 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Příběh se mi líbil. Měl dobrou zápletku i spád. Doporučuji.

28.09.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Velmi zajímavá kniha o KLDR psaná formou rozhovorů s lidmi z různých oblastí společnosti. Člověk se dozví jejich názory, zkušenosti a zážitky. Potom i nějaké zvláštnosti a zajímavosti z korejské kultury a historie.
Knihu rozhodně doporučuji. Člověk dostane hlubší představu o tom, jak KLDR funguje a jak se v ní žije a uvědomí si, že má štěstí, že žije, kde žije. Po této knížce si rozhodně rád přečtu další knihy o KLDR.

16.08.2022 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Kniha je dobře a čtivě napsána. Jsem příjemně překvapený, jakou zápletku autorka vymyslela pro druhy díl, protože jsem nečekal nic jiného než bylo v prvním díle. Během děje se stane několik zajímavých a překvapivých zvratů, ale strašidelně kniha moc nepůsobí.
Knihu bych doporučil a určitě si přečtu další díl.

07.08.2022 3 z 5

Střet impérií Střet impérií Ben Kane

Kniha je o válce mezi Makedonii a Římem. O tomhle konfliktu jsem předtím nevěděl vůbec nic, ale nutno říct, že mi přišel zajímavý a dozvěděl jsem se spoustu nových věci.
Příběh je vyprávěn z pohledu více postav z obou stran konfliktu, Jak urozených, tak obyčejných vojáků, což se mi velice líbilo a bylo to velmi zajímavé a osvěžující číst i o životě obyčejných lidi a ne jen nějakých generálech apod.
Nakonec bych knihu doporučil lidem, které zajímá římská nebo helénská tematika a nebo historické romány obecně.

28.07.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Kniha je poměrně čtivě napsána. Má 345 stran celkem velkých písmen, takže není příliš dlouhá.
Hlavní postava je poměrně naivní a trpící těžkou paranoiou. Jako osoba mi přišla místy nesympatická a nebyl jsem se schopen ztotožnit s jejími myšlenkovými pochody nebo zdůvodňováním či podivným rozhodováním.
Asi v poslední třetině kniha nabrala celkem tempo a vtáhla mě do děje.
Nakonec si myslím, že kniha není špatná a dokázala mě na konci celkem překvapit. Takže bych ji i doporučil.

19.07.2022 2 z 5

Misery Misery Stephen King

První kniha co jsem přečetl od pána spisovatele Stephena Kinga. Než jsem to četl, neměl jsem vysoké očekávání. Ale nutno říct, že je vyprávění, popisy a úvahy hlavního hrdiny naprosto dostaly.
Kniha je skvěle napsána a úžasné se čte. Opravdu skvělá kniha. Musím si teď přečíst další knihy od pana Kinga.

06.07.2022 5 z 5