Marek82 Marek82 komentáře u knih

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Niektorí tejto knihe vyčítajú, že to, čo chce povedať, by sa dalo zhrnúť na jednu A4. Alebo to, že všetko podstatné je povedané hneď na začiatku. To je pravda. Na druhej strane príbehy, ktoré viacerými spôsobmi ilustrujú popisované zákonitosti bohatstva majú šancu utkvieť v pamäti čitateľov práve takto. A tiež by bolo zaujímavé vedieť, koľko z tých, ktorí knihe vyčítajú jednoduchosť, sa týmito jednoduchými princípmi aj riadia. Za mňa jednoduché a svieže dielko, ktoré mi nenásilným spôsobom pripomenulo, prečo ku svojim financiám pristupujem práve tak, ako je v knihe popísané.

04.04.2021 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Asi nebudem s touto recenziou popularny medzi zaplavou oslavnych recenzii, no bohuzial nemozem inak. Precital som asi 10 "Danoviek", toto bola moja prva audiokniha. Prednesu nemozem vela vytykat, p. Mnahoncak sa snazil, neviem porovnat s p. Geisbergom, ale v zasade bol prednes prijemny. Moja vytka smeruje k tomu, ze nebolo casto zretelne, ktora postava hovori. To je vsak viac chyba samotneho autora, nakolko jeho postavy su ploche, odlisuju sa len menami, ale vsetci maju rovnaky slovnik. Postavy nie su na urovni reci definovane prakticky vobec. Gangstri, barmani, gorily, dektektivi, prokuratori, vsetci sa vyjadruju rovnako, pouzivaju rovnaky slovnik, rovnake nadavky. Vadilo mi to uz predtym v knihach, ale pri prednese to vidno velmi. Pokial ide o pribeh, je v zasade predvidatelny, citatel je vedeny za ruku od postavy, k postave, samotne patranie, stopy, dedukcia, to vsetko hra v tejto knihe druhe husle. Detektivom tentokrat pomaha podsvetie a svedkovia, kriminalisticka praca so stopami dostava malo priestoru. Tiez ma v audio podobe otravovalo vzajomne podpichovanie detektivov a radoby vtipne dialogy. Pri citani tieto pasaze len preletim ocami, v audio podobe si ich clovek musi vypocut cele a v porovnani s pribehom dostavaju velmi vela priestoru. Cize za mna pribehovo slabsia kniha, ktorej akoby dochadzal dych a vari stale z tych istych ingrediencii, pricom tie podstatne akoby chybaju a ostava viac balastu. Zaver je az privelmi aktualny, akoby bola kniha pisana na objednavku doby. Chapem, ze tema je aktualna, no v porovnani s realitou je pribeh az prilis jednoduchy, detinsky....Lepsie boli: Bestia, Venusa zo zatoky, Kraska a netvor, zaujimave boli Studna, Knieza smrt, Hriech nas kazdodenny.

08.02.2021 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Túto knihu som si vypočul kvôli audiovýzve 2021. Zároveň som si pozrel aj najnovšiu verziu filmového spracovania (Johnny Depp). Práve v kontraste s filmom vidno vek knihy, čo ma privádza k ubranej hviezdičke za príbeh a celkové hodnotenie. Je to klasika, v porovnaní s dneškom starosvetská, ale to je príjemné osvieženie oproti moderným detektívkam plným násilia a techniky. Atmosféra Orient Expressu, nóbl spoločnosti, častej francúžštiny a uhladeného vyjadrovania ma spočiatku očarila, neskôr ma v kombinácii s Poirotovou samoľúbosťou a genialitou, ktorá nedáva veľa šancí čitateľovi na vlastné závery, už trocha otravovala. Práve skratky v objavovaní záverov, na ktoré čitateľ nemá šancu prísť ma vyrušovali najviac. Každopádne kniha plynie svižne, interpretácia je skvelá, nakoľko interpret jedným hlasom vystihuje rôznorodé charaktery tak, že si ani neuvedomujete, že je kniha nahovorená len jedným interpretom. Ide o detektívnu klasiku, ktorá je príjemným kontrastom k moderným detektívkam. A odporúčam po prečítaní pozrieť si aj film, už len kvôli tomu, ako si "musí" pomáhať rôznymi prostriedkami a exponovaním charakterov za hranice knihy, aby bol atraktívny pre dnešné publikum.

08.02.2021 4 z 5

Vražda s pridanou hodnotou Vražda s pridanou hodnotou Václav Neuer

Druhú knihu autora som počúval asi ako 5. v poradí a radím ju skôr k tým menej výrazným, ako napríklad Priveľa podozrivých. Knihe chýba zapamätateľnejší záporný hrdina ako napríklad v Krkavčom súde alebo Uplakanej jeseni, prípadne originálnejšia zápletka, ako v Prekliatom dedičstve. Dej si tu len tak plynie, a keby nebolo záveru vo väzení, tak by to bolo ešte menej napínavé. Každopádne, ide o pohodové počúvanie bez prílišnej brutality a fantazmagorických zápletiek. Taký "normálny" zločin.

09.05.2024 4 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Pôsobivý príbeh vojaka, bojovníka celou dušou. Kým scény výcviku a nasadenia v Afganistane sú vo svojej podstate izolovanými viac či menej napínavými epizódami a popismi rozličných situácií, časť osobného boja v zavere knihy ju posúva na inú úroveň. Najmä osobné svedectvo človeka, ktorý takmer prišiel o všetko dáva rozprávaniu autenticitu. Autor si naozaj môže dovoliť poučovať a tvoriť motivačné príhovory na konci knihy, pretože vie, o čom hovorí. Ako veľké plus hodnotím štýl písania, ktorý je na začínajúceho autora svižný a núti čitateľa počúvať ďalej, hodinu za hodinou. Kniha je tiež ukážkou autentického vlastenectva a hrdosti na vlastnú armádu, ktorá je v ostrom kontraste s pseudovlastencami a falošnými národniarmi, ktorých je bohužiaľ plné Slovensko.

10.02.2024 5 z 5

Morana Mařena Morana Mařena H:o)nza Vojtko (p)

Podarený príbeh, ktorý má svoje drobné muchy hlavne v tempe rozprávania. Zo začiatku sa kniha tvári ako mix medzi To a Kdo zabil Snížka. Typológia postáv a spoločensko sociálny presah dostáva veľký priestor na úkor tempa. Často sa riešia banality a popis každodenných situácií potláča gradáciu a budovanie napätia. Rozumiem, že cieľom bolo napísať príbeh tak, aby boli postavy uveriteľné a nadprirodzeno bolo zasadené do každodenného života, len to spôsobuje, že sa príbeh niekedy dlho ťahá, sú v ňom zbytočné odbočky, banálne dialógy, ktoré neposúvajú dej a podobne. Najviac ma bavila postava Pepu, pričom som ako chlapec mal občas podobné pocity a zážitky spôsobené alkoholom v rodine. Dvojčatá ma často iritovali, no a do Káji autor projektoval snahu o vedenie detí ku samostatnosti, len to bolo občas nasilu a zbytočne popisné, keď človek čaká konečne trocha napätia a zábavy. Postava Tatucha bola sterilná, vôbec som si nevedel predstaviť, či mal byť takým otcom aj v pôvodnom živote, alebo je taký nemohuci, snový a zbytočný až teraz. Pokiaľ ide o strašidelnú časť príbehu, veľa záleží na tom, kedy príbeh počúvate. Nám to vyšlo na slnečné leto, myslím, že počúvanie v zime by tomu celému dalo iný rozmer. Na druhej strane, takto v lete sme počúvali aj Príšerné príbehy strýca Montaguea a úplne nás pohltili napriek tomu, že vonku bolo 35 stupňov. Nevadí, pokračujeme slnečnou a prázdninovou Polednicí, tá sa nám teraz časovo úplne hodí, tak som zvedavý, či druhý diel bude rezonovať silnejšie a ucelenejšie ako prvý.

13.07.2023 4 z 5

Oceľové žezlo Oceľové žezlo Juraj Červenák

Ako fanúšik autora a žánru pridávam jednu hviezdu, ale hlavne zo začiatku som si myslel, že to vzdám. Miestopis mi bol cudzí, rovnako ako názvy kmeňov a postáv. Prehľadnosti nepomáha, keď autor nazve najprv postavu prvým menom, potom prostredným (kniha sa odohráva v historickom Rusku), prípadne priezviskom a nakoniec názvom kmeňa, z ktorého pochádza. Ak toto spraví na začiatku knihy pri zopár postavách naraz, čitateľ je stratený. V tlačenej knihe pomáha slovník lokálnych názvov a kmeňov, v audioknihe bohužiaľ nie je. Postavy tiež nie sú veľmi odlíšené konaním, ani interpretáciou. Interpret nepracuje s hlasom tak, ako iní, že je po chvíli jasné, kto kedy v knihe vystupuje. Veľký priestor má samozrejme boj, to je už klasika skorších autorových diel. Až neskôr začal akciu dávkovať miernejšie a v primeranom rozsahu. Chýbal mi tiež aspoň náznak vtipu a sympatické postavy, ako v Černokňažníkovi. Historický rámec knihy a dejové pozadie je zaujímavé a odlišujú knihu od fantasy braku, ktorým by sa inak mohla stať. Každopádne, na sériu som nezanevrel, ďalšie knihy budú verím už vyváženejšie. Ako séria sa mi však páči viac Kapitán Bathory, alebo už spomínaný Černokňažník.

19.05.2023 3 z 5

Uplakaná jeseň Uplakaná jeseň Václav Neuer

Zaujímavá zápletka, jasne a zrozumiteľne podaný príbeh. Mnohí porovnávajú autora s Dominikou Dánom. Spája ich prostredie Bratislavy a dobre popísané vyšetrovacie postupy. Neuerové príbehy sú viac súčasné, Dán sa dostáva najďalej do obdobia pred cca 10 rokmi. No kým Dán rozohráva v knihách zaujímavé vedľajšie príbehy a dobre popisuje postavy a prostredie, Neuer je stručnejší, vecnejší, no niekedy aj nudnejší. Dánove knihy majú bližšie k románu, Neuerove sú skôr podarenou dramatizáciou vyšetrovacieho spisu. Ten, kto chce viac napätia a človečiny, bude skor fanúšikom Dána. Mňa osobne však už niekedy príliš veľa osobných príbehov v jeho knihách otravovalo, preto viem oceniť aj faktickosť a lineárny príbeh v tejto knihe. Hoci rozuzlenie sa môže zdať pritiahnuté za vlasy a zhruba od polovice som mal pocit, že som o krok vpred pred detektívmi, stále ide o dobrú knihu, s podarenou zápletkou. Lepšie ako Priveľa podozrivých, no nie tak dobré ako Prekliate dedičstvo.

24.11.2022 4 z 5

Odovzdávanie ohňa Odovzdávanie ohňa Peter Podlesný

Som rád za túto knihu. Motivačná, niekedy provokujúca, vyzýva ku návratu k podstate mužnosti. Mám to šťastie, že som mal okolo seba dosť mužov, hoci nie všetci boli dobrými vzormi. Ale aj rozpoznanie dobrého a zlého je niečo, čo sa treba naučiť. Teraz, keď som sám otcom, som si uvedomil, ktoré vlastnosti a činnosti mám podporovať u svojho syna, ale aj u seba samého. Oceňujem tiež to, že názvy kapitol pomôžu neskôr si pripomenúť ich obsah. Ďakujem tiež za komentár PeterDž nižšie. Ak niekedy zabudnem, o čom táto kniha bola, stačí, keď si ho prečítam

22.10.2022 5 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

O Silk Road som nepočul, až doteraz. Ako dramatizácia príbehu Rossa Ulbrichta a pátrania po ňom, kniha funguje dobre. Dozvedel som sa mnoho informácií, ku koncu má naozaj zaujímalo, ako to dopadne. Literárne to však nebola žiadna sláva. Postavy boli od seba malo odlíšené, až do konca som mal problém sa orientovať v menách vyšetrovateľov. Napätie mohlo byť budované zručnejšie, z témy sa dalo vytiahnuť určite viac, aby to bolo podané záživnejšie, napinavejšie - menej ako literatúra faktu. Každopádne, knihu odporúčam, ak ste o Rossovi Ulbrichtovi ešte nepočuli, nepokazte si zážitok googlenim a vypočujte si najskôr túto knihu.

30.06.2022 4 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Kniha mi pripomínala dve iné. Bielu veľrybu a Terror. Ich kvality však nedosahuje. Keď som si prečítal Bielu veľrybu, pochopil som, že lov veľrýb nebolo žiadne romantické povolanie, že život na lodi bol nebezpečný, špinavý a zapáchajúci. Ale dokázal som sa stotožniť s hlavnou postavou a mám s odstupom rokov na knihu pozitívne spomienky. Rovnako som prežíval s námorníkmi z Terroru ich utrpenie, hlad a zimu. Ale bolo to tak preto, lebo tam boli postavy, s ktorými som sa vedel stotožniť a boli mi sympatické. V Severných vodách je kladných postáv málo. Až by som povedal, že žiadna. A rovnako je to aj s pozitívnymi alebo svetlými momentmi. Je ich veľmi málo a nedokážu vyvážiť všetku negativitu a beznádej, ktorá z diela vyžarovala. Neľutujem, že som si knihu vypočul. Rád si pozriem aj miniseriál z produkcie HBO. Ale kým ku Bielej veľrybe a Terroru sa ešte niekedy vrátim, táto kniha mi zrejme bude stačiť raz.

10.02.2022 3 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Ťažšie stráviteľná kniha, v ktorej sa dá ľahko stratiť a niekedy som mal pocit, že sa strácala sama v sebe. Ak by bol týmto štýlom písaný legendárny prvý diel, nikdy by nedosiahol ten úspech, ktorý mal. Dej je popri všetkých vnútorných dialógoch postáv a odbočkách na vedľajšej koľaji a ťažšie sa sleduje. Celé to pôsobí ako sen, v ktorom logika a kauzalita niekedy nemá miesto. Zrejme to bolo autorovým zámerom a veľa fanúšikov to berie ako súčasť jeho diela. Vedel som do čoho idem, napriek tomu to bolo občas trápenie. Prečo a komu sa teda oplatí knihu vypočuť? Fanúšikom sveta Duny vo všeobecnosti, tiež tým, ktorí chcú prečítať aj ďalšie knihy (ktoré sú dejovo lepšie). Audioverzia posúva knihu na vyššiu úroveň. Rovnako sa dajú z knihy vytiahnuť veľmi zaujímavé myšlienky o náboženstve, moci a ľudských motívoch. Kniha vám to však nedá zadarmo a vyžaduje vašu pozornosť, pričom sa vám aj tak môže stať, že sa v knihe stratíte. Zakúpením audioknihy som tiež chcel podporiť vydavateľstvo, aby pokračovali vo vydávaní aj ďalších dielov. Bola by škoda, keby to ostalo len pri dvoch dieloch.

27.01.2022 3 z 5

Toto mali čítať naši rodičia Toto mali čítať naši rodičia Philippa Perry

Je to naozaj dobrá kniha a nájdete v nej mnoho užitočných informácií. Osobne som si okrem mnohých čriepkov odniesol veľmi cenný poznatok, že nikdy nie je neskoro napraviť akúkoľvek chybu alebo tzv. narušenie vzťahu dieťa - rodič. A že náprava (akokoľvek neskoro) je vždy lepšia, ako zotrvanie v zlom vzorci správania. Kým obsahovou stránkou knihy som bol nadšený, celkový dojem ťahal trocha dole nie úplne podarený preklad. Bolo v ňom cítiť malo editorskej práce, ktorá vyústila do zvláštnych slovosledov, prípadne ťažkopádne preložených anglických slov. Vždy, keď mi preklad trhal uši nejakou neprirodzenou formuláciou, predstavil som si tú vetu v angličtine, kde znela úplne prirodzene. Knihu som počúval ako audio, pričom interpretácia neprirodzených slovných spojení a slovosledov potom mala za následok zvláštnu rytmiku prednesu, kedy boli prestávky tam, kde by byť nemali a celý prednes bol akoby sekaný. Každopádne knihu odporúčam každému rodičovi, netreba sa báť, že budete mať po prečítaní pocit viny. Toto kniha robí naozaj dobre. Je láskavá a odpúšťa, pričom stále opakuje, že nikdy nie je neskoro.

21.12.2021 4 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Túto knihu ťahajú postavy a dialógy. Príbeh je vo svojej podstate jednoduchý. V tomto konkrétnom pokračovaní pekne graduje, vďaka čomu sa mi kniha páčila viac ako Žebrákova pomsta. Postáv a historických súvislostí je veľmi veľa, ako vždy. Ten, kto udrží pozornosť, sa veľa dozvie o období, v ktorom sa kniha odohráva. Páčilo sa mi tiež, že som vedel porovnať so sériou Hynek Tas z Boru, ktorej prvý diel je zasadený do rovnakej doby. Nie je to kniha plná napätia, dej je predvídateľný, ale celkovo je počúvanie príjemné. Interpretácia tradične špičková a tentokrát dokonca so spevom! Moje pocity výborne zhrnul užívateľ milary.

28.11.2021 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Vedel som, že ide o knihu o chlapcovi na prahu puberty, ktorý bojuje s hroziacou stratou blízkeho. Spôsob rozprávania príbehu je príjemný, láskavý. Kniha sa počúva dobre, nehrá na city viac, ako je vzhľadom na tému nutné. Asi som však čakal vzhľadom na hodnotenia niečo viac. Za vypočutie však kniha určite stojí, vzhľadom na dĺžku to môžete zvládnuť za jediný deň a bude to príjemne strávený čas, ktorý vás možno donúti zdvihnúť telefón a zavolať svojim blízkym, kým je to možné.

08.02.2021 3 z 5

Země Země Marek Epstein

Hana, Vyhnanie Gerty Schnirch, Listopád alebo Žítkovské bohyně...kniha je mixom tém a osudov z týchto kníh. Časové skoky ju ozvláštňujú a čitateľa dostatočne mätú, aby sa nezačal pýtať na motivácie postáv, ich lepšie vykreslenie, prípadne nelogické kroky v deji. Ak si človek poukladá dej lineárne, ostane pôsobivý, ale ničím odlišný príbeh človeka, ktorý si vytrpel všetko zlé, čo ponúkal vojnový Protektorát a povojnové totalitné Československo. Pre mnohých môže byť knižka objavná alebo dojemná, no ak máte už prečítané napríklad z kníh, ktoré spomínam, tak sa zas tak veľa nedozviete. Tým nijako nechcem zľahčovať mizériu rokov 1939-1989, práve naopak, táto kniha by mala byť varovaním pre všetkých, ktorí si myslia, že sa im teraz žije zle, prípadne, že v Rusku sa žije lepšie. Je to samozrejme klamstvo a práve takéto knihy by mohli niekomu otvoriť oči, no väčšinou ich nebudú čítať tí, ktorí to najviac potrebujú.

16.03.2024 4 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Kniha sa síce počúvala príjemne, ale dejová zápletka by sa dala zhrnúť do troch viet. Ak mi niekedy v moderných detektívkach vadí nereálny a komplikovaný dej, tak tu ho bolo pomerne málo a krásne opisy prírody a pestovania broskýň nevedeli tento nedostatok kompenzovať. Všetko zachraňovala aspoň interpretácia, kniha sa príjemne počúvala. Kniha naozaj v mnohom pripomína Kde raky spievajú, ale tam sa toho deje nepomerne viac, ako tu. V písanej podobe má táto kniha bohužiaľ oveľa bližšie k červenej knižnici. Samozrejme, aj tá má svojich čitateľov, ale vysoké hodnotenie naznačovalo, že by kniha mohla byť zaujímavá pre širšie publikum, čo si po vypočutí nemyslím.

17.02.2024 3 z 5

Podivné prípady Urbana Baránika Podivné prípady Urbana Baránika Jara Radošovská

Veľmi podarené a osviežujúce. Prvý príbeh je len takou ochutnávkou, nápadom, ktorý dala autorka do malej poviedky. Druhý príbeh prináša väčšie množstvo postáv, premyslenú zápletku a atraktívne prostredie. Nechýbajú ani pohľady do vnútra a srdca hlavného hrdinu, ale nie je to žiadna červená knižnica, len tak akurát, aby si ho čitateľ mohol obľúbiť. Páčili sa mi odkazy na Mašu Haľamovú, aj Mekyho Žbirku, celkovo kniha dosť odkazuje na aktuálne dianie, čo môže byť aj pascou, keď sa miestopis a doba bude meniť a nikto si už nebude pamätať reálie roka 2019. Každopádne, autorke držím palce, mám riadnu tlačenú verziu knihy, ktorú som dostal do daru. Ak by vyšlo pokračovanie, tak si ho určite kúpim.

07.01.2024 5 z 5

Pliaga Pliaga Michal Slanička

Z nadšenia pridávam hviezdičku tam, kde by som bol inokedy prísnejší. Páčili sa mi historické súvislosti, analógia odmietania epidémie cholery s proticovidovými náladami nedávnej minulosti. Mrazivé, ako sa ľudia za 200 rokov nepoučili napriek možnostiam, vyššej životnej úrovni a vzdelaniu. Na druhej strane, kniha nie je čiernobiela a vysvetľuje pohľad oboch strán. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že napriek snahe o historickú presnosť idealizovala správanie a vyjadrovanie sedliakov, trocha menej konanie a správanie panstva. Každopádne, záporné postavy nájdeme na oboch stranách spoločenskej barikády. Tiež sa mi páčil jazyk, ktorý mal neobvyklú pestrosť, snahu o používanie archaizmov a malebnosť vyjadrení. Bohužiaľ je ľúbostná linka až príliš dominantná a dostáva príliš veľa priestoru oproti očakávaniam, ktoré budí obálka alebo popis knihy. To bola vec, ktorá má často odrádzala od ďalšieho čítania. Dynamike by určite prospelo venovať menej priestoru ľúbostnej situácii hrdinov a viac povstaniu, prípadne epidémii. Nedá sa mať asi všetko. Rád si od autora prečítam aj niečo ďalšie.

06.11.2023 5 z 5

Valard & vejce na draka Valard & vejce na draka Jan Marvel Horn (p)

Začalo to sľubne, no po pár kapitolách akoby autor rozmýšľal, čo robiť s dejom, tak sa začal príliš venovať abstraktným pojmom, personifikovať každý kameň a strom a používať prirovnania vo veľkej miere a často nasilu. Tu niekde som vážne rozmýšľal, že s knihou len strácam čas. Našťastie sa potom autor opäť rozbehol aj s nejakým dejom a hoci stále používal prirovnania a personifikácie, aspoň to bolo v znesiteľnej miere. Miešanie žánrov bolo bizarné, ale až tak to nevadilo. Čo je horšie, je to, že si s odstupom týždňa už nepamätám, ako to vlastne skončilo. Je to skôr recesia, ktorá miestami funguje lepšie a inokedy horšie. Bohužiaľ nerozumiem tunajšiemu vysokému hodnoteniu, pretože kniha má veľa slabších momentov a úplne rozumiem tým, ktorí jej čítanie v prvej tretine vzdali, keď sa asi na 100 strán stratil dej.

13.10.2023 3 z 5