Lothar.777 Lothar.777 komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Moc pěkně napsaná kniha, otázkou je, nakolik je to reálný příběh, ale autorka si s tímto celkem dává práci, takže dobré. Takovýhle prasárny se prostě po válce děly (kolikrát i horší, jak za války, tak po válce) a je dobře, že tomu někdo dal formu. Škoda, že trochu víc nevypíchla ty bojovníky ze Zbrojovky, kteří stejně jako Škodováci za války vesele chrochtali u koryta a měli se líp než všichni ostatní a po válce měli máslo na hlavě, takže se chovali podle toho. Jen škoda, že občas ta faktografie dostává trochu na prdel (kupř. Judex asi neměl dceru ; Fricek rukoval v roce 1943, kdy už se Stalingrad určitě neřešil ; hodnost Hauptmannführer je nesmysl, Malín byl vypálen v létě 1943 takže s otazníčkem ...). Ta akce v Malíně by mě celkem zajímala krze tu účast Friedricha, ale to je zase vedlejška. Jen trochu škoda, že některé ty postavy zůstaly otevřené, ale asi se dá předpokládat, že ne všechno se dalo dohledat tenkrát, natož dnes. No, po tý revoluci jsem si říkal, že mohla Gerta vesele smáznout toho estébáka na radnici, jenže na to už asi nebyla nálada ani chuť.
Ale jinak bych knihu klidně doporučil, má to co říct

22.01.2024 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Moc pěkně napsané. Žádný stromy nerostou do nebe...Kdo chce víc, nemá nic... Kůrovec není novinka... Lidi vždycky byli hloupí a neviděli dál... Na každou svini se vaří voda. V mnoha ohledech pasuje i na dnešní dobu a určitě má co říct.

21.06.2021 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Ač nerad, musel jsem zkusit jednoho klasika. Trochu jsem nevěděl, co od toho čekat, přece jen jsem kulturní barbar, jak říkal můj češtinář. Nutno říct, že knížka mě mile překvapila, sice to je trochu anonymní koncentrák, ale popis života v něm je celkem reálný, pocity a myšlenkové pochody některých lidí jsou taky celkem pěkně nastíněné, no, má to hloubku. Musím teda naťuknout, že jedna část knížky mi přišla, že už jsem to někde četl, ale spíš to bude tím, že když se to začalo hroutit, mohlo to tak být úplně všude. Takže pokud máte čas a chcete zkusit něco klasickýho, určitě bych doporučil .

27.04.2021 4 z 5

Pecka. Kdyby film / seriál postavili na knize, tak by si lidi urvali držku. Bohužel, kniha je vždycky lepší, takže se nedá svítit.

22.01.2023 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Ideální způsob, jak se začít zajímat o tématiku koncentráků a holocaustu. Jednoduché, čtivé, pěkně naznačeno, co to udělalo s lidma, co to zažili.

27.04.2021 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Hodně nadčasová kniha. Jako obvykle je film trochu slabší, ale film je super, takže jsem si to jen trochu oprášil a budu muset znova zkouknout (člověk chápe, že to byla trezorovka).
Bratrstvo černoprdelnické pracky a jeho slouhové, ohánějí se Bohem a přitom si jen serou do huby. Jde jen o mamon a služba lidem ustupuje do pozadí. V podstatě každý jednou zazpívá, stačí mu dát čas a třeba tomu trochu pomoct. Pokud vydrží, je v moci ďábla a kruh se uzavřel. Bohužel, těm kejdám lidi asi hodně věřili a pokud stálo panstvo za pendrek, nedalo se svítit. To, že ve finále i panstvo bylo zadlužené a všechen majetek shrábl šikulka Boblig, to je jen veselý paradox. Přitom stačilo ho hned z kraje seřezat do kuličky a mohli si ušetřit spoustu nepříjemností. Chudák kat si jen postěžoval a najednou měl prachů jako želez a nikdo neřešil, kde je chyba. A výběr lidi do komise? Taky pěkný..."My na tebe něco máme, tak pojď do toho s námi..."A když pak bohaté zavírali, protože je chudí pomluvili, začíná to být teprve veselohra. Protože zákon padajícího oneho, bohatej sedí, chudej nemá co žrát a na Bobliga si netroufnou. Prostě banda nevděčnejch košťat.

17.11.2023 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

No, tím, že jsem to nečetl v dětství, to má asi kapku jiný rozměr, ale je to super čtení. U mě je trochu tendence srovnávat s Pány kluky (filmem), ale časem už je to opravdu úplně jinde. V podstatě dokonalá dobrodružství, která ještě snad zažívala naše generace a dnešní děcka už asi nedocení. Každopádně pobavilo a hybaj do knihobudky. :-)

22.02.2023 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

No, Sudety asi mají větší potenciál, ale myslím, že autor to celkem trefil. Pamatuju si dětství, kdy se na vesnici mluvilo před námi hlavně německy a občasné příběhy z dob války mají svoje kouzlo. Po revoluci samozřejmě přibylo příběhů a dalších zdrojů, ale furt to má něco do sebe. A třeba by to ve skutečnosti mohlo i podobně probíhat, sudetské hřbitovy jsou skutečně dost posety příběhy a stačí trochu fantazie. Jinak mě celkem pobavil občasný humor, to tomu dalo to koření. Třeba Cikán na kofile a Kuřáci, co nám prohráli válku, to jsou celkem pecky. Klidně bych i doporučil, čte se celkem dobře.

03.01.2024 4 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Jedna z těch známějších, na kterou jsem si počkal celkem dlouho. Jako dobrodružství cajk, trochu propaganda na všechny strany, ale budiž. Dalo sa.

12.04.2023 4 z 5

Říkali mu Terazky Říkali mu Terazky Miloslav Švandrlík

Taky by stálo za zfilmování :-D udržuje si laťku nastavenou ČB, chvilkama až trochu do extrému. V dnešní době už by asi úplně neprošlo :-D

30.01.2023 4 z 5

Zamrzlá loď kapitána Flinta Zamrzlá loď kapitána Flinta Arthur Ransome

Po víc jak třiceti letech jsem si bouchnul jednu Ransomovku a přesně vím, co jsem na tom kdysi viděl. Dokonalé dětské dobrodružství, které graduje až do úplného extrému a prostě takřka nemá chybu.

04.01.2022 4 z 5

Bezejmenná rodina Bezejmenná rodina Jules Verne

(SPOILER) No, trochu netradiční Verneovka. Spíš jen dobrodrůžo naroubovaný na historický události. Myšlenka je celkem zajímavá, rodina se snaží smýt vinu otce resp. manžela a obětuje maximum, aby toho dosáhla. Jak jsou Angličani líčeni jako barbaři a okupanti, tak jsou Francouzi samozřejmě úplně skvělí, byť se na konci ukáže, že jsou taky jen banda nevděčných zmetků. Knihu bych nezavrhoval jako historický dokument, jak to mohlo nebo nemuselo být, ale znova už bych to nečetl :-)

27.04.2021 2 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Asi taková klasika, četl jsem kdysi jako kluk, jen jiné vydání a opět pobavilo.

06.02.2024 4 z 5

Cesta kolem světa za 80 dní Cesta kolem světa za 80 dní Jules Verne

Tak trochu klasika, pěkná výprava kolem světa. Matně pamatuju seriál pro děti, tak jsem si to oprášil. Dá se.

09.01.2024 3 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Tak tohle byl trochu rozsáhlejší kousek s mnoha, štěstíčkama a náhodama. Za mě slušná zeměpisná lekce :-)

04.08.2023 4 z 5

Báječný trest Báječný trest Bohumil Nohejl

Jako dítě jsem tu knížku četl víckrát. I po letech má svoje kouzlo. Takový dobrodružství na půlku prázdnin, asi by to chtěl zažít každej (teda tenkrát). Dnes už je trochu jiná doba, ale určitě to ještě může oslovit. Nemohl jsem se dočkat Tlustýho torpéda, to byl favorit :-D.

07.04.2023 4 z 5

Pouští a prérií Pouští a prérií Karel May

Celkem pohodové povídky. Očekávání splněno.

17.01.2023 4 z 5

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Pobavilo. Asi nejde úplně srovnávat s filmem, ten by musel být asi na pokračování, aby se všechno vešlo. Autor překvapuje znalostí Divokého Západu a jeho reálií a zasazuje do celkem vesele podaného příběhu, který se s filmem v mnohém rozchází, ale nic mu to neubírá na kráse. Asi bych i doporučil, čte se to celkem samo.

07.12.2022 4 z 5

Skláři Skláři Karel Klostermann

Pěkně napsané, jako jiné knížky od Klostermanna. Zajímavé dějové zvraty, pěkná studie lidských osudů a povah. Dost podobné jiným vyprávěním z Šumavy - těžký život, krásná příroda...Za mě cajk.

18.12.2023 4 z 5

V návaznosti na Dobrodružství Toma Sawyera jsem si dal i tohle dílko. No, TS se asi četl o dost líp, mělo to krátké kapitolky a celkem švih. Tohle bylo kapku rozplizlý a kapitoly delší, takže občas byla nutná pauza na spánek nebo odchod do práce. Chtěl jsem teda hlavně vidět, jestli tam stojí ta hláška o tom, praskla hlava válce a ten bonus k tomu, kterej by v dnešní době neprošel (kor v Americe :-). Ale jinak celkem čitelný :-D

05.03.2023 4 z 5