maruna maruna komentáře u knih

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Knihu jsem přečetla jedním dechem, Jana Brejchová se mi líbila ve všech filmech, výborná herečka a krásná žena. Dočkala se vymodleného dítěte, Terezky Brodské, která v knize popisuje vše bez příkras.

10.09.2023 5 z 5

Žena pro třetího krále Žena pro třetího krále Ludmila Vaňková

Eliška Rejčka má můj obdiv, dvakrát česká a polská královna, když ovdověla, potřebovala lásku i ochranu v krutém středověku, tu našla až když se stala životní partnerkou Jindřicha z Lipé, šťastná léta prožila v Brně, kde zemřela roku 1335 a byla pochována pod podlahou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně po Jindřichově boku.

18.09.2014 5 z 5

O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha Tereza Brdečková

Moc zajímavé čtení o celé rodině, kterou J.Werich miloval i o jeho přátelích, Voskovcovi nevyjímaje. Jejich život nebyl procházka růžovým sadem, rodinu postihly velké tragédie, s kterou se museli všichni vyrovnávat, hlavně Fanča, která nakonec zůstala z této rodiny sama. Muselo to být pro ni těžké, proto žila dlouho v ústraní. Díky paní spisovatelce Brdečkové se ve spolupráci s Fančou dovíme nové informace o jejich osudech. Smutné, ale pravdivé.

18.12.2023 5 z 5

Džungle v kuchyni Džungle v kuchyni Ivanka Devátá

Obdivuji autorku, že ve vysokém věku se pouští do psaní. Humor jí ale nechybí.
Je vidět, že v soukromém životě s muži to neměla lehké.

…Když vidím ty inzeráty: „Samota tíží…“, kroutím hlavou. Já jsem tak ráda, že doma nemám nějakého nerudného dědka….

07.10.2021 3 z 5

O Babišovi bez Babiše O Babišovi bez Babiše Karel Hanzelka

Po přečtení této knihy se vůbec nedivím, že do politiky šel..............

10.02.2017 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Vůbec se nedivím, že několik nakladatelství odmítlo tuto knihu vydat. Kniha mne zklamala.

15.01.2012 1 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Totalitní režim a vztahy mezi lidmi ukázat na zvířatech pokládám za geniální nápad.
Nevím jak kdo, ale několikrát jsem se musela srdečně zasmát. Například když pracovní sobota byla sice nepovinná, ale kdo nešel, dostal jen polovinu žrádla. Super knížka!

14.10.2011 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Dočetla jsem Tisíce planoucích sluncí, nezapomenutelná kniha, tolik krutosti a lásky v jedné knize, úžasný příběh, sice vymyšlený, ale je obrazem těžkého bezpráví žen v Afganistánu.

04.02.2016 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tato kniha se autorovi povedla. Už dlouho jsem se hlasitě u knihy nezasmála, jako u této. Příběh je vymyšlený, autor chtěl čtenáře pobavit a to se mu povedlo.

14.07.2014 5 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Moc zajímavá knížka, plná hodnotných fotografií, nedá se srovnávat s Žítkovskými bohyněmi od K.Tučkové, protože to je román, ale tato kniha, plná pravdivých příběhů žítkovských bohyň jakoby doplňovala
a podtrhovala knihu Žítkovské bohyně od K.Tučkové.

14.02.2014 5 z 5

Tři tváře anděla Tři tváře anděla Jiří Pehe

Úžasná kniha, dlouho jsem nečetla takovou knihu, která tak silně vtáhne do děje, co stránka, tak nové překvapení. Osudy tří generací ve 20. století- první světová válka, rozpad Rakouska-Uherska, vznik Československa, období protektorátu a druhá světová válka, éra komunistického režimu i jeho pád. Je poznat, že spisovatel má svoje zkušenosti z doby normalizace, emigrace a pobytem v USA...

19.05.2013 5 z 5

Nejlepší humorná knížka, kterou jsem kdy četla.

05.09.2011 5 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Stačí se v 18 zamilovat do toho nepravého a ještě v době před vypuknutím války a Adě se změní život v tvrdý boj o přežití.............

04.07.2018 5 z 5

Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zdena Kaprálová

Úžasná kniha, skutečný příběh, co musela všechno zažít paní Zdena s manželem a 2 dětmi, to ani není možné. Na vlastní kůži poznala bouřlivé období míru, války a exilu. Vzpomíná s láskou na svoji vlast, kterou musela opustit. Tu knihu si prostě musíte přečíst, jsou to naše dějiny !!

21.07.2016 5 z 5

Nebezpečně blízko Nebezpečně blízko Linda S. Howington

Kniha se mi moc líbila, napínavá, mezi Bailey a pilotem Cameronem se po nouzovém přistání zrodila láska, boj o přežití i trochu erotiky v mrazivé divočině. Rozuzlení překvapí.

04.03.2016 5 z 5

Alexandra Alexandra Carolly Erickson

Po prostudování dostupných archivních materiálů americká spisovatelka a historička popisujene nešťastný životní příběh německé princezny, která se stala po svatbě s carem Mikulášem II ruskou carevnou. Popisuje nelehkou dobu, ve které žila, její zájem o duchovno a přátelství s Rasputinem, kterému věřila, že vždy zastavil vnitřní krváceníl jejího syna Alexeje.
Nelidský odchod z tohoto světa celé carské rodiny a nejbližšího služebnictva způsobily pušky ruských revolucionářů 17. července 1918.

26.04.2013 5 z 5

Císařovna Josefína Císařovna Josefína Carolly Erickson

Josefína byla největší láskou Napoleona, která se díky němu stala císařovnou. Protože ale toužil po dědici a s Josefínou mít dítě mu nebylo přáno, rozvedl se s ní. Neobyčejný život v nelehké době plný nečekaných politických událostí a boje o přežití, to mistrně popsala Carolly Erickson v této knize

16.03.2013 5 z 5

Habermannův mlýn Habermannův mlýn Josef Urban

Autor v knize vypráví na základě skutečného příběhu o dramatickém osudu německého mlynáře Habermanna, jeho ženy - Češky Herty a jeho českého kamaráda lesníka Jana Březiny v těžké válečné době
Příběh byl v kraji Šumperska pověstný právě skutečností, že mlynář, který v průběhu války pomáhal Čechům, po osvobození záhadně zmizel. Vyšlo najevo, že byl v květnu 1945 brutálně zavražděn. Zločin nebyl nikdy řádně objasněn, viníci nebyli potrestáni a jeho žena byla i s dětmi odsunuta.

24.02.2013 4 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Nádherná kniha o matce a královně, dědičky slávy a hrdosti Přemyslovců, matky císaře Karla IV.

17.01.2013 5 z 5

Velšanka Velšanka Peter Ho Davies

Válečný milostný příběh mladé Esther, dcery nacionalistického velšského chovatele ovcí a Karstena Simmeringa, teprve osmnáctiletého německého desátníka, který je v táboře německých válečných zajatců, a který se dostane krátkodobě na svobodu.
Je zde i příběh německo-židovského vyšetřovatele, který vyslýchá nejprominentnějšího německého vězně ve Walesu, nechvalně proslulého Rudolfa Hesse.

Peter Ho Davies je vyzdvihován pro „bezmeznou schopnost vcítit se do jednání druhých“, a proto román Velšanka je románem procítěným a ohromujícím.

28.05.2012 5 z 5