mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Umění je hra Umění je hra Traci Bunkers

Kniha plná námětů pro výtvarné činnosti. Vhodné spíše pro předškolní děti a děti mladšího školního věku. Plusy - inspirace pro různé výtvarné techniky, mínusy - knížka má deset let, přesto mi některá díla přijdou zastaralá, neatraktivní. Škálu technik bych uvítala širší. Knížka nicméně sem tam dokáže přihrát nápad, který už si každý může přizpůsobit individuálně.

07.04.2023 3 z 5

Příběhy malých Zrzků Příběhy malých Zrzků Małgorzata Strękowska-Zaremba

Nelíbí se mi nijak zvlášť zpracování knížky, ilustrace a celkový ráz. Nicméně námět není špatný. Dva mimoni lišáci chápou dění na Zemi a ve vesmíru po svém a je z toho jeden průšvih za druhým. Knížka se mi ale zdá jako dobrý odrazový můstek pro práci s dětmi na téma planeta Země. Zkrátka jako taková úvodní motivační záležitost, na které už se dá posléze ve větší odborné rovině stavět.

07.04.2023 4 z 5

Neplašte nám švestky Neplašte nám švestky Michal Černík

Ale jo, může být. Z Černíkových veršů určitě nepadnu na zadek, ale špatné určitě nejsou. Rým a rytmika není sice úplně stopro, ale témata básniček jsou neotřelá, poetika obyčejných věcí a situací příjemná.

07.04.2023 4 z 5

Chci spát Chci spát Harriet Griffey

Knížka se mi rozhodně líbí po vizuální stránce. Co se týče obsahu, čtenář se pravděpodobně nedočká nějakých převratných informací. Něco málo objevného se snad dozví, rozhodně si ovšem stručnou, sdělnou formou utřídí to podstatné, co ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Může tak být v konečném důsledku motivován změnit své návyky a životní styl, které bezprostředně s kvalitním spánkem souvisí.

06.04.2023 4 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Knihy Pavla Čecha jsou srdcovka. Tahle je ale obzvlášť krásná. Něžné a poetické jsou všechny. Tato je ale opravdu pozitivní a nadějeplná. Je o napravení a polidštění zlého čerta a o tom, jaká kouzla dokáže dobrý člověk, láska - k sobě, k ostatním, k práci i prostým všedním věcem. Něžný příběh o podstatě štěstí.

01.04.2023 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Mně se knížka líbila. Nejsem, pravda, zěhlý čtenář detektivního žánru, takže jsem vůči ději možná smířlivější, nicméně mě to bavilo. Vraha jsem já osobně prokoukla až někde u konce. Věřím, že zkušený čtenář krimi by mě i s Huldarem strčil do kapsy. Za mě napínavé, s přiměřeným tempem vývoje děje, s příjemným propojením osudů jednotlivých postav, které se v závěru protínají, čtivá záležitost.

26.03.2023 5 z 5

Zvěrolékař nekouše Zvěrolékař nekouše Pavol Fabian

Tohle mě teda hrozně nebavilo. Knížka je tenoučká a přesto jsem ji měla rozečtenou x měsíců. Vtip a humor samozřejmě miluju, ale tohle je taková nálož vtipu - být vtipný za každou cenu a humorně okomentovat každou větu - že už to je prostě příliš. Je to jako kreslený vtip, který je natáhlý na sto stránek. Ne, že bych se nezasmála. Některé poznámky opravdu vykouzlí úsměv na tváři, nicméně je toho na jednom prostoru tolik, že to skutečně působí jako zoufalá snaha o vtipnost. Skláním před samotnou prací na téhle knize - vymyslet tolik příměrů a hlášek muselo stát autora nemálo času. Co se mi líbilo, bylo pár přínosných informací v závěru knihy (např. o množství krve v psím těle, o náchylnosti té které rasy ke konkrétním zdravotním obtížím). Zajímavých faktů je v knize opravdu ale jenom pár. Celý text je jinak humorným popisem návštěvy veterinární ordinace. Knížky Pavola Fabiana mám ráda. Tato mezi ně ale nepatří.

11.03.2023 2 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Tuhle knížku zbožňuju. Ráda se k ní jednou za čas vracím, je to bezvadná dobíječka nálady. Vtipná, s rychlým spádem, s dětskou přímočarostí a naivitou. Sdrcovka.

10.03.2023 5 z 5

Uleželé želé Uleželé želé Jiří Dědeček

Báječná knížka vtipných krátkých básniček, přičemž hlavním protagonistou textu mohou být zcela obyčejné situace či předměty (kalhoty, čajová konvice, jáhly), které díky metaforám nebo situační komice, hrátky se slovíčky získají zcela novou - humornou podobu. Část textů je věnována jednotlivým měsícům v roce. Skvělá odpočinkovka pro lepší den.

07.03.2023 5 z 5

J. R. R. Tolkien J. R. R. Tolkien Maria Isabel Sánchez Vegara

Krásná knížka. Hned zítra ji beru sedmákům do literatury. Máme v plánu Tolkiena a tato útlá knížečka nám autora představí zajímavěji než tabulka pod textem v čítance. K tomu nějaká ta práce s textem... Juchů! Líbí se mi samozřejmě ilustrace a celkové vizuální zpracování knihy. Text je stručný, nicméně dětskému čtenáři sdělující vše podstatné. Pro pětileté dítě je textu tak akorát, pro sedmáka až příliš :-) Chci si sehnat i ostatní osobnosti, které vyšly v rámci edice.

05.03.2023 5 z 5

Žena číslo 99 Žena číslo 99 Greer Macallister

Tohle se mi líbilo. Ponechám stranou věci, které v ději podivně přispěním osudu tak nějak pozitivně vychází. V případě téhle knihy mi to nijak zvlášť nevadí. Všechno do sebe pasuje a nějaká ta pohádka pro holky občas není od věci. Na téma blázinců 19. a 20. století jsem toho četla víc a je pravda, že Goldengrove byla takový slabý odvar toho, jak to v léčebnách tehdy chodilo. Vlastně to opravdu vypadá na ústav, kde se - minimálně v první fázi vzniku zařízení - snažili ženám opravdu pomoct. Jasně, je to velký mýtus o tom, jak se relativně snadno dostat dovnitř a ven, ale příběh je čtivý, místy snad i napínavý. A mě se líbila jedna zásadní myšlenka knížky - pochopení podstaty života versus žití od narození v konvencích aristokracie. To, jak hlavní hrdinka Charlotte díky nahlédnutí do drsného prostředí ústavu prozřela. Když si budu chtít vychutnat literárně vytříbený kousek, sáhnu po něčem jiném. Když si budu chtít odpočinout u příjemného příběhu, dám si třeba Ženu číslo 99.

05.03.2023 5 z 5

Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas Doreen Virtue

Překvapivě poměrně dobrá motivační knížka. I když... Úplně jsem dosud nedospěla k pochopení záležitostí ezoteriky nebo vesmíru, takže toto si přečtu a podrobím svému kritickému názoru. Taky mi na podobných publikacích vadí jakási americká kýčovitost. Chybí mi pak u nespočtu tvrzení o výzkumech a studiích konkrétní odkaz na konkrétní výzkum. Takto to zkrátka vypadá jako tuctová motivační knížka o dosažení amerického snu. Hlavní přínos knihy ale vidím v povzbuzení čtenáře, který se změnou své životní situace váhá. Díky milionu hlášek typu: "všechno dokážete, vše je jen o vašem přesvědčení, cokoli je možné... " může být čtenář nakopnut a odhodlán na svých snech zapracovat. Když člověk nad otázkou zauvažuje z nadhledu, je pro člověka v bohaté západní společnosti možné opravdu takřka cokoli. Brzdí nás naše obavy a nerozhodnost. Co se nám ale vlastně může tak strašného stát? Takže ano. Kniha nelže. Jen se tváří jako něco objeveného a mimořádného. Bohužel si nedovedu představit, že podobné teze o tom, že všichni jsme děti Boží, že všichni můžeme dokázat cokoli, pokud opravdu chceme, platí třeba pro somálskou matku, která vší svou myslí prosí za kapku vody a trochu jídla pro své děti. Jsem si jistá, že o tom, co chce, má taková žena mnohem jasnější predstavu než my, "zápaďáci", možná nevědomky trousí pozitivní afirmace den co den, a přesto je šance, že se její sen splní značně omezená. Takže jo - návod pro běžného člena bohaté společnosti jak se k něčemu rozhoupat ok, ale rozhodně bych jej nebrala jako všeobecně platný návod pro kohokoli kdekoli na světě, jak o své knize autorka prohlašuje.

28.02.2023 3 z 5

Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech Radek Malý

Tahle knížka je po grafické i jazykové stránce dokonalá. Čtenář narazí na tolik zajímavých momentů, tolik neotřelých nápadů. V naučné části se dozví mnohé o větrných mlýnech, na stránkách věnovaných příběhu Černého Petra a Rozáry se zas ponoří do pohádkové nálady, do fantazijna a poetiky. Mám ráda originální a netuctové věci a kvality této knížky shledávám. Proto se sama na sebe zlobím, že na mě text nefunguje tak, jak by měl. Pojednání o větrných mlýnech mě bavilo moc, snový příběh o dvou zvláštních bytostech mě ale pro změnu nebavil vůbec. Celé je to (v souladu s ilustracemi) takové tajemné a temné. Příběh je křehoučký, jakoby utkaný z pavučiny. Jako dětský čtenář bych se ho ale bála.

27.02.2023 4 z 5

Do nitra dětských emocí Do nitra dětských emocí Isabelle Filliozat

Skvělá knížka. Čtivá, snadno pochopitelná, jednoduchá a přehledná záležitost určená především rodičům jako návod na pochopení emocí dítěte, přinášející informace o tom, kam spěje nevyslyšení emočních potřeb jedince. Publikace je určena laické veřejnosti, proto je srozumitelná, zbavená nadbytečných odborných termínů, externích odkazů, s minimem poznámek pod čarou. Doporučuji. Snad se čtenářská (nejen) rodičovská základna značně rozšíří.

23.02.2023 5 z 5

Medvídek Tom a jeho příhody Medvídek Tom a jeho příhody Zuzana Berková

Pohodové příběhy pro malé děti. Není to tedy žádná wau knížka, ale pohádky tříletou dceru baví, děj je jednoduchý, stručný, stránky plné obrázků.

17.02.2023 4 z 5

Králík je taky jenom člověk Králík je taky jenom člověk Komára (p)

Podle očekávání... Knížka nezklamala. Ilustrace parádní, příběh taky prima. Líbí se mi, že je dovedený až do králíčkovy smrti, která je zkrátka součástí koloběhu života. Smrt je ale prezentována šetrným a laskavým způsobem. Pokud má dítě nějakého domácího mazlíčka, se smrtí se dříve nebo později setká. Takže pokud by se k něčemu takovému schylovalo, může knížka patřit mezi ty, po nichž není od věci v dané chvíli sáhnout. Ale celkově je příběh milý, vtipný, legrácky malý čtenář bezpochyby objeví i v ilustracích.

16.02.2023 5 z 5

Bing - Pohádky na dobrou noc Bing - Pohádky na dobrou noc kolektiv autorů

Jednoduchý text, kratší, zjednodušený děj oproti tv verzi, pestré obrázky, různorodá grafika psaného slova. Chápající, respektující Flop, který z každé situace vybruslí levou zadní. Pohůdka před spaním.

15.02.2023 4 z 5

Toulavý duch Toulavý duch Michelle Paver

Tohle je naprosto skvělá série. Napínavé čtivo nejen pro mládež (vyloveno náhodně v sekci dětských knih), ale i pro dospělé. Druhý díl - ač z úplně jiného prostředí - se nenechá zahanbit vysokou laťkou dílu prvního. Prima. A brzy hurá do další knihy v řadě. Už teď se těším!

15.02.2023 5 z 5

Mademoiselle Coco a vůně lásky Mademoiselle Coco a vůně lásky Michelle Marly

Největším přínosem je pro mě hlubší setkání s Coco Chanel, trošku jsem si informace dogooglila a dovzdělala se. Knížka samotná mě moc nebavila. Člověk sice postupně navykl na styl vypravování i na podobu života pařížské smetánky i bohémy meziválečného období a začal Coco chápat, ale... Čtení mi neodsýpalo tak hladce a se zaujetím, jak to mám u knih ráda.

11.02.2023 3 z 5

Když Když Morris Gleitzman

Pro Gleitzmana mám zkrátka slabost. Třetí (v Německu čtvrtý) díl o Felixovi mi už přišel takový vyčpělý, styl vypravování okoukaný a partyzánské téma pro mě osobně nepříliš zajímavé. Ale Gleitzman umí do textu nacpat něco nového, něco netradičního, umí děj vygradovat tak, že čtenář s Felixem zůstává a drží mu palce a po závěrečné exkalaci se zase těší na další díl. To jsem si do půlky knihy myslela, že tentokrát to už pět hvězd nebude...

11.02.2023 5 z 5