LussyP LussyP komentáře u knih

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Asi jsem jediná na světě, kdo ještě neviděl film, proto jsem se na knihu těšila, znala jsem jen úryvky, co jsem někde zaslechla. Jelikož jsem knihu četla ve společném čtení, byla jsem ještě natěšenější, když jsem si četla, že ani nemůžou číst večer.
Pak jsem ovšem začala číst taky... Nejsem žádný hrdina a ani milovník hororů, jsem poměrně srab, ale tohle podle mě horor nebyl. Za mě taková detektivka se špetkou paranormálna, což je docela škoda a upřímně mě to zklamalo. Další věcí je, že mě upřímně bavilo prvních cca 30 stran a posledních cca 30 stran, zbytek... Nijaký.
Další díly si asi časem přečtu a uvidíme, jak se to vyvrbí.

07.10.2022 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Asi jsem očekávala trochu něco jiného, nevím, jestli jsem knihu četla ve špatném rozpoložení, ale přišlo mi, že se vlastně celou dobu nic extra neděje. Takové nemastné, neslané, bohužel.

28.01.2022 2 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

No já tedy nevím... Pokud by se zde vyškrtala slova, co se v jedné větě (která je klidně na celou stránku) opakují, kniha by měla max dvacet stránek. Přišlo mi to nastavované, nezáživné a podprůměrná závěrečná práce na jakékoliv univerzitě má větší slohové kvality.

Co se týká příběhu, jedním slovem nezáživné. Pro mě první a poslední kniha od autora.

23.12.2021 2 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Bohužel, čekala jsem více. Když už v názvu je dr. Mengele, čekala jsem víc o něm, víc o jeho práci, nesedl mi příliš styl psaní, nerozumím ani tomu, proč bylo tolik vykřičníků, skoro v každém odstavci. Svědectví je to ovšem zajímavé, z jiného pohledu.

06.07.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Knížka je velmi krátká, příběhy jednotlivých žen vypráví zvláštním stylem, nezúčastněně, až bych řekla surově. Za přečtení určitě stojí, ale také jsem čekala něco víc. Ilustrace jsou krásné.

26.06.2021 4 z 5

Slíbila jsi, že budeš žít i za mě Slíbila jsi, že budeš žít i za mě Caréne Ponte

Přesto, že jsem čekala něco jiného, přesto, že romány nečtu, přesto, že jsem věděla, jak to dopadne... Tak jsem si to neskutečně užila, někdy jsem si pobrečela, někdy se od srdce zasmála. I zvraty zde byly. Příběh je o velmi silném přátelství, o tom, jak se vyrovnat s bolestí, také ale o tom, že si každý zaslouží své štěstí, nejen se smířit s tím, co je dobré. Užila jsem si to, opravdu, už jen ten název. Budu doporučovat všude, knížka se čte sama.

29.04.2021 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Kniha byla čtivá, uvítala bych i vyprávění Davida. Úplné psycho to nebylo, tedy až na ten závěr, za který hvězdičku strhávám. Tohle není věc, kterou bych brala jako konec u thrilleru nebo románu.

09.08.2020 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Svojí reálností kniha předčila mnoho jiných postapo, navíc je velmi čtivá. Ovšem mně osobně příliš nesedělo, že je to spojení s YA, proto hodnotím jen 4/5. V knize je ovšem hodně zajímavých myšlenek, zastoupení různých charakterů lidí. Určitě doporučuji.

Příběh draků Příběh draků Rachel Hartman

Velmi popisný jazyk (přirovnala bych s nadsázkou k Hobitovi).
Young adult příběh zasazený do fantasy světa, který je krásný a rozmanitý. Je v něm spousta problémů i ze světa lidí jako třeba rasismus, pohrdání, pomstychtivost, ale také láska.
Velmi praktický je seznam postav uvedený vzadu, pokud nemáte eknihu jako já :).

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Už dlouho jsem nebyla z knížky tak zklamaná. Tak silné a kontroverzní téma a takhle ho odbýt...
Všechno je popsáno ledabyle, žádné detaily, napětí a ani zhnusení se nekonalo.
3 hvězdy dávám za téma a lehké překvapení posledních pár desítek stran a to, že se nečetla špatně.

09.08.2020 3 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Černý humor, čtivost a hlavní postava, u které nemohu posoudit, jestli je kladná nebo záporná, asi obojí. Tak bych shrnula tuhle knihu, nemůžu se dočkat dalšího dílu. Pachatele jsem neodhalila, což je taky klad. Za mě velmi povedené a netradiční dílo, hlavní postava mi trochu připomínala Patricka Jane z Mentalisty.

Ledové srdce Ledové srdce Tami Hoag

"Kde je život, tam je i naděje."

Velmi čtivá knížka, mohla by být i delší, hlavně tedy začátek. I když se zápletky mohou zdát jako klišé, vlastně jsem do poslední chvíle nevěděla kdo to udělal a co se tehdy stalo. Pak to začalo vše dávat smysl, konec byl jak z filmu.

Další myšlenka, co mě napadla při čtení je, jak stále soudíme lidi podle toho, z jaké jsou rodiny a jak pomluvy zničí život.

Iluze pravdy Iluze pravdy Michal Vaněček

Knížka byla skvělá, velmi čtivá od začátku do konce, sympatické hlavní postavy, konec se mi taky líbil. Mohla by být delší.

Je v ní obsaženo hodně zajímavých (a reálných) myšlenek.

Čteno v angličtině.

Naprosto krásná kniha, plná bolesti, odvahy. Je často srovnávána s Květy slunce, tu jsem také četla a ani z daleka se téhle nevyrovnala. Přečetla jsem ji jedním dechem za jeden večer a určitě se k ní budu vracet.

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Nejdřív jsem váhala, jestli 4 nebo 5 hvězd. Ovšem ten konec mě vyloženě donutil k 5 hvězdičkám. To jsem opravdu nečekala, celou dobu jsem si myslela, že všechno už vím a přitom autorka mě jen tahala za nos. Takže odpouštím i poněkud jednoduché věty, které jsou v knize, moc květnatých souvětí tam nebylo. Ovšem vzhledem k délce knihy a její čtivosti se dá zhltnout. Skvěle vykreslené postavy, vše uvěřitelné. Super, přečtu si i další knihy autorky.

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Skvělé postapo.

Psaní formou blogu/deníku bylo fajn, knížka byla velice čtivá a už se těším na další díl.

Nesouhlasím s některými uživateli, hlavní postava mi přišla sympatická a sprostá slova mi nevadila. Spíš to dodávalo autentičnost. Ani vztah hlavní postavy s kocourem mi nepřišel posedlý nebo divný, já bych toho svého taky zachránila, navíc jsem se s tím ještě v knize nesetkala.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Audiokniha

- Mám za to, že by se pro to mělo najít uspokojivější vysvětlení. Zdá se mi nepravděpodobné, že byste mě "sestrojili" vy. -

Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. Ve sbírce Já, robot nacházíme jedny z nejlepších povídek, které na toto téma byly napsány a nejzajímavější na tom je, že to bylo v roce 1950.
Musím říct, že tohle byla velice povedená sbírka, příběhy se spolu nenápadně proplétají. Je také zajímavé pozorovat autorovi představy o tom, jak by svět zhruba v naší době mohl vypadat. V knize vidíme, jak dnes těžíme suroviny na jiných planetách, další osidlujeme, ale když se v jedné povídce robot ztratil, tak už byl prostě k nenalezení. Všechno se počítalo ručně a na papírech. Při poslouchání jsem si všimla, že si často promítám různé PC hry, filmy, seriály, ta shoda byla obrovská a musím říct, že Asimov byl opravdu nadčasový autor.
V povídkách se setkáváme s nejčastějšími chybami, kterých se dá dopustit, jako například hraní si se zákony robotiky nebo čas, kdy robotům dojde, že jsou vlastně ve všem mnohem lepší, než lidé. Sledujeme také výjimečný vztah malé holčičky s jejím kamarádem robotem, co ze všeho nejradši říká pohádky, nebo s robotem, kterého nebaví matematika a má radši romány pro ženy. Byl to skvělý zážitek a od autora to nebyla moje poslední kniha.

IG: ctenislaskou

26.01.2023 4 z 5

O čarodějnici, která se nenechala upálit O čarodějnici, která se nenechala upálit Amanda Lovelace

Čteno v angličtině.

- Burn whoever tries to burn you. -

Přesto, že mi osobně sedla více první sbírka (Princezna), hlavně v tom, že mi byla bližší témata i tato si zaslouží čestné místo v knihovně. Musím říct, že mě překvapilo, že i text v knize je psán červeně, ale při čtení to nijak nerušilo. Autorka zde otvírá trošku pandořinu skříňku a to se mi na sbírce líbí nejvíc, nebojí se toho. Otvírá témata nejen sebelásky, jak jsem se všude dočítala, ale hlavně přístup k mnoha nepříjemnostem, které si mnoho žen zažilo a vsadím se, že každá si zažila minimálně jednu. Nebojí se dotknout témat zneužívání, anorexie, znásilnění... Ničeho. Na mě z knihy sálá podpora, že všechno zvládneme překonat a nenecháme se upálit. Ničím a nikým.

IG: ctenislaskou

15.01.2023 5 z 5

Hodina psodava Hodina psodava Veronika Matysová

3,5/5 ⭐

- Čím výše vyletíš, tím prudší bude pád. -

Jako první bych chtěla vyzdvihnout svět, který autorka vymyslela. Nejen, že tu máme krásnou mapu země, ale i promyšlené národy, jejich historii, specifika a to jak vzhledu, tak chování. Setkáváme se zde s novými zvířaty, ale i nástroji a jídly, která jsou zase specifická pro určité oblasti. Dokonale promyšlené, opravdu. Bohužel, při čtení se o většině věcí nic nedozvíte a kolikrát je použité slovo a vy pochopíte, co to bylo až za dalších sto stran, nebo vůbec. Už u prvních kapitol jsem listovala na konec, jestli tam není rejstřík, který by slova vysvětloval, ale bohužel. To mě opravdu zamrzelo, protože chápu, že nejde vysvětlovat vše, rušilo by to při čtení, ale zase nevysvětlit vůbec mi přišlo škoda.
Prvních tak 100 stran pro mě byl docela boj, motala jsem se v různých názvech a v ději. Když se pak přidal do děje i skok třeba před osmi generacemi, s novými jmény, názvy, situacemi, už jsem si chtěla dělat buď tabulky a myšlenkové mapy, nebo to vzdát. Když jsem pak četla dál, začínala jsem pomalu odhalovat, o co jde a už se to četlo lépe. A to jsem pak za den zhltla 200 stran a hned druhý den dočetla.
Za mě velice povedený svět, líbilo se mi celkové poselství. Runa, hlavní hrdinka mi moc nesedla, ale vzhledem k počtu postav mi to nevadilo. Určitě doporučuji a doufám, že se o světě dozvíme více. :) Upřímně by se mi moc líbilo seriálové zpracování, které by i mohlo být pochopitelnější, hlavně ze začátku.

13.01.2023 4 z 5

Musím říct, že přesto, že příspěvky na FB a dříve na blogu mě bavili, tak toto bylo docela zklamání. Asi to bude tím, že jsem ji přečetla naráz za jedno odpoledne, bylo by lepší číst pokaždé jen pár kapitol.

Chvílemi vtipné, nenáročné čtení.

01.12.2021 3 z 5