micha-ella micha-ella komentáře u knih

Za Idou Za Idou Ricardo Piglia

Knížka těžká svým obsahem a stylem. Pro mne příliš mnoho odboček, popisů i nesouvisejících epizod. Mám ráda odkazy na literaturu, ale i těch tady bylo nadmíru a dobré dvě třetiny jsem neznala. Děj byl zajímavý a aktuelní kdysi i teď.

05.07.2023 3 z 5

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

Čtivá a rychlá knížka, bavila mě. Jen alkoholu a některých výrazů nemuselo být tolik, stačilo je občas nahradit slovy "štvát" nebo "vadit". I když k hlavní postavě se hodily, na mě jich bylo moc. Předchozí autorova knížka se mi líbila mnohem víc, ale to je problém pěti hvězdiček, mělo by jich být na přesné rozlišování deset.

02.07.2023 4 z 5

Já, robot: Poslouchat Já, robot: Poslouchat Mickey Zucker Reichert

Na Asimova to nemá ani zdaleka. Možná by se to dobře četlo nějakému lékaři, protože množství lékařských zvyklostí a medicínských postupů zakomponovaných do děje je až přehnaně, stejně zdlouhavé jsou popisy situací i dialogy. Ve zkrácené verzi by mě to asi bavilo, ale tohle byla nuda.

26.06.2023 3 z 5

Zápisky Malta Lauridse Brigga Zápisky Malta Lauridse Brigga Rainer Maria Rilke

Zajímalo by mě, jestli se Rilke někdy setkal s Kafkou, jestli se znali. Žili ve stejné době a byli si hodně podobní. A já mám v sobě něco z nich. Rozhodně jsem nedošla k úplné hloubce pochopení tohoto díla tak, jak to důkladně rozebírá doslov, ale na mnoha místech jsem ty zápisky brala za své. O autorovi se říká, že byl vězněm nekonečného básnění, jako je metafyzik vězněm nekonečného myšlení. Pasáže o historických osobách mě nudily, ale příběh rodiny Malta Brigga byl čtivý, o dětství, o matce, o umírání, o sousedech, příhoda se psem a neexistující Ingebborg - komu se něco podobného nestalo?

18.06.2023 4 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Já horory moc nevyhledávám, musí být reálné, duchařiny mě nebaví. Tahle knížka vcelku splnila mé očekávání, i když mi hlavní postava byla dost protivná - lenivý mladík s narušenou psychikou je asi málokomu sympatický. Ale popisy domu a jeho zvuků, tajemnost, tíseň, strach, to je vyjádřeno výborně.

15.06.2023 3 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Smutná knížka, kterou jsem několikrát odložila v místech, kde autorka popisuje krutosti války. Nechápu, že se tohle - s poučením z minulosti - opakovaně děje i v dnešním civilizovaném světě.

14.06.2023 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Velkolepá houpačka! Jsem z těch, kteří celou první část všemu věřili. Hodně rozhoupané houpačky někdy udělají veletoč, takže pak už jsem se snažila chápat obě strany a bavilo mě, že je ta knížka tak tlustá. Líbilo se mi to.

12.06.2023 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Tohle byla lahůdka přesně pro mne! Nevím, proč mě tak fascinuje umělá inteligence, roboti, androidi a klony, kolik už jsem na toto téma přečetla knížek! Vždycky je v těchto námětech tajemství a zároveň vyjádření, v čem spočívá lidství.
Moc se mi to líbilo. A výborný doslov. Hlavně pro čtenáře, kteří tu v komentářích naznačují, že to či ono nepochopili. Autor je právem držitel Nobelovy ceny za literaturu.

01.06.2023 5 z 5

Služebná Služebná Alicja Sinicka

Nemůžu hodnotit, opustila jsem tuhle knížku na straně 100. Prostě mě to nebavilo, přišlo mi, že tajemné narážky jsou průhledné, hrdinka nedovtipná a celé je to takové prvoplánové. Ale třeba se mýlím, když nevím, jak to dopadlo.

30.05.2023

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nevěděla jsem, o čem tahle knížka bude. Nalákal mě název, protože mám zahradnickou duši, miluju svojí zahradu a obdivuju všechny cizí, domácí i zámecké. Nalákala mě i zanedbaná vila, ale příběh se nevyvíjel, jak jsem očekávala. Hlavní postava mi byla od samého začátku nesympatická, tlustý, nešikovný, neschopný muž, s opožděným myšlením a negativními reakcemi. Vlastně mi ho nebylo líto ani v druhé části knížky.
Napsané je to dobře, ale ne pro mne.

25.05.2023 3 z 5

Chladná jako led Chladná jako led Teresa Driscoll

Zase jako u mnoha knížek příliš dlouhé, zbytečně vycpané vatou odboček. Střídání kapitol Dnes a Předtím mi šlo tak na nervy, že jsem knížku několikrát odložila. Část jsem přečetla svojí metodou nejdřív kapitoly Předtím a pak Dnes, ale ani to mi v tomto příběhu nevyhovovalo. Pochybovala jsem o jednání té záporné postavy, ta by přece určitě začala vydírat otce svého syna už v těhotenství a ne až po několika letech. Možná jsem něco i vynechala a proto nepochopila, mám ráda přímou časovou linku a ne tuto protivnou módní rozdrobenost.

20.05.2023 3 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Ach jo. Postavy v této knížce prožívaly utrpení vyloženě na literární efekt! Ty pomnožené pády, úrazy, zimu, škrábance a tekouc íkrev si vesměs způsobili vlastní blbostí, ač byly dle autorky chytří. Zato "monstrum" se pohybovalo lehce, svižně a v noci si svítilo očima... A policie? A ten podivný závěr? No, asi jsem tuhle knížku četla v nevhodnou dobu, vůbec mi nesedla.

17.05.2023 2 z 5

Dětská hra Dětská hra Clare Boyd

Nevím, co o této knížce napsat. Ze začátku se mi líbila, vztahy v rodině, dvě puberťačky, příběhy dospělých, pořád jsem čekala, co se z toho vyvine. Kdybych věděla, že to bude příběh modelky, asi bych to ani nezačala číst. Divné situace, všechno tááák dlouhé. V polovině už mě to fakt nebavilo, doskákala jsem na konec v každé stránce přes pár odstavců. Tohle nebylo pro mne.

16.05.2023 2 z 5

Upgrade Upgrade Blake Crouch

Líbila se mi Temná hmota, kdežto tahle knížka mě docela zklamala. Bezvadný námět, genetika mě zajímá, ale až TAK zas ne, a myslím, že leckdo ty rádoby podrobné a geniální postupy přeskakoval. Celé je to příliš akční a filmové, druhá část knížky už mě vůbec nebavila.

12.05.2023 3 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Sascha Rothchild

Na přebalu knížky je věta, že této vražedkyni budeme fandit. Já tedy ne, mně byla dost nepříjemná. Autorka psát umí, to ano, ale zbytečně zdlouhavě a některé její nápady mi připadaly až přehnané (sny o soli, lampa a pod.), některé věty byly jak z červené knihovny a některé úvahy hlavní postavy mi taky nepřišly moc chytré, na to, že se jednalo o studovanou psycholožku.

08.05.2023 3 z 5

Řekni mi pravdu Řekni mi pravdu Matthew Farrell

Zdlouhavá detektivka. Otec zavražděné dcery vysvětluje tragickou událost těmito slovy: "Stala se chyba. Nic víc to nebylo. Prostě nedopatření a museli jsme to dát do pořádku. " To jako fakt?? Prokousala jsem se tou knížkou jenom proto, že jsem zrovna neměla co číst.

02.05.2023 2 z 5

Rychle domů Rychle domů Roz Nay

Místy mi styl psaní připadal takový školácký a dávkování tajemství taky. Každý dialog končil nepravděpodobně a tak mi už od počátku bylo jasné, že se to celé módně obrátí.

29.04.2023 3 z 5

Není jako ty Není jako ty Ellery Lloyd

Hvězdičky skoro čtyři, ale dávám tři, protože první polovina knížky mě nutila k přeskakování opravdu nudných odstavců. Děj z pohledu několika osob začal být napínavý až ke konci, chytře do něho byla přidaná i chůva, proto jsem si nebyla jistá, kdo vlastně vyhrožuje a jestli nejde jen o změnu jmen. I já jsem to srovnávala s knížkou Děti nade vše.

27.04.2023 3 z 5

Nejistá oběť Nejistá oběť Claire McGowan

Další knížka, kterou jsem v polovině odložila. Zkrátka mě to nebavilo. Hlavně mě štvaly bezdůvodné nejasnosti a všelijaké zbytečné podivné náznaky v počátku, které by mohly být jasně řečeny hned, vadilo mi plno malých chyb (například jde s přísným manželem k lékařce a při návratu má náhle na sobě špinavý pánský svetr), vadil mi místy neobratný překlad i používání názvů značek - jen pro představu - v několika kapitolách hned z počátku knihy jsem našla tyto výrazy: "značkové holínky HUNTER, kabátek od JOULES, bunda od SUPERDRY, kabát BARBOUR, kamna AGA, kabelka MARC JACOBS... Ta autorka snad za propagaci dostávala zaplaceno nebo co? Nelíbilo se mi to.

21.04.2023

Drahá ženo Drahá ženo Kimberly Belle

Tento námět mám ráda, je napínavý. Poslední třetina knížky tady leckoho nadchla, mně se taky už od poloviny zdálo, že něco nesedí, ale tyto zvraty se mi zdají umělé a příliš literární, vymyšlené na efekt, prostě mi spíš zkazí dojem z celé knížky.

19.04.2023 3 z 5