martinakraus martinakraus komentáře u knih

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Přirozeně od téhle mini sbírky komiksových stripů nemůžete čekat žádnou převratnou věc. Jde o takovou blbinu na odpočinek po nedělním obědu. Všimla jsem si, jak jsou z toho okolo mne u vytržení, ale já v tom žádný mega zázrak nevidím. Svoje fanoušky si to najde, jako dárek to taky neurazí, asi to má akorát cílovku mimo mne, ale nemůžu říct, že jsem párkrát rychleji neoddechla nosem

21.03.2021 3 z 5

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

Jelikož "dospělácké" komiksy tolik nečtu, byla jsem lehce zastrašena kresbou, nicméně jsem se po pár stranách rozkoukala a čtení si v konečném důsledku užila. Líbí se mi hlavní motiv světa a zápletka, vlastně i ta kresba mi nakonec přišla dost v pohodě, když jsem překonala původní šok. Humor a charaktery postav byly super, rozhodně se chystám na další díly.

Catwoman: Ve svitu Měsíce Catwoman: Ve svitu Měsíce Lauren Myracle

Začínám si tuhle edici YA komiksů fakt oblibovat. Kresba jako vždy moc hezká, líbí se mi jak je to laděné do modra. Příběhově se mi Catwoman zatím líbila asi nejvíc ze všech tří dosud vyšlých a tak ji mám na pomyslném prvním místě. Jednu hvězdičku od plného počtu si částečně schovávám na další díly a částečně ji ubírám za konec, protože se s ním nějak nemůžu spokojit.

Mera: Proti proudu Mera: Proti proudu Danielle Paige

Z celé této edice YA komiksů mi Mera přišla nejslabší. Kresba sice byla super, ale postavy mi přišly trochu ploché a děj byl zbytečně natažený, ale zároveň děsně vyhrocený? Nevím jak jinak to popsat, zkrátka někde si postavy mohly pospíšit, jinde dát na čas.. Špatné to nebylo, nazvala bych to spíš průměrné, ale pokud jste jako já a sbíráte edice, tak to nejsou úplně ztracené peníze a čas :)

21.03.2021 3 z 5

Michael Jackson: Ilustrovaný životopis Michael Jackson: Ilustrovaný životopis Guillermo Alonso

Předně bych chtěla říct, že nehodnotím Michaela Jacksona jako takového, ale pouze knihu.
Stejně jako ostatní v této "sérii" ilustrovaných životopisů se i tentokrát jedná o skvělý grafický počin. Zpracování na jedničku, jediné, co mne mrzí, je vynechání grafické předsádky. Zbytek je ale vymazlený a skvělý.
Michael Jackson je jeden z prvních, na které pomyslím, když se někdo zeptá, zda-li dokážu oddělit dílo od jeho autora. Tato kniha je přesně taková. Dává náhled na jeho život, ale připouští i věci, které by sám král popu popřel. Nenabízí vám jeden postoj, nechává vás, abyste si sami zvolili, čemu budete věřit. Za to jsem moc ráda.
Informace uvnitř rozhodně nemohou být kompletní, proto odkazují na další média, ať už rozhovory, filmy nebo Jacksonovu autobiografii a já osobně jsem s tím v pohodě. Dostala jsem celistvý pohled a cokoliv dalšího jsem si v rámci mého zájmu dohledala.
Rozhodně bych její přečtení doporučila, já osobně tuto "edici" začala sbírat, protože se jedná o graficky úžasné knihy.

21.03.2021 4 z 5

Kurt Cobain: Ilustrovaný životopis Kurt Cobain: Ilustrovaný životopis David Aceituno

Musím uznat, že miluju zpracování celé téhle řady ilustrovaných životopisů, Cobain není výjimkou. Tématická předsádka, obálka a ilustrace naprosto boží. Už proto se vyplatí si ji pořídit, protože je to skvost do knihovny. Obsahově nedokážu posoudit, jestli je informací moc nebo málo, ale jako někdo, kdo ještě nic o KC ani Nirváně nečetl, jsem dostala všeho tak akorát a věci, které mne zajímaly víc, jsem si dokázala dohledat. Rozhodně bych knihu doporučila, hvězdička do plného počtu shází čistě proto, že (na rozdíl třeba od Mercuryho) jsem nebyla tolik emočně zainteresovaná, což ale neznamená, že se mne kniha nějak nedotkla, protože to bych lhala.

Holky odnikud Holky odnikud Amy Reed

Knih, jako jsou Holky odnikud moc není (minimálně ne na českém trhu). A je to špatně, protože přesně takové knihy jsou v téhle věkové kategorii potřeba. Kniha se zabývá až příliš živými a aktuálními tématy. A zvládla to na jedničku. Tu knížku miluju a s těžkou hlavou od všech myšlenek doporučuju. Jenže...
Na přečtení téhle knihy jsem se těšila od chvíle, co jsem o ní slyšela už poprvé mluvit Zuzku (@bo_okista). Zdráhala jsem se čtení v angličtině, protože jsem byla přesvědčená, že to na mě bude moc složitý (vlastně ani nevím proč, protože anglicky umim) a nedokážu ji ocenit, proto jsem si počkala na český překlad. A to byla docela chyba. Já si osobně moc nevšimnu chyb v i/y nebo mě/mně, ale co mne dokáže vyhodit ze čtení jsou nesrozumitelné věty, kterých jsem bohužel v téhle knížce našla spoustu. Stejně jako většině mi vadilo neustálé zamněnování Holek odnikud/odjinud, ale taky jsem několikrát narazila na věty, které mne donutily vzít si do ruky anglické vydání a najít si danou část tam, abych zjistila, že se jedná buď o špatný nebo doslovný překlad (u frází).
Mně osobně takový věci vyhodí ze čtení - proto mi to taky trvalo bez mála 2 měsíce, než jsem Holky odnikud přečetla. Je to škoda, knížka je to skutečně silná a pořád si stojím za tím, že by si ji měl přečíst každý - vysoké hodnocení je toho jen důkazem, na GR jsem jí dala 5/5*. Českému vydání jsem se ale rozhodla 1* ubrat a pokud se na knihu chystáte a ovládáte jazyk, raději bych sáhla rovnou po originále.

08.03.2021 4 z 5

Moje rudá knížka Moje rudá knížka Lenka Blažejová

V rámci čtení 3 knížek o menstruaci (Červená je přece fajn, Moje rudá knížka a TO: Všechno o menstruaci) jsem se rozhodla pro hodnocení pomocí jejich porovnání:
Předně bych touto cestou chtěla poděkovat autorce za zaslání.
Jedná se o nejkratší a zároveň nejmenší ze všech zmiňovaných knížek o menstruaci. I přesto, že nemá příliš textu a nejde o vyprávění, jako spíš o výroky na každé straně, je svým způsobem strukturovaná do kapitol (a i na tak krátkém rozsahu najdeme rejstřík obsahu, čehož si moc cením).
Obsahově se čtenářka dozví něco z historie a najde zde stručně podaná fakta a základní rady do (především) začátků menstruování. Formou a ilustracemi je dle mého názoru spíš pro mladší čtenářky, které menstruace teprve čeká nebo jsou právě v jejich začátcích. U některých stránek jsem se musela trochu pozastavit, sem tam mi to osobně přišlo nevhodné a trochu "cringe", ale zpracování není nijak odrazující a vzhledem k jejímu obsahu a velikosti neodradí čtenáře/čtenářky dojmem encyklopedie nebo něco podobného.

18.02.2021 3 z 5

TO: Všechno o menstruaci TO: Všechno o menstruaci Hana Kašáková

Ze všech zmíněných knížek jde o tu s největším počtem stran, ačkoliv velikostí se drží uprostřed. Stejně tak textem je rozhodně nejrozsáhlejší, jedná se totiž o více "encyklopedickou" formu, ačkoliv je text psaný jako takové vyprávění čtenářkám/čtenářům, i přesto si drží určitou strukturu (nenajdeme zde ale obsahový rejstřík).
Osobně mne strašně iritovalo prakticky neustálé oslovení "moje milé holky" - mladší čtenář to možná nevnímá, ale jelikož jde o knihu, která (až na pár kapitol) nemusí být nutně cílena na dívky před/na začátku menstruace, myslím si, že si toho starší čtenářky všimnou taky.
Jde skutečně o více faktickou knihu, je zde trocha historie, vyvrací mýty o menstruaci a dává obsáhlejší rady, ať už ohledně nástupu první menstruace nebo skrze kapitoly o menstruaci a vlivu na každodenní život (škola, sport, cestování, ...).
Nenajdete zde tolik ilustrací, ale ty, které tu jsou, mi přijdou ze všech tří knížek asi nejlepší. Knížka je taky sem tam doplněna o verše, což mi přijde jako hodně zajímavý nápad.

18.02.2021 5 z 5

Červená je přece fajn Červená je přece fajn Lucia Zamolo

Tato knížka je jako jediná ze zmíněných v hardbacku (ačkoliv je největší, tak je ale rozsahem stran uprostřed), takže může zprvu trochu odrazovat. Není se ale čeho bát.
Je více ilustrovaná (má takové "moody" ilustrace), text je psaný jakoby ručně, což se moc nevidí a čtenáře to může rušit a odradit. Má velice hravou formu, jakou s textem a ilustracemi pracuje. Osobně se mi ilustracemi líbí víc, než Moje rudá knížka.
Text není příliš strukturovaný - nejsou zde kapitoly (teda alespoň ne zaznačené, ačkoliv na konci knihy najdeme obsah) a jedná se spíše o takové vyprávění, kde je více kladen důraz na pocity a "povídačky", než na fakty - informačně je tato knížka spíše chudší.

18.02.2021 3 z 5

Stínka Stínka Daniela Schreiter

Strašně, strašně roztomilý a zábavný způsob, jak otevřít svět autismu lidem, kteří nejsou v jeho spektru. Vážně se mi to moc líbilo. Může se to zdát trochu dětinské, ale vzhledem k tématu a faktu, že jde o autistickou autorku, myslím, že je tato forma velmi vhodná (například vynechání barevnosti a pod).
Určitě velký doporučení, tohle stojí za to číst!

17.02.2021 4 z 5

Wonder Woman: Válkonoška Wonder Woman: Válkonoška Louise Simonson

Pokud nebudete porovnávat tenhle komiks s "dospěláckými" verzemi o Wonder Woman, sama za sebe je tahle knížka vlastně dost příjemná.
Příběh byl dobrý, zamilovala jsem si použití barev a to, jak pomáhali nastavovat náladu celému příběhu, zápletky a postavy fungovaly.
Když kdysi vyšla, chtěla jsem si přečíst beletrickou verzi od Bardugo, ale po nějakém čase jsem si to rozmyslela. Jsem ale ráda, že jsem dostala možnost si příběh přečíst v téhle formě, troufám si říct, že jsem si ho takhle užila víc, než kdyby to byla "jen" knížka.

17.02.2021 4 z 5

To bylo tvé jméno. 02 To bylo tvé jméno. 02 Makoto Šinkai (p)

První díl jsem četla asi před rokem a při čekání na pokračování jsem na tuhle sérii tak nějak zapomněla. Ať už jsem si ale myslela, že se stane cokoliv, to, co si na nás autor připravil v druhém díle to rozhodně nebylo ani z dálky!
Nejsem úplně odborník na mangu, reálně v moment kdy tohle píšu, mám za sebou 4 svazky (dva díly téhle série a dva díly série Orange), ale líbí se mi to, je to dost příjemný čtení. Orange se mi sice líbí o trochu víc, proto jen 3*, ale nejedná se o žádné zklamání nebo tak. :)

26.01.2021 3 z 5

Wendy mezi Zemí a Nezemí Wendy mezi Zemí a Nezemí Melissa Jane Osborne

Na to, že jde "jen" o komiks, je příběh hodně silný a myslím si, že důležitý. Líbí se mi použití kontrastu a barev. Má to pár stránek, nezabere to déle jak hodinu a rozhodně se vyplatí se do ní pustit.

Orange. Kniha druhá Orange. Kniha druhá Ichigo Takano

Hrozně krásnej a dojemnej příběh, až se bojím číst dál, protože se bojím toho, jak to všechno dopadne.

22.01.2021 4 z 5

Orange. Kniha první Orange. Kniha první Ičigo Takano (p)

Vypadá to na adepta na nejoblíbenější mangu :)

Šťastné dívky Šťastné dívky Charlotte Nicole Davis

3,5*
Z toho, co jsem o knížce slyšela, jsem čekala další klasickou dystopii. A musím říct, že jsem dostala něco úplně jiného.
Zaprvé mi to vůbec nepřišlo jako dystopie - což bude nejspíš proto, že od dystopií čekám nějaké propojení s naším světem, což Šťastné dívky nemají. Daleko víc mi to přišlo jako fantasy/western.
Líbí se mi hlavní námět příběhu, oblíbila jsem si některé postavy a celkově si myslím, že má příběh velký potenciál.
ALE i přesto mám s knížkou v něčem trochu problém.
Možný SPOILER!
Ani to není hlavní romantika, dokonce se mi i líbilo zakomponování LGBT+ postav do knihy.
Co ale fakt nemám ráda a na knize mi vadilo, byl fakt, že postavy všechno dostaly zadarmo. Pokaždé, když se vyskytl nějaký problém a příležitost, aby byly... no... prostě v hajzlu, všechno se vyřešilo strašně snadno a relativně rychle. Okamžitě měly odpovědi, které potřebovaly. A toho fanda nejsem - potřebuju zvraty, situace, které naše postavy nějak "challengujou". A to jsem v téhle knížce bohužel nedostala.

Essex County Essex County Jeff Lemire

Prečteno na doporučení Lennyho z Komiksových bublin a ničeho nelituju.
Ačkoliv nejsem fanda hokeje a vím o něm velký prd (ostatně stejně tak o životě v Kanadě), čtení tohoto grafického románu jsem si doopravdy užila. Je to proto, že příběhy v něm jsou o mnohem více věcech, než jen o hokeji. Jsou o rodině, lásce, životě a smrti, nevyřčených věcech, výčitkách a osobně si myslím, že vás přečtení téhle knížky donutí se nad tím vším dost zamyslet - ať už behěm čtení nebo po přečtení.

Případ pohřešovaného markýze Případ pohřešovaného markýze Nancy Springer

Ačkoliv filmové zpracování není tak dobré, jak bych čekala (ještě vzhledem k obsazení), jsem za něj vděčná, protože jinak bych se nikdy nedozvěděla a nedostala ke čtení téhle skvělé knihy. Zdá se, jako bych něco vracela tomu dítěti uvnitř mne, které nemělo šanci si tyhle knížky přečíst ve správném věku (což také platí o sérii Artemis Fowl).
Strašně, STRAŠNĚ se mi to líbilo. Líbilo se mi, jak je Enola chytrá, ten mystery aspekt knihy, všechny možné šifry a hádanky, humor knihy a taky nový náhled na bratry Holmesovi.
Rozhodně doporučuji a nemůžu se dočkat pokračování!

22.01.2021 4 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Ne o mnoho knihách, které jsem četla, se dá říct, že by byly krásné uvnitř i zvenčí, ale January je určitě jedna z nich. Jednotlivé kapitoly mají na svých začátcích krásné malůvky a jsem rozhodně velký fanda jak obálky na přebalu, tak i toho, co je pod ním - tohle by mělo být u více hardbacků, je to příjemné oživení a rozhodně to popuzuje k tomu si knihu koupit.
Jak jsem ale řekla, January a deset tisíc dveří je krásná i uvnitř. Její čtení jsem si moc užila. Příběh a jeho zvraty byly za mne super (ale určitě to není pro každého, jak už jste nejspíš slyšeli mnohokrát, tahle knížka je zkrátka jiná). Líbilo se mi, jaký má příběh "flow" a aspekt dvou knih v jedné to pro mne dělal o to zajímavější, stejně jako krásný jazyk, jakým je kniha napsána (všechna čest překladatelce!). Magie a kouzla, světy i postavy. Usmívala jsem se i měla slzy v očích, tenhle příběh je zkrátka tak nějak hořkosladký.
Jediný důvod, proč knize nedávám 5* je ten, že musím uznat, že bych se asi nezlobila, kdyby byla kratší. Ale jinak vážně velké doporučení!