michaella03 michaella03 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Když jsem ji četla poprvé, vnímala jsem ji opravdu jen jako pohádku - Malý princ se nakonec hezky vrátil na svou planetku a byl šťastný. Avšak teď, po několika letech, ve mně zanechala po dočtení takovou... prázdnotu. Jak krásný bylo číst a chápat jako dítě.
Na konci mě i slzy zradily :D. Knížka je plná hlubokých myšlenek a mouder. Už se těším, až si ji za pár let (?) přečtu znovu.

10.01.2021

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Po dočtení Než jsem tě poznala jsem si říkala, že následující díl už číst nebudu - určitě to bude nějaká slátanina, jen aby z ní vytřískali co nejvíc peněz.
Chci vůbec vědět, co se po Willově smrti bude dít dál? Jak to bude s Lou, jejími rodiči, Traynorovými...
Přesně o tom ale ta knížka je. I když Will umřel, život jde dál - Louisa taky. Nemůžu to srovnávat s prvním dílem (nejde to, ani nechci), ale v celku je to milé pokračování. Děj ubíhal, občas se mi to zdálo trochu přehnané a nějaké té pořádnější akce jsem se dočkala až na konci příběhu, ale ušlo to.
Knihu (i přes spíše záporné hodnocení) hodnotím kladně, a brzy se pustím do třetího dílu.

09.02.2020 3 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Knížka se mi líbila, četla se sama. Téma sice ohrané, jak už podotkli ostatní, ale tohle se bude číst pořád :)
Kniha mi trochu připomínala sérii After :D.
Na konci srpna by měl vyjít další díl, a i když nebude hlavně o Allie a Kadenovi, ráda si ji přečtu.

11.06.2019 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Úžasné zakončení celé série, dost možná pro mě nejlepší díl - o první místo soupeří s Princem dvojí krve:). To, že se první polovina knihy neodehrávala v Bradavicích mi ani moc nevadilo, byla to taková příjemná změna :)
Celý příběh - všech sedm knih - byl neuvěřitelně propracovaný - Rowlingová je vážně skvělá. Tímto jí moc děkuji za dechberoucích sedm let, které jsme po boku Harryho a jeho přátel (i nepřátel) mohli zažít.

24.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Velmi dobrá kniha, už to není takový ten kouzelnický svět pro "malé děti", ale začíná se tu vyvíjet pořádnější a řekla bych i temnější příběh; začíná to mít gradaci. Nejvíce mě dostalo to, jak Brumbál vše nakonci Harrymu vysvětloval, to bylo v rámci možností krásný. Už se moc těším na další díl :)

26.03.2018 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

"Existuje jen několik způsobů, jak si udržet moc. Strach, láska, věrnost. Ty poslední dva jsou nestálé, ten první se těžko získává, pokud nejsi ochotná umazat si ruce."

Dlouho jsem nad Neonovými bohy váhala a kroužila okolo nich, ale pak jsem narazila na nějaké úryvky a nechala se zlákat :).
Kniha je krátká a čtivá, moderní převyprávění příběhu Háda a Persefony je super nápad. Hádes samotný na mě působil jako kombinace Christiana z Fifty Shades (jizvy, trauma z dětství, "rudý" pokoj) a Rhysanda z Dvorů (temná minulost, milující a ochranitelský k těm, na kterých mu záleží), což bylo fajn, co si budem :D.

"Nedovolil bych jí navždy zůstat ve stínech. Vynasnažil bych se, abych jí dal veškeré sluneční světlo a štěstí, které bych dokázal najít."

Knížka má však dva kameny úrazu: ten první je autorčina nerozhodnost, zda se bude soustředit spíše na erotiku nebo na děj, podrobnosti a fungování světa (na erotiku to zas až tak světoborné nebylo; na pochopení Olympu a jeho pospolitosti máme pramálo informací - zůstalo tu mnoho nevyřčeného). Ten druhý kámen je tragický překlad u sexuálních scén. Pevně doufám, že se paní překladatelka při své další práci nebude držet výrazů jako jsou "jeskyňky, mušličky a lasturky", protože to knize ubližuje snad nejvíc a mnoho čtenářů to odrazuje, nehledě na to, že při čtení to působí směšně a rušivě.
Suma sumárum, nebýt těch nezodpovězených otázek ohledně funkčnosti nového světa a těch příšerně přeložených výrazů, je to kniha s dobrým námětem a fungující chemií mezi hlavními hrdiny. Teď tedy jen budu vyhlížet druhý díl a těšit se na příběh Psyché a Erose.

"´Někdo musí udržovat mír.´ Byla to moje role v naší malé rodině... Uhlazuju spory, plánuju a všechny stmeluju dohromady. Nechci to dělat navždy. Jen dokud si nenajdu cestu ven."

30.03.2023 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Milé a jednoduché čtení, u kterého se nemusí přemýšlet; jen si užíváte prostředí zasněžených Skalistých hor a špičkování hlavních hrdinů :).

13.09.2022 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

(SPOILER) K sérii jsem se dostala skrz film, který jsem shlédla vlastně náhodou, ale velice mě zaujal, a nebýt jeho, knihy bych nečetla (už jen proto, že nejsou určeny přímo pro mou věkovou kategorii :D). Knížka je velice čtivá, stránky se jen míhají pod rukama, ale bohužel je zde jen velice krátký časový úsek (pár dní), ve kterých se odehrává všechno: od Gwendolynina zjištění, kdo je, po souboje a setkání s knížetem, až po zamilovanost Gideona a Gwendolyn (které nemůžu moc uvěřit). V tomto ohledu je uvěřitelnější (snad i lepší) film. Nicméně, čtení bylo příjemné, pokračuji tedy druhým dílem.

13.09.2022 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Na knihu jsem se těšila - věděla jsem, že podle ní natočili Pelíšky, které mám moc ráda. I přesto, že jsem se u povídek několikrát smála nahlas, v tomto případě předčil film svou předlohu. Nenáročné a vtipné čtení (k maturitě fajn), velmi se mi líbilo hlavní téma knihy - tedy kontrast a srovnání mezi světem žen a mužů.

10.05.2022 4 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Bridgertonovi jsou zkrátka láska.
Jelikož jsem třetí díl této série dočetla před třičtvrtě rokem, jen ztěží jsem si vybavila, jak konkrétně se Colin (nejen k Penelope) choval, proto teď nemohu nijak soudit jeho změnu či stálost v chování.
Samotná kniha je čtivá a lehká, člověk u toho nemusí přemýšlet, jen se usmívá a nechává se unášet krásou plesů a lásek první poloviny 19. století v Londýně. Jen je mi líto spoileru ze seriálu 1. řady, kde tvůrci vyzradili, kdo tajemná, Lady Whistledawnová, vlastně je - proto mě v knize žádné překvapení nečekalo.
Nic převratného nám série už asi nenabídne, ale já to zatím vnímám jako jistotu, která dokáže uklidnit, vyloudit úsměv na tváři a v klidu si odpočinout.

"Neexistovala žena, která by dokázala přejít od bodu A do bodu B, aniž by se cestou nezastavila u C, D, X a 12."

03.01.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Nadčasové a čtivé dílo. Na počátku radost a zvědavost, na konci strach a bezmocnost. Skvělé, za mě nejlepší úplný konec - posledních několik stránek s Primem a Helenou.

03.10.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Na Půlnoční sluce jsem se těšila, původní ságu mám totiž ráda. Z Edwardova pohledu to bylo dobré, dozvěděla jsem se jeho myšlenkové pochody, co ho k jeho činům vedlo - byla jsem dost zvědavá na moment, kdy Bella poprvé vešla do třídy :D, dokonce jsem i lépe poznala a pochopila jeho rodinu, zjistila jsem i nějaké nové informace o Belle. JENŽE. Edwardovy myšlenky jsou strašně zdlouhavé, opakující se a někdy i iritující - kdyby bylo možné je proškrtat, knize by to ubralo více než 100 stran a všichni by byli spokojenější. Taky mě deptaly ty chyby, kostrbaté a useknuté věty, přebývající slova v nich. Kniha zřejmě naposledy prošla přes překladatele, korektora nezahlédla ani z dálky.
Knížka samotná se mi líbila, původní Bellin pohled se mi však zamlouvá více. Pokud se k jejímu znovupřečtení vrátím, budu přeskakovat, znovu už bych to asi nezvládla, už teď napoprvé to bylo občas zdlouhavé.

17.08.2021 3 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Opravdu, i já jsem se trochu zalekla, když jsem uviděla obálku, ale knihu jsem dostala jako dárek, tak jsem si řekla, že jí dám šanci a uvidím.
A byla jsem velmi mile překvapena. Svět, ve kterém jsme se ocitli, se mi moc líbil; postavy jsou velmi dobře napsané, sympatické a uvěřitelné, a to včetně hlavní hrdinky, která se na její mladý věk chová racionálně. Někdo by mohl říct, že je to jen další obyčejné fantasy, ale musím odporovat. Pro mě nové, neokoukané, smysluplné, napínavé a vtipné... No, já jsem nadšená, už jsem se stihla přesunout k druhému dílu. Určitě doporučuji!

"Ženy jsou jako... bouřka. Jsou krásné na pohled, někdy se i hezky poslouchají - ale většinou jsou dost nepraktické."

03.08.2021 5 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Jej. Četla jsem opravdu pokračování a od té samé autorky?
Když jsem dočetla jedničku, hned jsem se s radostí a očekáváním pustila do druhého dílu. Ale jsem docela zklamaná. Kam se poděla ta skvělá romantika mezi Reidem a Lou? I přesto, že jsem oba díly četla bezprostředně po sobě, stejně jsem v některých věcech měla zmatek. Sice to jakž takž zachraňovali Beau s Claudem, a Ansel s Coco, ale i tak to byl vycpávkový díl, i když se dobře četl. Ani konec to nedokázal pořádně zachránit. No nic, jsem zvědavá na poslední díl.

P. S. Na obálce Holubice a hada je napsáno, že se jedná o první ze dvou dílů. Kupovala jsem je tedy s vědomím, že mám celou sérii. A ejhle, ona to má být ve skutečnosti trilogie. Tak jen taková zajímavost pro ty, kteří jsou stejně překvapení a zmatení jako já.

09.05.2021 3 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Romantická oddechovka, co jiného už tady čekat :). Na začátku knihy motivy Popelky; jinak opět čtivé, usměvavé, milé.
Po třetím díle mohu říci, že bratři Bridgertonovi mají velmi podobné, až stejné poznámky a fráze, a to i v posteli :D.
Tuhlé sérii i autorku jsem si oblíbila, její styl psaní je mi blízký.

A těším se na seriál!

20.04.2021 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Rozhodně jsem ráda, že jsem Kroniky prachu dočetla před měsícem, a tudíž nemusela na Pár stránek navíc čekat i rok :).
Kniha samotná se mi líbila - je příjemné nahlédnout do autorčiny hlavy a do příběhů ostatních postav. Velmi mě zaujala tabulka, podle které si i my můžeme čtení Kronik rozdělit na celý listopad (jednou to určitě vyzkouším ;) ).
A na závěr, mojí nejoblíbenější částí jsou samozřejmě Vánoce 1891 :D.

09.12.2020 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Hned zkraje by bylo dobré říct, že jsem jako první viděla film - a to hned několikrát. Proto jsem se ochudila o jistě skvělé zážitky z knihy, když luštili šifry - já vždycky jen čekala, až to přijde.
Kniha je velmi čtivá, byla mi o trochu sympatičtější než Andělé a démoni, díky ne-vědeckému prostředí.
Za nějakou chvíli se pustím do třetího dílu :D.

02.03.2020 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Kdybych ji nemusela číst k maturitě, nikdy bych si ji sama od sebe nepřečetla. Kniha byla celkem čtivá, avšak i na její malý počet stran se mi to místy zdálo zdlouhavé.
Ale zase na druhou stranu, jelikož sama pocházím z jižních Čech, jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco o hledání vltavínů.

Na film se asi podívám později.

08.02.2020 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Škoda nevyužitého potenciálu.
Kniha se mi líbila, děj hezky plynul, o akci nebyla nouze, pořád se něco dělo. Ale když jsem se dostala za více jak polovinu knihy, čekala jsem něco jiného - nejvíc mě asi mrzel hodně zkrácený konec (právě tady to mohli víc rozepsat). Nápad určitě skvělý, téma je čím dál více aktuálnější - knížku by si měl přečíst každý a trochu se nad ní zamyslet. I mě ovlivnila - když pouštím sprchu nebo točím vodu do sklenice.

11.01.2020 4 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Souhlasím s Taralcielle pode mnou.
Ten, kdo nečetl knihy a viděl pouze filmy, nedokáže pochopit hloubku citů, které jsou v knize velmi dobře vykresleny.
Opět se to velmi rychle a dobře četlo; jenom jsem teda celou knížku čekala, až se tam zase objeví Edward :-D.

05.11.2019 4 z 5