marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Parádní knížka. Julie po ztrátě vlastního dítěte adoptuje romskou holčičku, kterou si chce vychovat podle svých snů a jaksi mimovolně si do ní promítá svou vysněnou a ztracenou dcerku. Za každou cenu se snaží ji "uchránit" od jejího původu, stává se její panenkou na hraní. Všechno klape až do momentu, kdy dospívající dívka začíná vidět nesrovnalosti, bouří se proti tvrdé výchově. Julie roli matky nezvládla. Tolik se bála předsudků, až totálně potlačila Agnesin vývoj, názory, sny.
Krásně napsané, smutný příběh.

05.05.2023 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Neskutečné, nemám slov. Kniha malá velikostí, veliká obsahem.
Tolik hrůz, zloby, beznaděje, bezpráví, co člověk dokáže unést..., budu ještě dlouho trávit životní příběh Míly, který byl v nepravý čas na nesprávném místě a tento okamžik zcela obrátil jeho život vzhůru nohama.
Nikdy nepochopím, co všechno člověk dokáže udělat druhému člověku.

04.04.2024 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Překrásná knížka plná dobových reálií a historických informací. Příběh rodiny v období celého století, osudy rodičů, dětí, prarodičů. Krásně napsáno a přesto, že mi první třetina knihy připadala zdlouhavá, tak zbytek svištěl v průběhu dějin, kterými se jako linka proplétal život hlavních postav až do velkého finále.
Moc se líbil jazyk, kterým autor píše. Srozumitelný, uhlazený, ale žádné kudrlinky.

13.06.2023 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Parádní kniha, jak jinak od Cartera.
Jen mi malinko vadí neustále se opakující detaily z Hunterova života, insomnie, druhy whisky, popis jeho bytu..., ale to je asi úděl všech, kteří čtou celou sérii od začátku do konce.

18.01.2022 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Skvělý Carter, jako vždycky.
Po delší době další jeho kniha a byla přečtená za víkend. Mám ráda jeho styl psaní, jeho logické postupy, dedukce.
Brutální způsoby vražd berou dech, ale motivy a pátrání jsou bravurní.

06.12.2021 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Tohle bylo překvapení. Nesmírně hluboká, tématem jedinečná kniha, která se vyvíjí od začátku do konce. Příběh chlapce, který je jiný, "speciální", jak mu říká matka. Očima jeho samotného, očima jeho matky a nakonec i jeho otce.
Knihy Viktorie Hanišové jsou překrásné, těžké tématem, nádherné jazykem, přístupem, formou vyprávění.

31.05.2023 4 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Parádní, jako vždycky:-)
Trochu jsem se bála po přečtení anotace, jestli to nebude na Cartera slabé, když jde vlastně o osobní příběh a pomstu, ale žádný strach. Hunter se zase předvede v plné parádě:-)

15.05.2023 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Carter je mistr strachu a hrůzy. Zůstávám mu věrná!

18.01.2022 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Carter je moje srdcovka:-), takže opět dávám plný počet hvězd. Neopakuje se v motivech, zápletkách, jeho vyprávění je brilantní.

29.09.2021 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Nejprve mě zaujala obálka v knihovně, tak jsem si knihu půjčila, i když není úplně pro mou věkovou kategorii. A byla jsem příjemně překvapená. Nesmírně bohatý jazyk autora, zápletka, rozuzlení, bylo to napínavé. Místy přitažené za vlasy, ale chápu, že dnešní generace je někde jinde, než jsme byli my:-)
První setkání s autorem, ale určitě ne poslední.

15.02.2024 3 z 5

Země Země Marek Epstein

Po dlouhé době dávám plný počet hvězd. Nádherná kniha, která ve mně dlouho zůstane. Dostala jsem se k ní náhodou a jsem za to moc ráda!
Příběh Ley, která se neskutečně statečně pere s životem. Od raného dětství musela být silná a možná právě proto má neobyčejnou vlastnost - fyzickou sílu, která ji nejednou pomůže přežít. Její dospívání, setkání s krutostí války, pár let u milovaných pěstounů, převýchova v poválečném období, nekonečné perzekuce komunistického režimu, odloučení od dcerky..., všechno společně spěje k nevyhnutelnému konci.
Marek Epstein je vynikající spisovatel, který používá překrásný jazyk. Tématem silná, stylem písma něžná Země se dostává do žebříčku mých nejoblíbenějších knih:-)

08.12.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Nádherná kniha, ve které lze najít všechny emoce - lásku, strach, nenávist, podezírání, ublížení... Osud výjimečně krásné Nily na pozadí kruté války, kdy každý bojoval o život svůj a své rodiny, jakýmkoliv způsobem. Myslím, že díky povaze Nily se jí podařilo přežít, založit rodinu, prožít život tak, jak si přála. Ale okolnosti a způsoby jsou šílené.
Knihu jsem zhltla za dvě odpoledne, chystám se na další od paní Wilkové.

26.04.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Krásná, silná kniha o vztazích v rodině, která (jak doufám) není úplně běžným prototypem rodin. Ať už v minulosti nebo v současnosti. Nezájem, nepochopení, ignorace, pohrdání, dokonce neláska, to provází život Pavlíny a její sestry. A nese si to s sebou celý život. Ať chce nebo nechce, kořeny jsou vrostlé příliš hluboko.

12.02.2024 4 z 5

Dvojitý gambit Dvojitý gambit Martina Málková

Po předchozí náročné knize jsem potřebovala nějakou oddechovku a kniha Martiny Málkové toto splnila.
Příjemný kratší příběh ze života dvou zralých lidí. Náhoda setkání, vývoj vztahu, škobrtnutí, rozhřešení. Konec parádní, nečekaný.
Mě se to četlo moc dobře, přestože už v knížce cítím náznak romantiky:-)

01.12.2023 4 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Tohle nebylo lehké čtení. Naprosto neuvěřitelný příběh uprchlíka ze Severní Korey spolu s detailními podrobnostmi ze života v této diktátorem ovládané zemi. Bída, hlad, smyšlené tresty, politická perzekuce. Politickým vězněm se tady může stát prakticky kdokoliv a zavedené pravidlo mezigeneračních trestů dělají viníkem celou rodinu od vnoučat po prarodiče. Uprchlí Korejci si neví rady se životem a jsou tak ovlivněni celoživotně...
Nejhorší na tom je, že kniha je 10 let stará a situace v Koreji se nezměnila. Šílené.

29.11.2023 4 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Příjemná oddechovka od mojí oblíbené autorky. Příběh dvou obyčejných dívek v běhu času. Začíná svatbou, která se nepovede, a uvádí nás do života dvou kamarádek, kterým život naložil víc toho zlého než dobrého.
Mám moc ráda styl psaní autorky, používá krásný jazyk, píše o tématech ze života běžných lidí. Už se těším na volné pokračování příběhu Dokud se budeš smát.

15.09.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Šílené téma, krásně citlivě zpracované, ale přesto mámraději autorčiny předchozí knihy. Hana je nezapomenutelná.

04.05.2023 3 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Parádní detektivka, trochu mi Brian Freeman připomíná Chrise Cartera s jeho neskutečnou sérií. Budu pokračovat v louskání knih tohoto autora a už teď tuším, že nebudu zklamaná.
Atraktivní zápletka v podobě vymazání vzpomínek - fóbií a sympatický detektiv, logické úvahy, napínavé pátrání, uvěřitelný konec. Paráda!

21.05.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Moc jsem se těšila, ale nevím, jestli se očekávání splnilo. Snad že se Patrik Hartl snažil psát pohledem ženy..., nejsem si úplně jistá, jestli jsou hrdinky knihy prototypem klasické ženy. Jejich životy a problémy se mi zdály dost přehnané, stejně tak reakce a postoje k jednotlivým situacím.
Pohodová oddychová kniha, která ale nedosahuje kvalit předchozích knih (Malý pražský erotikon, Prvok, šampon...).

01.02.2024 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Krásná kniha, která se kromě hokeje:-) věnuje složitosti vztahů. Mezi manželi, rodinou, sourozenci, přáteli, kolegy... Oddychovka na dovolenou.

07.08.2023 4 z 5