Chawtonské dopisy

Chawtonské dopisy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445832/bmid_chawtonske-dopisy-4hW-445832.jpg 4 101 22

Třináct dopisů, které získalo Muzeum Jane Austenové, nám dává nahlédnout do soukromého i pracovního života této slavné a oblíbené anglické spisovatelky v letech 1801 až 1817. Dozvíme se něco z prostředí lázeňského města Bath, kde s rodinou pobývala až do roku 1805, kdy zemřel její otec. Její pozdější dopisy už jsou psány převážně z Chawtonu, kde s matkou, sestrou Cassandrou a Marthou Lloydovou žila téměř do své předčasné smrti. Najdeme v nich zajímavé i barvité postřehy z venkovského života, ale i mnohé poznámky týkající se vzniku a přijetí jejích děl, hlavně Pýchy a předsudku, Mansfieldského panství a Emmy. S těmito romány jsou spjaty i její pobyty v Londýně, kde dohlížela na jejich tisk a vydání. Vůbec nejdojemnější dopis, sepsaný pouhých pár dní po spisovatelčině smrti roku 1817, však pochází z pera její milované sestry Cassandry. Každý dopis je opatřen úvodem a poznámkami, které vysvětlují, co by dnešnímu čtenáři mohlo případně unikat.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Kontrast

The Chawton Letters , 2017

adelkas
04.04.2024 4 z 5

Biografie spojena s dopisy od samotné J.A. Dopisy byly dost vtipné, takové "drby" 19 století.

maminaOlina
20.11.2023 4 z 5

Jane Austenovou mám skoro přečtenou a dopisy jsou velmi zajímavé.

Kabuky
21.05.2023 4 z 5

Zajímavá kniha.

ydnac
14.05.2023

POSLEDNÍ KNIHA DO VÝZVY 2023

Vybrala jsem si tuto, protože je to samozřejmě něco jiného než knihy Austenové.
Jsou to její dopisy, její myšlenky, postřehy.
Není jich mnoho, je to jen malý náhled do soukromí, ale jsou to dopisy JANE AUSTEN :-)

milito999
13.02.2023 4 z 5

Tuto knihu doporučuji každému, kdo si přeje nechat promluvit Jane Austenovou skrze své vlastní dopisy. O Jane neexistuje žádný deník, pouze pár dopisů a právě ty nám ukážou jinou tvář autorky a přece podobnou té, jak ji známe z jejich románů.

jana4084
11.01.2023 1 z 5

Kniha je spíš pro ty, kteří se vyloženě zajímavý o Jane Austenovou. V knize bylo mnoho jmen a zbytečností. Těšila jsem se na dopisy, které tam sice byly, ale čekala jsem něco víc. Vůbec mě to nebavilo.

Gurtha
19.10.2022 4 z 5

Výběr několika málo dopisů je myslím dobrý start pro lidi, kteří váhají, zda číst větší edici korespondence Jane Austenové.
Na laiky je myšleno i při zpracováním - u každého dopisu je uveden kontex a vysvětlení několika obratů v textu, které normální smrtelník nerozlišuje.
Dopisů Jane Austen se dochovalo necelých 160. Zde jich je publikováno třináct v náhodném výběru - resp. jedná se o dopisy, které postupem doby skončily ve vlastnictví Muzea Jany Austenové.

annes
27.07.2022 5 z 5

Pro milovníky JA určitě doporučuji. Je zajímavé nahlédnout do autorčiny korespondence, byť jí není mnoho a Ještěd komentáři a zasazením do období. Za mě super, ještě že mi nechybí v knihovně.

Vidlička
28.04.2022 4 z 5

Na to, jakou si Janička ze všech těch společenských blbostí dělá ve všech svých knížkách srandu, tím ale podle její vlastní korespondence přece jen docela žila! Ale čím taky jiným v její situaci, že... Nicméně náhled do jejího opravdového života nadmíru zajímavý a pro fanoušky určitý musthave. Pěkné.

kykiryki28
02.11.2021 2 z 5

Čekala jsem od toho asi trochu víc. Moc mě to nenadchlo. Ale protože je spisovatelka Jane Austenová má nejoblíbenější, byla to vlastně povinnost si tuto knihu přečíst.

Michalka98
10.07.2021 5 z 5

Jako milovnici Jane Austenové mě tato kniha potěšila.

dontbullshitme
03.07.2021 3 z 5

Čteno kvůli výzvě. Moc mi to nedalo, abych pravdu řekla, ale je hezké, jak byla svými blízkými milována. :)

werick
18.06.2021 3 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha nijak nenadchla. Svým způsobem zajímavá je, ale pro mě jen na jedno přečtení.

knihomolka27
22.03.2021 5 z 5

Já osobně jsem ráda, že něco takového vyšlo. Jak už bylo několikrát řečeno o J.A se nedochovalo moc autentických osobních záznamů, takže jsem ráda, za každý takový materiál, který se mi dostane do ruky. Je skvělé vcítit se do doby ve, které J.A žila a tvořila svá díla, řekla bych, že této knize se to daří a s velkou podrobností se nám snaží vylíčit tehdejší mravy a život lidí jako byla J.A. Pro fanoušky spisovatelky je to tedy takřka povinnost tuhle knihu vyhledat a přečíst si jí. Můžu jenom doporučit. Na jeden zátah to člověk sice přes tu kupu informací nepřečte, ale číst si každý den jeden dopis a nechat si info o něm projít hlavou je fajn.

janyska13
19.03.2021 2 z 5

Jane Austen je moje srdcová záležitost. Její knihy jsou pro mě nesmírně důležité a mám je v několika vydáních. Většinou když vyjde nějaká další kniha s ní spojená, okamžitě kupuji.
Bohužel některé jsou krásné hlavně na oko, ale uvnitř vlastně nenajdete nic převratného. Což je případ této knihy dopisů. Ráda ji ale i tak budu mít ve sbírce.

pip11
29.01.2021 5 z 5

Skvělé doplnění tvorby Jane Austen. Kniha obsahuje náhled do života této spisovatelky a také jejích románů. Dopisy, ve kterých bez příkras a otevřeně vyjadřuje své názory a pocity.

Kiwicatko
01.01.2021 5 z 5

Clovek z nich sice moc nepochopi, ale i tak je to skvele nahlednout do osobni korespondence takove autorky.
Musela jsem se pri jejich cteni usmivat, protoze jsem konecne pochopila, proc se lidi certi, kdyz s nimi mluvim a oni mi rikaji, ze preskakuju z tematu na tema a oni nestihaji sledovat o cem mluvim. Tady to bylo zrovna tak. A bylo nadmiru jasne, ze veskerym narazkam a nedokoncenym zminkam porozumi jen osoba, ktera ji byla nejblizsi....coz podle posledniho dopisu, kdy jsem mela slzy v ocich, byla prave Cassandra.

RoseDadas
23.12.2020 5 z 5

Díky dopisům jsem mohla poznat autorčino smýšlení, její osobitý humor, který je patrný i v jejích dílech. Hodně věcí je nastíněno pouze v narážkách, které pochopí pouze adresát, a proto se velice hodil poctivě připravený průvodní komentář ke každému dopisu. Je úžasné číst o každodenních maličkostech, některých významných, jiných zcela triviálních.

Nečekejte, že se dozvíte nějaké peprné informace, autorka ze svého soukromí mnoho tajemství neprozrazuje. Nejčastějším tématem jsou společenské událostí, návštěvy, uspořádání domácnosti, cesty či nákupy. V menší míře se objevují i informace o recepci jejích románů u veřejnosti. Poznáváme jednotlivé členy její rodiny, s nimiž měla vřelé vztahy. Nejvíce si rozuměla se starší sestrou Cassandrou, které je věnovaná většina zde obsažených dopisů.

marym
11.12.2020 5 z 5

Obohacující pramenný materiál, poctivě připravený komentář k jednotlivým dopisům

sebemi
04.11.2020 5 z 5

Pastva pro duši a ty, kteří milují Jane Austenovou a její knihy. Četbu jsem si dávkovala, denně pouze jeden dopis,abych si útlou knížečku pořádně vychutnala. Nemám slov,styl psaní tak známý z jejich knih mě okamžitě okouzlil a hltala jsem každé slovo. Opravdu nejvíce se mě ale dotknul Cassandřin dopis po smrti Jane. Jdu se začíst do Pýchy a předsudku, ať nesmutním.

korespondence Jane Austen

Jane Austen