Mateo67 Mateo67 komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Přehledná, zbytečně nekomplikovaná detektivka, kde vše bez zbytečných odboček a zádrhelů směřuje k odhalení pachatele a vyjasnění všech nejasností a dohadů. Úsměvná je totální neschopnost původních vyšetřovatelů případu, ale díky ní máme možnost se seznámit nejen s bručounem Carlem, ale především s charismatickým, vtipným a okouzlujícím Asadem, jehož není možné si na první dobrou neoblíbit. A úplně stejně není možné si na první dobrou neoblíbit hlas Igora Bareše. Takže trefa do černého.

03.05.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tak tohle byla nejšílenější dystopie, jakou jsem kdy četla. A nejšílenější na tom je, že to není dystopie, ale realita. Skutečnost.
Výběrem různorodých osudů, tak rozdílných věkem, postavením, vzděláním či smýšlením vytvořila autorka plastický obraz tohoto režimu.
Četba byla pro mě tak hrůzná, že jsem se nemohla dočkat, až si odpočinu u dvou thrillerů, které na mě už několik dní před dočtením cíleně čekaly na nočním stolku.

28.11.2022 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Tak opět jeden splacený dluh. Poslouchala jsem výborné rozhlasové zpracování, které mi u této knihy přineslo nečekaně silný zážitek. Můžete si číst větu za větou, kapitolu za kapitolou, ale při dramatizaci se ocitnete uvnitř. Uvnitř a po boku Velkého Bratra. Uf, musela jsem si tyto návštěvy dávkovat. A byla jsem vděčná za tu, která byla konečně poslední. Jen se teď sama sebe neklidně ptám, jestli nežiju v iluzi, že se jednalo pouze návštěvy.

26.02.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Jsem ateistka a ateistkou nejspíš i zůstanu. Tato kniha se ovšem dotkla mého srdce. Bylo to hutné a strhující. Jak dokážu do krátkého komentáře vypsat vše, co mi na srdci leží, co se mi honí hlavou? Nedokážu prostě. Já si to pro tentokrát nechám jen pro sebe. Vlastně ne, už několikátý den vedu pomyslný rozhovor s autorkou. Kdo umí, prostě umí.
P.S. A velkou část toho, co ve mně rezonuje, za mě níže napsala terimila. Díky.

23.08.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Předpokládám, že toto byla asi moje poslední letos přečtená kniha. A v tom případě rozhodně platí, že nejlepší na konec. Předčila i Šikmý kostel. Protože při čtení “nebolela”. Jinak snad měla úplně všechno, co od tohoto druhu knih můžete očekávat. A navíc v naprosto vyladěné konzistenci. Atmosféru, napětí, tajemství, čtivost, poutavé popisy, prokreslené netuctové charaktery postav a propracované propletené vztahy mezi nimi, vystavěné na historických základech tohoto kraje a ovlivněné starými věštbami a pověrami. Uvolněte se a nechte se vtáhnout do hutné atmosféry Jelení Hory a strhující šumavské přírody. Nadechněte se čistého mrazivého vzduchu, zvedněte hlavu a až nad sebou uvidíte spoustu hvězd, jste na místě. Užijte si to stejně jako já.

25.12.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Život píše ty nejzajímavější příběhy. Myslela jsem si, že znám o atentátu docela dost. Jak jsem se mýlila. Z této knihy toho získáte mnoho. Otevře se vám pohled na exilovou vládu v Londýně a výcvik parašutistů, strávíte mnoho dní a nocí s příslušníky gestapa a pochopíte, že Češi nejsou jen beránčím národem věčných stěžovatelů. Dostanete odpovědi na to, zda atentát stál za tolik tisíců mrtvých. A vše je popsáno tak, že už nejspíš nikdy nezapomenete. Závěrečnou kapitolu odehrávající se v kostele jsem si přes veškerou vážnost užila s úsměvem na rtech. Když si uvědomíte, v jaké situaci se parašutisté nacházeli a jak se jí postavili, musíte být prostě pyšní na to, že jste taky Češi. Se škodolibou radostí jsem knihu dočítala a přála Němcům tu totální nevěřícnost, bezmoc a neschopnost dosáhnout vítězného konce.

06.01.2023 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Jak je jen proboha možné, že mi takovýto skvost v dětství unikl. Ta kniha je kouzelná. A kouzelná je i sama Anna. Hlava mi z ní drnčela, i když jsem zrovna nečetla:-):-). Zasněná, ale také optimistická a živelná Anna si získala moje srdce.

04.09.2020 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nechápala jsem barvu obálky a snad mě i trochu iritovala. V polovině knihy jsem pochopila. I symboliku trnové koruny, která není vůbec nadsazená. Jen mi ten zlom přišel příliš ostrý, z už tak nepovedeného a nešťastného dosavadního života ve vteřině prozření pád do totální propasti. Pocit, že se pohybujete jen kousíček nad samotným dnem, ale dno to ještě není, se ve vteřině vytratil a Jaroslav narazil plnou silou. Nedokázala jsem následně při čtení moc pomýšlet na to, čím si prochází, ale s odstupem času chci věřit, že svou trnovou korunu přijme a s pokorou a neposkvrněně ji ponese a pronese svým životem.

05.05.2023 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Čteme jednu knihu za druhou o holocaustu. Méně, ale přece jen občas knihy o sibiřských gulazích. Kde se ale ztratila naše česká nepříliš vzdálená minulost??? Každý slyšel o “padesátkách” , ale to už je pro většinu z nás také pravěk. Ale co “sedmdesátky a částečně i “osmdesátky”? Co jsme dělali? Jak jsme žili? Co jsme věděli či tušili a co jsme vědět nemohli či nechtěli? Připusťme si, že tyto normalizační hrůzy nemají daleko od těch nacistických či sovětských, zajímejme se, nezapomínejme a šiřme dál.

19.02.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Zvukomalebnost. Slovo, které o této knize vypoví téměř vše. Nevím, zda větší zážitek umožní kniha, nebo film, ale to není důležité. Přízračný svět Erbenových balad vás vtáhne a drží ještě dlouho po přečtení či zhlédnutí. Málokteré klasické dílo dodnes vládne takovou silou. Plný počet nedávám kvůli těžce srozumitelné Věštkyni a Záhořovu loži.

22.09.2019 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Tak toto bylo opravdu psycho. Kam se hrabou všechny horory, které se cíleně snaží navazovat děs a mrazení v zádech. Toto bylo tak šílené a přitom díky strohěmu až dokumentárním stylu vyprávění tak šíleně uvěřitelné. Zážitek umocněn skvělou audioverzí, které jsem po přečtení prvních dvou kapitol dala výjimečně přednost. Už dlouho mě kniha tohoto typu ( žánru) tak nedostala. Jestli vůbec někdy.

18.08.2019 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Nostalgický návrat do dětství. Každoroční prázdniny strávené u tety s komiksy o Rychlých šípech, s Gabrou a Málinkou a samozřejmé s Kájou Maříkem. Ale Rychlé šípy vedly a po tolika letech knižní zpracování, no to byla “mňamka”. Napínavé od začátku do konce, knihu jsem v podstatě nepustila z ruky. A psáno tak, že je schopna zaujmout i současnou mládež. A nejen kluky. Klobouk dolů.

18.07.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Prostě dokonalé! Nejkrásnější kniha, jakou jsem kdy četla.

31.12.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Inteligentní. Laskavý. Taktní. Vtipný. Noblesní. Charismatický. Slušný. Skromný. Kultivovaný.
Poznámka pod čarou: Takového prezidenta český národ již několik let nutně potřebuje.

04.12.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Kniha z obtížné doby, ale nijak tragická. To vidím jako velké plus. Asi mě zaujala víc než Hlas kukačky, a to právě pro zvolené poválečné období, které se v knihách nevyskytuje až tak často. Kniha tedy byla pro mě i poučná, bylo zajímavé číst o těchto časech. A možná právě toto je důvodem, že nedám pět hvězdiček. Vykreslení doby mě poutalo ke knize víc než příběh, který se na stránkách odehrával.

24.10.2020 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Drsná kniha z drsného, ale krásného kraje. Doporučuji přečíst si, v Brně navštívit výbornou dramatizaci v Městském divadle a rozjet se do Bílých Karpat do Žítkové a strávit tam pár dní. Pořadí si zvolte sami, žádná varianta nebude špatná. Nakonec se vám to spojí v úžasný smyslový prožitek.

29.06.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Skvělá knížka. Do větší hloubky se zajímám o holocaust a tato historická etapa mě nějak minula, i když o gulazich na Sibiři není možné nevědět. Silný příběh lásky a přátelství, statečnosti a vnitřní síly , ač psaný jednoduchou formou, možná právě proto na člověka tak silně, až syrově působí. Měl by si přečíst každý, abychom nezapomínali, jakých hrůz jsme my lidé schopní.

03.06.2019 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Nikdy nesuďme člověka, pokud jsme neušli aspoň míli v jeho botách.
Každý jsme do určité míry obětí svých rodičů. A naše děti to bohužel nemají jinak. Je nutné spolu mluvit. A slyšet se. Nad minulostí lze vyhrát. Ale málokdo to zvládne sám.

04.02.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Divoké prostředí norského mořského pobřeží, místní lidé i různorodá směsice cizinců odkudkoli, mezi kterými nenajdete vedlejší postavy. Je až neuvěřitelné, co všechno se autorce podařilo vměstnat do děje jedné knihy. A přitom u všech postav jde do hloubky, nic není líčeno povrchně, všechny dějové odbočky se nakonec ukážou jako důležité. Hledání vraha není zdaleka to hlavní, čtením získáte několik bonusů - netradičními reáliemi počínaje či výborně propracovanými a vesměs příjemnými! postavami konče. Povedený příběh, knihy autorky zrají jako víno.

03.04.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Vrány jsou krátké, ale silné. Úsporná, dusitá, děsivě uvěřitelná a přitom citlivá výpověď o (také) naší společnosti. A snad znepokojivá natolik, abychom si všichni, kteří si žijeme ve svých “bezpečných bublinách” připustili, že ne každý kolem nás má stejnou kliku. Jak už tady bylo několikrát řečeno, měla by to být povinná četba, ale pro všechny (nejen rodiče!) nad dvacet.
P. S. Zaměřte se při čtení na (všechny) vedlejší postavy, ty v sobě nesou silnější poselství o stavu “lidství v nás” než až schematické postavy hlavní.

08.07.2020 5 z 5