markéta783 markéta783 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazivá kniha, která se těžko čte a neustále nutí k zamyšlení. Dlouho jsem nad ní přemýšlela a bylo mi dost zle po duši. Vyvolává v člověku pocity smutku a beznaděje takže nečíst, když člověk není úplně ve formě. Pak vás to psychicky dorazí což není nic příjemného. Chce to honem nějakou oddychovku.

22.11.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Další kniha, kterou je dobré si přečíst i když se taky nečte nejlehčeji. Moc krásně napsaná alegorie o tom, jak se lidi nikdy nepoučí, pořád věří a pořád dostávají nejen obrazně přes tlamu. Všechno se v historii stále opakuje, sliby - chyby a buch ho klackem po držce. Četla jsem opakovaně a nelituju.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Kniha je to opravdu útlá, přečte se za pár hodin ale dojmy z ní v člověku doznívají ještě poměrně dlouho. Příběh je to současně velkolepý i krutý, ale o tom ten život přece je. Tvrdý a bez jakéhokoliv pozlátka. Boj starého člověka s umírající rybou.

22.11.2018 5 z 5

Další báječná kniha od skvělého autora. Právě díky podobným knihám má člověk pocit, že lidské plemeno pořád ještě má ve svém středu spoustu laskavých a slušných lidí a že svět je v pořádku. :-)

21.03.2019 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Tak tyhle verše umím skoro nazpaměť. Už na střední škole se mi hrozně líbily, navíc jsme měli školní představení, kde se recitovaly. Jsou nádherné, něžné i přes to, že by zlatíčko Manon občas potřebovalo zaklepat kebulkou, aby se nechovalo jako fracek. Za mě krásná nestárnoucí klasika rozhodně stojící za opakované přečtení.

Ostrá jako katana Ostrá jako katana Ivana Vostřáková

Jsem příjemně překvapená. Zajímavý dobře promyšlený příběh, který se opravdu dobře četl.

Postava Marie ukazuje, jak snadno se stane z milující ženy troska . Bylo mi jí sice líto, ale současně mi i lezla na nervy svojí věčnou sebelítostí a místo, aby se snažila vymanit z patologického vztahu, tak uhýbala a utíkala k alkoholu.
To Marilyn byla hrdinka přesně podle mého gusta. Silná tím, jak se dovedla postavit nepříznivým okolnostem i svému strachu a navíc při tom být i zábavná.
A ten lehký dotyk tajemna byl už jenom příjemnou třešničkou na dortu.

04.01.2019 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Strašně silná kniha, moc dobře napsaná, ale dlouho mi z ní bylo špatně. Jsem si naprosto jistá že znovu už jí číst rozhodně nebudu. I tak mě straší ve snech, čeho jsou lidé schopní. Rozhodně ji nedoporučuji slabším povahám.

22.11.2018 5 z 5

Vysmátá koza aneb Přízrak krásné modelky Vysmátá koza aneb Přízrak krásné modelky Ivana Vostřáková

Skvělá knížka! Snad nad každou stránkou jsem se strašně smála jako už dlouho ne. Navíc není jenom nesmírně vtipná ale i napínavá.
Musím taky moc poděkovat paní autorce, že jsem poprvé po mnoha týdnech nešla na hřbitov za svými blízkými s očima plnýma slz, ale přistihla jsem se dokonce, že se i trošinku usmívám. Skoro jsem čekala že na mě odněkud z křoví vykoukne mluvící Koza ( modelka Laura), nebo Krajta - pan generální. Ani bych se nedivila, kdybych tam potkala hrobníka pana Kebulku. Knížka mi po téhle stránce strašně pomohla, za to velký dík.

Strašidla z Nerudovky Strašidla z Nerudovky Ivana Vostřáková

Moc příjemná knížka o pražských strašidlech. Nejvíc se mi líbila kapitola o zakletých bezhlavých rytířích a jejich konfliktu s partou motorkářů, pak o středověké čarodějnici doprovázející Karolínu na vyhlášenou pražskou diskotéku. To jsem se fakt zase nasmála. Doporučuji! :-)

15.03.2019 5 z 5

Vysmátá krajta aneb Přízrak krásné modelky Vysmátá krajta aneb Přízrak krásné modelky Ivana Vostřáková

I u druhého dílu jsem se náramně bavila, musím si sehnat i Vysmátou veverku, abych zjistila jak to nakonec všechno dopadne. Docela bych si dovedla představit tohle prima čtení jako televizní seriál nebo film.

02.12.2018 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Bože, to je smutná knížka. Moc pěkně napsaná a je dobře, že byla napsaná. Taková zvěrstva by neměla být zapomenutá. Právě příběhy "obyčejných lidí" ukazují, o jakou šlo zrůdnost. To děvčátko na titulní stránce by mělo v té době prožívat krásné dětství, první nesmělou lásku, radovat se s kamarádkami ze života a ne prožívat tak neskutečnou hrůzu. Člověk znovu žasne, čeho byli někteří naši sousedi za hranicemi schopni. Fakt hnus.

23.11.2018 5 z 5

Kniha je rozhodně lepší než film, to nepochybně. Jako první mě zaujaly fotografie, to tajemno spojené s nimi, ty tušené příběhy. (Jako za všemi starými černobílými fotografiemi.) Námět je zajímavý, děj příjemně plyne, co si víc přát pro prosincový podvečer...

19.12.2018 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Krásný horor ve verších. Člověku při čtení večer před spaním úplně přechází mráz po zádech. Ani čas této básni neubral na kráse a naléhavosti.

11.12.2018 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Nějak mi bylo z této knihy blivno. Děj je nereálný, ta nesmrtelnost působí spíš úsměvně, chvílemi se to celé táhne od ničeho k ničemu. Přitom předešlé knihy mě moc bavily a tak jsem vyhodila peníze i za tuhle. Už jsem ji poslala dál. Znovu ji číst nebudu.

09.12.2018 1 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Když člověk překousne poněkud nezáživný začátek, tak zbytek knihy je naprosto skvělý, báječně se čte a rozhodně stojí za přečtení.

04.12.2018 5 z 5

Moje nejmilejší kočičí historky Moje nejmilejší kočičí historky James Herriot (p)

Knihy Jamese Herriota milovník zvířat prostě nemůže nemít nerad. Jsou prodchnuty citem a čiší z nich ryzí laskavé člověčenství. Vřele doporučuji!

19.03.2019 5 z 5

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Mně knížka nepřipadá nudná ani monotónní - naopak. Na první pohled idylické líčení poklidného spořádaného života mladičké dívky po boku stárnoucího manžela - obětavého venkovského lékaře. Jen z zcela nepatrných náznaků se dozvídáme, že to soužití tu a tam i dost vázlo, věkový rozdíl byl příliš velký. Na druhou stranu dívka, co přišla tragicky příliš brzy o rodiče a zůstala jen se sestrou, zde našla na 12 let pocit jistoty. O to horší byl konec, když manžel nečekaně zemřel. Jarmila musela opustit dům, co připadl jeho dceři z prvního manželství, přišla o své dva milované pejsky, o všechno, co měla ráda. Psychicky se zhroutila a útěchu hledala ve psaní. Její vzpomínky jsou skvělým popisem nelehkého života lidí na Ostravsku v té době.

07.02.2019 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Knihu jsem poprvé četla jako povinnou četbu, tenkrát spíš z povinnosti a nebyla jsem z ní nějak zvlášť odvařená, měla jsem co dělat, abych ji dočetla, pak jsem viděla film, který mě nadchnul a znovu jsem se vrátila ke knize. Možná jsem k ní zatím dozrála a musím přiznat, že tentokrát mě chytila za srdce a zvlášť ten konec mě dostal. Hrabalova zvláštní poetika je naprosto originální a svá.

24.01.2019 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Příjemná oddechovka, pěkně se čte. Pan Hartl opět nezklamal, mám ráda jeho humor i způsob psaní. :)

02.01.2019 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Poprvé jsem četla na základní škole, pak znovu před maturitou a teď jsem znovu narazila na tuto sbírku doma v knihovně. Jen jsem do ní chtěla ze sentimentu nahlédnout a nakonec jsem ji přelouskala celou. Nádherné básně skvěle vystihující těžký život na Ostravsku v devatenáctém století.

11.12.2018 5 z 5