LittleK LittleK komentáře u knih

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Klišé, klišé a zase klišé, ale...tak moc mě zahřálo na duši. Naprosto předvídatelný děj, který by mi za normálních okolností vadil, mi tady naprosto učaroval a to z jednoho prostého důvodu. Autorka jej totiž dokázala napsat tak bravurně, že jsem celou dobu měla pocit, že se to děje mě. Je to skvělá oddechovka, kterou i navzdory většímu rozsahu slupnete jako malinu. Neváhejte a dejte se do čtení.

08.04.2022 5 z 5

Rebelský dědic Rebelský dědic Vi Keeland

Tahle knížka je naprostá BOMBA. Konec byl maličko předvídatelný, ale jinak se kniha četla naprosto sama. Gia a Rush se mi k sobě parádně hodí, přestože je každý úplně jiný. Ráda bych takového Rushe potkala ve skutečnosti. :) Už se těším na druhý díl.

06.10.2019 5 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Miluju, jak Liane dokáže nahlédnout do duše každé své postavy a naservírovat vám přesně tolik z jejich vnitřního světa, kolik potřebujete pro pochopení celé zápletky i jich samotných. Vidíte vzpomínky rodiny Delayneových z pohledu každého člena rodiny, odhalíte jejich tajemství a zjistíte, jak to všechno souvisí se záhadnou Savannou. Postavy jsou přehledné, jasně zarámované a každá řeší své vlastní problémy. Já jsem se náramně bavila a až do konce jsem netušila, jak to dopadne. Bravo!

20.01.2024 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Neopovažuji se hodnotit klasiku, navíc svou první Austenovku díky výzvě. Pořídila jsem si zrcadlový text, což k mé lítosti znamenalo zhuštěnou verzi (cca poloviční délka) oproti originálu. Film s Kierou a Matthewem naprosto zbožňuji, takže jsem se ráda vrátila k příběhu rodiny Bennetových a mnou jen těžko uvěřitelné době plné svazujících pravidel v knižní formě.

10.04.2023 5 z 5

JRR má osobitý styl vyprávění. Knižní Hobit je rozhodně uvěřitelnější než ten filmový (s tím se ale musí počítat, když je třeba zaujmout americké obecenstvo, které chce akci a klišé). Je to spíše taková pohádka, ale velmi příjemné čtení. Ilustrace se mi také moc líbily a pěkně doplňovaly děj.

24.12.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Přiznám se, že jsem nejprve viděla film a ten mě absolutně nadchnul. Když jsem ho viděla podruhé, tak jsem si řekla, že bych chtěla přečíst předlohu. Chvíli mi ale trvalo, než jsem se ke koupi odhodlala. Bála jsem se, že bude kniha hodně technická (což je, ale i pro "neznaboha" jako já to není nijak zásadní překážka), potom jsem si říkala: co když mi knížka film zkazí a já v něm budu hledat jen nesrovnalosti? (což se naštěstí nestalo) Knížka je naprosto fantastická a hltala jsem každé slovo. Dokonce si myslím, že mi film poskytl jedinečný vhled, abych si originální příběh užila jak se patří. Za mě by si knížka zasloužila mnohem víc než 90% a rozhodně každému doporučuji, aby se do jejího příběhu také ponořil, klidně i jen ve filmu.
P.S Nechápu, jak to mistr Spielberg dokázal, ale podle mě naprosto vystihl ducha knihy i jazyk, jakým je napsán. Klobouk dolů.

24.05.2020 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Těžko se dá hodnotit kniha, která pojednává o takových hrůzách naší "ne příliš vzdálené" historie. Mám psát, že se mi líbila nebo že byla opravdu poutavá? To mi přijde nepatřičné. Mohu skálopevně prohlásit, že doufám, že taková zvěrstva se již nikdy opakovat nebudou a opravdu obdivuji nezlomnou Ditu. Autor syrově až téměř věcně popisuje krutost, která se v táborech odehrává. Místy mi jeho jazyk nesedí, za to doslov a poznámky k postavám, o kterých se zmiňuje jsem ocenila. Určitě neprohloupí ten, kdo se do knihy začte, naopak je to dle mého potřeba.

10.05.2020 4 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Vedl si mě na šňůrkách jako loutku celým příběhem. Když už jsem myslela, že jsem záhadu vyřešila, přišel další twist a celá má teorie se zbortila jako domeček z karet. Anders je bez pochyby mistr napětí a promyšlených osudů. Už se nemůžu dočkat na jeho další výtvor.

28.02.2020 5 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Knihu jsem zvolila svou tematikou schválně na závěr roku. Krásně mi navodila vánoční náladu, i když jedno oko nezůstalo suché. Nicolas nabídl opět silný životní příběh jak je u něj zvykem a svým způsobem šťastný konec, ale rozhodně neočekávejte žádné klišé. Tenhle týpek je zkrátka machr na romantické příběhy.

30.12.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Dostanete přesně to, co přebal slibuje, poklidnou detektivku ve stylu Agathy Christie. Peter Vinston je navzdory svým výstřednostem o něco málo sympatičtější než Hercule Poirot, který zjišťuje, že i zdánlivě malebný a přátelský venkov skrývá svá tajemství a prohnilost, jež postupně vyplouvají na povrch. Rozhodně je to něco jiného, než na co jsme od Anderse zvyklí, ale ne nutně ve špatném slova smyslu. Kniha je čtivá a vybízí se k ní vracet, přestože děj vyloženě nepřekypuje napětím a rozuzlení je poněkud předvídatelné.

22.07.2022 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Fanouškovské Must Have. Z příběhu je cítit, že autorka postavami žije. Edwardův pohled byl v mnoha ohledech zajímavější a temnější než Bellyn a doplnil spoustu bílých míst. Ačkoliv už dávno nejsem teenager, sága stmívání mě baví dodnes a tento dlouho očekávaný závěr jsem si přečetla s chutí. Co celkový dojem kazilo byla spousta chyb v překladu. Člověk by řekl, že za tu dobu to mohli vychytat, ale hvězdu dolů si za to nezaslouží.

17.04.2021 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

To jsem teda parádně naletěla. Po dlouhé době jsem se nechala svést na špatnou stopu jako většina policejního sboru, která jednala naprosto tupě. Musím ale přiznat, že jsem si při koupi knihy myslela, že děj bude zasazený do minulosti (nejspíš to je tou retro obálkou) a možná by to příběhu i slušelo víc a zahalovalo to celé vražedné řádění do mysteriózního hávu, ale i tak se jedná o velmi povedenou knihu a bez debat půjdu do druhého dílu.

27.11.2020 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Originální příběh pod taktovkou Liane. Nedokážu si představit, že by někdo lépe vystihl myšlenky, prožitky a pocity lidí, kteří absolvují šílený pobyt v lázních vedených psychopatickou Mášou. Při jejích posledních knížkám mi přišlo, že autorka trochu ztrácí drive, ale tímhle kouskem se opět vyhoupla na žebříčku mých oblíbených autorů i přes občasné slabší momenty. Takovou dovolenou bych rozhodně zažít nechtěla.

02.01.2020 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Tahle dvojka je opravdu sehraná a mají za ušima. Skvěle vystavěný příběh, kde každý je podezřelý. Dokonce bych řekla, že druhý díl je o vlas lepší než první díl. A jak umí vystihnout atmosféru. Je tak barvitá, že si připadáte jako byste tam byli a byli součástí vyšetřování.

17.07.2023 5 z 5

Pokud čekáte zpověď zákeřného Draca, čekáte marně. Malfoye se nedočkáte. Tom nemůže být odlišnější a jeho zážitky a postřehy vás nenechají chladným. Moc ráda jsem poznala toho kluka, jakým ve skutečnosti je, i když jen prostřednictvím těchto stránek a jen tak hluboko, jak nám sám dovolí. I tak je ale kniha velmi obohacující a troufám si říct, že must-have Potterovského fanouška, protože je nabitá zajímavými pikoškami z filmového businessu.

18.11.2022 5 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

S oběma autorkami sdílím jejich zaujetí historií lékařství, které dříve bylo spíše drastickými pokusy na lidech, které v nejlepším případě skončily záchranou lidského života, ale bohužel spíš výjimečně. Nicméně za tu kuráž lékařů a hlavně pacientů, kteří riskovali svůj život, je třeba vzdát hold, protože bez nich bychom nebyli, kde jsme. Ještě poznamenám, že doba, ve které Nora žila, svazovala všechny a všechno nemožnými konvencemi a z mého pohledu byl život té doby bojem o přežití a ne radostí. Kniha je skvělá, věrohodná a každá postava má své kouzlo.

22.10.2022 5 z 5

Sny o pádu Sny o pádu Karen White

Hezký příběh, který dobře dokázal zachytit lidskou povahu a to, že ne vždy člověk říká a dělá přesně to, co si myslí a je ochoten jednat nesobecky pro dobro druhých. Líbila se mi linka zasazená do 50. let s Bitty, Margaret a Ceecee. Larkininy starosti oproti těm jejich se zdály skoro bezvýznamné, když nepočítám událost, která ji přivedla zpět domů. Na můj vkus autorka používá příliš květnatý jazyk a zbytečně moc přirovnání. Kdyby ubrala, vracela bych se ke knize mnohem raději a měla ji přečtenou dříve. Vcelku je to ale jinak moc povedený příběh a konec rozhodně nezklamal.

01.01.2021 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Konec hry je thriller prošpikovaný humorem s netradiční zápletkou. Daniel odhaluje hlavního padoucha hned od začátku, ale není to ukázka autorova omylu, naopak se vše točí na intrikách a manipulacích, jejichž pomocí se snaží tým elitních vyšetřovatelů, který byl sešitý horkou jehlou a přesto funguje jako dokonale promazaný stroj, usvědčit a polapit hlavního ničemu. Musím uznat, že tento díl se mi líbil ze všeho nejvíce a měla jsem ho přečtený mrknutím oka.

23.04.2020 5 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Další díl této dvojice splnil má očekávání. Svými knihami stále udržují laťku vysoko a patří mezi mé oblíbené autory. Musím přiznat, že rozuzlení pro mě bylo opravdu nečekané a originální. Samozřejmě doporučuji.

02.02.2020 5 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Působivě propracovaný příběh, který skládá jednotlivé, zdánlivě nesourodé střípky životních osudů v celistvou mozaiku a poctivý zloduch prohnilý skrz naskrz. Do poslední chvíle jsem opravdu neměla zdání, kdo je oním viníkem a z rozuzlení jsem nadšená. Děj zasazený do Thajska mne také mile překvapil. Jen tak dál.

18.01.2020 5 z 5