Martooni Martooni komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

"Mohla jsi.. Mohla.."

Přečetla jsem mnoho knih o válce, Terezine, Osmetimi, Ravensbrucku.. videla mnoho válečnych filmu.. ale po přečtení této knihy, mi bylo opravdu hrozne.

Hana je můj první "zdokumentovany" člověk, který návrat k normálnímu životu po koncentračních táborech, nezvládl. Nedivím se ji, taky bych přežívala, pomalu umirala, být na jejím místě.

Knihu doporučuji, dávám 5*, čte se jednim dechem, ale já už ji znovu přečíst nezvládnu.

13.08.2017 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Do čtení knihy jsem šla s rozpaky. Na jednu stranu jsem se strašně těšila a na druhou se bála, jestli to bude pro mne. Co se pro boha může odehrát na jednom místě, v jednom hotelu, s jedním hlavním hrdinou na 472 stranách?! .. Všechno! Opravdu všechno.

Ano, nikdy jsem podobnou knihu nečetla a byla to nádhera! Tak dávné a přitom jako bych tam s Alexandrem byla, tak kouzelné a přitom neuvěřitelně skutečné, tak gentlemanské.. Ještě nyní po několika týdnech po přečtení knihy, se vznáším na obláčku a nějak se mi nechce dolů :).

Jedině doporučuji!

11.08.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem si poslechla jako audioknihu a musím říci, že se mi velice líbila. Prvotní stránky, kdy pan Zusak popisuje smrt byly fascinující!

Konec knihy mi vehnal slzy do tváře.

Dlouho budu na Liesel Memingerovou a její rodinu a kamarády vzpomínat! Děkuji za tento zážitek.

04.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Obe dejove linie se mi libily, pohled z oci obycejne zeny, ktera si jednou dovolila nesouhlasit, tak i pohled divky, ktera prozila sve detsvti v ustavu.

Tesila jsem se, kdy se obe linky protnou.

Maja a Lenka nebo spise MagdaLenka? Skvele, pani Mornstajnova, mne jste nezklamala, opet uzasne dilo!

21.07.2021 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Tak tohle byl krásný zážitek. Kniha se mi velmi líbila, ale film si vůbec nepouštějte.

Robymu jsem od začátku velmi fandila. Líbilo se mi vyprávění jak z doby s ranhojičem, který ho povolání naučil, tak i putování do Isfahánu. Líbilo se mi, že autor při putování nevynechal i české země.
Věděli jste, že Robertovi trvalo putování z Londýna do Ishafánu skoro dva roky?! V dnešní době neuvěřitelné, díky panu Gordonovi tak autentické.
Dále jsem hltala každou stránku Robertova života v Isfahánu. Ibn Sína mne fascinoval. Zajímavé bylo i královské prostředí a šáh.

Při čtení jsem si pak hledala místa a města, kudy Robert putoval. Knihu jsem louskala den za dnem a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Zůstane v mé knihovně a určitě si ji znovu přečtu. Dokonalé!

14.09.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Asi do poloviny knihy jsem si říkala: "Takový normální život žen v 50.letech na venkově". Ani mne to moc nepřekvapovalo. Obdivovala jsem neuvěřitelnou vnitřní sílu mladé maminky tolika dětí. Vzpomněla jsem si na vyprávění ze života mé babičky a prababičky. A od té doby, co jsem sama maminkou dvou dětí, babičku obdivuji, jak mohla zvládnout 6 dětí a přitom celé hospodářství bez pomoci. Anna mne moji babičku velmi připomíná.

Krásné čtení, nečekaný závěr. Po přečtení si budete říkat, sakra, na co si já stěžuji, když mám teplo a tekoucí vodu jako samozřejmost ;).

08.11.2016 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

To byla tak krásná kniha! Určitě zůstane v me knihovně a určitě si ji ještě jednou přečtu.

Pribeh se odehrává ve dvou dějových liniích. Díky té současne trochu víme co a jak dopadlo. Ale poslední nejdůležitější stripek skládačky chybí. Dopisy krásně knihu obohacují. A velmi se mi líbilo, jak v příběhu propojovaly minulost se současnosti a naopak.

Do Dana jsem se zamilovala okamžitě, Stella byla úžasná žena s velmi těžkým osudem. I příběh Jess a Willa se mi libil.

Dům, který vše spojoval měl magickou auru, v příběhu byl dokonale vykreslen a v mých představách dlouho zůstane.

29.03.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se čte jedním dechem. Krásně a detailně odkrývá minulost a odpovídá vám na všechny otázky. Proto to přirovnání ke knihám paní Mornštajnové.

Jako Heřmánkové údolí je i tato kniha o osudech "obyčejných" žen na začátku druhé světové války.

Edita už od narození měla karty rozdané, bohužel ne úplně šťastně. Špatný vztah s otcem, který více miluje svou druhou dceru, nám pomalu odkrývá minulost a píše Editinu nešťastnou budoucnost.
Editina matka Irma se zprvu tváří jako slabá žena, která se nechce dostat do křížku s despotickým manželem, ale postupně se dozvídáme jak silnou osobností ve skutečnosti je.
Bohdan, Magda a Leo knihu dobře doplňují a dovysvětlují.

Děj této knihy se dá shrnout do tří slov: historie se opakuje. Hodně jsem nad tím přemýšlela a uvědomila jsem si, že i u mne a v mém okolí se často historie opakuje. Jako by nám tím říkala, zažila jsi to, tak se pouč. Ale pohled na situaci je velmi odlišný u dětí a dospělých a tak se ptám, opravdu si musíme stejnou historii, která potkala naše matky a babičky byť v jiné době, také znovu zažít, abychom pochopily? Řekla bych, že ano. A přesně o tom tato kniha je.

20.06.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Tak tato kniha mne úplně dostala! Bravurně napsána! Jako bych měla pocit, ze mi mluví z duše, i přesto ze mám dvě dcery. Nejprve jsem si říkala, ze se mi ani nechce číst o tomto tématu, ale velice rychle jsem změnila názor!

Bože, já Grahama miluju!! A s Quinn soucitim a v mnoha věcech ji chápu, týká se to hlavně první třetiny knihy.

I přesto, ze jsem věřila a oběma dítě prala, konec se mi libil a velmi silne mne zasáhl.

A ta krabicka?! Ta mne odrovnala, slzy tekly proudem. Myslím, ze vím, co dam manželovi příští výročí ☺️

23.11.2019 5 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Fantastická kniha! Mám trochu predtuchu, jestli nebude pokračování.. přeci jen jsme v Roze ještě neobjevili její zvláštnosti, o kterých Nikdo mluvil, když spadla do řeky.. “umi toho daleko víc”..

Velmi se mi líbil děj odehrávající se ve slovenské vesnici, tak podobne naši české, jak prostředím, tak i zvyklostmi.
Rodinu Halajovych jsem si velmi oblíbila. Líbilo se mi, jak dala autorka v průběhu knihy každému z hrdinů svůj prostor. Silna Hana, potřebná Jolana, obetava Julka, osudem zkliceny Imro, skalopevny Matěj, záhadná Zuna, talentovana Ida a vděčná Roza.

V knize je mnoho mouder, nad kterými se zamyslite a reknete si “o tom je tedy zivot”. Jakoby autorka svůj život již prožila a chtěla nám předat svou zkušenost..

Nádherná kniha, ke které se rada vrátím!

01.04.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Geniální!
Ani jsem tohle slovo nemusela dlouho hledat, naskočilo hned po přečtení knihy! Celou dobu mne hnala touha dozvědět se, co se stalo Blance a Evě. Děkuji paní Mornštajnové, že mi odpověděla na všechny mé otázky. Skvěle napsaná kniha! Ráda si ji přečtu znovu.

***Spoiler***
Do půlky knihy jsem netušila, že je Bohdana němá!!
I když jsem byla vychovávána na druhé straně, líbilo se mi, že je kniha vyprávěna zarputilým a přesvědčeným komunistou.. konečně jsem mohla nahlédnout do života a mysli těch druhých...

29.06.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Nemohu uvěřit, ze teď budu čekat min.12 měsíců na pokračování! Nemohu se s Ilan, kapitánem a všemi rozloučit a číst další knihy..

Druhy díl se nedal odložit.
I přesto, ze kapitanovo tajemství byla lehce predvidatelne, se mi líbilo, jak autorka pracovala s pocity Ilan i kapitána. Líbilo se mi postupně odkryvani Ilanina talentu i jejího tajemství.

Kniha mi proste skvěle sedla a já se nemohu dočkat dalšího dílu!

27.12.2017 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Od Ruty Sepetysové jsem již četla V šedých tónech, Sůl moře a Musím tě zradit. Všechny tyto knihy mají v sobě cítit obrovské utrpení a bezmoc.

Kniha Mlčící fontány je takový lehčí odvar toho, co autorka umí. To, že je napsaná pro mladé čtenáře jsem nevěděla, možná by bylo dobré to u žánru uvést. Vysvětlilo by se tím např. setkání Daniela a Any po 18 letech, které bylo velmi naivně popsáno. "Ana se vůbec nezměnila, její tmavé vlasy.." Všichni stárneme a 18 let je na nás bohužel sakra už znát..

Jsem vděčná za téma období Francovi vlády. Španělsko pro nás bylo už hodně západní a proto jsme se o něm ve školách neučili. Nemohla jsem uvěřit, kolik dětí bylo rodinám odebráno. Ale nepřekvapilo mě to, každý režim si nese své rány a jizvy.

11.12.2023 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Naprosto nádherně smutná kniha! O životě bývalých vězňů toho moc nevím, tak jsem se těšila, že se něco dozvím.

Kenna pro mě byla zpočátku velmi záhadná a nevěděla jsem, co k ní cítit. Ale to se brzy změnilo, zamilovala jsem si ji. Jako lvice bojovala za svoji dceru, a to se mi na ženách, matkách líbí! Její dopisy nám pomohly pochopit minulost, kterou byla Kenna a její pověst obklopena.

Ledger byl miláček, sice tetované machýrky moc nemusím, ale díky Ledgere, že si Kenně pomohl, co by si bez tebe počala.

Co mi nepřišlo tak úplně věrohodné bylo to, jak Grace Kenně rychle odpoustila.

Skvělá kniha, s krásným koncem! Ráda si ji přečtu znovu.

03.08.2023 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Kniha mě velmi zasáhla, donutila mě se zamyslet nad tím, co je v životě nejdůležitější a čemu věnovat svůj čas.

"Můžu spát u tebe? Necháš rozsvíceno? Zůstaneš tady? Necháš otevřené dveře? Zůstaneš u mě? Nezhasneš, že ne?"

Zavzpomínala jsem na naše staroušky, kteří mi často velmi chybí.

Je těžké se smířit s tím, že neexistuje "žádná výjimka z pravidla, nějaké jiné vyústění, nějaký směr B, který by umožnil vyhnout se té zkáze". Všichni zestárneme.

Slibuji, že svůj vděk rodičům sdělím.

30.07.2023 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Tato kniha byla až neskutečně dobrá! Doporučuji všem. Zase druhá světová z jiného pohledu, a díky bohu za něj! O druhé světové válce v Itálii jsem měla málo zjištěno.

Je až neuvěřitelné, co si Pino prožil a co zažil, až se tomu čtenáři nechce věřit, ale já věřím, tak moc mě tato kniha zasáhla u srdíčka. Určitě si knihu přečtu znovu a doporučuji ji mužům, bude se jim líbit.

29.05.2023 5 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Naprosto skvělá kniha! Topka, která zůstane v mé knihovně a kterou si velmi ráda znovu přečtu. Ten konec byl dokonalý!!!

Všechny časové linie mne bavily! Zpočátku jsem Dorothy fandila, oblíbila jsem si ji proto, jaká byla jako matka, s odkrývajícím tajemstvím a jejím "plánem" jsem k ní ztrácela sympatie, ale určité pochopení jsem měla.

Líbila se mi v přítomné časové linii Laurel, hledající střípky matčiny minulosti a odpovědi na své otázky. Její detektivní hledání mne bavilo, bylo napínavé a vůbec jsem se nenudila.

Válečná časová linka byla také skvělá jak z pohledu Dorothy, tak samozřejmě i Vivien a Jimmyho, tak trochu jsem tušila, jaká dopravdy je a zamilovala jsem si je oba.

Děkuji autorce za krásný zážitek, který budu velmi ráda ještě nějakou chvíli zpracovávat.

28.03.2021 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Moc pěkný příběh jednoho chlápka jménem James a neobyčejného kocoura Boba (R.I.P 15.května 2020).

Z knihy je cítit obrovská úcta a láska ke kocouru Bobovi. Kniha není na čtení náročná. Naopak, ale příběh je silný. Popisuje Jamese, řekla bych již v lepším období jeho života, a postupně nám odhaluje jeho minulost, zkušenost s drogami, se spaním bez domova, s mámou.. A jeho život se díky Bobovi zlepšuje.
Knihu doporučuji, zvedne vám náladu a vytvoří úsměv na rtech.

Samozřejmě hned po přečtení jsem si oba musela vyhledat ;).

28.09.2020 4 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Další velmi smutný příběh, z poloviny podle skutečných události, dvou lidi z druhé světové války. Silnější o to, ze se odehrává v Praze a v Terezine. A o to, ze některé postavy z knihy opravdu žily, jak se dočtete na konci knihy.

Děkuji autorce za tuto knihu, za to, ze přijela do Prahy a navštívila Terezin. Za to, ze se zajímala o naši historii a napsala o tom knihu!

28.01.2017 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tak tato kniha byla síla. Ano, tak se museli cítit moji rodiče a jejich rodiče, kteří většinu života prožili v komunismu. Strašné, nepředstavitelné, obrovsky nespravedlivé.

11.12.2023 5 z 5