Veľkou lyžicou

Veľkou lyžicou https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16209/bmid_velkou-lyzicou-Rlt-16209.jpg 4 18 2

Jedna z najznámejších Kukučínových poviedok Veľkou lyžicou o mladom chlapcovi, ktorý vylieta z rodného hniezda, je dojemnou reminiscenciou autora na vlastnú mladosť. Poviedky Rysavá jalovica a Neprebudený vyznačujú zasa dve krajné medze Kukučínových začiatkov - pól tragického a komického. Zatiaľ čo sa Adam Krt dostáva cez alkoholické opojenie do komicko-groteskných konfliktov, husára Ondráša ženie slepé nutkanie splniť si povinnosť do náručia smrti. Štvrtá poviedka z výberu Dies irae je niekoľkovrstvovým obrazom dediny zasiahnutej dvojakou morovou nákazou: tou vonkajšou je cholera kosiaca stovky ľudí po mestách i dedinách a tou vnútornou moc peňazí rozleptávajúcich ľudské vzťahy. Napriek rôznorodej tematike a celkovému ladeniu všetky štyri poviedky však spája úsilie o obnaženie vnútra človeka prahnúceho po obyčajnom ľudskom teple a porozumení.... celý text

Lessana
13.11.2020 4 z 5

Kukučín, náš ospevovaný prozaik starých čias, ma dlho odrádzal ako tzv. odstrašujúce povinné čítanie. Ale... dávno vyjdúc zo školských lavíc, prekonala som (na predsudkoch založený) odpor a začítala sa. No a ono vám to bolo prekvapivo dobré! :) Pútavé, poučné a písané krásnym jazykom.

wiix
04.02.2016 4 z 5

Príjemné čítanie, poučenie, nápaditosť a pútavý štýl. Pre toto mám Kukučína rada.

slovenská literatura

Martin Kukučín