mdracek mdracek komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Velmi čtivě napsaný příběh o rodině Mánesů během socialismu, ukazující že nic není černobílé a člověk musí žít s důsledky svých činů.
Mornštajnová opět nezklamala.

15.10.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Skvěle napsaná kniha na silné tema, až detailne děsivě zaznamenávající události v dějinách, které bychom neměli nikdy zapomenout a každý člověk by o nich měl vědět. Autor mě příjemně překvapil, přestože některé pasáže byly opravdu těžko stravitelné, bylo to velmi čtive napsané.

22.01.2024 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Příběh popisující těžký život v Karviné, vyprávěný v několika dějových rovinách, čtenáře dojme i překvapí. A hlavně o životě v regionu mnohým lidem pouze okrajově známém poučí čtenáře poutavým, nenásilným, krásným příběhem několika generací horníků, úředníků, obyčejných lidí.

01.02.2022 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Remarque opět nezklamal. Věrohodně popsané myšlenky hlavních hrdinů. Projevy skutečných citů a zároveň krutá realita života. Román napsaný po druhé světové válce, ale dialogy postav jsou aktuální dodnes. Některé motivy a prvky z děl autorovy tvorby se tu opět objevují, ale to vůbec není na škodu. Prostě krásné dílo, na které budu určitě nějakou dobu vzpomínat.

09.02.2021 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Josef K. neví, co špatného udělal. A ani se to nedozví. To však na děj knihy nemá sebemenší vliv, naopak to dává čtenáři možnost představit si vlastní prostředí i provinění K. Na K. je popsán psychologický posun člověka, na kterého dlouhodobě působí tíha byrokracie. Ačkoli K. neví, co udělal, nakonec sám uznává svou vinu.
Přestože Kafka román nestihl dokončit, právě i pocit nejasnosti přidává dílu na kráse i hloubce. Dílo ukazuje, jak absurdní život někdy může být.

Kafka popsal neznámý soudní proces.
Popsal ho jeho studenou, prostou, těžkou snovou realitou.
Popsal ho mnoha slovy v dlouhých složitých větách.
Popsal ho velmi abstraktně, ale přesto s jistou určitostí.
Popsal ho krásně, a nijak nevysvětlil.
Popsal ho čistě a přesně, a přesto nekonkrétně.
Popsal ho dokonce, avšak nejasně a ne zcela.
Popsal ho tak, aby z něj sršel děs a strach.

Napsal to krásně, stroze a neúplně. Škoda jen, že to není celé...

16.12.2015 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Agatha Christie je prostě vždycky dobrá volba! Vždycky máte tip kdo je vrah, a nakonec je to celé úplně jinak.

13.02.2023 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Přečetla jsem to téměř jedním dechem, rychle to ubíhalo. Hezká oddechovka na podzimní večer.
Náhled do lékařského prostředí, s ne úplně typicky kladným hrdinou. Líbilo se mi, že to bylo dost věrohodné, v nemocnici to takhle opravdu probíhá. Autorky styl psaní mě zaujal, ještě si od ní něco přečtu.

29.10.2020 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Tahle povídka je těžká na interpretaci. Dá se vyložit více způsoby, a žádný z nich není správný, ani špatný. Možná že právě v tom je její kouzlo, to je ten důvod, proč ji i po tolika letech lidé stále čtou.
Mou nejpreferovanější interpretací je ta, kde Řehořova proměna v obludný hmyz symbolizuje křehkost společenské vazby. Jakmile Řehoř změní svou podobu, jeho rodina ho po čase zavrhne. Ačkoli jim Řehoř nadále rozumí, nedokáže s nimi komunikovat. Je tím naprosto vyloučen ze společnosti lidí. Vyznívají z toho zřejmé prvky absurdnosti - Řehoř se smíří s tím, že je vyvrhelem společnosti bez sebemenšího odporu, s klidem přijme svou smrt. Celkový dojem povídky vyznívá na oko pozitivně - manželé Samsovi jsou šťastní z dceřiny proměny v ženu. Ale ta Řehořova proměna, která to celé způsobila, je cíleně zapomenuta - a s ní i sám Řehoř.

08.12.2015 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Velmi rozvláčně napsaný příběh mladého kariéristy, který na sebe, bezohlednou cestou za vlastním štěstím, přivedl zkázu. Už dlouho mi nebylo z nějaké postavy tak špatně, jako z hlavního hrdiny románu. Život mu do cesty postavil mnoho nástrah, přesto se nedá říct, že by si to nezasloužil.

18.01.2022 4 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Po přečtení dekadentní poezie se má údajně dostavit špatná nálada. Tohle dílo mě však místo toho přimělo najít v jeho ošklivosti krásu...

15.09.2015 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jeden z nejlepších psychologických románů, jaký jsem kdy četla. Pro mě byla knížka dějově zajímavá, ať už z pohledu do historie kolem 2. světové války nebo dějovou linkou postav, ale hlavně - úžasný konec, něco tak emotivního jsem už dlouho nečetla! Myslím, že je to jediná kniha, u které jsem měla problém na konci se nerozbrečet. Mrzelo mě, jak to dopadlo. Čekala jsem takový konec, ale stejně jsem stále doufala, že se mýlím.
Kniha velmi ovlivnila můj pohled na lidi a svět okolo. Všímám si lidských projevů, citů i skrytých přání. Odteď už si vždycky, když budu nad něčím váhat, řeknu ,,Udělej to, nikdy nevíš, kdy tě navštíví smrt!"...

12.05.2014 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Tak tohle byla jízda! Přecteno za 2 dny, zatím nejlepší Kepler.

29.04.2023 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Neskutečně silný příběh. Příběhy o holokaustu vždy čtenáře zaujmou, ale tenhle obzvlášť. Kombinace dějových rovin i dobrá zápletka mě vtáhly do děje, a přečetla jsem knihu téměř jedním dechem. Přesvědčit čtenáře, že v některých chvílích je dokonce možné sympatizovat se záporným hrdinou, to si žádá opravdu odvahu a vypravěčský um.
Z přečtení si odnesu i několik zajímavých úvah a pohledů na svět. Jak se dá očekávat, bude to i fakt, že nic není černobílé.

28.10.2020 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Prvních sto stran jsem měla velký problém se do knihy začíst. Zdlouhavé, vleklé vyprávění o spoustě postav s neustále se opakujícími jmény.
Ale potom to najednou všechno začalo dávat smysl. Cyklicky se opakující rysy postav, podobnost prožívaných situací i prolínající se dějové linie. Kruh se uzavřel, a po dočtení mi kniha připadá krásná, nadčasová a snad i jediná svého druhu.

06.08.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Sbírka krásných povídek, u kterých se čtenář místy zasměje, a přesto mu neunikne že se z větší části odehrávají v těžké době naší historie.

10.07.2019 4 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Kniha, která se hodí spíše na dlouhé zimní večery než k vodě uprostřed léta. Přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla.
Velké množství postav s propracovanými, složitými charaktery. Několik prolínajících se dějových linií. Stránky filosofických úvah na rozličná, ne vždy s dějem plně související témata. Dlouhá a komplikovaná souvětí plná složitých vět.
A to vše souběžně s mnoha významnými událostmi ruských, a někdy i světových dějin, se spoustou odboček k místům a osobnostem té doby, s automatickým předpokladem čtenářovi zasvěcenosti k tématu. Opravdu intelektuálně velmi náročná kniha.
Přesto všechno - a možná právě kvůli tomu - ale poutavý osobní příběh Jurije Živaga, Lary, Toňi a mnoha dalších vystoupil ze stránek knihy, a udržel si svou napínavost až do konce.

20.08.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nádherně napsaný romantický příběh o Willovi a Lou, ve kterém jsem se díky realističnosti textu dokázala skvěle vžít do situace Lou, a uvědomila si, jak musela být Clarková statečná. Já bych její situaci asi tak dobře nezvládla. Všechno bylo krásné a vypadalo to nadějně, až nakonec Willova zarputilost přece jen zvítězila. Nedokážu jeho rozhodnutí odsoudit, jelikož mě napadají argumenty jak proti, tak bohužel i pro....

10.01.2015 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Tak tohle bylo skvělé zakončení. Bála jsem se jaké to bude, přeci jen už třetí díl, ale moje obavy byly zbytečné, příběh pokračoval jako by to byla celé jedna tlustá kniha.
Za mě celá série Medvědín patří k tomu nejlepšímu, co jsem zatím četla.

30.09.2023 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Mám Remarquea ráda. Jeho styl psaní, plnost vět a text čtenáře vždy o něco obohacující. I tady jsem tohle všechno našla. Ale tentokrát mne příběh příliš neoslovil. S postavou hlavního hrdiny, ač je to také lékař, jsem se dlouho nemohla přimět k sympatiím, ale nakonec to nebyl tak špatný hrdina. Vážnost, morálku a život meziválečné doby dílo vystihlo dokonale. Jako bych tam byla s nimi. Přesto mi v srdci stále zůstanou jiné autorovy knihy.

11.07.2022 4 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Hezky napsaná kniha, přesně vykreslující jak to funguje ve zdravotnictví. Jako medička to můžu ohodnotit. Vtipné historky vyvažuje pár smutných, ale naprosto reálných situací z praxe začínajícího lékaře.
Skvělá kniha, zasmála jsem se.

18.12.2020 5 z 5