MichelleS MichelleS komentáře u knih

Bůh maličkostí Bůh maličkostí Arundhati Roy

"... tajemství velkých příběhů spočívá v tom, že nemají žádná tajemství. Velké příběhy jsou ty , které už jste slyšeli a chcete je slyšet ještě jednou. Ty, do nichž můžete vstoupit kdekoliv a pohodlně se v nich zabydlet. Které vás neklamou napětím a na efekt ušitým koncem. Nepřekvapí vás ničím nepředvídatelným. Jsou tak důvěrně známé jako dům, v němž žijete. Nebo vůně pokožky milovaného člověka. Víte, jak skončí, a přece je posloucháte, jako byste nevěděli. Jsou jako život - ačkoliv víte, že jednoho dne zemřete, přesto žijete, jako byste nevěděli. Ve velkých příbězích víte, kdo bude žít, kdo zemře, kdo najde lásku, kdo nenajde. A přece se to chcete dovědět znovu.
V tom tkví jejich tajemství a kouzlo."
A ještě v těch tisících detailů a maličkostí, které ten velký příběh oživují.

28.06.2019 5 z 5

Gentlemani a hráči Gentlemani a hráči Joanne Harris

Autorka je skvělá vypravěčka, dokáže vystihnout atmosféru školy, vztahů mezi dětmi, společenské ovzduší, rivalitu i přátelství mezi kolegy, dopady nefunkční rodiny na vývoj mladé duše... Příběh vyprávěný pohledem dvou protihráčů se pozvolna rozbíhá a dlouho se tváří jaksi akademicky, zrníčka sypaná do soukolí jsou drobná; v závěru skvěle graduje. Zaujal mě motiv šachové hry, figury, taktika, plánování a dokonalý vhled do chování soupeře. Bohužel jsem v této hře sotva prvňáček, takže mi možná další významy unikly.

19.06.2019 4 z 5

Třetí knížka z misí Lékařů bez hranic se mi líbila nejvíc. Jakoby pan doktor Šebek věděl, jaké drobné výhrady jsem měla k dvěma předchozím a chtěl mi udělat radost. Mám ráda jeho smysl pro humor a schopnost přiznat své chyby. Pro mě člověk se srdcem na pravém místě, z kterého životní energie vyzařuje do okolí. Jestlipak si brzy budeme moci přečíst zážitky z Jemenu?

14.06.2019 5 z 5

Ráj a peklo Ráj a peklo Jón Kalman Stefánsson

Kniha útlá a přesto plná. Plná protikladů, život a smrt, ráj a peklo, drsné a mrazivé podmínky života rybářů a hřejivá blízkost přátelství, lásky... Autor často používá dlouhá souvětí složená z krátkých výstižných větiček, které často čtete několikrát, protože uprostřed začnete žasnout, jak stručně, trefně je vyjádřena myšlenka, pocit a pak se musíte vrátit a žasnout znovu. Navíc je krátký příběh okořeněný syrovou poetikou, jakkoliv zní tohle spojení zvláštně, a jemným humorem. Fascinovala mě ta tenká hranice mezi životem a smrtí, stačí se začíst do básně a zapomenout bundu, stačí nečekaný poryv větru.

13.06.2019 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Děsivé svědectví o tom, co člověk dokáže, když má příležitost. Asi nikdo nechceme zažít dobu, kdy bude otázka přežití záviset na tom, že ublížíme někomu jinému.

06.06.2019 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Autor je dobrý vypravěč, mistrovsky zachytil japonské zvyky. Zaujala mě poetická přirovnání a popis oblečení gejši, které v sobě skrývá malý příběh a pro zasvěcené i další informace.
Bohužel přes všechny řeči o umění nedokážu gejši vnímat jinak než jako luxusní prostitutky. Krása, vzdělání, sláva, a přece jsou to pořád jen panenky na hraní. Celý příběh je plný ženských intrik, podlosti, závisti a vypočítavosti. POZOR SPOILER: Navíc cukrový závěr ala "Pretty woman"...

04.06.2019 3 z 5

Penelopiáda Penelopiáda Margaret Atwood

Zajímavé převyprávění známého příběhu. Zaujalo mě pojetí odlišného přístupu k ženství - Penelopa versus Helena. Naopak motiv zabitých služek mě neoslovil, obžalobu by zasloužil celý způsob zacházení s nimi (z dnešního pohledu) nejen smrt.

28.05.2019 4 z 5

Dům na prahu noci Dům na prahu noci Catherine Banner

Čtivé, prohřáté středomořským sluncem a provoněné květy bougainvillií, ozvláštněné starými legendami a vírou v zázraky. Bohužel ve snaze obsáhnout několik generací jsou postavy ploché, většinou černobílé, často stejné v dětství, mládí i ve stáří. Jazyk mě ničím nezaujal, snad jen nepřeložené střípky italštiny jsou dobrý nápad pro vtáhnutí do místa děje. Některé zápletky jsou předvídatelné a na efekt.

26.05.2019 3 z 5

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Margaret Craven

Mimořádný zážitek, knížka tenounká, vyprávění krásné svou jednoduchostí a upřímností a přitom se dotýká tolika zásadních otázek, snadno se tak zabydlí v koutku vašeho srdce.

19.05.2019 5 z 5

Vášeň Vášeň Jeanette Winterson

Mám ráda knížky, které své plody neservírují na zlatém podnose, které svá tajemství nedávají lehko k dosažení, které mají své kouzlo a nevzdají se ho při první seznámení.

"Vášeň není ani tak cit jako spíš osud. Mám snad tváří v tvář tomuto větru jinou volbu, než napnout plachty a vesla nechat spočívat na hladině?"
" Bojíme se jí. Bojíme se vášně a smějeme se přemíře lásky a těm, co milují příliš.
A přece toužíme po citu. "

18.05.2019 5 z 5

Proroctví Proroctví Peter James

U hororu bych se chtěla bát. Bohžel víc než ponuré atmosféry nebo plíživého strachu si čtenář užije fádní omáčku a morbidní detaily řady "náhodných" úmrtí a nehod.

15.05.2019 2 z 5

Slunce mrtvých Slunce mrtvých Ivan Sergejevič Šmeljov

Fascinující kontrast lyrických popisů přírody a temného svědectví o umírání lidí i zvířat.

10.05.2019 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Po předchozí tíživé Cestě jsem potřebovala něco hravého, nereálného, pohádkového. Určitě zkusím, zda v ní v neobjevím něco nového v pokročilejší životní etapě, když tu nejvhodnější jsem zcela jistě propásla. Na rozdíl od pokladu zmíněného v závěru jsem tygra vnímala jako odvahu, sebevědomí, věrnost ideálům a snům. Uvidíme příště.

06.05.2019 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Děsivá vize zániku života na Zemi. Nebo... Je možné přežít, nést oheň...

05.05.2019 5 z 5

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Životopisný román, který díky množství pramenů, deníků, vzpomínek zachycuje osobnost a rodinu J. A. Bati velmi živě a věrně. Množství pohledů a informací se čtenáři dostává ústy několika vypravěčů a jak se tak postupně celý obraz skládá, ani chvilku nenudí. Autorce se velmi opravdově podařilo zachytit duch baťovského Zlína i exotickou Brazílii.

04.05.2019 5 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Láska v mnoha podobách, holocaust, pátrání po tajemství zvláštní knihy - přesně ingredience na uvzdychaný kýčovitý románek pro ženy, kterými se pulty knihlupců poslední dobou jen hemží. Ale tahle knížka je úplně jiná. Prostý příběh bez překombinovaných efektních zvratů, kterému na napětí dodává postupné rozplétání z několika pohledů. Citlivé, dojemné, opravdové, bez tlačení na pilu a snahy šokovat.

27.04.2019 5 z 5

Život a doba Michaela K. Život a doba Michaela K. John Maxwell Coetzee

Tenká knížka o člověku, který chce jen žít. Od dětství a mládí vláčen systémem, vždy na okraji, nerozumí okolnímu chaosu, snaží se vyhovět, nevzpírat se, ale zároveň se skrýt a dělat si věci po svém. Fascinovalo mě, jak lpěl na svém políčku dýní vyrvaném nehostinnému okolí, a spolu s ním se bála, že ho objeví.

20.04.2019 4 z 5

Zrcadlo Serafina Zrcadlo Serafina Tereza Brdečková

Stejně kouzelné jako Alhambra.
Velmi mile mě překvapilo zpracování, už dlouho jsem neměla v ruce novou knihu na kvalitním papíře a s ilustracemi (ty už bývají pravidlem jen v knihách pro děti). Jen ta oranžová, kterou nesnáším, mě sráží z obláčku na zem.

19.04.2019 5 z 5

O mrtvých jen dobré O mrtvých jen dobré Anna Sedlmayerová

Fajn detektivka z doby, kdy si to vyšetřovatelé museli oběhat a vyslechnout plno svědků místo současného hledání elektronických stop a záznamů z kamer. Pěkně promyšlené to podstatné - charakter postav a motivy. Jak se přidávají indicie, není těžké odhalit pravdu z náznaků. Velmi dobře jsou do příběhu zakomponovány stíny minulosti, válečné o poválečné. Výhrady mám k závěrečné scéně, víc se napsat nedá, aby to nebyl spojler. Taky se autorce nepodařilo pohlídat časové údaje (rozhovor podplukovníka Hyndáka s lékařem o zkušenosti s chininem "před pětadvaceti lety v jedenatřicátém" a o pár stran dál Aberova první žena mluví o manželství před třiadvaceti lety a to 1945-46). A ta jména - to se snad s někým vsadila, kdo vymyslí větší ptákovinu.

11.04.2019 4 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Obsáhlá kniha, trochu náročnější na soustředění kvůli dlouhým, bohatě rozvitým souvětím. Moc se mi líbí - jazyk, originální postavy, reálné propletené s neskutečným, další a další překvapení. Smekám před autorovou fantazií a jazykovým uměním.

09.04.2019 5 z 5