martinakraus martinakraus komentáře u knih

Bethany a netvor Bethany a netvor Jack Meggitt-Phillips

3,5*
Velmi příjemná middle grade pro fandy knih Lemony Snicketa, Dahla nebo třeba Mortiny. Zábavný, mistery a krásný ilustrace

25.12.2020 4 z 5

Smečka Smečka Tomáš Polenský

Nevím, jak je na tom film, neviděla jsem ho, ale knížka mi nesedla. Charaktery postav mi přijdou napsaný stylem "hello fellow kids" - dospělí autoři píšou jak se mají chovat a vyjadřovat puberťáci, ačkoliv mi to vůbec nekorespondovalo s tím, jak se ve skutečnosti baví. Téma a námět zajímavý, ale provedení mi tak dobrý nepřijde a osobně nedokážu říct, že bych knížku mohla doporučit, bohužel.

25.12.2020 1 z 5

Hra o tuříny Hra o tuříny Madame Lady

Taková příjemná blbina pro fandy GoTka. Spousta ikonických scén podaných jinak. Některé stránky lepší, než jiné, myslím si, že to neurazí ani jako dárek, je to takovej vtipnej doplněk sbírky k Písni ledu a ohně.

21.12.2020 3 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

Skvělý příběh, výborný styl vyprávění, příjemná kresba i s celostránkovými panely, hluboké myšlenky a spousta velmi důležitých momentů.
Jo, vážně dobrý komiks, doporučuji!

02.12.2020 4 z 5

To kvůli mně ... se máma zlobí To kvůli mně ... se máma zlobí Martina Drijverová

Možná tenká, ale velice silná knížka o domácím násilí na dětech, vyprávěná z pohledu malého chlapce. Není to úplně příjemný čtení, ale to snad od toho nikdo ani nečekal. Neřekla bych, že je to čtení pro Hynkovy vrstevníky, spíše pro starší děti a dospělé, ať už rodiče, učitele a učitelky, ale v podstatě si myslím, že přečtením těch několika desítek stránek neudělá přešlap vůbec nikdo.
Moje mamka se při čtení hned několikrát rozbrečela.

02.12.2020 5 z 5

Slzy jsou jen pro holky Slzy jsou jen pro holky Lucie Zvěřová

1,5*
No.. Tak tohle se za mě úplně nepovedlo..
Absolutně mi nesedla hlavní postava (takhle - já vím, že některý postavy jsou psaný, abyste je neměli rádi a jsem s tím úplně v pohodě. Problém je, že Louis je ten typ postavy, od které člověk čeká nějakej character developement. Jasně, je to děsně edgy a cool teenager, ale stejně. A tak čekáte nějaký poučeí se a přijde mi, že se autorka nejspíš snažila mu něco takového dopřát, ale za mě se to teda vůbec nepovedlo.. A ne, není to jen tím, že už dávno nejsem náctiletá. Louis byl prostě idiot - stačí si přečíst několik jeho myšlenkových pochodů). Vlastně mi k srdci nepřirostla žádná z postav (až na Lizzy a Lettie - sestry hlavního hrdiny [který se mi většinu děje dost pletly, takže je možný, že oblíbenou mám jednu?]) a to jsem si jistá, že třeba Ethan byl ROZHODNĚ psaný jako postava, kterou si zamilujete (znáte to, takovej ten underdog, chudáček, kterýho máte litovat a zamilovat se do jeho nevinnýho charakteru).
Samotný děj je strašně plitký. Vlastně se tam ani nic neděje. Anotace slibuje boj s vnitřními démony skrze alkohol, drogy a záškoláctví.. No.. Toho se moc nedočkáte. Hlavní postava má problém, vesele ho popírá a díky tomu ho vlastně ani nemá potřebu řešit a s ničím tím pádem ani nebojuje. Celý tento "problém" se vyřeší někde na posledních stránkách knihy a rozhodně ne Luisovo iniciativou.
Když už se dostaneme k nějakým hlubším myšlenkám, nejsou nijak rozvinuté. Většina postav má tak 1-2 charakterové vlastnosti a šmitec. Některé důležité motivy, které v ději a v životě hlavní postavy hrajou důležitou roli, nejsou prakticky vůbec rozvinutý (interakce s jeho ex kamarády, situace okolo Luisova otce, začátek jeho problému s pitím, čas strávený na odvikačce,...).
Taky v příběhu vnímám faktické díry - maličkosti jako že se děj odehrává v Americe, kde se ve většině slunných státech nosí po domě boty (ještě ke všemu, když pak lezou na střechy) - ale to jsou vážně jen maličkosti, kterých si asi normálně nikdo nevšimne, pokud se o to vyloženě nezajímá.
A konec to pro mě dost zabil - chápu, o co se autorka snažila, ale e-e. Takhle ne. Celkově asi chápu myšlenku a cíl, který měl tenhle příběh mít, ale za mě je prostě nedotažený a nemám v plánu tuhle knížku doporučovat dál, bohužel.

Mimochodem - kdo tady do háje dává ty štítky? Romantika, vážně? A kde?

01.11.2020 2 z 5

Jak se spřátelit s temnotou Jak se spřátelit s temnotou Kathleen Glasgow

3,5*
Ačkoliv čtu hodně tzv. "Heavy contemporary" (soudobých příběhů s vážnou tématikou), téma smrti blízkého - v tomto případě matky - jsem se do dnes úspěšně vyhýbala. Asi jsem podvědomě věděla, že na to nejsem úplně připravená.
Tahle knížka se nečte lehce. Osobně jsem teda měla trochu i problém se stylem psaní/vyprávění autorky, ale to jsem teď nemyslela (ačkoliv na to v hodnocení rozhodně přihlížím). Nečte se lehce, protože pokud se vám už něco takového v životě nestalo (a já doufám, že ne, především, pokud jste ve věku hlavní hrdinky téhle knihy), ať chcete nebo ne, nahlodá vás to. Začnete přemýšlet. Jak by bylo vám, jak byste reagovali a chovali se vy. Jak by se změnil váš život.
A to pro mne osobně nebylo vůbec jednoduché, protože smrt je jedna z mých fóbií. Ať už jde o mou vlastní nebo smrt blízkého. Tohle téma se nedá napsat nijak "líbivě" a je mi to jasný. Stejně tak jsem sama sobě vyčítala občasné myšlenky, že "už by stačilo", ačkoliv je mi úplně jasný, že ve skutečnosti to tak prostě je, nejde to vypnout ani ztlumit, i když mozek ví, že tohle je fiktivní příběh - pořad to jsou velmi reálná témata a problémy, o kterých je dobře, že se píše i v knihách pro mladistvé.

26.10.2020 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Bylo příjemný si na chvíli "odskočit" od mé oblíbené heavy contemporary a různých fantasy/sci-fi/dystopií a přečíst si taky něco, na co nepotřebujete zapojovat moc mozkových buněk. :D
Každopádně se mi ale potvrdilo, že fluffy romantický knížky nejsou žánr pro mně (ve smyslu že sem tam si to přečíst můžu, ale můj "hlavní" žánr to rozhodně není. Jedna z hlavních věcí, která mi v tom, abych si knížku naplno užila, vadila, byl absolutní nedostatek komunikace postav. Jasně, ta knížka by byla o tolik kratší, kdyby si všechno řekli narovinu, ale ty "konflikty" nemusely být jen o tom, že někdo někomu něco neřekl nebo že někdo něco nepochopil a podobně.
Další věc je fakt, že mi k srdci nepřirostla nejen hlavní hrdinka, ale taky hlavní "love interest" - Mei a Liam. Jsem zastánce toho, že ne všechny postavy se musí lidem líbit, že s nimi musí souhlasit a mít je rádi. Takhle jsou prostě některý postavy psaný. Pro mě taková byla Mei. Ale jsem si jistá, že Liam byl napsaný přesně tak, že ho po čase máte milovat... A já jsem prostě pořád #teamTravis! A i kdybych nebyla, tak rozhodně nefandím Liamovi, to bych byla radši, kdyby Mei skončila s Avou! Nebo kdyby se vykašlala na lásku a starala se o Liamovy ségry! :D
Over all to ale není špatný čtení. Jasně, má to svoje mouchy, ale těch si všimnete spíš pokud jste už starší čtenáři. Jestli plánujete tuhle knížku číst a vadí vám klišé, chování puberťáků (ať už u nás nebo v amerických filmech) a čekáte nějakou extra přidanou hodnotu, životní poslání a návod na světový mír, tak to radši nechtě dětem a dovolte jim ještě řešit problémy stylu "Jak mu jako mám říct, že se mi líbí?" :)

19.10.2020 3 z 5

Cela Cela Benjamin Oliver

3,5*
Je to vcelku dobrá YA dystopie (= pro mladistvé), ale zároveň nic, co bych ještě nečetla. Za mě osobně spíš než Hunger games (jak slibuje zadní strana obálky) je to mix Labyrintu, Ostrova (toho filmu s Ewanem McGregorem) a The Walking Dead (Živí mrtví, jestli se nepletu v češtině).
Nebylo to špatný, to vůbec ne! Jen to prostě nebylo v ničem extra jedinečný, originální. I tak si ale přečtu druhý díl, až vyjde - co mám dělat, já ty YA dystopie prostě můžu, no :D.
Co si ale ještě dovolím vyzdvihnout je reprezentace lidí s fyzickým a mentálním handicapem/onemocněním. Nejsem ten typ člověka, co strhává * za to, když v knížce nenajdu žádnou LGBT+/černou/handicapovanou postavu, to vůbec ne. Podle mě musí být reprezentace pořádná a nebo musí nějak hýbat dějem, jinak to za mě osobně není potřeba nějak hrotit.
V příběhu téhle knížky to ovšem bylo potřeba, kvůli sociálnímu kontextu světa, ve kterém se kniha odehrává. To je za mě velký VELKÝ plus!

14.10.2020 4 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

AUDIOKNIHA
Oproti audioknize Muffin a čaj se mi tady přednes líbil moc, což je dobře. Bohužel to pro mne ale nezachránilo její obsah. Jsem ráda, že se i čeští autoři pouští v rámci YA (knih pro mladistvé) do vážných témat jako je deprese a nemyslím si (teda ne úplně, ale k tomu dojdu), že by to Anička zpracovala vyloženě špatně, přecijen deprese nemá mustr, nemá jednu podobu pro všechny, kteří jimi trpí a tak se nedá říct, jestli je nebo není popsána správně nebo ne.
Na druhou stranu mi hodně vadil hlavní plottwist knihy na konci. SPOILER! Osobně si myslím, že fakt, že se do téhle knihy přidala ještě vražda spíš lidem s mentálními nemocemi a depresemi dost uškodí. Dokážu si totiž živě představit, že to v očích některých udělá z lidí s depresí psychopaty a nebezpečný lidi a to je podle mě strašně špatně. KONEC SPOILERU!
Taky mi příliš nesedí styl psaní autorky. Přijde mi, že na to, že má být Viktorie asi 19tiletá holka, jsou její vnitřní monology jak kdyby spala v knihovně. Podle mě příliš květnatý a dost mi to při poslechu vadilo.
Jsem velmi zvědavá, jak se v Tamařině souhvězdí autorčin styl psaní vyvinul.

12.10.2020 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Myslím, že jsem tuhle knížku četla v nesprávný čas.
Nebyla špatná, to zas ne, já si to čtení docela užila. Zajímalo mě, jak to dopadne, chtěla jsem postavy hlouběji poznat a celkově jsem si čtení toho příběhu užila, jen tak nějak nechápu ten hype okolo. Pochopila jsem, co má kniha čtenáři předat a možná to je ten problém - že jsem to tak nějak "prokoukla" a nezafungovalo to na mne.
Hlavními tématy jsou závislost, sláva a neopětovaná láska. A skutečně chápu, co se nám k tomu snaží autorka říct. Ale podle mě na to trochu moc tlačila.
Neříkám, že si na knížku už nikdy nevzpomenu nebo že ve mě nebudou některé části rezonovat, na druhou stranu si necelý týden po dočtení už nepamatuju většinu postav a vlastně ani žádný citát..
Znovu připomínám, že si nemyslím, že by knížka byla ŠPATNÁ. To vůbec ne, jinak by nedostala ani 3*. Je prostě jen... fajn?
Slyšela jsem, že audiokniha (V angličtině) je skvělá, což si vzhledem k formátu dokážu představit, takže možná třeba za rok tomu dám druhou šanci v téhle podobě.

12.10.2020 3 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Víte, jak je těžký na tuhle knížku psát "recenzi"?! Fu-ha, tyvole! No, tak jdeme na to.
Předně mi přijde fér říct, že Pavel je můj kamarád (alespoň si to teda myslím :D), moje hodnocení to ale nijak neovlivňuje. Čeho se to dotýká je částečně požitek ze čtení - to, jakým způsobem je knížka psaná, je přesně jako sedět s naší "partičkou" u piva. Hrozně jsem v tom poznávala těch několik společných přátel, které s Pavlem máme.
Jazykem si Meta na nic nehraje, je psaná přesně tak, jak se dnešní vysokoškoláci (alespoň v mém okolí) baví a to je za mě velkej plus. Že nejsou všechnypostavy sympatické? No a? Vám jsou sympatický všichni lidi, se kterými se vídáte? Pochybuju. O to víc je to uvěřitelný.
Příběh dostáváme z pohledu Lenky, což je podle mě důležitý hlavně proto, že bejt to z pohledu kterýkoliv jiný postavy, dostali bychom úplně jinej příběh - dost možná i romantickej. Důležitý je to taky proto, že jsou z textu dost silně cítit emoce, které Lenka cítí. Stres, strach, bezmoc, odhodlání. Někdy před půlkou knížky se mi začalo dělat zle (takovej ten těžkej pocit v žaludku, kdy víte, že s ním nejde nic udělat a tušíte, že vás neopustí ani po dočtení - což se přesně potvrdilo) a jak jsem pokračovala ve čtení, akorát se to umocňovalo. To se mi u moc knížek neděje (myslím, že naposledy u An(n)y.).
Přesto si ale nemyslím, že by to byly jen myšlenky, co knížku táhnou. Děj mi přišel taky jako dost silnej motor téhle emocionální horský dráhy.
Nějaký hiccups tam jsou, ale za mě osobně jsou dost přehlédnutelný vzhledem k tomu, co všechno ostatního tahle knížka nabízí. Ačkoliv by někdo mohl říct, že to "není čtení pro každýho", dovolím si oponovat - naopak si myslím, že by si tuhle knížku měl přečíst každý. Bez nějaký horní věkový hranice s tím, že "pro nás UŽ to není". Je. Věřte mi.

na závěr si po vzoru Lenny dovolím malý "fun fact":
Není to tak dávno, co jsem brouzdala na Tiktoku (As we, millennials and Gen Z kids do) a narazila na video, ve kterém se žen/dívek v komentářích ptali: "Kdyby na 24 hodin zmizeli všichni muži na světě, co byste dělaly?"
Nejčastější odpovědi v komentářích byly: "Šla bych se projít/proběhnout v noci po ulici/parku a vzala si OBĚ sluchátka", "Šla bych s holkama na párty a vzala si na sebe ty nejvíc sexy šaty co mám", "Nebála bych se si na baru odložit drink" a podobně.. To jen trochu k zamyšlení..

30.09.2020 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

První kniha v téhle "sérii" (Dopisy ztraceným) se dotkla mého zlomeného srdíčka. Takhle ho zlomila, rozdrtila na prach a pak ho objala a držela tak silně, že se zase spojilo dohromady.
V první knize jsem se s jednou z postav tak úplně nezžila, zatímco v téhle jsem chápala a dokázala se vžít do situace jak Reva tak Emmy. Cítila jsem jejich bolest, slyšela tlukot jejich srdcí, smála se s nimi a přála jim jen to nejlepší.
Pokud jste četli Dopisy ztraceným, tak už víte, že nemůžete čekat sladkou fluffy lovestory. Pokud je to to jediné, co od contemporary chcete, Brigid Kemmerer není autorka pro vás. Tahle knížka uspokojí ty z vás, kteří si užíváte čtení o vážných tématech, srdcervoucí příběh ne jen o dvou lidech, kteří se sbližují, ale také si vzájemně odkrývají své příběhy z minulosti a spojují svou budoucnost. Tenhle příběh je sladkej, vtipnej, ale úplně jiným zpúsobem, než například knížky od Kasie West a podobně.
Na co slova nestačí je jedna z nejlepších knížek, které jsem tento rok četla. Absolutně to miluju. Dá vám mnohem více, než co vidíte v anotaci. A věřte mi, nejste na to připraveni.

29.09.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

AUDIOKNIHA
Úplně na rovinu se přiznám, že k přečtení (poslechnutí) téhle knížky jsem se odhodlávala dlouho, dokonce jsou to už roky, protože si pamatuju, když vycházela jako novinka. Co mne odrazovalo? Hype a to, že se knížka tváří a prezentuje jako fluffy LGBT+ contemporary a to mě moc nebere. DO HÁJE PROČ MI NIKDO NEŘEKL, ŽE JE TAHLE KNÍŽKA MNOHEM VÍC?! Když se začaly dít ne-úplně-sluníčkový věci, musela jsem audioknihu několikrát vracet, jestli jsem slyšela správně. A slyšela a (jakkoliv to zní zvráceně a divně) udělalo mi to radost. Díky, že to není jen ťuťu a ňuňu.
Over all kniha nebyla špatná, úplně na zadek jsem si z ní teda nesedla, ale rozhodně mne překvapila právě skrze to, jak nevinná se zdá zprvu být.
Bohužel mi ale vůbec nesedli hlasy vypravěčů, hlavně tedy ten Danielův mne nějakým způsobem vytáčel, nevím proč.. Obecně mi asi formát audioknih nesedí, ale mám před sebou ještě jednu, tak uvidím, jestli to nebylo vyloženě tímto titulem. Hudební rozdělení kapitol (protože to prej lidi u audioknih taky řeší) mi nijak nevadil.

29.09.2020 3 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Noci běsů jsou podle mne nejzajímavější tím, že nemůžete zcela uchopit dobu, ve které se odehrávají. Je to dávná minulost, kdy se věřilo v Polednici, v domech bydlely celé generace a dívky měly sotva nějaká práva nebo současnost, kdy se nosí mikiny, holky studují a může se normálně telefonovat? To ví jen Kateřina a já osobně jí za tohle smekám, protože to mne na příběhu bavilo moc.
Já osobně jsem se u téhle knížky (stejně jako u Zmizení Sáry Lindertové) nebála. Ale musím uznat, že nebyl příjemný pocit číst si před spaním o (view spoiler). Myslím si, že pokud máte velkou fantazii a snadno se bojíte, bude lepší, když knížku budete číst dopoledne-odpoledne, ale na večer raději nějakou fluffy contemporary, než tohle. Autorčiny knihy taky spojují motivy tajemna, otisků na kůži a především její styl psaní - takový, který vám dá pocit, že úplně vidíte scénu z filmu.
Oceňuju, že se Katka tentokrát vyvarovala romantické lince. Líbila se mi celková atmosféra knihy, nářečí, mytologie a můžu říct, že mne skutečně zajímalo, jak to bude dál a jak to dopadne.
K plnému počtu hvězd mi sice ještě něco málo chybělo, ale můžu rozhodně říct, že to bylo skvělé čtení a že jsem si ho užila více, než první autorčinu knihu.
No a musím vůbec zmiňovat, jak krásná je obálka a ilustrace? Jsem si jistá, že i zahraniční booktube by ji miloval, kdyby se knížka dostala "za hranice"!
Overall můžu knížku doporučit, já si její čtení užila. :)

25.09.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Tahle série už mě začíná nudit. Tohle je pravděpodobně poslední knížka, kterou z téhle série čtu, protože i přesto, že je to "jenom komiks", nemám potřebu s tím ztrácet můj čas, který můžu věnovat jiným titulům.
Nelíbí se mi kresba, k postavám nemám žádný vztah, způsob vyprávění mi přijde dětinský a infantilní, stejně jako způsob chování postav a pořád si myslím, že kdyby se nejednalo o LGBT+ postavy, nebylo by to tak populární.
Ano, tento díl se snaží otevřít/ukázat několik vážných témat, ale mě už to nemůže být volnější, sorry..
Za mě teda 2,5* a když bych nad tím víc přemýšlela, tak možná ještě méně.

21.09.2020 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Měla jsem velká očekávání, která se bohužel nenaplnila. Knížka byla pro mne tak o 200-250 stran delší, než potřebovala, arena moc krátká, písničky mě z 85% rozčilovaly, žádnou z postav jsme neměli možnost poznat nějak hlouběji (osobně si myslím, že vlastně ani samotného Snowa) a osobně mi přišlo, že se autorka snažila trochu alibizovat Snowovo chování.. Víte jak, takovým tím stylem "podívejte se, jakej byl chudák, jasně, že se bude chovat takhle"
Už se prej pracuje na filmu, na ten asi půjdu, jsem prostě fanda Hunger Games, no.. Ale další knížku (alespoň teda z pohledu Snowa) už nepotřebuju.
Rozpis hvězd v hodnocení:
1* Lucy Gray
1* styl psaní autorky (Suzanne Collins prostě umí)
0,5* aréna - to prostě musím, moje nejoblíbenější část knihy
0,5* za propojení se základní trilogií a "zákulisní pohled" na to, jak se hry vyvíjely
(no a možná 0,5* hvězdičky za symboliku charakterů a písní v knize a možností nad tím diskutovat s dalšími čtenáři, ale počítejte spíš jen s těmi 3*)

18.09.2020 3 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

Záleskautky jsou moje oblíbená komiksová série, takže když jsem se dozvěděla, že bude vycházet debut jedné z autorek, věděla jsem, že si ho musím přečíst! A líbila se mi úplně stejně, jako právě Záleskautky.
Líbí se mi ten aspekt hlavní velmi mladé, ale zároveň drzé a odvážné holčičky jako hlavního hybatele příběhu, v tomto případě mi to přišlo dost "fresh" oproti klasickému modelu v YA knihách (= knihách pro mladistvé)
Stejně jako u Záleskautek musím pochválit kresbu, panelování, humor a prostě celkový feeling knížky.
A provedení obálky českého vydání se teda Pasece povedlo moc! Ten parciální lak na sametovém podkladu je prostě kouzelnej, rozhodně jde o jednu z nejhezčích knih v mé knihovně.

13.09.2020 4 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

4.5/5*
Wow! Rozhodně jedna z top knížek, které jsem letos přečetla.
Líbila se mi zápletka, zvraty, příběh byl napsán velmi čtivě, že jsem pravděpodobně trhla osobní rekord v rychlosti přečtení - nemohla jsem se odtrhnout!
Osobně nejsem žádný velký čtenář thrillerů a mystery, ale po téhle knížce možná budu :D
Líbil se mi fakt, že jsme měli malý náhled do toho, jaký je zhruba postup při vyšetřování zmizení/vraždy a podobně. Co se mi taky líbilo byl fakt, že nám autorka nechala v knize prostor pro naše domněnky a úvahy, které nám ale smetla ze stolu hned v další kapitole.
Za mne velké doporučení! Zajímalo by mě, jestli u nás vyjde i pokračování :)

25.08.2020 5 z 5

Temnota na okraji města Temnota na okraji města Adam Christopher

Na přečtení téhle knížky jsem byla strašně nahypovaná, protože první z téhle "série" (nejedná se o navazující knihy!) byla moc dobrá. Tentokrát mne ale čekalo docela zklamání... 3* jsou v tomto případě spíš 2,5*
Abych to vysvětlila - zápletka (respektive základní premisa) sama o sobě byla zajímavá, ale byla stráááášně natažená! Dokážu si představit, že by tahle knížka mohla mít polovinu stran aniž by byly patrné změny v zápletce jako takové. Chápu, že nás autor chtěl vtáhnout do děje a dostat do určité nálady, dát tomu atmosféru a tak podobně, ale za mne to trochu přehnal. Knížka za mne měla dobrý start, ale nadšení klesalo a před půlkou už jsem se nudila..
Měla potenciál a dokážu si představit, že lidi, kteří mají rádi pomalé příběhy a postupné budování atmosféry, si její čtení užijou, za mne to bylo ale hodně průměrné..
Moc se ale těším, až se dočkáme překladu třetí knihy z téhle "série" (v originále Runaway Max).

20.08.2020 3 z 5