Do temnoty

Osobní vyprávění českého vojáka, ve kterém otevřeně líčí své osudy od motivace pro vstup do armády přes náročný výcvik a půlroční nasazení na základně v Afghánistánu až po boj s těžkou nemocí po návratu domů… Kniha nepřináší líčení superhrdiny, jde v prvé řadě o příběh člověka. Zachycuje jeho zrání – od nadšeného kluka ve vyzrálého muže-vojáka, který musel projít řadou profesních, ale i životních zkoušek, překonat nástrahy, které mu osud vmetl do cesty, a najít sám sebe. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222649/do-temnoty-222649.jpg 4.6265
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Computer Press (CPress)

ankaras

Kniha mě bavila a místy i pobavila vtipnými přirovnáními. Doporučuji všem, které zajímají věci ze života a zároveň o tomto prostředí moc přehled nemají. Kniha je psaná pro lajky.

Melic

Kniha stojí za přečtení, i když mi dost vadila ta stálá přirovnání a celkově vyjadřování nebyl úplně můj šálek kávy.

Žaklína

Kniha Do temnoty by si určitě zasloužila místo mezi povinnou literaturou pro mládež, která sice hltá filmy o superhrdinech (nic proti, hltám je taky), ale reálné hrdiny a vzory nezná a nemá. Díky autorovi si mohou leccos uvědomit. Navíc je kniha skvěle a čtivě napsaná, pobavila i dojala. Díky, zabijáku!

Vladísek

Jakožto žena a absolutní neznalec čehokoliv, co jen trochu "zavání" armádou, musím uznat, že kniha mě bavila. Vulgární a jadrnější výrazy (které opravdu nemusím), v tomto případě vůbec neřeším, ačkoliv méně je někdy více, ale budiž... Jedno vím jistě: do Afghánistánu bych se nikdy podívat nechtěla. Po dočtení této knihy obdivuji každého vojáka, který se dobrovolně těchto misí účastní. Doporučuji přečíst, a to hlavně klukům, kteří přemýšlí o kariéře v Armádě ČR.

Dolik13

Výborně napsaná kniha. Autor píše velmi dobrým stylem, kterým se čte, jak jedna báseň. Třetí kapitola je pro mě hodně depresivní, ale zároveň nejzájímavější. Rozhodně doporučuji.

lidunka1

Pravdou je, že těch přirovnání je v knize zbytečně moc.....

mankurt

Zajímavé čtení a pohled českého vojáka na jeho působení v misi v Afghánistánu. Jen jsem "bojovala" s hovorovým jazykem, kterým byla kniha napsána a častými přirovnáními, které mi byly spíše na překážku.

barca9312

skvělá knížka

Dejvid

Syrový, nepochybně zajímavý příběh, a to i přes to, že vlastně opravdový bojový střet (nějaká přestřelka, tak, jak si to všichni my laici představujeme) pan Stehlík nezažil. Mnohokrát vytýkaná hovorová čeština mi navadila, co mi vadilo byla četná, zcela zbytečná a často přiblbá přirovnání (točila se nám z toho všeho hlava jak puberťákovi v sexshopu apod.)

jakub87

Je vidět, že to napsal normální člověk a život. Poutavě napsáno, bez servítek. Je to úplně jiný příběh hrdiny, kterými vojáci bezpochyby jsou, ač si jich společnost a stát neváží... Přečteno jedním dechem.

lenka.g

Na téhle knížce oceňuju otevřenost, s jakou autor popsal svůj boj s nemocí. A druhou hvězdičku dávám za to, že se s ní porval a vyhrál.
Jinak velké zklamání. Má to asi být české "Nejsem hrdina" nebo jiná podobná knížka popisující život příslušníka elitní jednotky, ale podle mne je to výsměch skutečným hrdinům. Těm, kteří se netváří jako mistři světa, kteří nekecají, skutečně bojují, jejichž život v armádě je podstatně zajímavější, delší, nabitější, drsnější. Je sice pravda, že autor dokáže i cestu do Střešovic prolíčit tak barvitě, že máte dojem, že se s ním brodíte deltou Mekongu, ale jinak je celý ten příběh vojáka nafouknutá bublina.

LucyNej

Pro někoho snad i neuvěřitelný příběh, pro mě velice motivační příběh. Člověk, který není v okolí s armádou si těžko dovede představit, co všechno se za slověk voják skrývá. Mám štěstí jenoho vojáka ve svém blízkém okolí mít a na kterého jsem pyšná - je to můj hrdina. Nejen on, ale všichni vojáci ať už tady doma nebo někde na misi.
Děkuji p. Stehlíku, že jste se mnou Váš příběh sdílel. Jste bojovník.

Silwia20
31.12.2016

Prva kniha o vojakoch, ktoru som precitala. Silny pribeh, klobuk dole pred nim ako sa dokazal zdvihnut z dna a ist dalej...

Mikik
16.11.2016

Klobouk dolů před ním, jak se s tím vypořádal. Jak se s tím pral. Nemusíme s ním ve všem souhlasit, ale oceňuji to, s jakou upřímností v knize vystupuje.

Rosana
23.10.2016

Knížka se mi moc líbila. Jediné, co mi vadilo, byla hovorová čeština. I tak dávám pět hvězd.

Insignitka
09.09.2016

Docela mi při čtení mrazilo...

Lucie51
09.09.2016

Kniha českého vojáka Pavla Stehlíka se mi moc líbila, byla to vlastně první kniha s Army tématikou a zároveň autobiografie, kterou jsem kdy četla. Pan Stehlík mi byl od začátku knihy sympatický. V úvodu popisuje svůj vstup do armády, od školních let, přes fyzické a psychotesty, až po účast na misi. Kniha na mě zapůsobila, patří mezi mé oblíbené autobiografie, obdivuji autorovu statečnost, jak se dokázal vypořádat se svou nemocí a dalšími lapáliemi, které mu život připravil do cesty. Již od začátku knihy tvrdí, že není žádný superhrdina, pro mě se jím však během čtení jeho příběhů rozhodně stal. Velmi se mi líbil popis prostředí Afghánistánu, ráda jsem se několik nocí po sobě ponořila do příběhu, četla si o vojenských patrolách a místních lidech. Pobavila mě část o Danielu Landovi, trochu jsem na něj změnila názor.. :) ★★★★★

Oskarson
30.08.2016

Inspirativní příběh, který ukazuje jakou sílu má lidská mysl. Velmi smutné bylo vyprávění o přítelkyni, která ho opustila, když v nemocnici prožíval své nejhorší chvíle.

MildeZ
28.08.2016

O cestě nahoru, pádu dolů...a škrábání se krok po kroku zpět. Inspirativní čtení, které nemůže člověk nechat jen tak chladným. Zvláště situace z nemocničního prostředí se mi nečetli úplně jednoduše :-/

fina3210
19.08.2016

Autobiografické knihy jsou mým oblíbeným zdrojem informací. Ani v této jsem se nespletla, kniha naopak splnila více než myšleno má očekávání. Nyní už vím, čím si procházejí někteří z mých přátel a proč to vzdali. Doporučuji!

Jeanie
24.06.2016

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně. V té době akorát zahynuli čeští vojáci při atentátu v Afgánistánu. Bohužel, jeden z nich pocházel ze stejného města jako já, takže jsme měli spoustu společných kamarádů a známých :-( Do té doby mě armáda a jakékoliv zahraniční mise vojáků nijak nezajímaly....spíš jsem si o nich myslela, že jsou to blázni a v několika případech z mého okolí, že si jen hrajou na vojáčky, aby byli zajímaví.
Syrový styl vyprávění nesedne každému, ale mě až tak nevadil, naopak, k tomuto tématu se spíš hodil. Nahlédnutí pod pokličku české armády, následně (životu nebezpečné ) zahraniční mise v Afgánistánu a bojem s těžkou nemocí konče. Není to zábavné čtení, mě osobně tahle kniha otevřela oči.

Peleus
08.06.2016

Kdyby se autor nevyjadřoval jako omezenec, zůstal by dojem z knihy o notný kus lepší. Je ovšem otázkou, zda jde o autorův klasický způsob jednání, nebo mu bylo doporučeno, že vulgarismy a, řekněme, prostá mluva, přidají zpovědi na jakémsi syrovém armádním realismu.

Nakonec je to jedno, avšak je zbytečné, a o to smutnější, že tato nešťastně zvolená forma poněkud kazí dojem ze zajímavého obsahu, tudíž může odradit některé potenciální čtenáře.

Škoda.

zuzkys
10.05.2016

Úžasné čtení. První půlka, v podstatě do začátku mise, mě příběh nějak nedokázal zaujmout. Ale zlomilo se to ve vteřině a pak jsem se již nedokázala odtrhnout. Klobouk dolů před lidmi a bojovníky jako je autor knihy. Poutavé čtení, skvělé napsané a nám, obyčejným lidem, kteří naprosto netuší jak žijí vojáci malinko přibližuje jejich život.

true.penny
09.05.2016

Dobrá kniha, úžasně napsaná, čtivá, poutavá, plná informací. Neskutečně silnej chlap se silným životním příběhem. Mrzí mě, že jsem knihu měla tak dlouho doma a nebyla schopná jí přečíst dřív.

PetrzOlomouce
18.04.2016

Bojovník, kterému bych rád podal ruku.
Velký respect k tomu, co prožil, co zvládl a nevzdal boj.
Knížku vřele doporučuji.Styl psaní mi sedl perfektně a ocenil jsem, že autor psal, jak sám říká "jak mu zobák narost".

I.Zi...
22.03.2016

..ta zmínka jak mají v Olomouci bígly na pokusy...ta se mi pořád vrací :(

Rade
05.03.2016

Hraní na vojáčky mi bylo vždy cizí a v dětství mi vadila i taková nevinná hra, jako byla „Král vysílá své vojsko…“
Tahle kniha byla pro mě ale dost působivá, nejen tím přiblížením vojenského života a srozumitelným vysvětlením, proč do toho jít, ale zejména tou opravdovostí. I boj s nemocí byla taková velká bitva… Hovorový jazyk s více či méně vtipnými hláškami mi k tomuto vyprávění kupodivu docela sedl.
Navazuji na předchozího uživatele; vojáci našich misí jsou v povědomí veřejnosti dost přehlíženi, přitom je to něco, na co bychom mohli být v téhle nejisté době hrdí…

gladya
23.02.2016

Nikdy bych nevěřila, že mě knížka na takové téma a psaná takovýmto stylem tak zaujme. Hlavní předností je autenticita. Není třeba řešit literární úroveň, jazyk a styl, o to tady vůbec nejde. Příběh napsal sám život , vlastně to jsou dva příběhy - vstup do armády a účast v misi jeden a události po po návratu druhý.

Jsem zarytý pacifista, pro kterého je těžko srozumitelné " vojenské myšlení" . Podobné příběhy mně připomínají, jak potřebujeme vojáky a lidi jako je autor knížky. Co vojáci v misích zažívají, to si ani představit nedokážeme.

Monys02
15.02.2016

Přečteno na doporučení.. Styl psaní mi vůbec nevadil, naopak mi v příběhu seděl. Na tuhle knížku rozhodně jen tak nezapomenu a budu doporučovat dál.

Jezali
02.02.2016

Za mě tedy určitě 5 hvězdiček, doporučila bych to jako povinnou četbu asi ne na základní, ale určitě na střední školy. Myslím, že práce vojáků na podobných misích jako je v knize popisováno, je zcela nedoceněná. My uprostřed Evropy si absolutně nedovedeme představit, že jim tam jde více-méně denně o život. Mně docela vyhovoval ten hovorový jazyk, nějak mi to k celému drsnému příběhu přišlo pravděpodobnější než spisovná čeština. Určitě doporučuji přečíst.