LordSnape LordSnape komentáře u knih

Arabský svět – jiná planeta? Arabský svět – jiná planeta? Emíre Khidayer

Autorka měla pravdu, když v knize tvrdila, že se snažila, aby čtení zabralo tak dva večery. Co tahle kniha znamená pro mě je to, že mě naučila se na arabský svět dívat jinýma očima. Dřív jsem žil v domnělém obrazu médií, kde se ukazují různá zvěrstva a kde vládnou muslimští radikálové pevnou a neotřesitelnou rukou. Khidayer nezapomíná připomínat jisté hrozné věci (většina v Saudi...), ale zároveň popisuje i to, co je na arabském světě dobré a že Islám není jen o radikálních zákazech a teroristech. Spousta věcí totiž nemá s vírou ani moc společného, protože jde jednoduše o zažitý zvyk a výborná kapitola byla i o tom, že spousta žen i přes tak nízké postavení o nějakou emancipaci vlastně ani nestojí, proto se stále zahalují i s tolerantním mužem. Ano, tyto země pořád mají co dohánět a já věřím, že se v nich najde více uvědomnělých muslimů, kteří ukážou svoji lepší stránku a povolí tu středověkou oháňku, která je zbytečně dusí, což dokazuje hlavně Saudská Arábie nebo chudý Jemen. Rozhodně doporučuji lidem, kteří mají stále vůči orientu i Islámu spoustu předsudků servírovaných prostřednictvím médií. Jestli tohle byl autorčin cíl, za mě říkám, že se to povedlo a dokonce i trochu navnadilo k turistické návštěvě.

12.11.2013 4 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Velmi čtivá kniha radilka. Na toto téma jsem toho přečetl hodně, ale právě Chapman má ten dar ukázat na příkladech, že to jde, velmi snadno a navíc z celé publikace vyzařuje výjimečně pozitivní nálada.

12.11.2013 5 z 5

Globalizace pro a proti Globalizace pro a proti Martin Ehl

Kniha poplatná době svého vzniku (nechápu tedy, že v knihovně byla vystavena jako novinka) a tím, že se jedná o rozšířenou disertační práci. Ehl nahlíží na globalizaci z několika úhlů i stran. Říká jisté výhody i nevýhody a dopady určitých reálií na země třetího světa atd. Ve výsledku jsme se ale vlastně nic nedozvěděli, protože dnes je spousta věcí známá z TV pořadů, novin i časopisů. Uběhla i spousta času, mezitím padlo několik dalších režimů, rozpoutaly se další války jinde se už zase prozměnu dobojovalo nebo se situace uklidnila. Takovéto knihy stárnou velmi rychle, a o to více mě mrzí, že právě tato, je spíše takovým klouzáním po povrchu daného problému.

12.11.2013 3 z 5

New Weird: Trochu divná fantastika New Weird: Trochu divná fantastika * antologie

Bavila mě definice, diskuze nad tématem samotného žánru New Weird i rozhovory s editory z různých zemí Evropy. U antologie jsem se s ničím takovým ještě nesetkal, pokud tedy nebudu brát v potaz úvod od editora. S povídkama je to opět jako na houpačce. Některé jsou dobré, jiné průměrné či dokonce špatné. Klasicky nezklamal Miéville a raný Barker, o kterém jsem ani nevěděl, že spadá i pod New Weird. Z těch co se mi líbily hodně je Rennie, jen je trošku syrový a místy i nechutný a pak i MacLeod, který se nebál pohrát si s historií. Za ty divné a nezáživné považuji Lakea a Harrisona. Některé povídky bohužel trpí tím, že jsou příliš odbyté (krátké) nebo působí jako předehra k románu.

Mrtvý v parovodu Mrtvý v parovodu Vlado Ríša

Ne moc dobrý výběr. Je to zřejmě dáno tím, že u nás steampunk nemá moc tradici a tím trpí i většina povídek. Prakticky tak polovina nemá se steampunkem moc společného, nebo se ho jen lehce dotkne. Hrůzou byl pro mě Antonín, což se opravdu nedá číst a navíc dějově je to zmatené a debilní, kde se jen válčí. Naopak milým překvapením a asi nejlepší povídkou byla ta poslední od Lucie Lukačovičové s nádechem orientu. Hned v závěsu je Ríšův detektivní Sherlock, což dokazuje jen to, že naši spisovatelé nedokáží vymyslet sympatické a zapamatovatelné hlavní hrdiny. Další věci jsou buď průměr nebo jsou psány jakoby na zakázku či z donucení, čímž se chlubí i anotace.

12.11.2013 2 z 5

Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Mike Mignola

Po pravdě jsem čekal něco více, než jen další upírský román amerického střihu.

Texty Texty Jindřich Svoboda

Lesk i bída řemesla knihařského od toho nejpovolanějšího.

22.09.2013 3 z 5

Základy sociální psychologie Základy sociální psychologie Nicky Hayes

Jsou to vážně jen základy. Pro studenty psychologie úplně k ničemu, ale pro ostatní, kteří mají sociální psychologii jako nepovinný předmět, dopomůže kniha svojí srozumitelnou formou.

04.09.2013 3 z 5

Kosmické grotesky  (12 povídek) Kosmické grotesky (12 povídek) Italo Calvino

Asi nejoriginálnější dílo, jaké jsem kdy četl. Bohužel naráží místy na mojí omezenou představivost, které kolikrát nepomohl ani úvodní vědecký odstavec o čem povídka vlastně bude.

04.09.2013 4 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Velmi se mi líbily myšlenkové pochody hlavní hrdinky a celá její neuchopitelná osobnost. Příběh pak ani moc zajímavý není, zápletka je ve výsledku docela plytká i když způsob odhalování dosti promyšlený. Ke konci už kniha dosti nudí, ale ukázala mi, že Høeg psát umí, jen se mi musí trefit do žánrového vkusu.

04.09.2013 3 z 5

Skrytý Tibet Skrytý Tibet Fosco Maraini

Místy spíš než cestopis, mi kniha připadala jako výklad z dějin Tibetu a naučný popis zvyklostí zdejších obyvatel. Nicméně Skrytý Tibet má tu nespornou hodnotu, že ukazuje, jak se zde žilo a fungovalo před nešťastnou čínskou okupací. Trošku mě mrzí, že nebylo více srovnávacích popisů i fotek z doby psaní knihy a roku 1998, což mě zajímalo asi nejvíce.

18.08.2013 4 z 5

Tibetská kniha o životě a smrti Tibetská kniha o životě a smrti Sogjal Rinpočhe

Chcete-li znát, jak správně žít a umírat, není lepší knihy, než této.

06.07.2013 5 z 5

Milarepa Milarepa Eduard Tomáš

Pravdou je, že místy je to čtení poněkud těžší, ale převyprávění je skvělé a obsahuje vše důležité ze života Marpova žáka, který je společně s Tilopou a Náropou jedním ze zakladatelů a předních osobností budhistické školy Kagjü.

28.06.2013 5 z 5

Vesmír v jediném atomu Vesmír v jediném atomu Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Kniha je výborná v tom, že vám nejen rozšíří obzory, co se týče buddhismu jakožto víry, ale zároveň pár vědeckých objevů a termínů, které jsem do té doby neznal. Srovnání empirického zkoumání s náboženstvím není v knize tak patrné, jak by se po přečtení anotace mohlo zdát. Jeho Svatost Dalajlama zde ukázal, že je osobou nanejvýš povolanou a velmi inteligentní nejen ve sbližování lidí samotných, ale i lidstva společně s vědou.

28.06.2013 5 z 5

Takoví jsme my - čeští čtenáři Takoví jsme my - čeští čtenáři Otakar Chaloupka

Řekl bych, ne zrovna reprezentativní čtenářský průzkum. Některé odpovědi respondentů jsou doslova na pěst! Doporučuji se spíše zaměřit na výzkum od profesora Jiřího Trávníčka pod záštitou Národní knihovny ČR.

04.06.2013 3 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Výborná věc! Člověk se musí začíst a přelouskat delší úvod do děje a toho, co se vlastně děje, včetně seznámení s postavami, ale pak už je to parádní a neotřelé fantasy. Sanderson neumí psát krátce a svůj děj, do detailu vypiplaný, polehoučku rozmotává jako zamotané klubko vlny, aby na konci objasnil, co místama už několikrát nakousl nebo jen lehce naznačil.

04.06.2013 5 z 5

Učení dona Juana Učení dona Juana Carlos Castaneda

Líbily se mi akorát popisy stavu účinků peyotlu, jinak mě Castaneda zklamal. Je to na mě takové až moc mystické a těžko uvěřitelné. Místama jsou rozhovory mezi autorem a Donem Juanem o stavu prožívání vážně idiotsky otravné...

04.06.2013 3 z 5

Úvod do Bibliopedagogiky Úvod do Bibliopedagogiky Lidmila Vášová

Praktická, čtivá a poučná učebnice pro knihovníky, informační pracovníky, pedagogy a školitele, která je přepracovaným textem starší publikace Bibliopedagogika (1989), na které se původně podílela i Dr. Černá z ÚISK.

04.06.2013 5 z 5

Zuzanka a tibetské velehory Zuzanka a tibetské velehory Richard Erml

Není to ani tak cestopis, jako spíše jakýsi deník z cest. Místy hodně nezajímavé, hlavně teda kvůli tomu, že se Erml snaží hodnotit konání místních či skutky své novomanželky, kterou jaksi teprve poznává. Místy je to až příliš osobní (díky oslovení Dušane...) a chybělo mi tam více popisů krajiny a způsobu života kultury nám tak vzdálené.

02.06.2013 3 z 5

Úvod do filozofie Úvod do filozofie Arno Anzenbacher

Je to skutečně jen úvod do problematiky filozofie. Spousty věcí buď zde chybí, nebo jsou popsány velice mělce. Učil jsem se z toho na zkoušku a nakonec mi to bylo celkem prd platné. :-)

30.05.2013 3 z 5