Marthas Marthas komentáře u knih

Krysařovy střevíce Krysařovy střevíce Joanne Harris

(SPOILER) 2/5 První díl jsem četla a viděla i film. Můj názor na knihu byl, že je průměrná, film byl lepší. Jelikož jsem ale neměla co číst, rozhodla jsem se, že půjdu do dílu druhého. Chyba lávky. Není lepší. Akorát mnohem tlustší a natažený, jak kšandy Thierryho de Tresseta, kdyby nějaké nosil. To, co mě na prvním díle fascinovalo a nutilo číst, byla nespoutanost hlavní hrdinky Vianne a její charakter, osobnost. V tomto díle se ale vše z Vianne jakoby ztratí. Chápu proč, i proč byla kniha napsána. To ale nic nemění na tom, že mi tentokráte styl psaní seděl ještě méně. Samé květnaté popisy a fantasijno, ale v knize se toho jinak moc neděje. A konec přesně takový, jaký byste čekali od románu pro ženy, zvláště má-li kniha mít ještě pokračování. Nemluvě o tom, že autorka kapánek vykrádá a recykluje sama sebe. V prvním díle Černý muž, v druhém díle Zlodějka srdcí, jež ho zastoupí. Tentokráte dokonce 3 vypravěči, kteří než zjistíte kdo je kdo, stejně jako v prvním díle pěkně matou. Nemluvě o nějakých kiksech ze strany vydavatelství či překladatelky, ne že by nebyly, ba právě naopak. Jak vás ale kniha stále nutí kontrolovat, zda se neztrácíte v postavách a ději, tak jediným výsledkem je, že jsem už neměla kapacitu hledat chyby. Do dalšího dílu se ale pustím stejně, ale až časem, nerada totiž nechávám nedočtené série.

09.01.2024 2 z 5

Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Pavel Kohout

(SPOILER) 1,5/5 Jednu hvězdičku dávám za informace lékaře o chorobě. Myslím si ale, že šlo vše vysvětlit pacientům více laicky. Většina knihy je akorát spoustou odborných výrazů a odborných názvů stavů, do nichž se může pacient dostat a v nichž se mi hůře orientovalo, i když nějaké znalosti o zdraví mám. Sem tam jsem se, ale i něco dozvěděla. Stravitelných info je ale poskrovnu. Pamatuju si třeba, že v akutní fázi Crohnovy choroby by pacient neměl jíst jablka resp. by se měl vyhnout nerozpustné vláknině. A v případě, že nestráví tuky a ani mléčné výrobky, tak si užije ústavní péče pod dohledem lékařského personálu a jíst nebude nic, leda tak umělou výživu do žíly. Druhy diet u crohna jsou bezezbytková, astronautická atd.
Problém vidím i v tom, že kniha pojednává, jak o ulcerozní colitidě tak o crohnově chorobě, chápu, proč (lze je od sebe obtížněji odlišit, protože mají obdobné projevy), přesto v tom má ale pacient občas guláš. Ještě horší je ale část receptová. Nevím, sama vařit moc neumím, takže jsem to probírala s osobou, která má větší znalosti než já a přišlo nám, že převážně redukují vejce. Nevíme proč. A většina receptů se neubírá cestou jednoduchosti ale spíše složitosti. Osobně bych chtěla vidět, jak dle toho někdo uvaří něco poživatelného. Možná by to kdosi dal, ale recepty by musel dost překopat. Začínající kuchtík nemá šanci. Navíc zde není rozlišeno, které recepty jsou pro Crohna a které pro Ulcerózku, což je zásadní problém. A dokonce se i griluje. :D Půl hvězdy tedy dávám za vyčíslení obsahu energie v kaloriích, bílkovin, tuků, sacharidů a cholesterolu u jednotlivých receptů, která ale neplatí, pokud by byl někdo nucen je upravit. Kniha má tedy účel veskrze orientační a mně mimochodem dost vyděsila a hodně si rozmyslím, zda půjdu se svými problémy k lékaři. Ty popisy procedur a léčby byly veskrze děsivé. A ještě si neodpustím přípodotek, tyto choroby jsou sice léčitelné ale nejsou vyléčitelné a tak mi přijde spíše k pláči názor, některých lékařů, že se s touto chorobou dá plnohodnotně žít. Jistě, asi tak dlouho dokud tělo nestráví všechny své zásoby a pokud se pacientovi podaří přežít "ve zdraví" všechna vyšetření bez větší újmy a že jich je, což je dle mého laického názoru rovno zázraku. Zní mi to jako lehce ironické rčení: Přežít se nedá jen vlastní smrt.
Komentář se vztahuje k vydání od Forsapi z roku 2006

29.12.2023 2 z 5

Vezmi si mé srdce Vezmi si mé srdce Kasie West

(SPOILER) 3,2/5 Tato knížka má jednoznačně zajímavý námět a i celkem sympatické a propracované postavy. Jak už jsme u autorky zvyklí, je téma knihy hluboce aktuální. V tomto případě jsou to mimochodem i sociální sítě a jejich dopad na vztahy a okolí jedince, jež je používá a nebo nepoužívá.
Hlavní postava Wren sice není taková sympoška, ale má k tomu své důvody a my je poznáváme v průběhu příběhu. Poté, co se seznámí s Asherem, jenž se jeví jako opravdový sympaťák.. Ale nebyla by to Kasie West, aby vše bylo tak jednoduché, jako se zdálo na začátku. A nebyl by to ani život sám, aby to bylo tak jednoduché, a to já právě na Kasie obdivuju, jak se dokáže nacucat inspirací ze života a jednotlivé zážitky pak přetavit v barvitý knižní příběh, třeba o něčem úplně jiném. Její story jsou obvykle jako puzzle s mnoha dílky a obvykle vše pěkně sedí. Cosi mi ale nesedělo tady. Problém jsem měla s tím, že mi hlavně zpočátku utíkal význam dialogů mezi jednotlivými hrdiny, což se mi bohužel občas stává i u jiných knih a nemusí to být nutně chyba knihy. Hlavní, co mi ale vadilo, byl ten podraz, i když se autorce fakt povedlo to zaonačit tak, že z této strany jsem to opravdu nečekala. Hezky nás povodila za nos. Nepřijde mi ale realistické, že by se takovýto zádrhel mezi vztahy vyřešil tak snadno a to hlavně díky nastavení hrdinky. Jinak kvituji pěknou kreslenou obálku a i to další téma knihy, které vlastně autorka ještě nikdy nevytáhla a to je práce dobrovolníka ve zvířecím útulku. Po přečtení mám bohužel pocit, že se jedná o jedno ze slabších děl autorky a jsem vlastně ráda, že už mám plno. Přesto ale doporučuju k přečtení, aby si čtenáři udělali na knihu názor sami. Přece jen každý jsme jiný a každému se líbí něco jiného. Už třeba kvůli seznámení se s prací v útulcích, osobně jsem se s knihou, kde by se o tom psalo ještě nesetkala. Koneckonců tahle pasáž byla docela osvěžující.

27.12.2023 3 z 5

Bůh lovu Bůh lovu Věra Mertlíková

3,5/5 Jak vidno autorka vychází z konceptu podobného V. Vondruškovi, volí v knize formu na sebe navazujících příběhů jako tomu bylo v Dýce z hadem, tam též chronologicky. Osobně by mě zajímalo, zda s případnými dalšími díly by dokázala koncept chronologie udržet. V. Vondruška od toho upustil. Porovnání s ním se přímo nabízí, přesto musím podotknout, že se zde nejedná o pouhý plagiát a autorka navíc má, co panu Vondruškovi lehce schází barvitý sloh, vytřibující se jazyk, dar zahrát na city a je na začátku kariéry. Nejsem zdatná v dějepise, proto nemohu být dobrý garant kvality práce se zdroji, přesto vám ale řeknu, že mně se příběh líbil a nenašla jsem tam nesmysly a nedorazy v zápletce i ději. Co kvituji s povděkem je i slovo závěrem, i podle něj soudím, že se autorka tentokráte více připravila, než v předchozích knihách. Smím-li soudit z komentů, protože toto byla má první kniha od ní. Co se mi na knize nelíbilo a zač jsem strhla hvězdu, je spousta násilí a kruťáren, která sice mají opodstatnění. To ale nic nemění na tom, že bych knihu doporučila spíše lidem se silnějšími žaludky anebo těm, co se zajímají o historii trochu jinak, než jen z učebnic. Uvidíme, zda se nějakého pokráčka dočkáme. já za sebe jsem zvědavá, co bude dál.

25.12.2023 4 z 5

Láska je... Láska je... Tracy Andreen

2,4/5 Na knížku jsem se po předchozím díle, který měl nynější optikou jen drobné mušky, opravdu docela těšila. Zdaleka jsem si ji ale neužila tolik jako právě předchozí díl Vánoční prázdniny a dost mě to mrzí. Zdálo se mi, jako by autorka měla nějak těžší ruku při jejím psaní ne-li rovnou autorský blok. Místy mi konverzace trochu nedávaly smysl. Přišlo mi, že se autorka snažila uchopit spoustu důležitých témat v jedné knize a místy si to prostě nesedlo. Některé myšlenky mi přišly tendenční a tlačené krapet na sílu. Jiné naopak lehce naivní a k inteligenci hlavní hrdinky nekorespondující. Mimo jiné mi též přišlo, že jsme bohužel viděli až moc do hlavy hlavní hrdinky Finley a díky jejímu nastavení, to nepůsobilo už tak vesele a odlehčeně jako předchozí část, ale spíš depresivně, i když i tam nebyla nouze o těžší témata bylo to jiné a lepší. A ty flashbacky, někde už jsem psala, jak je nemám ráda, tady byly opravdu místy nepřehledné. Navíc zde bylo dost málo akce, ne že by se nedělo nic ale bylo to krapet upozaděno. Nejsem si jistá, zda kostrbatý styl byl autorčiným dílem či překladem. Takže tedy hodnotím 1 hvězdou krásnou obálku ( stejně ale předchozí byla hezčí ) a 1,4 hvězdy si mezi sebe rozdělí klasický námět, myšlenky knihy a její důležité poselství a postavy. Myslím, ale že knihu šlo napsat i lépe. Konec byl pěkný ale celkové vyznění ztvárnění knihy nezachránil. Navíc mi přijde, že nám zbylo několik důležitých otázek nevysvětlených a tím pádem dost materiálu na další díl. Doufám, že pokud bude a vydají ho i u nás, bude napsán lépe. Já osobně bych ho klidně zkusila.

15.12.2023 2 z 5

Poslední školní večeře Poslední školní večeře Robin Stevens

(SPOILER) 3/5 Zajímavý díl série. Překlad lepší, i když je překladatelka stejná jako u předchozí knihy. Bohužel jsem ale zjistila, že autorka je úplně mimo a tamní korektorka s ní. Na několika místech jsou chyby, autorka si plete jména postav a nejen to. Někde máme dvě Rybky a žádnou Kitty, jinde je odborník na tamní Deepdeanské hotely Hazel, i když je z Číny. Pak se dozvíme, že kolejní plšík Čatní měl zástavu srdce a na konci knihy si to vesele oždibuje sušenky a jako vrchol mimoňství považuju doslov, kde nás autorka ujištuje, že holky zestárly méně než ona prý "o pouhé dva roky". Přitom v prvním díle byly v prváku a tento díl se odehrává ve čtvrtém ročníku. A ta anotace taky zrovna neodpovídá ději. Přitom já se nepovažuju za náročnou čtenářku, ale tohle. Přijde mi, že to v některých ohledech jde s autorkou z kopce.
Jinak námět je zajímavý, postavy v celku na dětskou knihu prokreslené, zápletka ujde, i když autorka opět opakuje jisté vzorce. Překlad dobrý, ale ty korekční chyby mi nedají spát. Naše vydavatelství navíc musí díky licenci s knihou zacházet, jako by byla bez chyby a překladatelka si nemůže dovolit ten luxus, že by svévolně opravovala chyby, neboť by to bylo považováno za zásah do díla.
U série už vydržím, předpokládám, že moc dílů už není. Základní série jich má totiž pouze 9 + 8 mezidílů, které se u nás většinou nepřekládají. A co bude poté, uvidíme.

07.12.2023 3 z 5

Láska z konce světa Láska z konce světa Petra Martišková

(SPOILER) 2/5 Moje druhá zkušenost s autorkou, kniha samozřejmě není lepší než ta předchozí. Patří totiž mezi starší kusy. Taková tenká knížka. Měla jsem ji přečtenou za jeden večer. Problém jsem měla na začátku se spoustou jmen postav, které na na nás autorka během zhruba 30 stran vychrlí jako kulomet a také ho vidím mimo jiné v tom, že je to autorčina 3 kniha a ona už si plete postavy či co nebo jsem to jen nepochopila? V jednom odstavci Lucka, že by sestra a v následující větě Lenka jako nastávající nevěsta, a to jako prr.. O výchově k odpovědnosti by snad něco jako budoucí sestra měla hlavní hrdinka Jana vědět, ale osvěta se zde nekoná a neřeší. Nedivila bych se, kdyby se jiné čtenářky s touto postavou setkaly v mnohem méně komfortní situaci v nějaké další knize. Jedna se tam rozhodně nabízí, ale co by taky postava řešila, kdyby si z prázdnin neodvezla památku, že jo? Koneckocnů autorka má jednu vlastnost a to vracet se do stejné řeky znovu akorát z jiného úhlu pohledu. Nedá se přejít ani jistá plochost postav a je znát i nevypsaná ruka. Snad se autorka časem zlepšila, ale já to moc neposoudím, protože z její široké palety knih u nás mají celkem 5 nejstarších kusů, plus Náhodou, kterou jsem jako nejnovější četla minule. A ještě nějaké kusy pro nejmenší, až tak ale neexperimentuji.

27.11.2023 2 z 5

To nejlepší z poezie 19. století To nejlepší z poezie 19. století * antologie

4/5 Z nostalgie dávám čtyři hvězdičky díky vzpomínkám na SŠ, která ve mne tato sbírka vzbouzí. Tento vyčerpávající výbor vice než 25 našich básnických velikánů jsem totiž četla poprvé již v roce 2007 a to právě na střední škole. Tehdy jsem ještě trpěla na básně a i tehdy jako dnes se mi některé básně a jejich autoři líbili více jiné méně... Měla-li bych hodnotit nynější optikou, tak by to ty 4 hvězdy fakt nebyly. Projevit se mohlo i to, že před lety jsem měla přečteno za jeden den, ale tentokráte jsem četla déle než rok.
U některých autorů bych ocenila více z díla, u jiných jiné úryvky a některé bych úplně zrušila.

26.11.2023 4 z 5

Náhodou Náhodou Petra Martišková

3/5 Moje první kniha od této české autorky. Do knihy jsem šla s jistými očekáváními, ale nebyla zdaleka tak špatná, jak se mi na začátku zdálo. Kniha obsahuje mnohá klišé, přesto ale nepůsobí lacině. Autorce se i povedlo s pomocí jejích "přátel" snad i celkem zdařile zasadit děj do kanadského Toronta, takže si chvílemi člověk připadá, jakoby byl na dovolené :) A má chuť, když ne se tam vypravit, tak se alespoň podívat na nějaké pěkné fotky zmíněných míst. Kniha obsahuje množství vulgarismů, které sice nejsou použity pouze prvoplánově. Přesto mi trochu zkazily zážitek z četby a nebyl by to románek, kdyby tam nebyly nějaké intimnosti. Na takové scénky mě sice moc neužije, přesto jsem ale vytrvala a musím říci, že účel kniha splnila a já se i chvílemi bavila. A i chvílemi záviděla jednomu z hlavních hrdinů, takové sourozenecké pouto.

25.11.2023 3 z 5

Případ tajemné krinolíny Případ tajemné krinolíny Nancy Springer

2,5/5 Jsem ráda, že můžu autorce po delší době dát alespoň trochu vyšší hodnocení. Tento díl se mi opravdu zdál promyšlenější a propracovanější než některé předchozí. Máme tam i historický odkaz na jeden skutečný válečný konflikt, který celé knize dává uvěřitelnější rámec. Myslím, že se hodí sem tam i mladší generaci skrze knihy i formou vymyšlených příběhů ukázat hrůzy války. Samozřejmě přiměřeně jejich věkové hranici. Překlad byl dobrý. A i když by se i této knize dalo něco vytknout, tak budiž. Těším se na následující díl, opravdu. :)

20.11.2023 3 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

(SPOILER) 2,5/5 Tak tahle kniha mě "otravovala" ve čtených zhruba týden. Rozhodně jsem neměla pocit, že bych se od ní nemohla odtrhnout spíše naopak a co za to může? No, čekala jsem něco trochu jiného. Ano, má to být dark fantasy, což jsem sice zjistila až později, koneckonců smrti a jejího více či méně realistického vykreslení se to tam jen hemží, ale co mě nejvíce prudilo, hned po té geometrické řadě šotků, chyb a nedorazů, bylo to, že jsem měla s prominutím pocit, že čtu soft porno, což tak nějak nehezky kontrastovalo s celkem slušným historicky vykresleným prostředím, ale vysvětlilo to, proč je na knize označení 15+. Detektivní linka byla dobrá, ale zdálo se mi, že hraje až druhé housle po té ero. Jinak já mám téma duchů a všeho, co se jich týká víceméně ráda, ale tohle. A sakra ještě k tomu to musí být minimálně trilogie. Abych ale jen nekritizovala, tak musím podotknout, že kniha je graficky fakt vymazlená. Pokud vás neupoutá zajímavá anotace, na kterou ulovili mě, tak obálka je moc krásná a ořízka, narozdíl třeba od podobně graficky řešené Legendy a latéčka, je taky moc povedená a s designem se netluče, ale naopak ho hezky doplňuje. Pokud u nás vyjde další díl, asi si ho přečtu, přeci jen ten cliffhanger na konci byl vážně dobrý a vlastně mě autorka pěkně povodila za nos, což se mi často nestává. Schválně, zda vy uhodnete, kdo za tím byl? Jinak samozřejmě mi vztah připomněl Daryndu Jones a její Charley Davidson, asi uhodnete, kdo se kým inspiroval, ne?

17.11.2023 3 z 5

U Jedné náušnice U Jedné náušnice Tereza Kučírková

2,4/5 Zajímavý námět, bohužel mám pocit, že tím to trochu hasne. Autorčin písemný projev je zatím krapet jednoduchý, sem tam působí až kostrbatě. Příjmení všech těch postav by potřebovala pořádně promyslet a že jich tam nebylo málo, ale jejich charakteristika nic moc. Takže jedna hvězda za námět, druhá za ucházející a tématicky dobře zvolenou obálku a necelá půlka za zábavu. Jako oddechovka možná, ale je s podivem, že je toto vítězný rukopis soutěže CooBoo. Jinak souhlas s komentem pode mnou.

12.11.2023 2 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

4/5 Celkem povedená novelka ke Kouzlům rodu Thornů s třeskutým humorem. Možná ještě humornější než předchozí kniha, bohužel mi někdy přišlo, že sklouzávala až k parodii. Občas se mi stávalo, že jsem nepochopila nějakou narážku, přeci jen je to už nějaká doba, co jsem Thorny četla. Hvězdu jsem strhla za to, že přeci jen překlad nebyl úplně neprůstřelný (jedna věta mi nedávala smysl) a i za ten konec, který jsem úplně nepochopila. Přišel mi pootevřený, jakoby předpřipravený na navázání a cíleně nedovysvětlený. Ten konec rozhodně moc neosvětlil. Spíše se vše zamlžilo. Takže se asi máme těšit na dvojku :)

08.11.2023 4 z 5

Mrtvá z Deptfordu Mrtvá z Deptfordu Ann Granger

(SPOILER) 4/5 Ano, kniha byla dobrá. Nikoliv úplně bez chyby, ale téměř. Pouze jednou uteklo aby/chom korektorce a autorka si jednou spletla při oslovení postav Bena a Bessie. Překlad stále stejně kvalitní, díky patří paní M. Martinové za příjemný prožitek s knížkou. To, co jsem si přála v minulém komentáři, mi autorka vyplnila a jak vidno v předchozím díle to byla pouhá příprava na uvedení staronových postav zpět na scénu, super. Přesto bych ke knize měla drobnou výtku. Zdá se, že trpí krapet nešvarem autorčiných novějších počinů. Měla jsem pocit, jako bych sem tam zahlédla kulisy. A i vyřešení případu pro mě nebylo takovým překvapením, jak by se očekávalo, v tom už ale má spíše prsty jistá čtenářská zkušenost. Zkušenější čtenáře přeci jen za nos tak dobře nepovodíte, alespoň ne v detektivce.
Přesto se těším a stále doufám, že série u nás vyjde komplet anebo resp. že vyjdou všechny knihy této série, které autorka stihne napsat. Bohužel přeci jen není z nejmladších.

07.11.2023 4 z 5

Kočka - hravá společnice Kočka - hravá společnice Bruce Fogle

4,5/5 Nejlepší publikace, co jsem v tomto oboru četla, a že už jich pár bylo, čtivá, zajímavá a složitá akorát, aby se v tom ani laik neztratil. I při opakovaném čtení se vždy dozvím něco dalšího, tak je to komplexní. Občas mi jen vadily a čtení znesnadňovaly různé chyby, ať způsobené překladem anebo korekcí. Pravda ale je, že to muselo být nesmírně těžké tuto knihu překládat a korektorovat. Kniha totiž obsahuje spoustu cizích výrazů i s vysvětlením, jež se chovu koček týkají a nejen to.

30.10.2023 5 z 5

Návrat Návrat Sophie Jordan

(SPOILER) 1,5/5 Tak konečně z krku. Co napsat, kdyby si autorka ke konci odpustila ten větší šmodrchanec a tu závěrečnou bitvu, která stejně nebyla nijak moc kvalitní a uvěřitelná, tak bych možná řekla, že třetí díl byl nej. Ale na můj vkus tam bylo moc mrtvých a stejně to působilo uspěchaně a nedodělaně. A úplný konec, takhle si shledání nepředstavuju. Hlavní hrdinka je pěkně pitomá, proč nepoužila pouto a Case nevarovala (bum hlavou do zdi)) a já jsem neskutečně šťastná, že už ji a její změny názorů nebudu muset dál snášet. Zajímalo by mě, zda to bylo cílené napsat ji takovou anebo zda byla chyba někde v mattrixu.

25.10.2023 2 z 5

Útěk Útěk Sophie Jordan

2/5 Stále je to slabé, slabé, opakující se motivy, ploché postavy, nerealistické reakce, jednání a dialogy. Čtu s největším sebezapřením, abych pouze věděla, jak to skončí, ale že by mě to bavilo, tak to ne. A, jak jsem už jednou říkala, v hlavě hlavní hrdinky se mi ani za mák nelíbí.

PS: Souhlas, se všema, co dávají nižší hodnocení. Taky jsem příšerná, ale alespoň o mě nepíšou knihy. :DDD

21.10.2023 2 z 5

Drakie Drakie Sophie Jordan

(SPOILER) 2/5 Příběh mě nijak moc neuchvátil. Problém mám s hlavní hrdinkou a vůbec i s námětem (dračích lidí). Navíc mi přijde, že se kniha z poloviny odehrává v hlavě hlavní hrdinky, resp v jejích myšlenkových pochodech, pocitech atd., což je hrozná zdržovačka. Vhodné možná pro mladší ročníky. Pro mě je to o ničem.

Škoda, že mám doma další díl a v knihovně nic lepšího není.

14.10.2023 2 z 5

Můj život u sousedů Můj život u sousedů Huntley Fitzpatrick

2,5/5 Kniha by mi nepřišla vůbec špatná, kdyby jen nebylo těch zhruba 30 stran ke konci, kde se vše jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší ke spokojenosti uctívačů happyendů. Navíc je to takový konec nekonec, který dává tušit, že bude druhý díl. Ten sice u nás i vyšel ale naše knihovna ho nemá. A mně se kniha zdaleka nelíbila tolik, abych si ho běžela koupit...

06.10.2023 3 z 5

Jak Anděla viděla anděla Jak Anděla viděla anděla Marie Poledňáková

2,4/5 Kniha se čte dobře, o tom žádná, ale přijde mi, že to nemá tu šťávu, co předchozí díly. Změna protagonistů dílu neprospěla. Měla jsem pocit, že potenciál knihy je lehce promrhán. Navíc bylo líčení občas zkratkovité a v náznacích, což nemám ráda a vyznívalo mi to, jako snaha o návrat na výsluní. Marná. Navíc si jsem jistá, že je to vlastně dřívější verze Jak se krotí krokodýli - té pozdější knihy i filmu, kterou lehce upravili a "vytunily". Na ty mám totiž jasný pohled - snaha nahrabat ještě nějaké prachy, vrácením se do úspěšného projektu a pěknej blábol.

03.10.2023 2 z 5