mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Tohle byla teda banda nepříjemných lidí! :-) Knížky Michaely Klevisové se čtou dobře. Žádné wau ohromení, ale příjemné počtení, takže za mě v pohodě čtyři hvězdičky.

11.02.2023 4 z 5

Dobrodružství malého ledního medvídka Dobrodružství malého ledního medvídka Katja Reider

Nás knížka nijak zvlášť neoslovila. Legendu čtecích obrázků by bylo lepší umístit na začátek, také jsme s dcerou občas váhaly nad přesným zněním obrázku a po přečtení přišel AHAmoment v podobě legendy. Příběhy nejsou špatné, adekvátní chápání malého dítěte, obrázky také zaujmou, ale celkově mi knížka připadá jako taková rychlokvaška bez nějakého od kvant jiných odlišujícího nápadu.

11.02.2023 3 z 5

Pip a Pipa - Loužička Pip a Pipa - Loužička Axel Scheffler

Nočníkové knížky u nás momentálně frčí. Tahle patří mezi ty prima. Minimum textu, na kterém se ale dá dál stavět, velkoformátové obrázky, na nichž hledáme i věci mimo text. Jednoduchá, tenká knížečka pro prcky, která by se mohla líbit.

15.01.2023 5 z 5

Příběhy české a moravské krajiny 2. Příběhy české a moravské krajiny 2. Marie Homolová

Mám ráda podobné cestovatelsko vzdělávací knížky. Četla jsem už předchozí díl, druhý mě bavil o něco méně. Možná je to výběrem lokalit, možná tím, že se mi stejný formát, styl i slovní výbava textů kapku zajedly. Počtení je to bezesporu zajímavé, jen ve větším rozsahu jedno s druhým díky podobnosti značně splývá.

15.01.2023 4 z 5

Bratr vlk Bratr vlk Michelle Paver

Tohle byla báječná knížka! Nádherné popisy přírody, soužití pravěkého člověka s přirozeností krajiny, rostlinstva i zvířat, respekt k všemu živému i neživému, úcta k vyšším principům, k duchům a duším, které jsou součástí všeho, co nás obklopuje. Příběh je napínavý, dobrodružný, sofistikovaný, přesto ale i pro starší dětské čtenáře uchopitelný (pakliže je tento typ četby baví). Opravdu krásné čtení. Těším se na další díl.

15.01.2023 5 z 5

Bílá paní na hlídání je zpět Bílá paní na hlídání je zpět Pavel Brycz

Bílou paní máme rádi. V komiksu se trošku hůř orientuje, okna navazují leckdy jiným směrem, než je člověk zvyklý, ale protože příběhy máme nakoukané už z filmové podoby, je to jen detail.

01.01.2023 5 z 5

Mája a ohnivý lišáček Mája a ohnivý lišáček Udo Weigelt

Podobně jako jiní v komentářích oceňuji ilustrace, textu zkrátka něco chybí. Dceři příběh takto stačí, mně tam něco schází a nemůžu přijít na to, co. Červený panďák Kája mi je většinu knihy velmi nesympatický. Stylisticky, formou je text příjemný, slabší mi přijde stránka obsahová. Líbil se mi závěr, kde Kája do vymyšleného příběhu zakomponuje králíčka a tím Máje vysvětlí jeho zmizení. Je to taková neškodná milosrdná lež, vycházející z dětské fantazie a dokládající empatii a soucit.

31.12.2022 4 z 5

Liška Šiška ve školce Liška Šiška ve školce Iva Gecková

Liška Šiška je prostě báječná. Jedna z knih, které tříletá dcera zvládne poslouchat na jeden zátah a ještě se u toho královsky baví. Ilustrace v knížkách o Šišce milujeme.

31.12.2022 5 z 5

Nové obrázky zvířat Nové obrázky zvířat Janine Boudineau

Krásné obrázky zvířat, maličko základních informací k nim, ke každému obrázku jedna, dvě věty. Pro malé dítě prima publikace.

30.12.2022 5 z 5

Kryštofe, neblbni a slez dolů! Kryštofe, neblbni a slez dolů! Iva Procházková

Kniha psaná z dětského pohledu, s pro děti typickým odbíháním od tématu, dějovými skoky a odbočkami. Hlavní hrdina Kryštof je tak trochu pacholek, drzoun, provokatér. Takový ten kluk, kterého chcete mít ve třídě (pokud učíte) maximálně ve dvou, třech exemplářích. Kryštof ale není zlý. Vyrovnává se s těžkou životní zkušeností tak, jak dovede. Kryštofa a jeho matku opustil otec. Chlapec ztratil půdu pod nohama, rozpadly se mu jeho jistoty. Svět pro něj najednou není bezpečným místem. A když pak někdo bezostyšně vytáhne krutou poznámku o Kryštofovu otci a tím tne do živého, začnou se dít věci... Jasně... Psi se v troubě nepečou... Ale osmiletý čtenář není trubka, aby nepoznal nadsázku, humorné místo, které má uvést do konstrastu stabilitu přátelství dvou kluků a jejich současný konflikt. Celkově hodnotím jako zajímavý kousek, který na několika málo stránkách řekne mnohé a mnohé další nechá nevyřčeno, ale k dalším úvahám nasměruje. V jednom odpoledni stráveném o samotě v zimě na skále přinese zásadní témata jako přátelství (a jeho soudržnost), rodina (a její soudržnost), frustrace, nepochopení, širší motivace pro nevhodné chování dítěte a další. Nacpat tohle do padesáti stránek tak, aby to na čtenáře prvoplánově nekřičelo, ideálně tak, že si toho čtenář ani nevšimne, je docela úctyhodný počin, ne?

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Začátek knihy byl pro mě rozpačitý, říkala jsem si, že to bude pěkná nuda. Nakonec jsem stránky hltala, děj mě bavil. Kým bude druhá oběť bylo jasné poměrně brzy, s ohledem na to, že k dané postavě směřovaly všechny nitky, protkané drobnými či zásadními konflikty. Kterým směrem se má ubírat pátrání bylo jasné vlastně hned od počátku, po nálezu první oběti, což mi tedy jediné přijde podivné... Že by si takový zkušený vyšetřovatel jako Bergman nedal jedna a jedna dohromady? Postavy v příběhu byly povětšinou značně nesympatické, výjimkou pro mě byla Julie. Mimochodem téměř identického Ludvíka jsem měla doma (snad až na posedlost astrologií) a pohnutky a myšlenkové procesy Julie i Zuzany - každé v jiné fázi tohoto patologického vztahu - jsou velmi pravdivé a reálné. Pokud je autorka sama neprožila, pak musela těžit z jiných reálných osudů žen, protože všechno, co se v souvislosti s Ludvíkem odehrálo osobně velmi dobře znám.

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Pohodová jednohubka, přečtená raz dva. Čtivý příběh. Kým je Julie mi došlo poměrně brzy. Čekala jsem ale na rozuzlení, jak k její nové identitě došlo. V příběhu nechybí patologické rodinné vztahy, z nichž mrazí. Krapet nesympatické je pro mě osobně prostředí cirkusu a panoptika,případně cirkusového šantánu. Nechyběly dojemné chvíle, při nichž nějaká ta slza ukápla. Willard se mi ale líbil víc.

2. dobrodružství pavouka Čendy 2. dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Prostě miluju. Strašně ráda se toulám křehkými snovými světy Pavla Čecha. Trojku zblajzneme vzápětí. Oproti jedničce je druhý díl přeci jen více dějový. Přibývá nám tu k Čendovi také nový stěžejní hrdina (hrdinka).

18.12.2022 5 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Křehké vyprávění o dětech a jejich dětské duši, o víře, svědomí, nenávisti, lásce. Přes archaičnost formy vypravování a slovníku a výrazné souznění s Bohem je kniha i pro soudobého čtenáře čtivá. Ač je otázka nenávisti a zatvrzelého srdce a lásky na straně druhé pevně provázána s pravdami Bible, je zpracována velmi výstižně, smysluplně. Dětský svět, vnímání dítěte, ať už se ocitá ve věku stálého naivního štěstí nebo v roli outsidera, kterým je opovrhováno, je vykresleno citlivě a věrohodně. Autorka neodsuzuje a hledá na každém jedinci jeho lepší stránku, v otázce špatných činů dokáže nahlížet na situaci z různých poloh a s ohledem na rozličnou motivaci, optimisticky nahlíží na vývoj lidského charakteru, pokud jsou jedinci poskytnuty a předány základní morální a mezilidské hodnoty. Krásný příběh.

06.12.2022 5 z 5

Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakub Čech

Bezva počtení a pocestování si alespoň v mysli společně s Jakubem. Knížku jsem četla tištěnou, ta mě následně přivedla k webu, kde jsem si v totožných článcích prohlédla fotografický materiál (v knížce je fotek poskrovnu). Fotky jsou krásné, vystihující atmosféru daného okamžiku na daném místě. Bezva knížka, blog, inspirace.

30.11.2022 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Tohle mě vážně bavilo. Děsivé čtení o izolování mladé, zdravé ženy v psychiatrické léčebně v dobách, kdy byla péče o pacienty v neutěšeném stavu a léčebné praktiky si mnohdy nezadaly s ohrožením zdraví i života. Kniha je napínavá. Čtenář by Claře tak rád pomohl! Bavil mě i paralelní soudobý příběh Izzy,který se s Clařiným osudem v mnohém protíná. Čtení je to smutné, občas strašidelné, ale napínavé, příjemně stylisticky podané, lidské.

26.11.2022 5 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

Sáhla jsem po knize, protože jsem dosud nic, co by se dalo nazvat rodinnou ságou, nečetla. Je to takový mix červené knihovny a historického románu. Do nějaké sto padesaté stránky mě kniha nijak zvlášť nebavila, vadily mi navíc takové cukrkandlové repliky. Pozvolna se čtenář jako já do děje začte a i přes červenoknižní mizérii bude zvědavý na další osud Franze a Ireny (a taky Pauline). Posledních sto stránek mě opravdu bavilo. Jsem zvědavá, jak se děj bude vyvíjet dál, takže po dalších dílech sáhnu, ale jinak hodnotím jako průměr,alespoň co se mého gusta týče.

17.11.2022 3 z 5

Velice tiché Ave Velice tiché Ave Milan Uhde

Krátké počtení, které představuje zběžnou sondu jedné rodiny do dob minulých. Zajímavá, neotřelá je forma dialogu, který probíhá mezi zemřelou matkou a pozůstavším synem. Text poukazuje na zvůli diktatur nacistického i komunistického režimu, schopnost jedince proplouvat tím, co je od něj očekáváno a tím, co je v souladu s jeho vlastním přesvědčením, text se věnuje také otázce kolektivní viny, osobní zbabělosti, tomu, nakolik se nečinnost rovná spolupráci a také nevyhnutelné otázce priorit, kdy jsou na ramena pomyslných vah umístěny osobní názor, uvědomělost, morálka a na straně druhé bezpečí rodiny. Syn Ivan nemůže otci odpustit liknavost, zbabělost, se kterou se v temných obdobích dvacátého století probíjel životem, v samém závěru hry je ale po pochopení širších souvislostí smířlivější.

06.11.2022 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Ale jo. Tohle se mi líbilo. Moje první Murakamiho knížka a zároveň první komplikovaná knížka po opravdu dlouhé době, kterou beru do rukou. Nad textem musí čtenář místy přemýšlet, dedukovat, polemizovat sám se sebou, zkoumat, bádat, hledat spojitost a smysl. Obsahově stojí kniha na společensko reflexivních a filozofických základech. Přesto si myslím, že se nejedná o literaturu vyloženě náročnou, nevstřebatelnou. Mnohdy (nebo spíš zpravidla) je naprosto dostačující text docela prostě vnímat, nechat se jím prostupovat, vnímat, jaké nálady přináší a jaké emoce v nás vyvolává. Vlastně mám pocit, že tímto způsobem je možné Murakamimu porozumět mnohem snáz než složitými úvahami a hledáním logiky.

04.11.2022 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Mně knížka až tak špatná nepřišla. Četla se dobře, děj mě bavil, bylo přítomno určité napětí, konstruované jednotlivostmi jako například tím, že o oběti toho dlouhou dobu moc nevíme. Někde v půlce textu se dozvídáme její pohlaví, v samotném závěru pak její identitu. Děj se odvíjí ve dvou časových rovinách, vyprávějí jej čtyři ženy, další pohled sleduje Dougha, jeho počínání je na rozdíl od líčení žen sledováno formou er-formy. Z textu prosakuje jistá konstrukčnost, nicméně jak jinak docílit toho, aby jednotlivé složitě kombinované střepy do sebe zapadly. Osobu Mirandy provázel lehký patos, celkově se těch podivností na tak odlehlén místě v tak malém počtu osob najde přehršle (mám na mysli Iana, Islanďany, vlastně i Dougha a v neposlední řadě osobu vraha), jako celek to působí krapet překombinovaně. Rysy, jednání, vnitřní motivy ostatních postav party mi nepřijdou nereálné. Slabá místa by se tedy našla, mně čtení ale bavilo.

01.11.2022 4 z 5