milito999 Online milito999 komentáře u knih

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Téměř žádný román viktoriánské doby nezačíná s tak silným příběhem - Michael Henchard se opije a prodá svou ženu a dítě neznámému námořníkovi. O 18 let později se jeho žena vrací a nachází ho jako vysoce postaveného starostu v Casterbridgi. Kniha plná postupně odkrývaných tajemství a když už se zdá, že je vše na dobré cestě, opět zasáhne osud a přichází tragédie za tragédií.

Hardyho největším tématem jeho románů je nešťastný osud a determinace hlavních postav od samého začátku příběhu. Hardy byl znám jako pesimista a mistr tragédií. Téměř žádný z jeho románů nekončí šťastným koncem (kromě Daleko od hlučícího davu a Pod listnatým stromem).

20.04.2023 5 z 5

Lesáci Lesáci Thomas Hardy

Román z viktoriánské doby, kdy ženy neměly jak uniknout z manželství, kde nebyly šťastny a zároveň jim nebylo dovoleno cokoliv mimo manželství s jiným mužem.

20.04.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Potřebovala jsem knihu, od které se nemohu odtrhnout. Nove vydání, poprvé v českém překladu, mě nadchlo! Za první večer jsem přečetla 179 stránek a pokračuji dále.

Kniha se odehrává v totožném vesmíru co Daisy Jones. Fiktivní americká filmová hvězda typu Elizabeth Taylorové, chce poprvé v životě vyprávět svůj životní pribeh a vybere si k tomu překvapivě dost neznámou autorku.

Nečekané zvraty, zajímavé vztahy, ale i na Hollywood místy pevné vztahy. Baví mě postava Evelyn. Je to silná žena, která je bolestivé upřímná a místy i drsná, ale to ji naučil život. Její postava nám ukazuje, že někdy je dobře, prostě jen chytnout příležitost za pačesy a vstříc neznámé budoucnosti.
Udělat kroky, které nám ostatní neschvalují. Hlavní je věřit si a nebát se. A že má Evelyn sebevědomí až až.

18.02.2023 5 z 5

Chawtonské dopisy Chawtonské dopisy Jane Austen

Tuto knihu doporučuji každému, kdo si přeje nechat promluvit Jane Austenovou skrze své vlastní dopisy. O Jane neexistuje žádný deník, pouze pár dopisů a právě ty nám ukážou jinou tvář autorky a přece podobnou té, jak ji známe z jejich románů.

13.02.2023 4 z 5

Pernštejnské ženy: Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie Pernštejnské ženy: Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie Pavel Marek

Pernštejnské ženy. Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie.

Rozsáhlé dílo o všech pernštejnských ženách 16.století. Konečně kniha o ženách jako takových a ne jen s popisem za koho a kdy se provdaly či kolik měly děti.

Sám autor čerpal nejen z českých archivů, ale z mnoha evropských. Dostává se nám tedy ke čtení téma, které bylo lety opomíjeno, jelikož se o něm mnoho nevědělo.

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

Na tuto knihu jsem narazila náhodou cestou kolem mého oblíbeného knihkupectví na Jiřího z Poděbrad. Pokaždé tam narážím ve výloze na knihy, které mě zaujmou.

Autobiografická novela vydána po 66 letech od svého napsaní. Jednoduše a přitom tak krásně a čistě popsaný příběh přátelství dvou žen. Sama autorka přitom svůj příběh považovala za příliš „intimní“, než aby jej za svého života publikovala. Vypráví v něm o silném přátelství dvou dívek, které sdílejí dramata svých prvních milostných vzplanutí, ale spojuje je i odpor ke společenským konvencím a tradiční ženské roli v životě.

Co rovněž zaujalo je předmluva adoptivní dcery autorky a autentické fotografie z té doby.

13.02.2023

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Již druhá kniha od spisovatelky Aleny Mornštajnové, kterou jsem přečetla - Tiché roky.

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Nestává se mi často, že bych se začetla tak, že zapomenu i na čas, kdy už bych měla jít spát a tato kniha na mě měla přesně tento efekt.

Po knize Listopád se jedná opět o velmi silný příběh. Kniha vypráví o životě zakřiknuté dívky Bohdany, která pátrá po tom, proč je její tatínek takový mrzout, proč se museli přestěhovat z Prahy a možná i po tom, proč je ona sama “jiná” a od dětství nemluví.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vykreslení surového života ve Slezsku takového, jaký skutečně byl. A hlavně popis regionu, kterého se naše literatura jinak nedotkla. Dnes už si jen těžce dokážeme představit, jak naši předkové žili a jak my se máme v porovnání s minulým stoletím, které vlastně bylo relativně nedávno.
Těším se na druhý díl a hlavně na to, až se do Karvinska vydám k šikmému kostelu nasát tamní atmosféru.

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Včera v noci jsem dočetla druhý díl trilogie Šikmý kostel a jsem stále plná emocí. Posledních 200 stran jsem nemohla odložit.

Říkám si, jaké hrůzy lidé museli přetrpět. Neumím si představit, že mi odvedou dítě a dají ho do cizí země na převýchovu, manžela zastřelí před domem a vy nemůžete udělat naprosto nic. A ženy byly neuvěřitelně silné! Asi nejsilnější momenty byly právě na posledních stránkách. Trochu vidím paralely v současné době a je mi úzko.

Karin Lednická napsala strhující a velmi náročný příběh a představuje nám kraj Karviné z jiného úhlu, na který by se jinak zapomnělo.

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tak jsem si dle hodnocení přátel říkala, jak mě tato kniha nebude tolik bavit či že není tak dobrá jako jiné romány Aleny Mornstajnove, ale přečetla jsem ji za dva večery a opravdu překvapila!
Hodně zajímavých dějových zvratů, chvílemi i deprese, že svět je proti nám a nic se neděje tak, jak bychom si přáli.
Ve výsledku ale skvěle napsaná kniha.

13.02.2023 4 z 5

Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Poslední dobou jsem se neskutečně rozečetla. Toto je knižní novinka, která vyšla v českém překladu koncem září. Mám takový pocit, že mi bude ležet vedle postele na nočním stolku a sáhnu po ni, kdykoliv budu potřebovat inspiraci do života. Vypadá slibně. :-) a jak již na obalu je psáno: "ideální čtení pro ty okamžiky, kdy potřebujete zvednout náladu."

Teď se do ní každopádně jdu začíst.

Od autora jsem četla Půlnoční knihovnu a ta se mi moc líbila.

10.02.2023

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Když tak jenom chcete zapomenout na všední starosti, odskočit si od povinností a romanticky se zasnít. A přesně to tato kniha splňuje. Přečteno za jediný den.

Hezky jsem se přenesla do Irska, zavzpomínala na irštinu, kterou jsem se učila na univerzitě (ta občas v knize sem tam vykoukne). Něco takového jsem dlouho potřebovala. Vypnout a jen se nechat pohltit příběhem.

10.02.2023 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Přizná se zcela otevřeně, že do této knihy se mi nechtělo..... a teď nad ní pořád musím přemýšlet! Uf, smutný a tragicky příběh, který je napsaný tak skvěle, že pořád čtěte dál.
Kniha Vrány od Petry Dvořákové. Knihu jsem přečetla včera večer na jeden zátah. Vlastně bych ji doporučila každému rodiči. Trochu jsem tam viděla své vlastní dětství (ale opravdu jen v něčem) a příběh mě přenesl zpátky do devadesátých let. Do doby, kdy mi bylo 12.

Lituji všechny děti, kterým se stávají křivdy a které nevědí, jak se cítíš i nalozit. Aneb rodiče by nikdy neměli upřednostňovat jen jedno dítě, ale měli by ho vždy vyslechnout zároveň by se nemělo vše řešit jen křikem a výpraskem - a že se to často děje jen o tom nevíme.

Zajímavé bylo sledovat dva vypravěče - tedy matku a dceru a jejich pohled na situaci.

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Romány Barbary Erskinové patří mezi moje nejoblíbenější už přes 20 let. Jakožto fanatik do britské historie je tohle naprosto něco pro mě. Autorka se zaměřuje na Wales či Skotsko. Nechybí nadpřirozené jevy, duchové, dávná minulost a schopnost propojit dávné i současné lidské osudy. Na žádný český překlad se nikdy tak netěším jako na ty od Evy Křištkové. Je prostě perfektní a dokonale vystihne atmosféru i celkovou náladu knihy.

K románům B. Erskinove mě přivedla máma. Přečetla jsem zatím všechny. Nyní vyšla v českém překladu i poslední kniha Spřádači snů ( The Dream Weavers). Samozřejmě mám obě verze - tedy originál i překlad.

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

"Musíš víc číst. Tím si procvičíš hlavu tak, že ti do ní poleze všechno."

Právě jsem dočetla Knihonoše. Knihu, která pohladí po duši každého milovníka knih. I relativně jednoduchý a krátký děj, může mít neuvěřitelné kouzlo.

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Velmi silný příběh. Již druhá kniha od této autorky, kterou jsem přečetla během jednoho večera. Knihy Petry Dvořákové se čtou samy. Každá umí překvapit a to tak, že nad tématem dokážu ještě několik dní přemýšlet a příběhy ve mně rezonují.

A o čem je tato? Dvě velká tabuizovaná témata - odsouzení druhých za to, i když člověk nic neudělá a to, když v sobě nejdeme něco, co nechceme a snažíme se to v sobě udusit.

10.02.2023 5 z 5

Synové a milenci Synové a milenci David Herbert Lawrence

Kniha, která byla napsána před více než 100 lety. Doba modernismu, ač Lawrencuv styl není jednoznačně takový.

Vidíme do nitra hlavních postav, jejich myšlenky a vnitřní boje. Silný příběh, ale věřím, že ne pro každého.

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Zajímavost: jméno Shakespeare v knize ani jednou nepadlo ani křestní jméno Shakespeara. V knize se o něm mluví jako o otci nebo manželovi, ale jako postava je hodně upozaděn, což dává prostor ostatním.

Vyzdvihuji rovněž obálku a krásný sloh.

10.02.2023 4 z 5

Nečekala jsem, že kniha bude tak zábavná, čtivá a zároveň plná pokory.

Nejprve se seznamujeme s Tomovým dětstvím, jeho třemi staršími bratry, kteří ho dost ovlivnili a zážitky z dětství jako takové. Poté jsou bravurně popsány první herecké krůčky z filmu Pidilidi nebo Anna a král než dojde na první díl Harryho Pottera. A dál už neprozradím.

Kniha mě opravdu chytla a nejde mi ji odložit. Často mám během čtení nekontrolovatelné záchvaty smíchu. Tom je rozený vypravěč, avšak s velkou dávkou slušnosti a laskavosti i po tom, co se z něj stala dětská hvězda.
Doporučuji ráda všem. Nejen fanouškům Harryho Pottera.

03.01.2023 5 z 5

Oheň je tvým osudem Oheň je tvým osudem Barbara Erskine

Jednoznačně nejlepší kniha B. Erskine. Jediná odehrávající se kompletně v minulosti. Silný, rozvětvený příběh. Od B. Erskine mam přečtené všechny knihy a ráda si kupuji další.

11.10.2022 5 z 5