lucky4ever lucky4ever komentáře u knih

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Lehce strašidelné krátké povídky, jen té vánoční atmosféry jsem čekala víc.

18.10.2021 2 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Moc nevím, kam knihu zařadit. Našla jsem ji v knihovně v dětském oddělení, kam podle mne stylem vyprávění i patří (pro hodně malé děti), jenže příběh plný intrik, brutality a vražd už mi moc dětský nepřišel.
Na začátku jsem i já byla zmatena velkým množstvím postav, které pro příběh nakonec ani nebyly důležité a překlad mi také v některých částech úplně neseděl.

10.10.2021 1 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Hlídka, čarodějky a Smrť, to mě baví. Rozhodla jsem se přečíst celou Zeměplochu od prvního dílu a myslím, že na příbězích hlídky jde nejvíce vidět posun děje a vývoj města a postav. Bylo příjemné vrátit se k počátkům Noční hlídky a už se těším, jak budu sledovat její stoupající slávu.

01.10.2021 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Nevím, čím to je, ale knihy o mázích a Mrakoplašovi mi přijdou jako neuvěřitelné slátaniny. Ostatní knihy mají celiství děj, ale kdybychom u knih s mágy vzaly jen konec a začátek, vůbec nic by se nestalo. Středová část slouží pouze k nahnání počtu stran. Navíc také závěry mi přijdou unáhlené.

30.08.2021 2 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Herriot opět nezklamal. K jeho knihám se velmi ráda vracím a vždy mám co dělat, abych se ve vlaku nahlas nerozesmála. Super četba na zkouškové nebo v nějakém stresujícím období, kdy je potřeba vypnout a odlehčit.

04.07.2021 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Četla jsem podruhé a tentokrát opravdu pomalu, abych si plně vychutnala úžasnou atmosféru, kterou se autorce podařilo vytvořit. Po přečtení některých komentářů níže, jsem si uvědomila, že mi vůbec nevadí pomalé a nejasné plynutí děje, protože jej beru jen jako součást kouzla cirkusu a ne jako hlavní myšlenku.
Až při druhém čtení mi došlo, jak nádherný magický cirkus nepříznivě ovlivňoval životy všech, kdo s ním měli něco společného. Tato skutečnost je do příběhu zapracována s neuvěřitelnou bravurností a nenápadností. Hlavně myslím, že je možné tuto knihu číst zas a znovu a vždy v ní objevit něco nového, stejně jako stany v cirkuse.

01.07.2021 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Knížka se velmi dobře čte, je to lehké odpočinkové čtení, ALE...
Těšila jsem se na příběh o holčině, která je živá, originální, svá. Místo toho dostáváme obraz holky, která si neustále stěžuje, že si ji nikdo nepamatuje, nikdo se s ní nebaví, jaká je chudinka. Ale když už máme možnost nahlédnout jí do hlavy, zjišťujeme, že je vlastně k lidem ve svém okolí krutá, netolerantní, odsuzující, arogantní a získáváme dojem, že pokud už má někoho ráda, tak jen proto, co pro ni ten dotyčný udělal.
Na mě Ava působí jako pokrytecká netolerantní pipka, která si neustále stěžuje a hledá chyby spíše u ostatních, než aby se zamyslela, jestli na tom také nemá podíl. Neříkám, že by všechny hlavní hrdinky měly být dokonalé, ale jistá dávka sebereflexe a pokory by tu neuškodila.
Také už ty na mě bylo až moc narážek na filmy a knihy.

03.06.2021 2 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Kniha, která se mi do paměti nejspíše nezapíše. Hned na začátku je spousta postav, ve kterých jsem se jen těžko orientovala i s tím, že během knihy se ne se všemi pracuje. Příběh se velmi dobře čte, bohužel děj je velmi rozvláčný a chování postav a některé jejich činy a reakce nelogické. Krásný vztah hlavních hrdinů se dostává do puberťácké fáze: nemluvím s tebou/mluvím s tebou. Polovinu knihy se hrdinové snaží získat spojenectví, které ve výsledku vyšumí do ztracena a spojenci jsou opět posunuti do pozadí a dál se s nimi nepracuje.

15.05.2021 2 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Příjemná oddychovka, jen na mě poněkud roztahaná a trochu frustrující tím, jak to vypadalo, že to už konečně dobře dopadne a ono pořád nic. Ale námět originální. Jako bonus beru ukázku přístupu k ženám v 60. letech, kdy sloužily hlavně jako rodičky a ozdoby, které neměly právo na vlastní názor.
Prostě odpočinková nenáročná romantika.

07.05.2021 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Za mě nejlepší díl trilogie. Jednoduché oddechové čtení bez velkého dramatu. Hlavní hrdinka se sebou konečně začne něco dělat a rozhoupe se k akci místo toho, aby fňukala a nechala ostatní řídit svůj život.

27.04.2021 3 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Příběh mi přišel slabý a o ničem, 3 generace žen, kdy ale ani jedna nemá pevný propracovaný charakter. V podstatě nemají nic společného a závěrečné vysvětlení jejich chování mi přišlo hodně slabé a napsané jen tak, aby bylo knihu jak ukončit.

08.04.2021 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Baví mě, jak snadno a rychle se knihy této autorky čtou, jak přirozeně plyne děj. Ale že by mě příběh nějak ohromil se asi říct nedá.

04.04.2021 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Kniha se velmi dobře čte, jen oproti předešlým dílům mi děj přišel příliš roztříštěný. Možná to bylo tou dlouhou pauzou mezi druhým a třetím dílem, ale už jsem se nedokázala ponořit do původně velmi dobře promyšleného světa, který mě v minulých dílech nutil přemýšlet nad budoucností lidstva a nad tím, že vlastně u nesmrtelnosti není oč stát. U tohoto dílu už žádná vyšší myšlenka nebo záminka k hlubšímu zamyšlení. Celý svět se propadl do anarchie a na konci vlastně moc nechápu krok, který Nimbus učinil s tonisty.

29.03.2021 2 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Příběh v podstatě o ničem přeplněný složitými jmény postav, které si stejně nezapamatujete. Celý děj se točí kolem toho, že hlavního hrdinu někdo unese, zachrání a opět unese. Hvězdičku navíc za konec, kde se konečně začalo dít něco, co by mohlo mít smysl.
Navíc jsou hrozně otravné věty v latině či jiném cizím jazyce bez překladu.

24.03.2021 2 z 5

Barva kouzel (limitovaná sběratelská edice) Barva kouzel (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Pratchetta miluji, ale tuhle knihu určitě nedoporučuji číst jako první. První dva díly mi přijdou spíše jako, slátanina která slouží spíše jako seznámení se Zeměplochou.
Když mi přišla tato kniha z limitované edice, byla jsem popravdě zklamaná. Pěkný design desek, ale od limitky bych čekala kvalitní papír, nové originální ilustrace, prostě cokoliv, co knihu jako objekt ozvláštní a kvůli čemu má cenu je sbírat, kvůli čemu se s ní chcete mazlit.

10.03.2021 2 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Příjemná oddechovka která se rychle čte a která ukázala, že i když se člověku nic nedaří, vždy je nějaké světlo na konci tunelu. Několikrát jsem se přistihla, že počítám peníze s Jess.

09.03.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Příběh se velmi dobře a příjemně čte, ale (nejspíše) hlavní postava Václava mi přijde plochá, bez charakteru. Nepřímo je uváděn jako dokonalý bezchybný muž, na mě působil jako někdo, kdo se o nic nesnaží a vše mu samo od sebe vychází i na úkor štěstí jeho blízkých lidí. Všechny problémy nechává vyhnít a spoléhá na to, že to nějak dopadne a vyřeší se samo.
Prostředí rodinného hotelu je ale velmi dobře popsáno a kniha určitě má atmosféru.

15.02.2021 2 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Kniha se velmi příjemně čte. Zajímavý byl i koncept s princem a zabijákem, kdy nevíte, kdo je kdo. Přijde mi škoda, že na tomto principu mohl být postaven celý příběh, ale o tuto zajímavost je příběh už během prvního dílu připraven a dál už jde jen o obyčejné vyprávění.
Taková lepší oddechovka.

04.02.2021 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Zaklínače miluji, ale tady jsem marně hledala nějaký smysl vyprávění nebo pevnou a cílenou příběhovou linii. Celá kniha mi přišla jako předváděčka toho, co pisatel ví o dané době bez hlavy a paty. Doufám, že druhý díl už bude někam směřovat.
Hrozně protivný hlavní hrdina bez charakteru, který jen vzdychá za nějakou ženštinou a tropí jednu blbost za druhou bez nějakého pocitu odpovědnosti.

30.01.2021 2 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Slabý příběh vyprávěný jen proto, aby mohl být představen úžasný svět. S tímto problémem se u Gaimana potýkám neustále. Zajímavý svět s velkým potenciálem a nakonec příběh, který jen popisuje cestu odnikud nikam.

26.12.2020 3 z 5