lynxir lynxir komentáře u knih

Měsíční tygr Měsíční tygr Penelope Lively

První třetinu knihy jsem uvažoval o absolutoriu: svižné, vtipné; lehce sarkastický náhled hlavní hrdinky Claudie na vlastní život s retrospektivními záblesky do vlastního dětství a mládí s prolínáním světových dějin. Po polovině bohužel následuje stagnace a sestup. Jako když vylejete kýbl vody do písku uprostřed Sahary. Co vám zbude? Mám pocit, že autorka najednou nevěděla, co si s hlavní hrdinkou počít. Závěrečná linka s maďarským studentem Lászlem je násilným, zcela zbytečným roubem. Škoda. Za přečtení kniha určitě stojí.

Úryvek:
„Nevím, jestli věřím v Boha.“
„To já ano,“ řekne Claudia. „Kdo jiný by dokázal všechno tak dokonale zmrvit?“

17.11.2021 3 z 5

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Asi půjdu proti proudu, ale kniha mne nezaujala. Na seznámení s nemocničním prostředím špičkové kliniky před 40 lety fajn, ale… Trošku zde cítím propagační závan socialistického zdravotnictví. Profesor je takový polobůh, který je dokonalý ve všech směrech, v práci, pro kterou dýchá, ale i v rodině, která je rovněž jako z odborového letáku OÚNZ. Snad ani primář Sova neměl všechno tak dokonalé. Znám velmi dobře pár doktorů osobně, ale nevěřím, že v této oblasti, kde jsou všichni už od studia přesvědčováni a přesvědčeni o své výjimečnosti a nadřazenosti, může někdo takový vůbec existovat. Navíc se mi zdá, že myšlenkové pochody profesora jsou převážně ryze ženského charakteru, muži uvažují jinak; toto se autorce opravdu moc nevyvedlo.

Tak teď přemýšlím, zda knihu poslat do oběhu či ji zařadit do poličky mezi pohádky a báchorky.

12.11.2021 2 z 5

Království Elmet Království Elmet Fiona Mozley

Počátek knihy vypadal poměrně zajímavě. Pak přišly první pochybnosti, které postupně narůstaly a ke kterým se přidávaly další a další. Především je zřejmé, že o životě v přírodě toho autorka ví pouze tolik, kolik si přečetla v první Příručce mladých svišťů. Pro napsání románu, ve kterém prostředí hraje jednu z hlavních úloh, bylo nutné mít opravdu parádní sebevědomí! Pozdější přechod k jakémusi sociálnímu románu ve stylu Steinbeckových Hroznů hněvu se taky moc nepovedl. Potom ten ramboidní závěr! Prakticky všechny postavy působí strojeně a vykalkulovaně. Prostě takový anglický, pracně, leč špatně sešitý a pořádně obskurní patchwork. Pročež na zamlženém ostrovním nebi teď matně problikávají pouze dvě pozapomenuté hvězdičky.

05.10.2021 2 z 5

Genealogie morálky: polemika Genealogie morálky: polemika Friedrich Nietzsche

Už to, že člověk po této knize sáhne, neřkuli ji přečte od počátku až do konce, hovoří poměrně jasným způsobem nejen o čtenáři, ale i o autorovi knihy. Výhrady jsou samozřejmě povoleny toliko v případě, že je čtenář nedouk, jenž nedosáhl výšin nekonečné inteligence a nebeské imaginace autora, jenžto obdivován nemnohými příznivci, kteří ve své neomezenosti (či snad skryté a lehce pokrytecké omezenosti) pronikli do hloubi všech mlhavým oparem zahalených myšlenkových a svěžím vánkem filozofické vznešenosti nadnášených proudů představivosti autora.

Citace: „Silný a vydařený člověk tráví své zážitky (své činy, včetně zlých) jako tráví své jídlo, i když musí polykat tuhá sousta. Pokud se s nějakým zážitkem „nevypořádá“, je tento druh indigesce stejně fyziologický jako onen druhý – a ve skutečnosti mnohdy jen jedním z jeho důsledků.“

15.03.2021 3 z 5

Život, láska, smích Život, láska, smích Osho

Žádné duchovní instrukce k dosažení osvícení zde nehledejte, mnohem více je to taková svérázná psychologická příručka s návodem, jak se optimisticky postavit životu. V sedmdesátých letech 20. století jedna éra pomalu končila, mnoho bývalých hippies nevědělo, co se sebou a najednou se objevil Osho se svými teoriemi a propojením východních nauk se západní psychologií (byť dost povrchně a místy zcela zmateně) se přesně trefil do ducha doby: užívejte života naplno, sex a drogy povoleny, Bůh neexistuje. No…, občas si sám protiřečí, ale jak sám radí, neberte to všechno moc vážně! To platí i pro něj a jeho teorie.

01.12.2020 2 z 5

Poutník u Tinker Creeku Poutník u Tinker Creeku Annie Dillardová

Naprosto úžasná kniha plná hlubokých myšlenek a filozofických úvah, podle mě v dané kategorii tzv. „nature writing“ asi jedna z nejlepších. O to úžasnější, že ji autorka vydala v devětadvaceti letech. Americkou faunu a flóru do detailu nastudovanou nemám, tedy mi možné překladové přešlapy v názvech zvířat a rostlin nijak zvlášť nevadí; navíc o to v knize ani tak nejde. Redakčních chyb tam oproti jiným knihám zase tak moc není, což samozřejmě vydavatele neomlouvá. Výrazné mínus mu dávám za nepovedenou obálku, hlavně však za velmi nekvalitní vazbu. Škoda, není to kniha na jedno přečtení; příště si budu muset dávat pozor na vítr…

09.09.2020 5 z 5

Alexandra Alexandra Vladimír Klevis

Socialistická agitka o tom, že i na vesnici se dnes žije dobře; tak něco mezi Ženou za pultem a Plechovou kavalérií. Autor moc neví, co si s hlavními hrdiny počít, takže se chovají zcela zmatečně. Jedinou zábavnou postavou je štěně bernardýna Faraon, bohužel scén s ním je zde poskrovnu.

02.05.2020 2 z 5

Dějiny hudby tentokrát trochu jinak Dějiny hudby tentokrát trochu jinak Jan Dostal

Kniha se nezabývá vývojem hudby v běžném slova smyslu, žádný výčet skladatelů a jejich děl v určitých epochách. Autor se spíše snaží najít odpověď na otázku: Co vlastně lidé prožívali, když se v různých epochách zabývali hudbou? Možná bude kniha poměrně náročná pro čtenáře filozoficky založené, leč bez hudebního vzdělání, stejně tak jako pro hudebníky bez jistého filozofického povědomí. Jednoznačně však autor přináší nový a skutečně velmi zajímavý pohled na hudební historii. Zajímavostí je, že ač je autor Čech, kniha byla přeložena z němčiny.

17.02.2020 5 z 5

Do pekla na rychlém koni Do pekla na rychlém koni Mark Lee Gardner

Kniha psaná dokumentárním stylem, ale velmi živě a napínavě, téměř dobrodružným způsobem popisuje do detailů život Billyho Kida a Pata Garreta. Po smrti jednoho z hrdinů trošku ztrácí dech, ale jen na chvíli. Člověk si uvědomí, že romantické westerny jsou opravdu jen pohádkami a skutečný život na Divokém západě byl mnohem drstnější, bezohlednější a skutečné právo téměř neexistovalo. Výborně napsané.

22.01.2020 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Kniha na mě působí dojmem, že autor se rozhodl vytěžit ze své aktuální popularity další příspěvek na své konto, a to zcela bez ohledu na čtenáře. Tolik stránek o ničem se hned tak nevidí. Postavy tam žijí spolu, ale vůbec nekoexistují, ani téměř nekomunikují, vlastně se vůbec nevnímají, každý si jede to svoje nekonečné nic. Dokopal jsem se do konce, ale ani tam nic není. Pane Doerre, psát – řekl bych – umíte, ale tentokrát je to opravdu velká slabota a pro čtenáře naprostá ztráta času.

12.01.2020 1 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Kniha mi připadá jako psaná na objednávku. Možná byl autor jako dítě s rodiči na výletě v horách a teď si řekl, že by se z toho dala vystavět kniha. Celý příběh působí povrchně, postavy jsou ploché, nedotažené, bez života. Pořád čekáte, že se něco bude dít, že dojde k nějakému dramatickému zvratu, střetu mezi postavami, k nějaké akci. Drsné prostředí hor k tomu přímo vybízí. Ale kdepak! Postavy se objeví a pak jsou najednou fuč. Vztahy mezi nimi naprosto nefungují nebo vůbec neexistují. Všechno vyšumí do ztracena s prvním horským praménkem. I ty popisy hor jsou velmi banální a plné klišé; člověk s láskou k horám a přírodě dle mne prostě píše jinak.

21.10.2019 2 z 5

Toskánsko: Peklo i ráj Toskánsko: Peklo i ráj Ivan Krejčí

To je tedy slátanina!

10.07.2019 odpad!

Fejsbuk Fejsbuk Ondřej Hejma

Ondřeje Hejmu mám rád jako hudebníka. Kniha obsahuje přehršle informací o době dávno i nedávno minulé, politické komentáře, autorovy názory na všelijaké lidi, vzpomínky na hipísácké mládí. Ale všechno je tak nějak neutříděné a je toho moc, jako by autor nevěděl, jestli psát citovou výpověď o sobě a lidech blízkých nebo komentář o politické situaci. Chtělo by to velmi ostré nůžky, a i tak si myslím, že u autora platí krásné české: Ševče, drž se svého kopyta!

17.06.2019 1 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Taková příjemná, ani ne stostránková jednohubka. Milá vzpomínka na rodinné dovolené se stanem kdysi v socialistickém pravěku; taky jsme takto šrádovali po okolních státech. Dneska je cestování už dočista jinačí. Jazyk pana Nepila je velmi košatý, malebný a rozsochatý, trochu připomíná styl Karla Čapka. Nejsvižnější a nejvtipnější jsou rodinné hovory a popisované trampoty s autem, v historicko-cestopisných částech se svižnost poněkud vytrácí. Ale jinak fajnová knížečka. A jednoduché ilustrace Miloše Nolla v ní jsou přesně to pravé (vydání z roku 1966).

27.04.2019 3 z 5

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Peter Wohlleben

Autor píše opět velmi čtivě, ale oproti předchozím knihám, kdy vycházel převážně ze své praxe a svých vlastních pozorování přírody, se tady bohužel příliš často pouští na tenký led neprokazatelných či již překonaných názorů, ať už se to týká globálního oteplování, demografického vývoje lidstva, ekologie či zdravotnictví. Velmi často cituje oficiální hospodářské a statistické údaje především německé vlády, které, mám zato, nelze považovat za seriózní vědecké podklady. Jsou-li to jeho osobní názory, v pořádku, ale příliš často tyto názory evokují oficiální stanoviska stávající politické nomenklatury, v jejíž hlásnou troubou se autor, ať již vědomě či nikoliv, úspěšně přerodil.

24.04.2024 2 z 5

Tichý svět Nicholase Quinna Tichý svět Nicholase Quinna Colin Dexter

Naprosto ploché postavy, ke kterým si nevytvoříte žádný vztah, a to včetně vyšetřujícího inspektora; v podstatě mi bylo zcela jedno, kdo koho zamordoval a jestli to policie nakonec vypátrá. To je špatně.

23.02.2024 2 z 5

Panečnice Panečnice Zikmund Winter

Musím přiznat, že čím jsem starší, tím více mám v oblibě knihy s dobrým koncem, což tato povídka, která vyšla poprvé v roce 1907, splňuje plnou měrou, neboť je laskavým dílem, jež kromě vylíčení života v 16. století především v Praze, zejména pak s důrazem na velmi detailní zpodobnění cechovních zvyklostí a vztahů, pozvedá plynulost vyprávění a krásná staročeština.

19.02.2024 5 z 5

V zemi královny ze Sáby V zemi královny ze Sáby Zdeňka Marešová

Spíše rozbor politického pozadí než cestopis, ale chápu, že v té době to jinak nešlo a režimu bylo třeba projevit vděk za možnost vycestování.

19.02.2024 1 z 5

Lovec záhad Lovec záhad Arnošt Vašíček

Cestopisný průřez cest pana Vašíčka. Projel toho opravdu hodně, takže i při slušné tloušťce knihy je to jen rychlý přehled cest s občasnými zajímavostmi a lehkým náznakem tajemna. Trošku mi vadí, že zde pan Vašíček záhady jen naťukne, a najednou je konec kapitoly a jede se jinam. Pouze otázky a žádný vlastní názor? Ale fotografická dokumentace je opravdu velmi pěkná.

25.01.2024 3 z 5

Rozvětvený paroháč Rozvětvený paroháč Marcel Aymé

Výbor z povídkové tvorby autora; úžasné nápady, navíc skvostně zpracované řekněme v „čapkovském“ stylu. Co víc si přát? Oproti Zelené kobyle o několik stupňů výše.

09.12.2023 5 z 5