Marek82 Marek82 komentáře u knih

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Čakal som detektívku a dostal som novinársku pátračku strihnutú s flashbackmi z divokých rokov 90-tych. Práve odľahčená novinárska vetva sa mi páčila svojim tempom, civilným prejavom a rozmýšľaním, ktoré mi bolo blízke. Hlavný hrdina žije divokým životom novinára na voľnej nohe, ale zároveň nie je žiadny superhrdina. Oceňoval som mierne narážky na zdravý životný štýl, ktorý mi je sympatickejší, ako hrdinovia detektívok - osamelí vlci, ktorí nemajú ďaleko k alkoholizmu a infarktu, no napriek tomu podávajú nadľudské výkony. Marek Vráz je bežný človek a jeho prípad(y) sú tým pádom uveriteľné. Odľahčeným štýlom písania a mixom vyšetrovania a bežného života mi to pripomínalo Dánovky, no samozrejme bez partičky detektívov. O kauze olejárov som toho veľa nevedel, je smutné, že ekonomickej kriminalite s požehnaním štátu sa darí v rôznych podobách aj teraz. Celkovo hodnotím knihu ako veľmi podarenú. Príbeh je ľahko zapamätateľný a pochopiteľný. V "záporáckej" linke ma rušila angličtina druhého interpreta, ktorá trocha trhala uši:-)

08.02.2021 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Napínavé, pričom dej rýchle plynie. Denníková časť ma bavila viac ako tá, kde sa vyšetruje súčasný zločin. Na druhej strane, neviem knihe odpustiť schématické postupy, typické pre súčasné americké detektívky. Geniálny sériový vrah, polícia tápe a je vždy o krok vzad. Hlavný hrdina s osobnou traumou. Veľa brutality, ktorá má šokovať. Stopy a hádanky, ktoré vedú k ďalším hádankám. Vidno to u Cartera, Deavera...teraz tu máme Barkera. Oddychová literatúra, kde mám po čase problém si spomenúť, kto a prečo vraždil. Ale denník mi v hlave chvíľu ostane aj vďaka výbornej interpretácii K. Písařovic.

09.09.2023 3 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

V rámci série hodnotím vyššie ako ostatné. Zaujímavý námet a prostredie, zapamätateľný dej. Hoci odhalenie vraha na môj vkus trochu príliš náhodné. Teraz nemyslím čitateľa, lebo ten je limitovaný počtom postáv, ale z hľadiska polície. Inšpektor Ledecký sa prejde po lazoch a na všetko príde....Konanie Kláry nelogické, aby sa dosiahol dramatický záver. Musím priznať, že variant so zločinom, ktorý by bol dokonaný, by ma prekvapil a bol by menej tradičný. No ako aj názov naznačuje, omyl ostane nenapravený, čiže som čakal len happy end. Ale celkovo hodnotím kladne a na rozdiel od Dána mi vyhovujú menej rozťahané dialógy a opakujúci sa humor. Páčila sa mi aj akcia, aj to, že detektívi šli mimo Bratislavy, pretože u Dána mám pocit, že sa vždy vyšetruje len rozprávaním so svedkami, prípadne na pive s kolegami. Treba autorov striedať, aj dobrého veľa škodí.

26.08.2023 5 z 5

Rozumiem ľuďom, ktorí sú z tejto knihy sklamaní, rovnako aj tým, ktorí sú z nej nadšení. U mňa skôr prevláda sklamanie. Ak je niekto nadšený napríklad zo Sapiens, kde sú tiež poukladané rozličné historické epizódy (tie, ktoré sa autorovi hodia), no mieša ich s vlastnými hodnoteniami, tak sa mu môže páčiť aj táto kniha. Autorovi patrí uznanie za to, ako spája a asociuje rozličné historické udalosti a prúdy. Štýl, ktorým to robí, chýbajúca chronológia udalostí, preskakovanie z témy na tému a ich miešanie bohužiaľ robia knihu možno zaujímavou na počúvanie, ale nezapamatateľnou a pre mňa s malým prínosom. Radšej si vypočujem niečo, čo ide naozaj do hĺbky konkrétnej doby (ako napríklad Snyder) ako takýto guláš, ktorý je síce z dobrých surovín a je nápadito ochutený a servirovaný, no nakoniec mi vôbec nechutí a už zajtra si z neho nebudem skoro nič pamätať.

22.10.2022 3 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Je pravda, že poviedky nemali úplne vyrovnanú kvalitu, ale Jak na věc a Šumící vánek boli naozaj podarené. Aj rozsahom tvoria viac ako polovicu knihy. Zaujímavé sú tiež všetky konce, ktoré prekvapia a zaujmú. Vek knihy a pravdepodobnosť, že by v 4. poviedke vyšiel plán s aukciou, neriešim. Kráľovsky som sa bavil

15.04.2022 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Začnem pozitívami tejto knihy. Príbehov z 2. svetovej vojny a aj z prostredia koncentračného tábora som čítal už viacero. Toto je prvý, ktorý zachytáva utrpenie Cigánov, pričom viem, že v táboroch bolo veľa "druhov" väzňov, no knihy väčšinou popisujú predovšetkým utrpenie Židov - zahynulo ich najviac a mnohí z nich okamžite po príchode. Tiež som nevedel o povstaní Cigánov v Auschwitzi. Nesporným kladom knihy je aj interpretácia a rôzne zvukové efekty. Tu však pozitíva pre mňa končia. Príbeh je písaný formou denníku, ktorý však v skutočnosti neexistoval. Rozprávanie je však v tejto forme ploché, veľmi popisné. Postavy nie sú vykreslené, odlišujú sa len menami, v skutočnosti som mal k nim ľahostajný vzťah. Vadil mi tiež akýsi zjednodušený a sentimentálny pohľad na život v tábore, kedy tragické udalosti boli odbité pár vetami. Viac priestoru dostávali pozitívne momenty utrpenia v tábore, no nie som si istý, čo si z toho čitateľ mal odniesť. Ak je to vaša prvá kniha z prostredia koncentračného tábora, nebudete sklamaní. Existujú však aj oveľa lepšie ako Na smrť II, alebo V štrnástich sám v Osvienčime, prípadne Mengeleho dievča.

20.02.2022 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Príliš rozvláčné, bez napätia. Skrátenie o tretinu by príbehu a knihe len pomohlo. Česko-slovenské detektívky mám pritom radšej ako severské psycho a americkú brutalitu. Ale toto mi nesadlo. Do prvej polovice sa takmer nič nedeje, mal som skôr pocit, že počúvam nejakú "evitovku" alebo Matkina. Mená postáv ako Naty, Eli, Sandy, Tony alebo Gus sa mi vôbec nehodili k "ospalej diere", ktorou mala byť obec, alebo skôr skupina 5 domov v lese v južných Čechách. Hoci v obci žilo len pár rodín, aj vďaka neustálemu preskakovaniu z rodiny do rodiny a mien, ktoré vôbec nekorešpondovali s ich nositeľmi, bolo ťažké sa v nich orientovať. Predstaviť si dôchodcu, poľovníka ako Tonyho, prípadne otca rodiny, 60tnika, ktorý sa volá Gus (akože Gustáv)... Najnormálnejšie meno bolo asi Anežka...K tomu neustále rozoberanie vzťahov a pohnútok jednotlivých postáv. S príchodom vyšetrovateľov sa dej našťastie trocha rozbehne, ale aj tak to bolo veľmi pomalé. Záver vcelku dobrý, ale vo vzťahu ku celej knihe tiež taký "nič moc". Ak je toto najvyššie hodnotená kniha autorky, tak asi ostatné vynechám a ostanem pri Sýkorovi, Neuerovi alebo Dánovi.

21.11.2021 3 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Nevedel som, čo od knihy čakať, ale držala ma v napätí a bola to slušná ducharina. Pokiaľ sa prenesiete cez to, že ste väčšinu nápadov už niekde počuli, prijmete inšpiráciu Kingom a niekedy zbytočne veľkú mieru brutality, dostanete slušnú béčkovú zábavu na 1-2 večery. Dej nemá až tak veľa hluchých miest, príjemne plynie. Hudba výborne zvýrazňuje atmosféru, trocha na škodu je menej výrazný a mäkký hlas interpreta. Celkovo je to však pre priaznivcov žánru a domácej beletrie dobrá voľba.

16.10.2021 4 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Úplný súhlas s hodnotením mgeisselreiter. Kniha má vyborný námet, sľubný rozjazd, ale potom si toho berie akoby príliš veľa. Stratí sa kontakt s postavami, rýchlo pribúdajú nové, témy sú rýchlo otvárané a mnohé sa ďalej nerozvíjajú a vyznejú do stratena. Akoby autor toho chcel povedať príliš veľa a nevedel sa rozhodnúť, čo skôr. Máme tu epidémiu, pokusy o jej riešenie, potom Blízky východ, vojnu, otázky medicínskej etiky, špionážny rozmer, ďalej náznak postapo a survival (linka s rodinou hlavného hrdinu je z tých podarenejších) a nakoniec záver, ktorý je vcelku podarený, len čitateľ môže byť už všetkým úplne prevalcovaný. Celkovo stojí za prečítanie, len menej by bolo viac.

11.05.2021 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Táto kniha bola mojím druhým stretnutím s kapitánom Steinom a notárom Barbaričom. Prvé som počúval Ohnivé znamenie, budem trocha porovnávať. Kniha je o poznanie kratšia, bolo vidno, že po prvých dvoch dieloch série si autor dovolil tretí diel viac rozviť. Inak je však aj prvý diel plnohodnotným úvodom do série. Prebehne zoznámenie s postavami a trocha ich histórie, ktorú som potreboval poznať, nakoľko tretí diel sa občas odkazuje na udalosti z prvého. Prostredím je Banská Štiavnica, na pozadí banskej problematiky sa rozvíja detektívny príbeh. Ten je viacvrstvový, nie úplne predvídateľný. Nedávam však plný počet kvôli relatívnej krátkosti knihy, ako aj tomu, že príbeh bol miestami prekombinovaný a celkové vysvetlenie nedostalo toľko priestoru ako v Ohnivom znamení. Deň po dopočúvaní by som mal asi trocha problém vlastnými slovami vysvetliť rozuzlenie príbehu a motiváciu všetkých postáv. To sa väčšinou stáva, keď je vysvetlenie podané naraz a na krátkom úseku sa toho vysvetlí príliš veľa, čitateľ to nestihne vstrebať.

08.02.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Som veľmi rád, že som si túto knihu vypočul. Spočiatku som mal vďaka striedaniu postáv trocha problém sa započúvať, potom sa to však už rozbehlo. O tejto námornej tragédii som nič nevedel. Nenechajte sa však pomýliť, toto nie je kniha o potopenej lodi, ako bol Titanic. Toto je kniha o vojne a rozličných osudoch. Samotné potopenie lode Wilhelm Gustloff je v podstate až záverom knihy a o tejto tragédii samotnej sa dozviete viac na Wikipedii, ako priamo v knihe. Toto je román o vojne, láske, utrpení, ale aj nádeji. Pripomína nám, že už 80 rokov žijeme v mieri a viac ako 30 rokov v slobode. Súčasná situácia je ničím oproti tomu, s čím museli bojovať naši predkovia počas 2. svetovej vojny, ale aj nasledujúce roky.

08.02.2021 5 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Kniha, ktorú treba brať s nadhľadom a potom sa naozaj zabavíte. Prepojenie na rozvojovú literatúru je nápadité a ku knihe môže pritiahnuť aj tých, ktorí ju inak nevyhľadávajú. Samotné princípy sústredenia sú prehľadne a podrobne popísané na začiatku každej kapitoly, ich aplikáciu do praxe a celý príbeh treba brať s rezervou, uvoľniť sa a nechať sa unášať absurdnými situáciami. Ja som sa zabavil, aj niečo dozvedel a to nie je vždy samozrejmosťou. Počúval som audio so skvelým M. Kráľom, ktorý tomu dal ďalší rozmer.

16.11.2023 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Z knihy mám zmiešané pocity. Historická časť je oveľa lepšia ako súčasná. Sime z 19. storočia je chlap, ktorý zobral osud do svojich rúk a rany nielen prijímal, ale aj rozdával. Sime zo súčasnosti stále kvôli niečomu trpí a narieka, ale čitateľ vlastne nevie kvôli čomu a tak nejak sa mu zdá, že si za to do veľkej miery môže sám. Ak však dám bokom tieto rozdiely, detektívna časť zo súčasnosti nie je nič moc a vyšetrovateľom sa riešenie skôr prihodí, akoby sa oň zaslúžili. Motív páchateľa je málo presvedčivý a jeho konanie chaotické Popisy ostrovov, počasia a historické súvislosti sú výborné. No práve kvôli nevyváženosti knihy na Lewiskú trilógiu nedosahuje. No kniha je za mňa lepšia ako Umrlčia stezka.

13.08.2023 4 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

V rebríčku Dánoviek je táto kniha u mňa skôr nižšie. Rozdiel oproti Beštii vynikne najmä, ak ich počúvate po sebe, lebo presne tak časovo tieto dve knihy nadväzujú. Kým Beštia bola "uvarená" zo silných ingrediencií skutočného príbehu, tu sa varí z vody, miestami sa ohrieva stará polievka a pritom všetkom sa do príbehu sypú ďalšie ingrediencie bez zjavného zmyslu. Vo výsledku sa príbeh skôr vlečie, veľa sa popisujú rozličné situácie a výsluchy, no vrah mi bol jasný hneď. Škoda tejto nevyrovnanej kvality, ale stále je to vcelku zábavné počúvanie, ktoré ma baví. Len sú aj lepšie diely série.

24.06.2023 4 z 5

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

Dobré, ale nie výborné. Prednosťou knihy je viac interpretov a striedanie postáv. Rovnako prostredie je zaujímavé, aj keď Hebridy od Maya to nie sú ani náhodou. Obľúbenú postavu si však zrejme nenájdete. Ich správanie mi bolo cudzie, nepomohol tomu ani miestami kŕčovitý a neprirodzený preklad - neznášam keď sa v preklade objaví na mnohých miestach výraz patetický....Keď sa skombinoval s nepochopiteľným správaním postáv, ostalo len bizarné panoptikum postavičiek a vzťahov, kde som vzdal hľadanie pravdepodobnosti a logiky takéhoto stretnutia a nechal som sa už len unášať do vcelku podareného aj keď veľmi skratkovitého finále. Uvidíme, koľko z knihy mi ostane v hlave aj po čase. Možno práve vďaka do krajnosti komplikovaným vzťahom si budem čo to pamätať aj neskôr.

19.04.2023 4 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Na novú sériu autora som pozeral so zmiešanými pocitmi. Pretože aj on v knihe mieša rozličné žánre, pri ktorých som si nebol istý, či sa mi výsledok bude páčiť. Ale ono to funguje. Hneď úvod knihy, ktorý je čistokrvným westernom, ma mimoriadne bavil. Malo to atmosféru, spád. Aj prechod deja na Slovensko si zachoval vysoké tempo. To utrpelo až neprirodzene dlhými dialógmi v strednej časti, ktoré autor používal ako pomôcku na prednášku o ľudovej slovesnosti, dejinách alebo miestopise. Ale aj to je Červenák a preto ho mám rád. Celkovo rozumiem, prečo je kniha postavená na mixe žánrov, ako aj posunutá do 19. storočia. Ide o trademark novej série, musí byť odlišný a rozpoznateľný. Keby chcel autor robiť len klon Steina a Barbariča, nových čitateľov by nezískal. Preto musí byť nová séria iná. Epilóg, v ktorom som už veľa nečakal, dáva čitateľom prísľub zaujímavého pokračovania. Ostáva len hádať, ako bude autor svoj čas a tvorivosť deliť medzi Šarkanove poklady a trojicu vyšetrovateľov S&B&J. Za mňa som rád, že sa môžem tešiť na pokračovanie už v dvoch cykloch namiesto jedného.

02.04.2023 5 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Oproti predchádzajúcim dvom dielom je Krvavý oheň menej priamočiary, menej predvídateľný. S každým dielom autor vylepšuje techniku písania a prístup k postavám. Stále však ide o akčnú fantasy, kde je na prvom mieste boj. Ten, kto hľadá akciu a šťavnaté popisy bojov, bude spokojný. Rafinovanosť dialógov a zápletky z neskoršej autorovej tvorby (Stein a Barbarič, Kapitán Bathory) tu však ešte nie sú, hoci séria má zlepšujúci sa priebeh s každým dielom a zapamätateľné postavy, ku ktorým si vybudujete vzťah. Okrem popisov boja a rozličných démonov pribudlo aj veľa zvratov a postáv, ktoré robili príbeh zaujímavým, ale zároveň ťažšie sledovateľným a zapamätateľným. Už deň po vypočutí by som mal zrejme problém vyrozprávať príbeh bez vynechania nejakej zaujímavej situácie alebo postavy. Celkovo som však nadšený, že v priebehu mesiaca vyšiel v audioverzii Krvavý oheň, prvý diel Bohatiera a ešte aj Zakliaty kláštor. Ako fanúšik autora som nadmieru spokojný

25.03.2023 4 z 5

Hodina duchov Hodina duchov Michael Connelly

Moje prvé zoznámenie s Ballardovou a Boschom. Oceňoval som chronologicky rozprávaný príbeh. Niekomu možno prekážalo preskakovanie z prípadu na prípad, ale mne vyhovovalo, ako to ilustrovalo policajnú prácu. V službe sa stretne policajt s viacerými zločinmi a pracuje tak na viacerých prípadoch súčasne. Páčilo sa mi tiež vysvetlenie kontextu dopadu pandémie a kauzy Black lives matter na prácu a angažovanosť LAPD. Odbočka ku udalostiam v Capitole tiež podávala kontext historických súvislostí. Záver sa mi zdal mierne prepálený, ale nepokazil dojem z inak zaujímavej knihy. Hoci sa zrejme nevrhnem na všetky prípady Boscha, už viem, že výber niektorej z Connellyho kníh nebude krokom vedľa.

20.01.2023 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Ku každej novej sérii detektívok pristupujem trocha s obavami. Bude mi sympatický hlavný hrdina, nebude príbeh príliš pritiahnutý za vlasy? Toto bola moja prvá kniha o Kim Stoneovej. Pozitívne vnímam výskumné prostredie na rozklad ľudských tiel, ktoré zďaleka nie je takou brutálnou kulisou, ako by sa mohlo zdať. Tiež mi sedela primeraná miera násilia, nebolo to také agresívne a napäté ako severské detektívky alebo Carter. Nežnejšie polovičky si môžu pridať hviezdu za množstvo ženských postáv, ich vnútorný svet, prežívanie emócií a náznak ľúbostnej zápletky. Pre tých, ktorí hľadajú zaujímavý a domyslený príbeh, však už nemám toľko dobrých správ. Okrem poslednej štvrtiny sa to celé dosť ťahá a aj vďaka množstvu postáv a ich "problémom" sa ťažko udržiava spád a orientácia. Odhliadnuc od toho, že veľmi podobný motív zločinu je v jednej z Carterových kníh (naschvál nepoviem, v ktorej), pôsobí celá pointa, ako aj odhalenie, dosť neuveriteľne a nelogicky (detektívi bez zbraní...). Čím viac budete rozmýšľať nad vysvetlením a rozuzlením, tým nepravdepodobnejšie a na hlavu postavené sa vám to celé bude zdať. Nakoniec si z knihy budem po čase pamätať len spomínanú "farmu" s mŕtvolami a to je vzhľadom na očakávania, aj tunajšie vysoké hodnotenie pre mňa dosť málo.

13.01.2023 3 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Kniha sa dobre počúva, to je bez debaty. Príbeh je však tentokrát slabší. Ak si človek odmyslí epizódy z Markovho života a popis denných rituálov, tak sa dá zápletka zhrnúť asi dvoma vetami. Najviac sa mi páčila pasáž, ktorá popisuje, čo všetko treba spraviť, aby vražda mohla teoreticky vyzerať ako samovražda. Inak som mal miestami naopak pocit, že je v niektorých momentoch dej umelo naťahovaný (rozhovor s advokátom) a to uberalo knihe dynamiku. Na autora som nezanevrel, Muž z chatrče bol však lepší.

16.10.2022 3 z 5