Lessana Lessana komentáře u knih

Schůzky se zvířaty Schůzky se zvířaty Gerald Durrell

Veľmi dobre sa čítajúce autorove zážitky z expedícií po celom svete za účelom skúmania živočíšnej ríše, nadchýňania sa ňou, odchytu jej zástupcov pre rôzne zoologické záhrady či do svojho príbytku :). Ide vlastne o prepisy rozhlasových prednášok, ktorými chcel Gerald Durrell spopularizovať lásku k faune, ak sa tak môžem vyjadriť, a zároveň poukázať na potrebné preukazovanie úcty našej Matke Prírode, na čo väčšina ľudí (v honbe za vecami a peniazmi) akosi pozabudla. Krásne príbehy, láskavé i humorné, nežné i napínavé, a vždy s krásne uzavretým oblúkom na konci.

18.01.2021 4 z 5

Všetko je riešiteľné Všetko je riešiteľné Marie Forleo

Vysmiata, štíhla a dokonalo upravená tetuška na obálke... a v knihe rady typu:
- zbavte sa dlhodobých presvedčení
- prestaňte sa vyhovárať
- majte sny, presne ich definujte, verte im a pomaly ich uskutočňujte až do konca
- vezmite zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk
- odpútajte sa od žrútov času
- zbavte sa strachu
- riaďte sa intuíciou...
prekladané množstvom príkladov zo životov ľudí, ako aj, samozrejme, vlastným príkladom autorky.
Zrejme som skeptik, ale keď na spomínané človek neprišiel sám, dosť pochybujem, že mu v tom pomôže táto kniha.

31.12.2020 2 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Bez toho, aby som prečítala jednotku a dvojku, sa mi do rúk dostala trojka. Takže pre mňa prvé stretnutie s Prašinou, jej obyvateľmi, tajomnom a záhadami.
Hoci si autor trochu pomohol pánom Foglarom (že naňho nadviazal ale znie lepšie, pravda?), dodal do príbehu o tajuplnej pražskej štvrti aj nadhodnotu. Nielenže pridal medzi chlapčenských hrdinov aj dievčenské hrdinky, ale aj pomerne zaujímavé technické aspekty. Text je vystavaný umne, so striedaním akčných scén s dialógmi, vnútornými pochodmi a opismi prostredia, postavy sú vierohodné (nielen čiernobiele, ale aj rozporuplné - napr. Jáchym), všetko je v dostatočne tajomnom opare... až do prekvapivého konca. Bola som spokojná (hoci v závere som čakala konkrétne vysvetlenie ohľadom úniku hlavných hrdinov z podzemia), a to už pár rokov nie som tzv. cieľová skupina. No a určite si trilógiu prečítam celú, nech viem, ako to všetko začalo :).

31.12.2020 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Skvelé! Pre mňa prvá kniha od autora a nebyť DK (v tomto prípade menovite alef), tak by som sa k nej tak skoro nedostala, ak vôbec. Veľká vďaka teda, bolo to osviežujúce a napínavé čítanie! A každému, kto má rád dobré sci-fi, cestovanie v čase, skvelo vystavaný a gradovaný napínavý príbeh so sympatickými postavami, ale aj nejednoznačnými "padouchmi", mačky a kocúrov, techniku a vynálezy, vízie budúcnosti, trochu filozofie, múdreho rozprávača, krásny štýl a dokonalý (český) preklad, vtip, ako aj čistú lásku a oddanosť, vrelo tento titul odporúčam. Garantujem, že ho nepustíte z ruky, kým neprečítate jeho poslednú stránku :).
No a ja idem snoriť, čo by som ešte mohla okúsiť z majstrovej tvorivej dielne :)).
P. S. Z príbehu by bol skvelý film! Úplne ma prekvapilo, že to nenapadlo ešte nijakému scenáristovi...

25.12.2020 5 z 5

Slovensko křížem krážem: Východní Slovensko Slovensko křížem krážem: Východní Slovensko Petr Ludvík

Vizuálne príjemná, prakticky prehľadná a obsahom zaujímavá publikácia prezentujúca nádhery východnej časti našej vlasti: Vysoké Tatry, Spiš, Šariš, Abov, Horný a Dolný Zemplín, Východný Gemer + Najkrajšie výlety. Nielen nádhery architektonické, ale aj prírodné. S popismi, kde sa ako dostať, čo nemožno pri výlete vynechať atď. Určite ide o jeden z lepších titulov z tohto súdka na našom trhu. Ako plus by som ešte uviedla, že na to, aká je kniha pomerne útla, obsahovo (dobre zostaveným textom) i skvelými fotografiami je bohate nabitá :). Určite odporúčam všetkým záujemcom o kochanie sa na túrach :).

25.12.2020 5 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Tak som sa po rokoch (vďaka výzve) opäť dostala k Shakespearovi a spríjemnila som si pár večerov. Aj som sa nahlas zasmiala, aj som si vychutnala nadčasové výroky v replikách postáv, ako aj tradične vtipnú hru (v podobe preoblečení) s postavami ako takými.
Ide o klasickú komédiu, pre ktoré boli divadlá stvorené. Zodpovední v týchto inštitúciách by si na to pri zostavovaní repertoárov mohli aj spomenúť... radšej nech sa hrá dobrá klasika, ako vnucuje súčasný, duchom prázdny paškvil.

17.12.2020 4 z 5

Nezávislá mysl Nezávislá mysl Osho

Pre mňa prvý Osho. Ide o výber z viacerých autorových prednášok pred publikom, popretkávaný rôznymi príbehmi na lepšiu ilustráciu hovoreného.
S mnohým sa dá súhlasiť:
- každý má v sebe rovnaké semienko, ide len o to, ako ho kto využije, rozvije;
- mysle poväčšine opakujú, čo si požičali od iných - treba sa zbaviť zapožičaných myšlienok;
- telo je závislé a nemôže sa stať nezávislým;
- myseľ je poväčšine závislá, no môže sa stať nezávislou;
- duša je nezávislá a nemôže sa stať závislou;
- iba nezávislá myseľ je schopná poznať dušu (nesmrteľnú, slobodnú).
Prečo teda nedávam plný počet hviezd? Autor odporúča príliš veľa myslenia a premýšľania, čo môže mnohých zmiasť, keďže myslením sa k poznaniu, či dokonca k osvieteniu ešte nik nedostal...

14.12.2020 3 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Lem bol geniálny. Spisovateľ, vizionár, lingvista, štylista, humorista, fantasta, tichológ...
Všetky poviedky v tejto knihe sa vyznačujú obrovskou explóziou nápadov (o budúcnosti/súčasnosti, o človeku, ľudstve) a situácií. Vlastne čo veta, to gag. Je tu toľko námetov, že by vystačili na desiatky samostatných románov či noviel. Mnohokrát som si aj ja pri čítaní pripomenula bratov Strugackých - a to práve spomínaným tobogánom fantázie, idúcim tak neuveriteľne rýchlo, a pritom tak zľahka a bravúrne (akoby nič), až to vyráža dych. Nehovoriac o (v mnohých prípadoch žiaľ) už splnených autorových víziách o ľudstve a svete. Myslím, že by Lem zaplakal, keby videl, že sa nemýlil... A tiež z toho, ako bratia (či najnovšie už sestry?!) Wachovskí spotvorili jeho matrixovskú ideu.

14.12.2020 4 z 5

Čudná príhoda so psom uprostred noci Čudná príhoda so psom uprostred noci Mark Haddon

Veľmi zaujímavo napísaná kniha. Z pohľadu 15-ročného Christophera s Aspergerovým syndrómom. Poznám troch takýchto ľudí, takže zodpovedne prehlasujem, že to autor zvládol skvelo, úplne to vystihol. Tú racionalitu, logiku, chýbajúcu empatiu a schopnosť dešifrovať reakcie a pocity druhých, strach a bezradnosť pri narušení istoty, stratu dôvery... a to všetko v (podstate, žiaľ, bežnom) príbehu jednej nefungujúcej rodiny.
Jediné, čo ma rušilo, boli často prítomné hrúbky v texte (psi/psy a pod.) v slovenskom vydaní z r. 2004 (IKAR).

03.12.2020 4 z 5

Létající kufr Létající kufr Hans Christian Andersen

Najkrajší na tejto kratučkej rozprávke bol archaický jazyk. No obsahom ma príbeh kupcovho syna, ktorý nevedel zveľadiť otcov majetok, všetko prehýril a napokon sa presunul do Turecka na lietajúcom koberci, kde sa uchádzal o ruku princeznej, až tak nezaujal. Hoci isté ponaučenie rozprávka mala: každého raz dostihnú jeho skutky. A ja dopĺňam, že aj myšlienky a slová... preto si na ne dávajme pozor.

30.11.2020 2 z 5

V kocke - Hlavolamy v nás V kocke - Hlavolamy v nás Ernő Rubik

Nenudiacim a občas i vtipným štýlom napísaná kniha od tvorcu svetoznámej Rubikovej kocky (a iných hlavolamov, čo vie málokto). Síce sa pán Rubik tvári ako nenápadný ujo, skromný introvert, ktorý nechápe, ako sa Kocka mohla tak presláviť (a môžno ním aj je, ktovie?), pri čítaní som sa (ho) v duchu pýtala, aký účel má táto kniha. A vychádza mi len jediné: zvýšiť popularitu a následne predaj tohto kockatého rébusu. Takže s tou nenápadnosťou a skromnosťou to bude asi trochu inak...
Ale na druhej strane sa pekne rozpísal o tom, ako Kocka vznikla, o jej záludnostiach a tajomstvách, o dobe, kedy ju tvoril, o jeho živote v Budapešti, o súťažiach v rýchlostnom skladaní Rubikovej kocky a inom. Nečítalo sa to zle. A výstupom bude, samozrejme, že si hneď pôjdem Rubikovu kocku kúpiť :). Aj tak som ju vždy chcela mať vlastnú...

30.11.2020 3 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Autor v predhovore píše, že: "Přestože se mi nic nepsalo snadněji, nikdy jsem nepsal s menším požitkem."
Úplne presne mu rozumiem. Rady zkušeného ďábla sú aj dnes trefným popisom toho, ako človek ľahko (pomaly, isto, malými hriechmi) nastúpi na cestu temna (tmy, zla, diabla... ako chcete) a často pokračuje až na jej koniec, pričom verí, že je na svetelnej strane (už to totiž nedokáže rozoznať).
Pri čítaní Zmarchrobových listov Tasemníkovi má človek mimovoľne ťaživý pocit, keďže je to, žiaľ, aj dnes častá realita vôkol.
Čiže verím, že opisovať ju je ľahké, no keďže je príliš presiaknutá diablom/tmou, píše sa s pramalým pôžitkom.
Jednu hviezdičku z hodnotenia uberám preto, že sa i číta obdobne neradostne..., hoci pokúšaný "pacient" napokon "prozře". A hoci je to napísané bravúrne, ako sme u Lewisa zvyknutí = s hlbokým Poznaním a "Věděním". Rovnako ako u Tolkiena, ktorému túto knihu Lewis venoval a s ktorým boli priateľmi (dve vyspelé duše, bytosti s obrovskou fantáziou a schopnosťou bravúrne ju vyjadriť písmom).

28.11.2020 4 z 5

Bylinky naší prabáby Bylinky naší prabáby neznámý - neuveden

Úvod "Z historie bylinářství" je prierezom najstarších písomných dokladov o používaní rastlín ako liečivého prostriedku a tiež spomenutím najvýznamnejších učencov (autorov týchto písomností), ktorí sa bylinkami zaoberali.
V ďalšej stati sa dočítame o zásadách správneho zberu, o správnom sušení a následnom skladovaní byliniek, ako aj o príprave rôznych liekov z rastlín (výluh, tinktúra, šťava, sirup, víno, likér...).
Za tým nasleduje jadro knižky o konkrétnych liečivých rastlinách a ich využití. Pri každej je popis (ako vyzerá, čo obsahuje), história využívania, čo z nej zbierame a ako to použijeme a tiež krásna, jednoduchá, no zrozumiteľná kresba tej-ktorej rastliny.
Na konci knižočky nájdeme zoznam chorôb či zdravotných problémov a pri každom bylinu, ktorá pri nich pomôže.
Za túto vzácnu a užitočnú knižku ďakujem Atanone, vďaka ktorej mám možnosť si v nej vždy nalistovať, čo práve potrebujem vedieť.

27.11.2020 5 z 5

Krajina príbehov: Slovenský Kras Krajina príbehov: Slovenský Kras Slavomír Szabó

Chválim výborný nápad spropagovať aj menej známe turistické destinácie v Slovenskom Krase (mojej srdcovke). A tiež výstižné čiernobiele fotografie, inšpirujúce k výletom.
Muster pri jednotlivých obciach je v knihe rovnaký: poloha obce, jej história, genéza názvu, zaujímavosti, turistické trasy, kontakty. To sú fakty a tak je to i písané. Avšak slovo úvodom je napísané pekne. Od človeka, čo Kras ľúbi. To vidieť. No a jednotlivé príbehy viažuce sa k uvedeným obciam/miestam sú písané pútavo, krásne a citlivo, ako beletria.
Škoda len opakujúcich sa gramatických chýb (svojim/svojím, samé/samy, včítane/vrátane...) a niekoľkých neúmyselne vtipných spojení ("hrad padol v boji, pretože nebol kamenný"). Chápem, že peňazí niet nikde nazvyš, ale šetriť na korektorovi sa nevypláca...
Účel však kniha bezpochyby splní - upozorní na prekrásne miesta v národnom parku Slovenský Kras, ktoré človek jednoducho musí navštíviť :).

24.11.2020 4 z 5

Čarovný kraj Čarovný kraj Jiřina Pilátová

Ach, aká nádherná obálka! Presne korešpondujúca s názvom knihy! Určite aj avizovaných 28 ilustrácií je podobne nádherných a podmanivých. Škoda, že knihu u nás v knižnici nemajú...

24.11.2020

Ako nakŕmiť diktátora Ako nakŕmiť diktátora Witold Szabłowski

Skvelý nápad, ako popísať slávnych diktátorov - prostredníctvom spomienok ich kuchárov. Nielenže v knihe nájdete skvelé recepty, výpovede najbližších spolupracovníkov jednotlivých vládcov či vtipné historky zo života pri nich, ale dozviete sa najmä, že aj taký Saddám Husajn, Enver Hodža, Pol Pot... bol človek z mäsa a kostí, človek, ktorého obdivovali, ba až milovali a ktorého by miestni prijali aj dnes. Dočítate sa o tom, že "diktátori" boli poväčšine prirodzené autority z ľudu, ktoré sa už nevládali pozerať na to, ako ich milovanú krajinu ničia USA. Preto sa rozhodli, že šancu vládnuť lapia za pačesy a vyženú z krajiny tých, ktorí tam nemajú čo robiť, potrestajú zradcov (áno, občas priveľmi kruto) a opäť do nej zavedú poriadok, zabezpečia gramotnosť i sýte bruchá svojim obyvateľom. Pri rozprávaní prejdete temer celý svet, od Afriky cez Áziu a Ameriku po Európu. S meniacimi sa kulisami, faunou a flórou sa obmieňajú aj jedálne lístky jednotlivých vládcov. Veľmi oceňujem štýl knihy (resp. rôzne štýly protagonistov) a zachovaný prejav (často prostý) jednotlivých rozprávačov/kuchárov. Pôsobí to autenticky, až sugestívne a čitateľ automaticky preciťuje rozprávané a rozumie pohnútkam všetkých... Určite odporúčam. Tunajšia propaganda nám spomínaných diktátorov vykreslila akosi úplne inak. Nezaškodí sa dozvedieť, ako to bolo naozaj. Klobúk dolu pred autorom, že sa podujal na túto (neľahkú i nebezpečnú) úlohu.

20.11.2020 5 z 5

Vdáváme matku a jiné povídky Vdáváme matku a jiné povídky Gerald Durrell

Chcela som niečo ľahšie, a tak som siahla po Durrellovi. Svojím vtipným komentovaním, skvelým pozorovacím talentom, vycibreným štýlom, lahodnými a výstižnými opismi a trefnými poznámkami potvrdil svoje miesto medzi mojimi obľúbencami na poli spisovateľskom. Pekne som si počítala a dobre som sa bavila :). Na záver ešte vyzdvihnem preklad knihy, ktorý je dokonalý.

18.11.2020 3 z 5

Zbojnícka mladosť Zbojnícka mladosť Ľudo Ondrejov

Na Jerguša Lapina a vôbec na Ľuda Ondrejova mám rýdzo nostalgické spomienky. Zbojnícka mladosť bola totiž jedna z prvých kníh, ktoré som si ako dieťa vypožičala z knižnice. V čase, keď začala v mojom živote éra nadchnutia sa pre knihy, ako aj pre ten príjemne šteklivý pocit, keď je človek v obklopení nespočetného množstva kníh v tichu spomínanej inštitúcie - knižnice :).

13.11.2020 3 z 5

Veľkou lyžicou Veľkou lyžicou Martin Kukučín

Kukučín, náš ospevovaný prozaik starých čias, ma dlho odrádzal ako tzv. odstrašujúce povinné čítanie. Ale... dávno vyjdúc zo školských lavíc, prekonala som (na predsudkoch založený) odpor a začítala sa. No a ono vám to bolo prekvapivo dobré! :) Pútavé, poučné a písané krásnym jazykom.

13.11.2020 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Chronicky známe povinné čítanie zo stredných škôl. Určite nie je na škodu zoznámiť sa s dielom ako mládežník, ale na to, že peniaze a ich zháňanie nie sú zmyslom života, musí prísť každý sám...

13.11.2020 4 z 5