Livien Livien komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Tohle jsem dočetla dnes ve škole a naprosto ohromeně jsem při čtení poslední stránky vykřikla tak hlasitě, že jsem se rázem stala středem pozornosti. Co dodat - závěr mě naprosto odzbrojil. Šlo o úžasnou a zajímavou hru, plnou myšlenek, do které se mi původně vůbec nechtělo a v závěru jsem se nemohla odtrhnout.

30.11.-0001 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Jsem starší a starší a přesto nikdy nepřestanu stejně ráda číst opakovaně pohádky Jana Wericha ve Fimfáru. Proč? Protože tyto jednoduché, krásné příběhy dokole vystihují náš svět, společnost a vlastnosti lidí jako je chamtivost, lakota a zloba, které je provázejí od počátku věků. Co je ovšem skutečně nejlepší - u věcí, nad kterými by nejeden člověk zaplakal, se díky panu Werichovi opravdu od srdce směju. Díky za něj, díky za Fimfárum. :)

04.11.2012 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Nějaký ten kousek z pera Čapkova už jsem měla tu čest číst a byla jsem okouzlena. Musím však přiznat, že Továrna na Absolutno mě vůbec nenadchla. Jak se mi u Války s mloky líbily různé pasáže i styly psaní, zde mi to vadilo a působilo to jako nesourodá na sebe nenavazující směsice, která se jakž takž propojila poslední kapitolou. Chvílemi jsem se přistihovala, že vůbec nevnímám, co čtu, což ovšem bylo vzhledem k různorodému obsahu vcelku jedno. Rozhodně bych příště sáhla po jiném jeho dílku, než po tomto.

12.09.2012 3 z 5

Pohádky pro kulíšky Pohádky pro kulíšky Renata Štulcová

I pro mě se Pohádky pro kulíšky staly naprosto obdivuhodnou knížkou ztvárňující společné snažení a chuť udělat něco pro jiné, což je v dnešní době o tolik obdivuhodnější, o kolik méně se s tím setkáváme.

07.08.2012 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Jsem další z těch "maniaků", kteří tuto knihu dokázali přečíst za jediný den. Jde o svědectví jednoho života, který nebyl zrovna snadný a myslím, že je dobře, aby se s ním (zvláště pak v dnešní době) seznámilo co nejvíce lidí.

28.07.2012 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Odpoledne jsem začala číst, nyní jsem s vlhkostí v očích dočetla. Přiznávám, že tento příběh se mě dotkl někde hluboko uvnitř a velice silně.

15.07.2012 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Konečně se dovídáme jak to s proslulou hlídkou začalo. A víte co? Já je naprosto zbožňuji! :D

08.04.2011 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Mnohé už zde bylo řečeno, proto stačí, když dodám - opět jsem nebyla zklamaná a jen díky Pratchettovi jsem zapomněla na běžné starosti a potíže a strávila pár hodin v naprosto dokonalém světě. :)

04.04.2011 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Terryho Pratchetta zbožňuju, stejně jako jeho knihy. Pokud tahle slova nestačí, tak snad ještě doporučuji všem, kteří se rádi smějí :))

31.12.2010 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Narazila jsem na obrovské množství lidí, kteří Sophiinu volbu zavrhli z důvodu, že byla zdlouhavá a nudná, a upřímně? Neprokouše-li se čtenář začátkem ani jiný názor mít nemůže.
Začátek je poněkud zdlouhavý a nicneříkající. Ovšem za dočkání se chvíle, kdy se mladý Stingo poprvé setká s Nathanem a Sophii, to přelouskání stojí, a pak už strhující děj střídá strhující děj.
Pro mě osobně jde o dokonalou a nádhernou knihu, která ve mě zanechala hlubokou rýhu a mnoho pohnutek k zamyšlení. Myslím, že právě Sophiina volba ve mě radikálně změnila názor na bezduché knihy typu Twiligh ságy a podobně.
Styron má mou poklonu a veliký obdiv...

30.11.-0001 5 z 5

Textologie: teorie a ediční praxe Textologie: teorie a ediční praxe Pavel Vašák

Abych byla upřímná, strukturace knihy se mi vůbec nelíbila. Všechny informace se tam mnohokrát (naprosto zbytečně) opakují, neobsahuje žádný rejstřík pojmů, takže pozdější hledání jedné konkrétní informace je prakticky nemožné, a poznámkový aparát s odkazy literatury promíchanými s rozšiřujícími citacemi mi také poměrně vadil.
Abych nebyla jen kritická, některé informace byly skutečně podány zajímavě, ale na formě knihy se mělo mnohonásobně více zapracovat. Jakožto s učební pomůckou, k čemuž mi byla kniha doporučena, se s ní vůbec nepracovalo dobře.

12.01.2014 2 z 5

Inverze Inverze Vladimír Pospíchal

K Inverzi jsem se na počátku stavěla poměrně skepticky, ale uznávám, že překvapila. V paralelní kompozici se ocitáme současně v autorově dětství a přítomnosti, takže jsme na jednom místě vždy současně ve dvou časech. Ačkoli nejde o žádné převratné dílo přinášející něco zásadně nového a neotřelého, myšlenka toho, jak se v dospělosti autor postaví svému dětskému strachu, je vcelku zajímavá. Ukazuje, že ačkoli dospíváme, kus v nás vžycky zůstane věčným dítětem. Dílko je napsané čtivě, takže stránky utíkají poměrně rychle. Co mi ovšem poměrně vadilo, byly občasné gramatické chyby v s/z ve druhém a sedmém pádě, stejně jako špatně použité slovo dvěma ve tvaru dvěmi. Nejspíš už jde v mém případě o nějakou deformaci, ale vždycky mě takové věci nemile praští do očí.

28.11.2012 4 z 5

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Krásné. Tato kniha mě tak hluboce dojala, že nejsem schopná napsat nic smysluplnějšího. Jde o příběh, který jasně ukazuje, že jsou to právě děti, které se umí na svět správně podívat a pochopit ho. Nikoli my dospělí.

26.08.2012 5 z 5

Akademie Evernight Akademie Evernight Claudia Gray (p)

Dnešní doba už je moc "přeupírovaná" a začíná se psát jeden větší kýč za druhým. Akademie Evernight je taková obdoba Školy noci a nedokázala přinést vůbec nic nového. Vyloženě nuda. Další věc, co mi vadila - chápu, že psát v první osobě může být těžké. Pokud to někdo neumí, velmi snadno sklouzne k opakování slovesa být. Když se v jednom odstavci objevilo asi sedmkrát "jsem", v hlavě se mi zjevila moje češtinářka s červeným fixem a začala je zuřivě kroužkovat jako v mých starých slohových pracích. U této knížky by teda rozhodně trpěla o mnoho víc. Klišé obrovské a nehynoucí lásky šestnáctileté holky už snad raději ani nebudu komentovat.

21.08.2012 1 z 5

Tati, tobě přeskočilo Tati, tobě přeskočilo William Saroyan

Můžu jen souhlasit. Neskutečně se to dotklo tam někde uvnitř mé maličkosti a velice mě to inspirovalo. Asi proto, že jsem nikdy neměla možnost zažít s někým z rodiny něco obdobného. Jde o mile naivní knížku z pohledu dítěte a to mi v mém začínajícím dospěláckém životě velice chybí.

20.08.2012 5 z 5

Je-li život hra, pak má tato pravidla Je-li život hra, pak má tato pravidla Cherie Carter-Scott

Jedna z mnoha dalších teorií na to, jak "správně žít". Některé body by si mělo lidstvo vyrýt do hlavy, aby se na ně nezapomínalo, s jinými zrovna nesouhlasím. Občas jsem se nad vsuvkami zkušeností autorky pro lepší znázornění i pousmála. V poslední době si však říkám, že by se obsahy podobných knih daly jednoduše shrnout do věty: "Mějte se rádi a dívejte se na svět s úsměvem." Ušetřilo by se tím dost papíru. :)

18.08.2012 3 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (komiks) Podivuhodný případ Benjamina Buttona (komiks) Francis Scott Fitzgerald

Dle mého názoru jde o jasný příklad toho, kdy se dá kniha naprosto zmršit filmem. Zatímco u knížečky jsem se opravdu pobavila, film je natáhlá romanťárna plná klišé hrající tak akorát na city. Volím jednoznačně knížku. :)

17.08.2012 5 z 5

Hravé příběhy Hravé příběhy Eva Tvrdá

Když jsem dočetla první dvě povídky a pouštěla se do třetí, drkla do mě sestra, zvedla obočí a řekla: "Uvědomuješ si, že máš otevřenou pusu?" Název hravé příběhy je totiž vcelku příhodný. Hrají si s vaší fantazií, různě jí tvarují a formují, lákají na určitou cestu a nakonec bum - závěr je úplně jiný, než byste čekali.
Můžu jen doporučit. Za dvě hodinky máte sice přečteno, ale řekla bych, že jde o nadějný kousek české literatury.

29.02.2012 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Já teda nebyla zklamaná. Četlo se to velmi lehce a konec mě opravdu překvapil, snad jen, že hlavní hrdinka mi byla opravdu něčím nepříjemná, ale knize to nic neubralo. :)

30.07.2011 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Opravdu mě ta knížka bavila. Viewegh spojil jednu z politováníhodných částí naší historie s nadhledem, humorem a ironií, proto je to tak čtivé a zábavné.

24.07.2011 5 z 5