Lily101 Lily101 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Po delší době kniha, která mě strhla od počátku do konce. Napsaná velice čtivě, s patřičným nádechem napětí a hrůzy, až jsem se na určitých místech třásla hrůzou, nutící k zapřemýšlení nad tím, kdo za morbiditou stojí. Závěr mě překvapil a vzhledem k tomu, že je to má první kniha od výše uvedené autorky, se jistě nebudu v budoucnu bránit četbě dalších jejích knih. Přečteno za dva dny a nebýt návštěvy, tak věřím, že bych ji měla přečtenou za den :).

17.11.2017 5 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Jsem překvapená, jak mnozí čtenáři hodnotí špatně jen kvůli údajné nižší intenzitě násilí. Nechápu, co je to dnes za podivný trend, že musí být brutální násilí v thrillerech a detektivkách, aby bylo kladně hodnoceno.

Za mě tedy brutalita byla poměrně vysoká a jedna až dvě skutečnosti mi přišly trochu zvláštní, ale hlavní linii příběhu to neubralo a závěr mě dost překvapil (+ jako vraha a únosce jsem tipovala po celou dobu jinou osobu, než tomu skutečně bylo).

Za mě čtivé, napínavé, dost děsivé a násilné. Upřímně bych za to násilí i hvězdičku ubrala, ale s ohledem na níže uvedené recenze to spíš udělat nemůžu, neb je to dost subjektivní
aspekt.

15.07.2023 5 z 5

První dvě třetiny knihy skvělé a rozhodně doporučuji všem fanouškům filmové série o Harrym Potterovi.

Co se týče autora…byl mi nesympatický jako herec, což znamená, že roli dobře zahrál a i v tom reálném životě mi přišlo, že není až tak extrémně milý a úžasný. Nevěřím, že kniha vznikla z důvodu, který uvádí. Ale to nemůže být součástí hodnocení knihy a ani není.

08.02.2023 5 z 5

Velice čtivá kniha. Psána s nadhledem, humorem a současně Vás i trochu obohatí o to, jaké to je žít na zámku, jak se dají řešit problémy s partnerem (a jak je neřešit), jak být ve vztahu upřímný dřív, než zjistíte, že žijete sen někoho jiného, zatímco Váš Vám uniká mezi prsty.
#prvniknihavunoru2023

04.02.2023 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Tato kniha…je v jistém slova smyslu skvost. Na 157 stranách je velký příběh mající hlavu a patu. Až na dvě situace, které jsou možná schválně vykresleny tak, že pár stran nevíte, co se vlastně stalo. Ale pokud jste viděli film, tak si budete říkat, že se přeci mělo stát toto a v ten moment kniha jasně ukáže, co se skutečně stalo.

Za tu dobu, kdy jsem viděla film, už uplynul nějaký čas, ale četbou se film znovu vybaví. Film se stal natolik známý (a s ním i kniha), že se stal inspirací pro různé témata akcí a společenských událostí (dress code: dvacátá léta dvacátého století v duchu Velkého Gatzbyho).

Za ty roky jsem zapomněla, že je kniha především o lásce. Nejsem příznivce románů pro ženy a pokud to máte stejně, tak se rozhodně nebojte a knihu číst začněte.

Suma sumárum: Za to nepovedené obalamucení čtenáře hned ve dvou situacích dávám o hvězdičku méně.

Jinak přečteno jako poslední kniha čtenářské výzvy 2022 a domnívám se, že má zvědavost z knihy již byla v takové fázi, že i bez čtenářské výzvy zde na Databázi knih bych si ji brzy přečetla.

19.12.2022 4 z 5

Babičky Babičky Petr Šabach

Děsivá kniha; obzvlášť pro nás, mileniány, kteří ani jednu světovou válku nezažili.

21.11.2022 4 z 5

Taková krize středního věku v knize. Tak nějak na mě působí toto dílo od Murakamiho. Na egocentričnost hlavních mužských postav jsem si asi už zvykla. Kolem 50 strany na mě přišla čtecí krize tak velká, že jsem se až začala bát, že knihu nedočtu. Nakonec se velmi rychle obsah zase “rozjel” a najelo zase svižné tempo textu.

20.11.2022 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Tato kniha je jako makronka (=sladký minipokrm). Krém uprostřed je skvělý, ale “sušenky” na okrajích se nepovedly.

Prostřední část knihy je skvělá; napínavá, zajímavá. Počátek je rozvleklý a závěr také.

I tak zkusím od autorky ještě jednu, “Instagramovou” (=na sociální síti Instagram hodně známou) knihu i jednu nedetektivní knihu (“Čekání na kocoura”). Ostatně mám je obě již vypůjčené z veřejné knihovny ze stejného dne jako knihu: “Kroky vraha” a je to dobře, neb mám možnost si na autorku udělat ještě dva názory. Jedna kniha totiž o autorovi nemusí říct mnoho, protože další knihy jsou třeba čtivější, napínavější a se zajímavějším závěrem + autorka již mezitím získala spoustu cenných zkušeností v psaní, neb do doby vydání knih: “Čekání na kocoura” a “Drak spí” má na kontě nejednu knihu.

25.09.2022 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Mi se kniha z větší části líbila.

Ano, je tam dost pasáží do minulosti, ale to mi přijde autentické. O čem asi tak dlouhé měsíce přemýšlet, když jste sami mimo lidskou civilizaci…A trošilinku toho scifi v tom vidím také. Závěr mě překvapil.

Rozhodně nemám z celé knihy dojem, že by se jednalo o navázání na Franze Kafku, to byl asi jen marketingový tah (není součást hodnocení). Přišlo mi pár věcí nedomyšlených (předání klíčů od nemovité věci a tím se nabyla do vlastnictví nemovitost /co katastr nemovitostí?/ navíc v souvislosti s nedůvěrou na obou stranách, otázka identity) a dost lechtivých i násilných scén (především detailní popis procesu zabijačky).

24.06.2022 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Detektivní jednohubka v tom smyslu, že se od ní nemůžete odtrhnout a je mimo to dost čtivá.

Za mě skvělá a rozhodně se vyplatilo si na ni počkat skoro 3 roky v rámci rezervačního systému veřejné knihovny.

25.01.2022 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Zajímavá kniha, která obohatí nejednoho čtenáře. S pár skutečnostmi nesouhlasím (třeba tomu, že právník nikdy nikomu neposkytuje právní radu zadarmo), ale jinak za mě top! Minulá věta není zahrnuta do hodnocení knihy jako takové.

Moc děkuji panu Moravcovi, že pokládal dobré dotazy a knihu (nejspíš) napsal sám (hl. pokud vše přepisoval na základě nahrávek z diktafonu ze skutečných rozhovorů) i panu Benešovi za to, že se rozhodl podělit o své životní zkušenosti jak z pracovního, tak soukromého života, čímž obohatil mysl nejednomu čtenáři/čtenářce.

28.12.2021 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Lehkým perem napsáno, ale svou hloubkou nepřekonáno. Marie Doležalová Vás mile provede divadelním i filmovým světem a poskytne rady pro případ, když byste se rozhodly spřátelit s herečkou či hercem.

Dnes, v den dočtení, jsem i knížku vracela do městské knihovny a paní knihovnici, jakmile knihu uviděla na pultě k vrácení, se rozzářily oči. Byla knihou nadšená a to ze stejného důvodu jako já: dozvěděla jsem se spoustu užitečných nových informací ze světa herecké profese a jako bonus velice uvolněnou formou (pokud jste pracovně vytíženi, třeba se ve zkušební době každý den učíte spoustu nových věcí či se neustále vzděláváte v oboru, ať už jako zaměstnanci či v roli podnikatelů, tato kniha vám přijde vhod a jako bonus si rozšíříte obzory ohledně herectví).

04.12.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavá kniha, jen mě závěrečná část knihy (vývoj s manželem) dost zklamal a úplný závěr mi přišel dost osekaný (mě by prostě zajímala i ta minulost i budoucnost více).

Ale jinak se mi kniha líbila.

13.10.2021 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Zápletka dobrá (jen jsem udělala tu chybu, že jsem dřív než čtení knihy viděla film-ale na druhou stranu mě právě film inspiroval přečíst knihu/mezi filmem a knihou jsem záměrně nechala cca dva roky rozdíl a stejně jsem si hlavní pointu vybavila️/), děj se rozjel (pár hlušších míst bylo, ale není čeho se bát, neb to byly jen krátké intervaly a daly se na prstech jedné ruky spočítat-ale toto je dost subjektivní, tak k tomuto prosím přistupujte s ohledem na tuto skutečnost) a nemohla bych hodnotit jinak, než kladně, ale násilí mi přišlo dost kruté (nejsem na násilí úplně zvyklá a ani si zvykat nechci) a to jsem ještě přeskakovala nějaké části textu(moc to nešlo, neb člověk neví, co kde bude napsané samozřejmě). Je to sice věc autora (souvisí to s dějovou linií), ale pro míru násilí musím ubrat hvězdičku, protože by knize (a jejímu spádu či napětí) nijak neuškodilo, kdyby se na násilí trochu ubralo.

30.09.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Hodně zajímavá kniha.

Na konci dvakrát změna času, což je trošku horší při zorientování, ale jinak jsou přechody plynulé a občasná změna vypravěče je obohacující neb poskytuje jiný pohled na věc a není to ani moc rušivé.

Kniha sice nedisponuje oddělením u přímých vět apostrofy, ale i tak je text mimořádně čtivý a čtenář se z 95-98% i bez apostrofů lehce zorientuje.

15.07.2021 5 z 5

Autorův druh humoru mi nesedí, přijde mi, že jsou situace hodně absurdní a já u tohoto druhu humoru trnu hrůzou, než že bych se smála. Mám v knihovničce "Stoletý stařík" a bojím se, nicméně zkusím. Troufám si napsat, že kdybych knihu neposlouchala jako audioknihu, tak to skončí nedočtením. Ale dám tomu šanci a přečtu si i knihu (tedy knihy "Stolerý stařík") od autora, než to definitivně "vzdám".

06.04.2021 2 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Napínavá a čtivá kniha. Hned první den četby jsem přečetla 252 stran☺️ a dnes jsem dočetla zbytek.

Zajímavá kniha, ale kloním se k názoru recenzentů a recenzentek pode mnou ohledně toho, že takovéto chování není
u teenagerek typické. SPOILER: V klidu a s opovržením hledět na skleslou matku a chovat se takovým stylem ke klukům, no, nevím. Navíc aby někoho urazilo přirovnání k příbuzné, kterou nikdy neviděl; to by musel být hoodně citlivý. Ale třeba to tak mělo být záměrně-KONEC SPOILERU. “Lechtivých” scén bylo asi víc, než bych čekala, a ta závěrečná mě vyloženě zklamala(nedokázala jsem ji ani číst, tak jsem ji jen přejela očima).

SPOILER-Možné nesrovnalosti v textu:
1) vrácení náramku: str. 204 nahoře (nechává jí náramek, Vittoria jej zpět nechce) X str. 208 dole (co jí vrátila náramek?)/209 nahoře X257 (text nad 18 /.kapitolou?/);
2) učení: str. 273 odst. 1 posl. dvě věty (Má fotografickou paměť?)-Proč se někdo s fotografickou pamětí nemá zapotřebí učit? Když si stránku jednou přečte a má vystaráno? Chápu, že to byla asi pomsta rodičům, ALE na počátku (nepovedlo se mi dohledat) autorka tvrdí mamce, že jí učení do hlavy neleze a současně z knihy vyplývá, že se Giovanna učí-KONEC SPOILERU.

Rok (2020) od vydání knihy v originále (2019) se začal chystat seriál či film na Netflixu dle knižní předlohy. Kniha je zajímavá, o tom žádná, ale existují knihy, které by si zfilmování také zasloužili a stále marně čekají.

20.03.2021 4 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Zajímavé a napínavé to po většinu času bylo, ale přijde mi, že poslední dobou takových knih je víc(resp. ty, které jsem četla v poslední době já☺️) a od cca poloviny knihy se v textu objevují obě domněnky, které jsem již četla v jiných knihách. Podobnost s knihou “Rosemary má děťátko” opravdu je. Bát jsem se bála, ale nic až tak děsivého se nekonalo, což mě možná trochu zklamalo. SPOILER: Neuvěřitelné se mi zdálo to, jak je možné, že v knize se z bytu klasického rozčlenění vyklubou byty dva(moc to nechci nazývat pravým jménem, byť je to označeno jako spoiler) KONEC SPOILERU.

Knihu jsem četla 5 dní, ale to jen kvůli záměrnému omezení počtu stran na den z důvodu (nejspíš) vícedenní migrény, avšak v jedné části jsem se musela do čtení nutit, leč následně se děj velmi rychle opět “rozjel”.

Pár nesrovnalostí v textu je, ale většina z nich se dá brát tak, že není jisté, zda je to nesrovnalost či ne(v tom případě to za nesrovnalost samozřejmě nepovažuji), ale za mě jedna velká je na str. 369 ve 4. odstavci(Kde se odnikud náhle objevil nůž? To jako byl položený na knihovničce?).

19.03.2021 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Máte pocit, že máte těžkou práci? Že vést k tomu ještě domácnost je šílené? Nebo proč se ženy věnovaly dřív “jen” domácnosti? Pak je pro Vás tato kniha ta pravá!

Místy byla kniha hodně vleklá až těžkopádná (tak cca prvních 100 stran souvisle, pak už jen občas), ale byla podnětná. A bylo zajímavé moci nahlédnout, jak obdobně jako dnes (myslím, co tak vím od známých a přátel-neb jsem ještě bezdětná), se lišily názory na výchovu.

22.12.2020 4 z 5

Moc milá knížka. Čtenář si občas říká: "To je jako někdo schopen napsat takto?" a u něčeho jiného si říká: "To jsem byl schopen napsat češtinářský paskvil?". Ano, i já, a to mluvím veskrze spisovně a snažím se češtinu užívat správně (a když si náhodou nevím rady, raději se napřed podívám na internet, než "sporné" slovo napíši), jsem se občas "chytla do sítě" perliček.

14.12.2020 5 z 5