LuckaH2 LuckaH2 komentáře u knih

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Trochu smutné, trochu ze života, trochu milé, trochu tajuplné...Murakami je mistr vypravěč. Jeho popisy jsou tak zhmotněné a skutečné, věříte mu každé slovo a slyšíte každou melodii...

03.01.2018 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Sest hvezdicek dat nejde? Vyborna kniha, skvele spojeny popis komunistickeho SSSR a trihlerova zapletka vrazd. Trnula jsem koho zatknou, mela slzy v ocich, ulevu i vztek. Dobre prenese emoce na ctenare, zoufalstvi i nadeje. I kdyby tretina byla pravda, musela to byt silena doba,clovek si uvedomi jak malo si vazi toho, v jakem "luxusu" zijeme dnes!

16.01.2016 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Kniha je to silna. Otevírá hned 2 temata (ne moc veřejně probrana) - pokrytectvi v církvi a "možnost" najit v sobě neco, co nechceme. A taky ukazuje, jak snadno lze morálně odsoudit člověka za to, ze "nic" neudelal. I kdyz se mi treba vic líbily knihy Vrany ci Dedina, i tak knihu doporucuji.

03.02.2023 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Konečně jsem po letech přečetla celé! Četla jsem vydání s nádhernými ilustracemi Jiřího Slívy, které podle mě nesmí chybět v knihovně:-) i s pojednáním o jaký vlastně asi zámek/Zámek jde a proč. Jinak absurdita nad absurditu, jednak byrokratickými procesy, množstvím úředníků, kteří mají funkci pro funkci, ale i chováním "obyčejných" lidí (po jedné noci si jí chce vzít, další zavrhnou celou rodinu a proč vlastně...). Určitě patří do fondu "musí se jednou za život přečíst".

02.05.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Celá kniha me velmi bavila, tajemstvi, stare vesnice na Šumavě, vysídlene pohraničí, osudy lidí spjatych s temito místy. Zajímavé i pribehy krajanu z Rumunska (skutečnost?). Hezky popsana příroda, vztah ke zvířatům, podívini. Konec mi prisel taky nějak hopem, mozna moc otevreny. Ale zas to dává čtenáři na fantazii...

28.12.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvěle navázáno, kde první dil skončil. Četla a videla jsem s autorkou rozhovory - klobouk dolů těch rešerši, pametniku, archivu... Tohle je literatura s přesahem - vůbec jsem o věcech na Těšínsku nemela ponětí a nejsem sama. Je to silny příběh, ještě že je postav tolik, protože kdyby to bylo o par, asi bych sílu pribehu neunesla. A bonbonek, kdy je pasáž o synovi a otci haviřech stejna, když spolu vstávaji na šichtu. Jako v prvním díle, jako před lety jejich predci.

03.03.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásný, smutný, dokonale provazany děj, překvapení... Tři kapitoly,které na sebe skvele navazuji, ukazují, jak máme predsudky,soudime je, i když nevime, co maji za sebou. U takových knih si člověk uvedomi, co to je problem a důležité věci... rozhodně se vrhnu na další knihy autorky

05.04.2018 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

V hlavní roli městečko na konci světa (Islandu), jeho příroda, moře. Ten jejich nakladaný žralok, vypravěč Kalmann, co ho umí skvěle. A taky je jiný (autista). A taky najde skvrnu od krve. Nemohla jsem se odtrhnout. Skvělé realie Islandu, detektivni zapletka, myslenkove pochody Kalmanna, přírodní podmínky.

02.11.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhý díl ještě lepší než první. Originální zápletka z prostředi starožitniku, vrazdy i kšefty, do toho natáčení show (která u nas mj.běží jako Poklady z půdy;-). Dobre postavy, policista Vinston, ktery uznava jen oblek a v nej vedru si vezme dvojdilny, misto třídilny. Sverazna mlada policistka Tove a jeji přítelkyni kavarnice. Švédský přímořsky svět. Super čtení

23.07.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování na CRo, velmi me to bavilo. Nemam moc zkušeností s A. Christie, ale diky tomuto si asi neco prectu. Klasicka detektivka, žádný krvak. Ano, ale souhlasim s níže uvedenym, že take nechápu na základě čeho to Poirot vyřešil...

07.11.2022 4 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Cetla jsem hned za Ke dnu, abych si pripomela návaznost. Takže beru tak, ze me zasahly obě knihy. Přemýšlela jsem hodně o skrytém symbolu nesnášenlivosti k jinakosti. K hledání sebe sama a mista, kde se citim dobře (Hana). O odlisnosti různých mist (vzdyt doktorka Borska tu zažila kulturne socialni šok). Me se kniha moc libila, i s nadechem bizaru, fataskna. Ma silnou atmosféru

31.10.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Takhle kniha ve mě bude dlouho. Silný příběh o cirkvi, víře, odvaze... Ráda bych se tam někdy jela podivat. Co dokázali komunisti dělat s někým jen proto, že věřil v Boha, je síla. Příběh Leny mi připomínal Hanisovou, a dal knize další rozměr. Za mě skvělé. Občas těch zpráv, hlášení atd bylo moc, ale i tak uteklo na 700 stran rychle

21.05.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Velmi hezky příběh. Krásně popsana priroda močálů a bažin. Začátek jsem velmi obrecela, možná i proto,ze mam malou dcerku a predstava ze ji opustim... Bylo to drsne a dojemne, jak někdo prožívá zivot, kde ho kazdy opusti a jehoz okolnosti nemuze ovlivnit. Presto je silny a dokáže se o sebe postarat. Sžít se s prirodou. Co se týče vrazdy, tusila jsem to, presto jsem to prozivala. Bylo to najate.

15.05.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Za mě v "sérii" knih o mateřství, rodičovství, vede Houbarka. Anezku jsem přečetla rychle, kniha se cetla dobře. Byla děsive k zamysleni a nebylo to vesele. Moc tomu nepridalo, ze mam pulrocni dceru. Asi je pořád potřeba otvírat téma adopce, je dobře, ze o tom vznikají knihy. Ale vlastně spousta věcí se může stát i biologickym rodicum... Trochu me zarazil konec, byl tak nějak rychle "vyreseny" a přitom otevreny

20.03.2021 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Knihu jsem precetla skoro jedním dechem za 2 dny. Autorka pise jednoduchym jazykem, větami, ale příběhy jsou silné. Stručně popsaný život ich formou vyprávěny Eliskou, ktera v životě zažila tragedii a snaží se ji pochopit. Jen ja jsem asi nepochopila konec. Každopádně je to silne cteni s mesicnim mimcem;-) Obecne i kdyz me kniha zaujala, Houbarka se mi libila vic.

18.09.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Četlo se mi to dobře. "Drsne"prihody zivota, pubertalni dite, neklapajici manželství, nemoci v rodině... Něco, co se děje. A k tomu nahlidnuti do zalulisi doktorů, kteří nejsou superhrdinove. Pacienti, kteří si někdy dělají, co chtějí. ..Jen to nedoporucuju číst před nějakou operaci:-)

24.01.2020 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Napnutá jsem byla jak kšandy! Za mě trihler, kde se člověk něco přiučí o přírodě, trochu se bojí, trochu je napjatý. No a co, že jeden vrah zabil tolik lidí? No a co, že profesor našel těla jak pes vycvičený na pach drog? James Bond je taky nadčlověk a léta mu fandíme:-) za mě super kniha!

30.01.2019 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Ja moc povidky nectu a nevyhledavam, ale tohoto autora mam moc rada, tak jsem to riskla. A byl to uzasny zazitek jako vsechny jeho knihy. Nektere povidky se mi libily hodne(Nezavisly organ, Drive my car), nektere mene(Kino) ale celkove jsem hltatala kazde slovo, ocekavala, co prijde. Murakami mistrne vrstvi deje, vzpominky s tvori celky u kterych vite jak maji skoncit- a najednou nic a vy musite rozvinout!!!mysleni a spekulovat co a proc...proste skvely interaktivni ctenarsky zazitek!

13.02.2016 5 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Za mě male minus, ze to bylo celkem kratke. Přistupovala jsem k tomu jako fikci a pak si po přečtení dohledavala o spisovatelich informace. Ve skole nam řekli co kdo napsal, ale tohle je takove uvědomění si, ze to byli kdysi detmi, ze to byli lidi s city, neuspech, laskami, zklamanimi. Četlo se mi to dobře a sama bych si odbornou literaturu na toto téma obrozeni nečetla;-)

27.01.2024 4 z 5

Malé velké osudy malých velkých lidi ve vesnici o 400 obyvatelich žijících 2 hod od Rejkjaviku. Island je muj cestovatelsky sen, takže rada ctu knihy z nej. A tohle bylo mile, chvili tajuplne, chvili smutne, lidske. Mnoho osudů, ktere se vzájemně propletaji v miste, kde "kdyz zazvoní telefon je to udalost, a kdyz projede auto s cizi značkou drama, co všechny zvedne k oknu".

13.01.2024 5 z 5