lucille48 lucille48 komentáře u knih

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Moc krásná literatura, líbila se mi už v 9. třídě. Doporučuji! Určitě!

20.07.2016 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Dílo se mi zdá hezky propracované, hodně konkrétní, ačkoliv je to drama je hodně vypovídající.
V knize se mi nejvíce zamlouvá charakter utiskované Lízy, která na sobě dokázala tak tvrdě pracovat. Škoda, že se více autor nezaobírá, jak se Líza cítila, domnívám se, že své nové já jen tak nepřijala. Muži v knize jsou nadšenci vědy a na nic jiného se neohlížejí, je to od nich sobecké a až necitelné.
Knihu k maturitní zkoušce doporučuji, je to krátké a celkem zábavné dílo, dá se o něm docela dobře povídat (vlastní zkušenost :-) u maturity jsem zrovna toto vytáhla)

18.07.2016 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Román na mě udělal zvláštní dojem. Domnívám se, že jsem pochopila díky tomuto románu, že zastřít svou osobnost za tvář vzorného žáka, ne vždy vypovídá o dobrém charakteru – je tomu tak pouze v případě, kdy je onen člověk odvážný a v pravou chvíli poví, co má a nehledí jen sobecky na své dobré bydlo. Jsem si jistá, že tato literatura ve mně vzbudila další vlnu myšlenek, jež můj mozek s radostí vytěsnil, neboť se mu zdálo, že na ně nejsem připravena.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Úžasné. Miluji toto drama. Hodně mě toto drama zasáhlo, mohlo by se totiž v mírné obměně vyplnit. Začátek sci-fi, novotvar robot.
K maturitní zkoušce doporučuji, je to krátké, čtivé a o Karlu Čapku se dá dobře mluvit.

20.07.2016 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásná a srozumitelná poezie o citech k mamince a vzpomínkách na dětství.

17.09.2016 5 z 5

Jak flirtovat Jak flirtovat Nina Deissler

Mně se kniha celkem líbila - dokonce na nějaký čas ovlivnila i mé chování a ne špatným směrem (zaměřila jsem se více na cvičení a rovnání kulatých zad). Pokud danou literaturu nebere jako kritiku sama sebe, ale jen upozornění, co zaujme muže víc a nepřijímáte veškeré názory, jako pouštění si muziky pro nalazení sebe k flirtování každé ráno, nebo důvěřovat, že všechny názory, které má autorka a její partner budou vyhovovat i vašemu vztahu, tak Vám kniha může v určitém ohledu pomoct.

04.08.2016 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Je to velmi krátké dílo, přelomové právě tím, že některé informace jsou skryty pod povrchem (takzvaná metoda ledovce). Je to dobrá kniha. Někdo by mohl namítat, že tématika knihy je o ničem, ale, jak jsem psala, je třeba hledat pod povrchem.
Vybrat si tuto knihu k maturitě doporučuji pro osoby, které si buď vyhledají skrytý smysl na internetu a nebo ho pochopí z knihy. V každém případě kniha sama o sobě je krátká, navíc autor je známý (také se o něm dá něco povědět), k maturitě je tedy vhodná.

19.07.2016 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Dílo velmi oceňuji. Příběh Sophie mě velmi zasáhl, jedná se o velmi silnou ženu, která by si zasloužila mnohem lepší osud. Kniha mě neustále překvapovala, mnohokrát jsem nevěděla, jak bude děj pokračovat. Dílo ve mně po dlouhou dobu zanechalo výraznou stopu.
K maturitní zkoušce doporučuji jen pro dobré čtenáře, kteří zvládnou přes 700 stran a kteří mají aspoň mírné povědomosti o 2. světové válce - historický kontext po Vás tady budou chtít určitě.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Romeo, Julie a tma je kniha, která mě skutečně oslovila. Je plná citu a emocí a autor má velmi dobrou slovní zásobu. Promyšlené mezery zvyšují napětí. Děj je velmi zajímavý, týká se války, ale děj není přímo z bitevního pole. Přesto vidíme číhající nebezpečí války i zde. Mé pocity jsou naprosto jasné. Podporují hlavní hrdiny a neskrývaně pohrdají válkou. Nemohu však zatajit, že jsem si všimla jisté neúcty k ženě a to v díle dokonce několikrát. Ale dílo je jinak velmi krásné.
K maturitě mohu vřele doporučit, především slečnám. Je to milé dílo, které by se Vám mohlo jako četba zamlouvat.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Domnívám se, že dílo je moc hezky napsané, slovní zásoba velká, starý styl psaní se mi líbí, nejsem si však jista, zda se mi líbí možnost lásky na první pohled, zvlášť u Romea, který předtím jinou v srdci nosil. Ani tak to nepovažuji za pevný vztah, možná prvotní poblouznění.
Jinak se mi ale dílo líbí, romantické a krásné.
K maturitní zkoušce doporučuji jen těm, kteří dílu rozumí a dokážou se v textu orientovat.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Novela mě mocně zasáhla. Jedná se o velmi hezké dílo, ve kterém je znát citová zainteresovanost autora. Troufám si však tvrdit, že v této novele byla silnější či zkušenější žena, nežli muž, což není obvyklé. Toto mi v díle neimponuje. Novela je srozumitelná, snadno pochopitelná a docela krátká.
Jako četbu k maturitní zkoušce rozhodně doporučuji, především slečnám. Je to milé dílo, které by je mohlo zaujmout.

18.07.2016 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Moc se mi líbí, a kupodivu jsem si oblíbila "Dceřinu kletbu", kterou obvykle všichni opomíjejí. Někdo může namítat, že je to ponuré, ale toto dílo jsem já, osobně, četla moc ráda. K maturitě doporučuji, je to známé a dobře se o tom mluví.

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Dílo jsem četla na základní škole jako povinnou četbu a celkem se mi líbila, i když příběh byl možná moc rozvláčný.

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Kniha se mi líbila, byla čtivá a vzhledem k tomu, že jsem ji četla, když jsem se snažila být feministkou, tak jsem se i s ženami v románu mírně ztotožňovala. Ale něco bylo přes míru, neříkám, že nikoliv. Ale dílo se mi líbilo.

18.07.2016 2 z 5

Osobně preferuji jinou literaturu. Příběh geniální analfabetky se mi velmi líbil, ale musím přiznat, že tolik náhod a zvratů na mě bylo moc.

18.07.2016 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Dílo je zábavné a docela záživné. Je pravda, že líčení situace je někdy až příliš strohé, ale autor vyjádřil velmi dobře názory konzervativního člověka.
Knihu doporučuji jako povinnou četbu, komické prvky se zde nalézají a může to být příjemná četba.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dílo se mi velmi líbí, má svou hloubku, která je tak cenná a tak prostá (nemusí se za ní platit), že ji mnoho lidí podceňuje a neváží si jí – tím je láska, ta dělá člověka člověku tak významným a jedinečným.
Dílo se neuzavírá všeobecné veřejnosti a vlastně je zaměřeno především na děti, ale tato literatura je vhodná i pro dospělé k zamyšlení, jedná se o filozofickou pohádku.
Dílo doporučuji k maturitní zkoušce čtenářům, kteří jsou schopni vidět, pro někoho, skrytý smysl daného díla (nevnímat toto dílo jen jako pohádku, ale v zásadě knihu, která naznačuje, že přátelství a láska je mnohem cennější, než kariéra, peníze a všechny další věci, které dospělý člověk obvykle považuje za tak důležité).

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Dílo mi přijde velmi propracované. Je zde mnoho historismů i archaismů, velká slovní zásoba, vidět je hraní si se slovy, domnívám se, že se tam někdy vyskytlo i nářečí (ouplné). Nicméně děj byl velmi zajímavý, nálady vyjádřené přírodními úkazy. Dílo se mi zdálo čtivé, krátké a výpravné, jeho četbu nepovažuji za náročnou.
Dílo doporučuji k maturitě jen pokud mu rozumíte a umíte najít básnické figury, jinak si vyberte raději jednodušší báseň (např. Král Lávra od K. H. Borovského).

Babička Babička Božena Němcová

Dílo babička se mi velmi líbilo, nemůžu však zastírat, že jsem měla raději audioknihu, než knihu samotnou, ačkoliv se mi čtení knihy velmi líbilo, dílo babička se mi zdá poněkud rozvláčnější s mnoho popisy a preferovala jsem, když mi “byla předčítána“.

První nástrahy První nástrahy Jacqueline Wilson

Série První … mě z děl Jacqueline nezaujala, nelíbila se mi a nedočetla jsem ji. Díla od Jacqueline Wilsonové jsou obvykle skvělé. Doporučovala bych Vám od této autorky jiná díla, ale výběr je samozřejmě na Vás.

18.07.2016 2 z 5