Báječný trest

Báječný trest https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53221/bajecny-trest-UOc-53221.jpg 5 78 23

Kniha pro děti vypráví o partě vesnických dětí, které v době prázdnin dostanou trest - musí pomáhat s úklidem na starém zámku pod vedením dospěláka Standy. Ze Standy a jeho přítelkyně se ale vyklubou prima parťáci, na zámku se děti skamarádí se psem Kazanem, vypátrají starý obraz, zažívají každodenní dobrodružství a navíc jim ostatní děti ze vsi trest závidí. Nikomu tedy už nevadí, že tento báječný trest byl uložen za vytlučení družstevní drůbežárny. Tajemství zámku je odhaleno a pro děti byl prázdninový nedobrovolný pobyt vlastně odměnou.... celý text

Petra-Nela
21.07.2023 5 z 5

Super knížka, hned bych na tu brigádu šla .

Lothar.777
07.04.2023 4 z 5

Jako dítě jsem tu knížku četl víckrát. I po letech má svoje kouzlo. Takový dobrodružství na půlku prázdnin, asi by to chtěl zažít každej (teda tenkrát). Dnes už je trochu jiná doba, ale určitě to ještě může oslovit. Nemohl jsem se dočkat Tlustýho torpéda, to byl favorit :-D.

denib
27.03.2023 4 z 5

Výborná oddychovka :-) Děti v knize už nejsou žádná drobotina, ale je jim cca 14, takže prožívaná dobrodružství už si nezadají s pravou kriminální zápletkou. Příhody jsou i tak humorné a čtenář se výborně baví. Jediné, co bych vytkla, je tolik příhod a zápletek v tak krátkém čase na jednom místě. Ke konci jsem měla pocit, že už to vážně stačí :-)

E.l.i.a
26.02.2023 5 z 5

Kniha mého dětství….vzpomínám, bavila mě tak moc, že jsem si čtení nahrávala na magnetofon….knihu jsem měla totiž půjčenou :))…nedávno objevena v bazaru a konečně…je moje :)) musela jsem :)

Betulefetule
18.02.2023 5 z 5

Naprosto boží knížka. Pamatuji si, jak jsem ji dokázala číst pořád dokola a dokola. Za mě je to jedna z nejlepších knih Bohumila Nohejla.

Eva193
07.04.2022 5 z 5

Skvělá knížka, kterou jsem ve starším školním věku četla několikrát a dnešní děti stále oslovuje - vyzkoušeno ;-)

Len2očka
22.04.2021 5 z 5

Báječný trest jsem si nyní po létech,a že už jich je pěkná řádka,přečetla a opět hodnotím,jako jsem si hodnotila v dětství,bezva čtení.

Juagustin
22.03.2021 4 z 5

"Nej" kniha mých třinácti let, tenkrát jsem si přečetl mnohokrát, ztotožnil se s hrdiny (jasně že hlavně s Lojzou), dokonce jsem některé fráze zařadil do svého slovníku:~} Léto, slunce, dobrodružství, samostatnost... Po letech jsem na knihu narazil v knihobudce a byl zvědavý, jak zapůsobí s odstupem času. Pořád dobrý! Hvězdu dolů za přece jen silně prosoudružskou agitaci.

Riccia
05.04.2020 5 z 5

Báječné - a ne za trest :-) Tuto knížku jsem hltala ve svých -nácti, pak znovu s mými dětmi a teď jsem ji objevila mezi starými poklady a s chutí jsem si ji zopakovala :-)

PanTydlitát
02.04.2020 5 z 5

Za rozmlácení vajec má dostat parta vesnických deti dostat porádný trest. Čekala jsem jejich neustálé odporování a nechut k trestu, a ono ejhle - ten trest je báječný! a báječný nebyl jen trest, ale i celá kniha:-)
Chtela bych videt dnešní deti, jak by to pusobilo na ne;-)!

romualda
30.12.2019

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se rád po čase vracím. Mnoho knih, které jsem četl jako dítě, mne už v dospělosti neosloví, ale tahle ano. Kniha vypráví o partě čtyř vesnických dětí ve věku asi 14 let. Tato parta jde za trest v době prázdnin vyklízet starý zámek, na tom zámku se jim velmi zalíbí, zažijí mnoho dobrodružství a zápletek, protože do zámku se neustále snaží dostat cizí lidé, pod různými záminkami. Samozřejmě musí i pracovat, ale celkově hodnotí pobyt na zámku velmi pozitivně. Není divu, že jim ostatní děti ve vesnici tento pobyt závidí, to i dva bývalí členové party, kteří se chtějí do party vrátit a když jsou odmítáni, tak dělají partě peklo.
Zapamatoval jsem si, jak je neustále zdůrazňována ohavnost psa, který patří Tondovi, jednomu z členů party a také mne zaujalo, jak parta, když už na zámku udělali všechno, co měli, tak sbírají a suší houby na prodej...ale tak možná měl jejich vedoucí Standa všechny osvědčení a zkoušky na tyto věci. :-)

Elliša
04.12.2018 5 z 5

Hrozně jsem se u té knihy pobavila a přišlo mi to velmi dobrodružné. Je poutavě napsaná. Vřele doporučuji.

Len2očka
09.10.2018 5 z 5

Knihu jsem si koupila včera za 5 kč coby vyřazenou z naší místní knihovny. A protože jsem ji v dětství milovala,tak mi jí přišlo líto mezi těmi již nečtenými a nyní je pěkně u nás doma.

061204
26.04.2018

V knihovně mých rodičů, jsem našla knihu Báječný trest od Bohumila Nohejla z roku 1980. Patří mezi detektivní a dobrodružné žánry. Na první pohled působí kniha v retro stylu i ilustrace na obalu knihy tomu odpovídají. Kniha nemá papírový obal, což mně vyhovuje, ale je to otázka vkusu každého. Děj je zasažen do prostředí starého opuštěného zámku, kde za trest uklizí parta mladých lidí. Při úklidu odhalí pašeráky ikon. Mohlo by se zdát, že je to otřepané téma, avšak autor to pojal velmi originálně, napínavě a velmi poutavě. Zpočátku se dej mírně táhnul, ale po chvilce nabral obrátky a dá se říct, že jsem knihu dočetla jedním dechem. Přesto že děj probíhá v 80 letech, rozhovory mladých lidi v knize, jsou psány nadčasově a najde se v nich i každý dnešní mladý člověk. Nevýhodou pro dnešní mladé čtenáře nebo spíše nečtenáře je počet stran - 262. Nemusí se toho ale nikdo bát, kniha je opravdu velmi čtivá. Jedinou nevýhodu bych viděla v tom, že se v knize objevovaly výrazy z komunistické doby. Například národní výbor, zemědělské družstvo nebo příslušník SNB, čemuž dnešní mladí lidé nemusí rozumět. Kniha se mi líbila byla svižná a zajímavá. Určitě se k ni zase někdy vrátím.

HanKasp
12.02.2016 4 z 5

Kniha se dobře četla, až na ten komunismus. Je potřeba ji číst krapet s kritickým myšlením (dospělí). Jinak byla poměrně zábavná.

HNEDOOCKA
26.01.2016

Velmi povedená kniha, která musí bavit děvčata i kluky :)

mazinka
15.12.2015 5 z 5

ano tato knížka je fantastická :) tato knížka patří mezi moje oblíbené knížky :)

Apoška
28.10.2015 5 z 5

Je to super kniha..:-)

princesse
25.06.2014 5 z 5

Souhlasím. Pamatuji si, že jsem byla z vyprávění nadšená a téměř doslova jsem knížku zhltla.

Warden
10.04.2014 5 z 5

Mám to úplně stejně jako McGrinder a atak1203 :))
Knížku jsem četl poprvé někdy v roce 1985, když mi bylo 10 a byl jsem nadšen a knihu si ihned zamiloval. Od té doby se cca co 3-5let ke knize vracím a čtu ji znova.
Táhne mi na 50, ale pořád mě ta kniha baví a pořád se k ní budu vracet a bude mi připomínat krásné, bezstarostné dětství :)

Bohumil Nohejl
česká, 1928