Mindy Mindy komentáře u knih

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Kladně hodnotím slušnou dávku napětí a krátké kapitoly, díky nimž je kniha rychle přečtená. Celkově mi ale přijde taková nedomyšlená, že by se takto chovali téměř třicetiletí lidé - no nevím. Postava mi tedy nebyla sympatická ani jedna a to vysvětlení mě taky nijak neohromilo.

17.01.2023 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Tak to bylo velmi podivné přátelství. Lila se chovala příšerně, vůbec jsem jí nerozuměla. Ani se nedivím, že letěla oknem. Celá kniha je velmi zdlouhavá, celkově mě zklamala, do dalších dílů se pouštět nebudu.

07.11.2022 3 z 5

Sushi v dushi Sushi v dushi Eva Urbaníková

Autorka popisuje život v Japonsku - zvyky, výchovu dětí, vaření jídla, chování lidí k sobě navzájem v rodině, manželství i zaměstnání. Na jednu stranu obdivuji tu jejich úctu, pokoru, disciplínu, ovládání a obětování se, na druhou stranu si nedovedu představit život bez takových projevů, jako je objetí nebo pohlazení. Manželství lidí z tak rozdílných kultur bohužel asi nemá moc šancí vydržet, a to se Denisa opravdu snažila. No holt jiný kraj - jiný mrav.

11.09.2022 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moje první setkání s japonskou literaturou. Na jedné straně samý sex a alkohol, na druhé krásný citlivý příběh čisté lásky. Hodnotím kladně, ale celkový dojem mi kazí velký počet sebevražd mladých lidí.

09.02.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Lidstvo si myslí, že může vládnout celému světu a že dokáže trumfnout přírodu.
Další skvělé dílo Karla Čapka.

21.12.2021 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Dodnes mám v živé paměti, když jsem byla malá a v rádiu hráli jeho písničku, tak jsem zavelela: "Ticho! Kája zpívá." A celá rodina musela být potichu, dokud písnička neskončila. Jojo, "Goťásek" byl můj idol. Pak ho sice postupně nahrazovali jiní, ale při koupi této knihy jsem se vůbec nerozmýšlela a rozhodně nelituji. Kniha je nádherná.

14.11.2021 5 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

V knize prožíváme s autorem půlroční období (od jara do podzimu), které se rozhodl strávit téměř osamocen v horách. Užívala jsem si s ním tu samotu, přítomnost pouze srnců, zajíců, svišťů, kamzíků a občas některého ze vzdálených sousedů.

18.03.2023 4 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Po Čajové dívce se mi dostala do rukou další kniha této autorky a já jsem znovu nadšená. Děj knihy nás zavádí opět do Asie, tentokrát je to Korea, a jedná se o nesmírně zajímavý příběh o ženách, které se věnují potápění a lovení v moři, čímž živí své rodiny.
Taky jsem se hodně dověděla o korejské historii, o které jsem tedy nevěděla skoro nic - o Incidentu 43 jsem slyšela poprvé a při čtení mi doslova běhal mráz po zádech.
Je to úžasná a obohacují kniha, po jejímž dočtení jsem si musela hned na tabletu vyhledat dokumenty o henjo a ostrově Čedžu.

08.12.2022 5 z 5

Vánoční překvapení Vánoční překvapení Daisy Bell

Roztomilý příběh o zatoulaném štěňátku je určen především pro čtenáře z řad dětí, ale určitě si najde své příznivce i mezi dospělými. Je to krásné čtení plné lásky, dobroty a vlídnosti, vše okořeněné vánoční atmosférou. Kniha si zaslouží pět hvězdiček.

27.07.2022 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Trochu zavádějící název. Čekala jsem nějakou legrační oddechovku a ony to byly dva moc hezké příběhy. Jeden z padesátých let a druhý ze současnosti (nad tím náhodným setkáním po pětadvaceti letech přimhouřím oko). Obě hlavní hrdinky měly mé velké sympatie.

16.07.2022 4 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Nejsem cílová skupina této knihy, proto mě nenadchla tak, jako většinu ostatních.
První půlka zdlouhavá až nudná, druhá půlka to zachránila. Konec až moc uspěchaný a idylický. Po letech ne-komunikace se všichni poobjímají, vše si vysvětlí a navzájem si odpustí. Takový klasický americký závěr.

10.05.2022 3 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Vybrala jsem si polský historický román a - ach, to byla nádhera!
V knize je (přibližně) popsán průběh Chmelnického povstání v Polsku v polovině 17. století. Henryk Sienkiewicz mě dokázal naprosto vtáhnout do děje, úplně jsem tam byla- s rytíři na hradbách jsem viděla kozácká ležení a při poslechu Zaglobových historek jsem cítila na jazyku medovinu. Nikdy bych nevěřila, jak mě bude bavit číst podrobný popis bitev (a že jich bylo). Nechybí humor, láska, romantika. No prostě úchvatné.

28.07.2021 5 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Tolik laskavého humoru a životní moudrosti!
Z povídek je cítit optimismus, inteligentní humor a úžasné postřehy ze života. Krásné čtení.

21.10.2019 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Děsivé, ale přitom místy zábavné. Kniha se velmi dobře a rychle čte. Ale obávám se, že příští generace neosloví tak, jako nás teď, protože jména současných politiků, která se zde vyskytují (Babiš, Bartoš, Okamura), budou nejspíš zapomenuta. Při citaci premiéra: "Musíme zamésť před vlastním prahem. Mějtě oči otevřené..." si budou myslet, že se jedná o chybu tisku.

18.07.2023 4 z 5

Ulice Zlodějů Ulice Zlodějů Mathias Énard

Tak to bylo něco z úplně jiného soudku. Maroko - země islámu a muslimů. Platí zde jiná pravidla, předpisy a nařízení. Kniha mě obrovsky překvapila. Jedná se o poutavý příběh marockého chlapce Lachdara, jehož osud je nalajnován tak neuvěřitelně! Celou dobu jsem mu držela palce, ovšem ten konec mě dostal. Já musím dát plný počet.

08.06.2022 5 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Sbírka povídek českých autorů, které se odehrávají v období Vánoc. Nečekejte dojemná radostná setkání, jsou to příběhy, kde má hlavní roli smutek, samota, nevěra, stáří, nemoc. Nejvíc se mi líbila "Vánočka" od Petry Soukupové a "Vánoční přání" od Marka Epsteina.

06.04.2022 4 z 5

Hyde Park Civilizace Hyde Park Civilizace Gabriela Cihlářová

Tuto knihu - přesněji řečeno knihy (1.+2. díl) jsem dala manželovi pod stromeček, ale samozřejmě nejdřív skončily na mém nočním stolku. Rozhovory zde uvedené vás úplně pohltí, ať se jedná o vědce, sportovce, lékaře či fotografa, vše je podáno srozumitelnou formou. Daniel Stach je skvělý moderátor a se svou kolegyní Gabrielou Cihlářovou odvádí vynikající práci.

07.01.2022 4 z 5

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Parádní. Dobře se to čte plus se čtenář hodně doví o životě v Anglii v polovině 19. století. Příprava loupeže byla opravdu precizní, však taky zabrala zhruba 2/3 knihy. A ta zlodějská hantýrka mě úplně dostala.

23.02.2021 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Výborná knížka. Tři krásné příběhy z různých koutů zeměkoule. Až se nechce věřit, že se všechny odehrávají ve stejnou dobu. Krásné propojení na závěr, moc se mi to líbilo.

28.12.2019 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Skvělá kniha. Opět se setkáváme s hrdiny ze "Skály", podrobněji se seznamujeme s neuvěřitelným osudem Tormoda (neboli Johnnyho) - prostě otce Marsaili. A to je teda opravdu něco. Moc dobré.

21.08.2018 5 z 5