Levandulle Levandulle komentáře u knih

Sbohem, pane profesore Sbohem, pane profesore James Hilton

Vlídný, chápavý, s velkým životním nadhledem, nevtíravě ovlivňuje studenty svým pevným postojem v každodenním životě i v zásadních otázkách, které dokáže vyjádřit nenápadně a vtipně. Pomáhá mladým lidem nalézat jistotu v životě, protože jim dává mnohem víc než jen vědomosti, především svoji lásku.

30.06.2018 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Začátek se mně zdál ne příliš věrohodný, postava otce dvou synů a vztahy v jeho rodině extrémní a podivné. Postav jak z jiné planety, ale i postav sympatických, lidských postupně přibývá a román jako celek mě nakonec uchvátil. Velice prokreslená psychologie hrdinů, někdy až těžko uvěřitelná. Autor musel být neúnavný pozorovatel lidských charakterů.

29.06.2018 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Život nedospělého chlapce v rodině, kde je každý okamžik dne naprosto podřízen režii fanaticky věřícího otce, je zoufale jednotvárný a prostý pozitivních vzájemných emocí. Služka, která jediná projevuje chlapci náklonnost, odchází, a chlapec má pocit, že ho všichni zradili. Stává se z něj cizinec doma, ve škole, ztrácí víru v Boha. Náhradou a jediným smyslem života se pro něho postupně stává myšlenka o velikosti německého národa, kterému chce sloužit. Konečně někam patří, je uznávám stejně smýšlejícími lidmi a tomu podřizuje vše. Nezná pochybnosti, protože potřebuje něčemu a někomu věřit. Kdysi nenáviděl fanatickou víru svého otce, ale věří stejně neochvějně, vymazal stejně jako otec emoce ze svého života.
Některé části knihy, tam kde autor popisuje psychologii postav, jsou poměrně silné, ale převládá suchý popis děje, jako by šlo opravdu o popis práce továrny a ne o jednu z největších tragédií v novodobých dějinách.

05.04.2018 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Pravdivá kniha... také moji příbuzní byli podobně jako řada postav z příběhu postiženi akcí "kulak" a měli být vystěhováni z rodného domu do pohraničí. Provinili se tím, že oni i jejich předkové tvrdě pracovali a jejich hospodářství proto prosperovalo. Lidská závist je ale všudypřítomná, a tak mnozí méně úspěšní sousedi, dříve v běžných přátelských vztazích, se dali ke komunistům a své bližní chtěli připravit o všechno, i o domov. Celou poslední noc, kdy vše už bylo připraveno ke stěhování, se stařičká věřící babička modlila k Pánubohu, aby to nedopustil. Ráno stále čekali, až se dostaví komunista, který měl akci na povel. Místo něj dorazili později jeho pomocníci se zprávou, že ho v noci ranila mrtvice. Ač nevěřící, viděli v neuvěřitelné shodě náhod znamení, a nikdo se už neodvážil rodinu vystěhovat.
Otec rodiny byl donucen "jen" vstoupit do družstva, odevzdat do něj majetek včetně svých milovaných koní, jeho potomkům nebylo dovoleno studovat. Po restituci se už bývalé hospodářství nepodařilo obnovit a neobnovily se ani kdysi přátelské vztahy rodin ve vsi.
Souhlasím s autorem, že minulost nás všechny ovlivňuje víc, než si možná myslíme.

14.02.2018 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

"Idiot", člověk tak upřímný, chápavý a bezelstný, neustále připravený pomoci komukoli, i nepříteli, že si mnozí "normální" nedovedou vysvětlit jeho jednání jinak než slabomyslností.

14.02.2018 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Osudy žen vás nenechají v klidu. Jsou to ženy opravdu různé - z různých sociálních vrstev, s různými povahami. Během četby s překvapením zjistíte, jak se jejich osudy prolínají. Zajímavý je různý pohled na stejné události. Jedno mají ale společné. Málokterá z žen žije v funkčním vztahu. Někdy se na tom podílejí oba partneři přibližně stejným dílem, kdy to hezké, co mají společného, nechají postupně převálcovat všedností a stereotypem, jindy jsou karty rozdány tak, že vztah je předem odsouzen k nezdaru. Je zajímavé i zábavné sledovat, jak se s životem poperou.

25.01.2018 4 z 5

Šeptající země Šeptající země Gerald Durrell

Bezvadná knížka o pestré zemi Jižní Ameriky -
Argentině, o zvířatech, která se tu autor snaží získat pro jeho ZOO na britském ostrůvku. Také hodně o lidech, ať už původních Indiánech nebo přistěhovalcích, se kterými se Durrel na svých cestách setkává. Jsou to lidé různí, ale většinou přátelští, otevření a ochotní pomoct.

25.01.2018 5 z 5

Škoda že tu nejsi se mnou Škoda že tu nejsi se mnou Graham Swift

Farmáři v Británii, po dlouhé generace spjatí s půdou a svými starobylými statky, neměli nikdy lehký život. Nekončící těžká dřina, nutnost vstávat dennodenně za svítání, málokdo si mohl dopřát dovolenou, od dětí se téměř automaticky očekávalo, že budou pokračovat v díle svých otců...
Na rodinném statku Luxtonů vládl pevnou rukou otec Michael, tvrdý k sobě i synům. Navenek silný, ale trochu těžkopádný chlap, který mluvil jen o práci. Neproniknutelný výraz připomínající zeď nezměnil ani po smrti matky Very, která rodinu stmelovala, ani když se na ně začaly valit další pohromy. Nemoc šílených krav, slintavka, kulhavka. Pro mnoho farmářů to znamenalo likvidaci nebo chudobu, pokud se snažili hospodářství zachránit. V kraji náhle vzrostl počet sebevražd..
Jak se se sérií tragédií vypořádá Michael a jeho synové Jack a Tom, se odvíjí především od jejich povah.
Většina příběhu je podána z pohledu staršího Jacka, tolik podobného ve všem otci. Silný, tvrdý, pracovitý, ale těžkopádný až těžkomyslný, zdánlivě bez emocí, ale ve skutečnosti citlivý člověk dusící dlouho uvnitř všechny křivdy a obviňující se za svá pomyslná selhání. Příběh je podaný velice sugestivně, právě proto, že na události pohlíží optikou nitra Jacka, které nadlouho potlačilo všechno tížící, nevyřešené, aby pak při neočekávaném podnětu o to víc vybublalo navenek blížící se takřka nevyhnutelnou katastrofou.

23.01.2018 4 z 5

Afrika snů a skutečnosti 1 Afrika snů a skutečnosti 1 Jiří Hanzelka

Knihu bohužel silně ovlivňuje komunistická rétorika, alespoň v 1. části hojně používaná. Vše špatné je vysvětlováno zlými "kapitalisty" a dobré přinášejí jen pokrokoví "pracující, dělnící, lid apod.", nejlépe přímo komunisti. Např. ve Francii (ukázka): Veřejnost byla znechucena nekonečnými parlamentními debatami o stěžejních problémech země, protože návrhy pokrokových zástupců lidu narážely na houževnatý odpor parlamentních zástupců kapitalismu. ... znárodněný průmysl ... cílevědomě brzděn kapitalisty... školení jak z doby mého mládí v socialismu téměř na každé straně mě natolik paralyzovalo, připadalo mi jak návrat do starých časů, že jsem nebyla schopná se textem dále prokousávat a čtení jsem vzdala. Protože uznávám osoby pana Hanzelky a Zikmunda jako slavné cestovatele a chápu, že kniha má i jiné kvality, dávám průměrné hodnocení.

15.01.2018 3 z 5

Lipová alej Lipová alej František Nepil

Hezké povídání o českých a slovenských městech, vesničkách a krajině, čím jsou zajímavé a trocha historie. Některé informace z dob socialistického Československa už neplatí, ale nevadí, je to taky kus naší historie.

04.01.2018 4 z 5

Veliký vodní tulák Veliký vodní tulák Ota Pavel

Poezie, krása, styl.

04.01.2018 5 z 5

Zdivočelá země / Aukce Zdivočelá země / Aukce Jiří Stránský

Je mi líto, ale nemohu se ztotožnit z většinou nadšených komentářů, knihu jsem ani nedokázala dočíst, nakolik mě nebavila. Dvě hvězdy dávám za zajímavé téma, o kterém jsem se chtěla dozvědět víc, a přiznám se, že mě v tom utvrdilo i vysoké hodnocení v databázi. Styl psaní autora je příliš hektický, vysloveně chrlí velice podrobné popisy čehokoliv a stejně tak v jediné těžko srozumitelné větě "nasype" i řadu podstatných sdělení, která by si zasluhovala víc prostoru. Postavy z knihy se stylizují do kovbojské mluvy a života, jako by to bylo pro ně i autora to nejdůležitější na světě. Nepochopila jsem jednání hlavního hrdiny, který se vrací do svého milovaného vysněného domu a vzápětí v jediném okamžiku se ho vzdává ve prospěch neznámých přistěhovalců, ačkoliv v okolí je jim k dispozici spousta jiných opuštěných stavení. To není v knize ani trochu věrohodně vysvětleno.

04.01.2018 2 z 5

Děti Arbatu Děti Arbatu Anatolij Naumovič Rybakov

Stejné téma jako v autobiografické knize Strmá cesta, popisuje tutéž dobu stalinských represí v Sovětském svazu. Také hlavní hrdina, Saša z Dětí Arbatu, nese autobiografické prvky. Rybakov ale daleko víc rozebírá politické zákulisí, kdy si Stalin uzurpoval čím dál větší moc a zbavoval se jemu nejbližších spolupracovníků včetně bývalých přátel. Nesnesl, aby byl někdo jiný oblíbenější, aby někdo jiný věděl o jeho slabostech, považoval se za vyvoleného a jediného osvíceného a předurčeného k vedení obrovské komunistické země. Kdo projevil jen sebemenším náznakem neloajálnost, neplnil vše, co Stalinovi viděl na očích, ten se pro něho stal zrádcem a podepsal si rozsudek smrti. Linie, která popisuje politický boj v Rusku od počátku revoluce, nejdřív mezi bolševiky, menševiky a esery, pak hlavně mezi samotnými bolševiky, je velice zajímavá z historického hlediska, autor evidentně nastudoval všechna dostupná fakta. Připomíná však spíš velice podrobný dokument. Určitě zajímavý, i když podle mého názoru ubírá knize pár procent na čtivosti. Na rozdíl od ní jsem Strmou cestu četla jedním dechem. Ale i tak stojí Děti Arbatu za přečtení.

20.12.2017 4 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Humorná, laskavá kniha, ke které se ráda vracím. Výstižně popsané poměry v armádě v době 2. světové války, kdy je mladý veterinář odvelen k letectvu, charaktery kamarádů i výše postavených šarží, a především příhody z veterinářské praxe z doby před odvedením, na které často na vojně vzpomíná. Když jsem knihu četla poprvé, přímo jsem ji zhltla, ale hodnotila jsem si ji sama pro sebe jen jako příjemnou a jednoduchou oddychovku. Při dalším, už pomalejším čtení více vychutnávám: lehký výstižný styl, láska Herriota ke zvířatům i lidem, krásná krajina a svérázní lidé předválečné doby, laskavý humor.

03.11.2017 5 z 5

Dálkový výslech Dálkový výslech Václav Havel

Je přímo zahuštěno fakty, úvahami, k zamyšlení a připomenutí dob minulého režimu. Baví mě číst jen po menších celcích, pomalu vstřebávám.

01.11.2017 4 z 5

Strmá cesta Strmá cesta Jevgenija Ginzburg

S touhle knihou a její autorkou jsem během četby téměř doslova žila, stěží jsem se dokázala odtrhnout od vyprávění o pekle, které si musela během předlouhých 18 let v době stalinského bolševického teroru v Rusku prožít. Kniha není zdaleka jen o ní, ale o milionech politických vězňů, kteří se neměli nikdy vrátit, z nichž většina nepřežila. Ona odtud vyšla po mnoha letech se šrámy na duši, se ztraceným mládím, ale přežila! Shodou šťastných náhod, vlastní odolnosti i pomoci dobrých lidí, kteří se najdou všude a jsou ochotni riskovat i v životu nebezpečných podmínkách. Žeňa nepopisuje mechanicky, jaké absurdity se jí a milionům Rusů děly, pokud spadli do krutého soukolí systému. Ona, oddaná komunistka, hledající v nepochopitelném odstraňování svých spolupracovníků nejprve omyl, který se brzy vysvětlí, posléze chybu jednotlivce, je stažena do prohlubujícího se a rozšiřujícího víru zla sama, dochází postupně k poznání, že absurdity, kterým by nikdy ve svém minulém životě, ve svém každodenním budovatelském úsilí věřící komunistky neuvěřila, jsou jen prostou součástí celého ďábelského systému, jehož cílem je vyvolání strachu a udržení naprosté podřízenosti "lidu" Velkému Bratru a jeho diktatuře.

01.11.2017 5 z 5

Inkognito v Praze Inkognito v Praze Ephraim Kishon

Vtipné a současně inteligentní povídky, napsané lehkým perem, pro dobrou náladu, pohodu i zamyšlení nad životem.

01.11.2017 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Film Forrest Gump je pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Proto jsem byla na knihu zvědavá, ale v tomhle případě film knihu hodně předčil. Tvůrci filmu dokázali z knihy vzít to nejlepší, vyhmátnout pointu příběhu, tak že je, na rozdíl od knihy, uvěřitelný. Základní myšlenka, že člověk, kterého příroda neobdařila vysokým IQ, může v určitých aspektech osobnosti naopak vynikat, a pokud je k tomu houževnatý a cílevědomý, dokáže v životě hodně, se mně ohromně líbí. Kniha ale přímo bublá valícím se proudem těžko uvěřitelných příhod "idiota" Forresta, který nepravděpodobně vyniká v celé řadě oborů lidského konání. Ani svými vyjadřovacími schopnostmi příliš nepůsobí jako idiot, snad kromě častých hlášek o nutnosti si ulevit, pronášených nejradši na veřejnosti a v přítomnosti známých osobností. V každém případě idiot by většinu Forrestových vět nedal dohromady. I tak mě kniha pobavila, kdežto film mě hluboce zasáhl.

19.02.2017 3 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Silně psychologický román, brilantní sociologický ponor do společnosti, který má platnost dodneška. Vypráví tragický a pochmurný příběh o mladém ambiciózním chlapci, který v touze po úspěchu a štěstí je schopen potlačit morální zásady a výčitky svědomí, i když po těžkém vnitřním boji. Proč to vše nechal dojít tak daleko? Když si jednou dovolil překročit určitou hranici, i když zpočátku jen ve svých myšlenkách, jako kdyby žil život někoho jiného. Jako kdyby nedokázal ovládnout šílené snění předem odsouzené ke katastrofě od reality a našeptával mu ďábel, který chce všechno zničit. Je to to, co dělí slabochy od charakterů? Další, neméně zajímavá část knihy, je o složité otázce viny a přiměřenosti trestu z různých úhlů pohledu. Kniha mě silně zasáhla. Podle knihy byl natočený v roce 1951 výborný film Místo na výsluní s Liz Taylorovou a Montgomery Cliftem.

08.02.2017 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Sugestivně napsaná kniha o osudové lásce. Dívka je nečekaně postavena před volbu mezi dvěma muži. Oba má ráda, rozum říká jedno, ale srdce nakonec volí správně. Někdy může být srdce moudřejší...

08.02.2017 4 z 5