m.zirhut m.zirhut komentáře u knih

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

(audiokniha) Vlastně nevím, čím to je, ale tento výběr povídek mě potěšil podstatně více než ten první. Mnohem více na mně dýchlo to, co mám rád na Svěrákových filmech. Takový ten laskavý, trochu tragikomický, ale přitom přirozený humor ze života.
Obzvlášť bych chtěl vyzdvihnout povídky: Betlémské světlo, Nákup, O slušném taxikáři, Ve vlaku a Ujetá láska.

03.01.2020 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

(audiokniha) Když četla Murakamiho manželka, nevím proč, ale řikal jsem si, že jeho knihy budou pro mne určitě moc složité. Nakonec z toho byl ale poslech, na který jsem se vždy těšil a nerad ho vypínal.
Ze začátku mě tedy poslech moc nechytl a ani jsem si nevšiml, že jde o retrospektivní román, ale celkem rychle se z toho vyklubal vynikající vztahový román s velmi pestrými charaktery postav. Ve zdejších komentářích se často píše, jak byla kniha depresivní. Můj možná trochu cynický názor je, že celkem dost záleží, jestli člověk víc sympatizoval a soucítil s Naoko nebo s Midori. Co se týče mne, tak jsem spíše fandil o něco více svérázné Midori. Její bizarní erotické choutky a svádění, které si asi ani nechtěla připustit, mě prostě dostávaly. Navíc bylo pěkné, jak její bouřlivá povaha pěkně kontrastovala s jejím citlivým přístupem nejen k tatínkovi. Ale ke konci bylo už toho sexu i na mě nějak moc.
Jinak Watanabi je moc fajn kluk s pohodovým přístupem k životu a jeho věrnost k Naoko by mu leckdo mohl závidět. V podstatě se vůbec nedivím, že k sobě přitahoval tolik sympatických lidí. Nebo mi všichni včetně Extréma přišli sympatický, jen díky skvělému podání autora?

Co moc nechápu je, proč se při překládání(asi tedy se svolením autora) nepoužijí jména, která v překladu nic neznamenají. Ze začátku mě při poslechu jméno Naoko(na oko) celkem rušilo.

25.10.2019 5 z 5

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Skvělé. Jen více takových osvětových knih.

19.06.2023 5 z 5

Velká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka Mišky Velká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka Mišky Zbyněk Černík

Některé příběhy byly i celkem zajímavé, ale co mě u dětských knížek trochu vadí, je právě to jinými opěvované hraní s češtinou. Například bych řekl, že chůze "mimochodem", je pro děti, pro které je knížka určená, poměrně těžko pochopitelná. Tyto češtinářské hříčky mě rozčilovaly i třeba u opěvované Dášeňky. I když je pravda, že například příběh o vyluxované lednici byl i celkem trefný. Přesto mám pocit, že knížku ocení spíš dospělí.

16.01.2022 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

(audiokniha) Rozsáhlý epický fantasy svět asi nebude nic pro mě. Prvních několik hodin jsem slyšel jen docela nudný, ale hlavně nesmírně rozvleklý popis světa Hobitů, Trpaslíků, Elfů a nevím čeho všeho ještě. Při představě rozsáhlosti díla jsem si raději pustil jinou audioknihu.

04.10.2021 2 z 5

(audiokniha) Musím uznat, že mě Ziburovo pojetí cestopisu příjemně překvapilo. Ono už v kdysi viděném AZ Kvízu, se dalo vytušit, že to bude fajn člověk a pohodář.

První polovina o Nepálu mě úplně cestovatelsky navnadila, že jsem se hned díval, kolik stojí letenka do Káthmándú :) . . . Tak si říkám. Není to snad ten pravý znak dobrého cestopisu? V druhé, trochu slabší polovině o Číně se mi hlavně líbilo to filosofování a alespoň částečný vhled do mentality místních lidí, která mi přijde pro Evropany těžko pochopitelná, a navíc opředená různými předsudky.

Jinak mi celkově přišlo zajímavé, jak Ladislav dokáže poutavě převyprávět i úplně obyčejné všední zážitky, které by mnohý ani nezmínil.

Závěrečný oslavný epilog o naší zemi mě úplně dojal. Jen ta pohostinnost a nezištná ochota nám oproti východu bohužel docela chybí.

23.04.2021 5 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

(audiokniha) Rád se zařadím po bok Benoîta, Clémenta, Alana, Sama i Absolona, protože čtrnáct hodin strávených s touto pozoruhodnou a trochu svéráznou dámou, bylo přinejmenším velice příjemných.
Začátek knihy byl trochu rozvláčnější a neustálé skákání v čase mně spíš vadilo. Přesto Simon Mawyer přesvědčil, že psát opravdu umí a skvělý přednes Lucie Pernetové dojem z poslechu jen umocnil.

04.11.2020 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

(audiokniha) Pokud si přečtu (poslechnu) nějakou knihu, tak se potom vyhýbám případnému filmovému zpracování, abych nebyl zbytečně zklamán. U této knihy ale asi udělám vyjímku.

21.03.2020 3 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

První kapitola mi přišla ještě celkem čtivá, ale zbytek už byla celkem nuda. Nejvíc mě asi vadilo to "hraní" s čestinou, které je naopak jinými tak opěvováno. Přišlo mi to takové moc umělé, takže většina vtipu, měla u mě určitě opačný efekt, než autor zamýšlel.
Ale dceři se kniha, pro mě z nepochopitelného důvodu, líbí.

21.06.2019 3 z 5

Míček Flíček Míček Flíček Jan Malík

Čtu synům (4 a 6let) před spaním a spíše se snažím knížky vybírat pro toho staršího, protože mladší v podstatě vůbec neposlouchá a po pár minutách usne. Tato kniha byla první, kde i mladší půl hodiny poslouchal a o děj se více zajímal.

19.01.2022 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

(SPOILER) (audiokniha) Vykonstruované, nereálné a místy nelogické - jedna šifra odkrývá další a takto se to opakuje nejméně desetkrát, abychom se za poslední hádankou dozvěděli, že "Svatý grál je cestou za možností poklonit se kostem Máří Magdalény. Cestou za modlitbou u nohou vyvržené ženy." Opravdu je tato informace tak tajná, že musela být zašifrována tak důmyslnými mechanismy a musela být tak nutně předána Sophii a Landonovi? Jestliže chtěl Saunier Sophii informovat hlavně o jejím rodovém původu, což by působilo trochu věrohodněji, šlo to určitě udělat podstatně jednodušeji. Navíc pokud by se jeden z dílků hádanek nevyřešil nebo přehlédl, celý příběh by se autorovi trochu sesypal. Nelogické jednání policie, věrohodnosti také moc nepřidalo.

Přes všechny nedostatky nemohu knize upřít jistou čtivost. Takže těch 20h poslechu uteklo poměrně i rychle. Na druhou stranu je z toho trochu smutné, jak lze bohužel skrze poutavě napsaný text manipulovat s fakty.

19.01.2022 3 z 5

Medvídek a potopa světa Medvídek a potopa světa Katarína Macurová

Hledal jsem knihy na první čtení, kde je málo textu, hodně obrázků a poutavý minipříběh. Knihy od Kataríny Macurové splňují vše zmiňované. Četly jsme se synem vždy jednu dvojstranu večer před spaním, aniž bychom se dívali dál. I když četl pomalu a skoro po slabikách. Vždy se na další čtení těšil.
Teď na mě tlačí, ať mu založím účet na Databázi, aby si mohl svojí první přečtenou knihu přidat :)

10.12.2021 5 z 5

(audiokniha) Příběh je to docela absurdní, ale Murakami je tak dobrý vypravěč, že jsem mu ho věřil od začátku do konce.
Mnozí mají možná taky různé nezodpovězené otázky z mládí, na které by rádi znaly odpovědi, ale už ztratily snahu se po nich pídit.

Taky se mi líbilo, jak si na konci autor s posluchači/čtenáři pohrál a všechny nabyté a postupně se usazující jistoty se najednou úplně rozpadly.

05.11.2021 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

(audiokniha) Takový milý oddechový poslech. Jen mi přišly trochu nudné ty pasáže, kde se tučňák nevyskytoval.

19.10.2021 4 z 5

Kuba nechce prohrávat Kuba nechce prohrávat Petra Braunová

Petra Braunová nikdy nezklame. Knížku jsem četl synům(3 a 6 let) před spaním. Tříleťák sice usínal hned při prvním odstavci, ale šestileťák vždy s napětím poslouchal až do konce.

04.06.2021 5 z 5

Kuba nechce spát Kuba nechce spát Petra Braunová

Výborná kniha s neobvyklým námětem. Četl jsem dětem ve věku 5, 7 a 9let a zaujalo to všechny včetně mě.
Spoiler: Jen mi bylo na konci trochu líto kluka z 2.B, kvůli kterému jeho družstvo prohrálo zimní olympiádu. Ve skutečnosti by bylo šťastnější, udělat závod třeba formou štafety, ale to by zase Kuba nemohl tak zazářit. Jinak mi ale kniha přišla napsaná velice citlivě a s pochopením.

08.09.2020 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

(audiokniha) Skvěle autenticky sepsané zážitky z doby, kterou jsem naštěstí nezažil. Věřil jsem autorovi každé slovo. Je jasné, že žít za totáče bylo pro některé lidi v mnohém dost drsné, řekl bych ale, že právě společný nepřítel lidi podstatně více ztmeloval než například dnes. Přesto bych tuhle dobu nepřál zažít nikomu.

Nejvíc mi utkvěly v paměti různé smutné osudy obyčejných lidí a syrový popis událostí ze srpna 69. Naštěstí místy dost hutná atmosféra, byla skvěle prolnuta trefnými básničkami Aleše Kovandy.

"Každý má svou práci, my jsme estébáci.
Nocí přicházíme, přicházíme k vám.
Přicházíme nocí s tou úřední mocí.
Otevřete dveře, já vás zatýkám."

04.07.2020 5 z 5

Doskočiště Protektorát Doskočiště Protektorát Jitka Neradová

(audiokniha) Aniž bych chtěl jakkoli zpochybňovat hrdinství českých parašutistů, tak mě tato kniha bohužel zklamala. Autorka se uchyluje k plno domněnkám a parašutisté jsou zde přehnaně idealizováni. Jejich stinné stránky jsou záměrně přehlíženy a omlouvány. Každý máme nějaké chyby, takže nechápu, proč jsou tito hrdinové představováni v tak ideálním světle. Pokud je například jeden z nich vyhozen svým ukrývatelem, s podezřením, že má nějaké pletky s jeho ženou. Je to domněnkami autorky zlehčováno a omlouváno, že neshody mohly být způsobeny jen z všeobecné nervozity a stresu a možná si to taky jen pantáta vymyslel.

U osudu asi šestnáctého (z třiceti) výsadkáře, už jsem poslech vzdal. Bohužel tomu přispěl i přehnaně naléhavý přednes pana Zahálky, ale i třeba zbytečné moralizování dnešní společnosti.

21.03.2020 2 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Nebýt propagace té zhoubné kolektivizace, byla by to skvělá kniha pro děti už od tří let. Takto bohužel musí dospělý předčítající text dost upravovat, což mi přišlo docela náročné. Škoda, že není nějaká reedice vhodná pro dnešní děti.

20.06.2019 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

(audiokniha) Tak tohle mě bavilo a vždy jsem se těšil na další poslech, ale přišlo mi, že je tam těch náhod někdy až nějak moc. Obzvlášt konec je až moc přitáhnutý za vlasy a napsaný tak trochu na efekt. Ale jinak to mělo spád a děj byl dost pestrý. Jinak mě překvapilo, kolik netechnicky zaměřených žen hodnotilo knihu (tady v komentářích) kladně.

02.03.2019 4 z 5