MakiMel MakiMel komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) To prostě nechcete číst. Ale zároveň je to tak dobře napsané, že otáčíte stránku za stránkou a bojíte se toho, co se objeví na konci, ale nemůžete si pomoct. Pravda je, že ten konec jsem si přeložila spíš v tom smyslu, že to dítě vyskočilo z okna. Nevím, jestli měl zůstat spíš nějak zahalený tajemnem a fantazií o přeměně na vránu... Každopádně to připodobnění rodičů vran a rodičů lidí bylo nesnesitelně hořké.

01.12.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nic krásnějšího a pokornějšího jsem ještě v životě nečetla.

25.01.2023 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Navzdory vlažnějšímu hodnocení mě kniha neuvěřitelně chytla a rozhodně sáhnu i po autorových dalších knihách. Jeho styl psaní mi neskutečně sedí a hlavní postava mě taky nadchla.

01.09.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vynikající kniha. Chytlavý příběh a navíc díky znalosti místního prostředí tak nějak blízký. Rozhodně doporučuji.

01.09.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Když jsem zaznamenala upoutávku na nově vycházející román této skvělé české autorky, bylo mi jasné, že to bude skvělé čtení. A taky že ano. Fascinující kombinace napětí a osudů lidí z jihočeského pohraničí, vražda, pro kterou má motiv více lidí a nečekané rozuzlení. Na posledních stránkách jsem docela trpěla, protože už jsem tušila, že se to celé chýlí ke konci a já ještě tak moc chtěla pokračovat. Rozhodně doporučuji.

12.03.2021 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Podle recenzí jsem čekala, že to bude o něco slabší než první díl, ale po přečtení mám pocit, že to snad mělo ještě silnější náboj. Zatímco v prvním díle mi to přišlo sice romantické, silné, ale přes to všechno tak trochu klišé (kvadruplegik a jeho vztah s ošetřovatelem/kou je zpracován už tolikrát i ve filmech, že se dal vývoj vzájemných sympatií předpokládat). Tragický konec prvního dílu ale tak trochu předznamenal barvitost toho druhého, protože jsem se už neodvažovala doufat, že všechno dobře dopadne a čekala jsem, co se odkud vyvrbí. Rozhodně dávám plný počet a doporučuji.

10.07.2017 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Skvělá kniha a ta hodnocení výše to potvrzují. Hned mě napadlo si sednout a zkusit si napsat vlastní knihu výčitek a popřemýšlet nad tím, co by kdyby. Za mě skvělý námět a výborné zpracování.

31.07.2023 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Jak jsem mohla projít tolika léty studia a nepřečíst Nemou barikádu, to nechápu. Ale možná je to právě dobře, protože teď jsem k ní tak nějak dozrála a přečetla ji jedním dechem a to ještě zatajeným.

27.01.2019 5 z 5

Vrchol české literární tvorby s tematikou války. Hrůzný příběh, od jehož počátku již čtenář tuší, kudy se bude ubírat, a jen s hrůzou sleduje, jak se jeho prognóza plní až do "černého" hořkého konce. Ačkoli je to úzká kniha, musela jsem se k ní hodněkrát vracet, ale to tím tématem. Ztvárnění skutečnosti je fascinující.

12.09.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Klenot české literatury....

28.04.2019 5 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

S trochou skepse a předsudků jsem si to pustila jako audioknihu na ČRo a musím říct, že mě to chytlo. Tak dobře popsané, že jsem měla dej celou dobu před očima. Jen jsem pořád trochu čekala,jakou šílenou kombinací se ty dva příběhy protnou a nakonec jsem byla ráda, že to dopadlo jak to dopadlo. Za mě rozhodně super detektivka.

16.03.2024 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Bála jsem se, že současné téma, nebo spíše téma doby teprve nedávno minulé, bude mít ke čtenářům komplikovanější cestu. Ale Listopád překvapil. Dovedla bych si jej představit ještě širší a hlubší, ale nakonec i tak jak je nastoluje spoustu témat, která se v současné době vrací na pořad dne. Pokud máte deprese, nečtěte to. Už jen ta představa, že by po listopadu 89 dopadla byť jen část věcí tak, jak je fabulováno paní Mornštajnovou, vás uvrhe do trudnomyslných úvah. Příběh je děsivý, ale uvěřitelný. Mísí se realita zahraničí a fikce toho, co by být mohlo, kdyby... Znovu nastoluje význam svobody, kterou jsme si zvykli brát tak nějak samozřejmě, že si snad ani nevšímáme toho, když nám ji někdo po kousíčcích ukrajuje. Za mě má knihy jediný nedostatek. Čte se až příliš rychle.

07.05.2021 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

K přečtení mě inspirovala návštěva zámku Milotice a nemůžu se ubránit tomu, abych tam při čtení celý děj tak nějak zasazovala, každopádně jde o jednudušší nebo spíš prvoplánovou literaturu, ale neskutečně jsem se bavila. Nedoporučuji číst při uspávání dětí, dusila jsem se smíchy.

15.06.2019 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Autorka opět nezklamala. Čekala jsem, kam ještě může příběh Lou pokračovat, a on pokračoval opět spletitými uličkami vztahů a situací. Doporučuji dočíst tuto triologii až do konce. Dostala jsem se k této knize o dost později než jsem četla první dva díly, ale měla jsem pocit, že se vracím ke starým známým.

13.06.2019 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

O hrdinství i nehrdinství, všeobklopujícím strachu a první lásce, která přichází tak nečekaně a v nevhodnou chvíli.

12.09.2018 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Naprosto fascinující dílo... Postupná proměna z člověka s poněkud jednodušším intelektem, držícího se pevně stanovených vnitřních řádů a pořádků, ve vraha vlastní rodiny pod dojmem sílící nacistické ideologie... Nejprve jsem četla knihu a potom si pustila film, který mi přesně seděl do popisu.

01.09.2018 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Skvěle vykonstruovaná detektivka, jsem fanynkou paní Klevisové a těším se na její další knihy.

29.01.2020 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Po prvních dvou dílech mám trochu pocit, že se opakuje stejné schéma. Snad ani není možné, aby v reálu tolik sériových vrahů mělo souvislost s někým z vyšetřovatelů. Bjorkova finta s pachatelem je v tom, že čtenáři nabízí několik možných variant, ale tu správnou nechává jen na okraji, díky čemuž se na konci dostaví wow efekt. Ve třetí knize už je to ale trochu šablona. Každopádně Miu i Muncha jsem si oblíbila a pořád je to skvěle napsaná detektivka. A pokud bude další díl, určitě si jej zase s chutí přečtu.

08.05.2019 4 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

To nejkrásnější Hrubinovo dílo

11.03.2019 5 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Je to přesně ta knížka, kde vám na konci spadne brada a řeknete si, že tohle jste teda nečekali. A to nemám thrillery moc v oblibě, kvůli tomu strachu, který se mě vždycky drží během čtení. Tento příběh je ale dobře vystavěný, nenechá vás vydechnout, nejsou v něm žádná hluchá místa. Takže vřele doporučuji.

14.01.2020 5 z 5