Lesní_chodec Lesní_chodec komentáře u knih

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Jedním slovem monumentální! Období vrcholného středověku v Zemích koruny české jsem v knihách nikdy zvláště nevyhledával. Až pan profesor Čornej a jeho tvorba dokázala opak.

Myslím si, že od dob Pekaře zde nebylo sepsáno nic srovnatelného, co by tak zajímavě a plasticky vykreslovalo dobu a život Jan Žižky z Trocnova (Kalicha). Za mě osobně je ohromné plus, že přestože jde v podstatě o vědecký text, stylistika a čtivost je srovnatelná se špičkovou beletrií.

Tak jak mě Karel Klosermann, svými více či méně smyšlenými příběhy, dovede přesunout sto padesát let na zpět do staré Šumavy, tak i pan Čornej díky své knize vyvinul dokonale fungující stroj času, jenž čtenáře přenese do této fascinující epochy českých dějin.

03.02.2022 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Starý Podhamerský a jeho syn Vincek, dcery Pavlina, Rezla a Nany, dobrácký dědoušek Sepp z Ranklu a jeho vnuk Vašek, to je jen pár nejvýraznějších postav z překrásného románu Karla Klostermanna. Dlouho jsem nečetl beletrii, která by mě dovedla spolehlivě přemístit napříč časem a místem. Šumavu miluji nadevše, navštívil jsem i ty nejvyšší pohoří na dalekém východě, přesto všechno je pro mě tahle část naší země něčím, co jen stěží naroubuji do pár vět. Karel Klostermann tohle ale dovedl a i díky němu se na Šumavu vracím stále češtěji a raději. Doporučuji poslechnout i úžasnou audio knihu, ta je také opravdovým skvostem.

25.01.2021 5 z 5

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

V českojazyčném prostředí doslova úkaz hodný "zázraku". Je příjemné vidět, že i u nás jsou autoři a intelektuálové, kteří svými myšlenkami nemají daleko k Nové pravici.

Prolomení hradeb bych označil za povinnou četbu pro všechny, kteří jsou otráveni současným systémem a tak nějak tuší, že to co se nám "elity" snaží servírovat je slabě řečeno proti zdravému rozumu!

25.06.2018 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Dnes v podstatě už klasika, která má taktéž vynikající filmové zpracování. Jedna z mála knih, ke které bych se dovedl vrátit nejspíše ještě několikrát. Za mě Forsyth mistrně zvládl popis tehdejších reálií a ducha doby.

17.07.2023 5 z 5

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

Takhle nějak si představuju knihu, které má na poměrně omezeném rozsahu stran, vcelku odborně shrnout a převyprávět jeden z největších příběhů dějin lidstva. Už podle ostatních komentářů pod knihami autora je vidět, že se tohle panu Zamarovskému mistrně povedlo. Knížka se čte jako kvalitní beletrie, strany utíkají a utíkají až je vám na konci smutno, že některé období či aspekty nebyly rozvedeny přeci jen více podrobně. Tady se nedá hodnotit jinak než za 5*.

26.04.2020 5 z 5

Proč bojujeme – Manifest evropského odporu. Metapolitický slovník Proč bojujeme – Manifest evropského odporu. Metapolitický slovník Guillaume Faye

Kniha, která u mě po prvním přečtením zanechala velký dojem, četl jsem jí ještě jako jakýsi "samizdat" vydaný jen v pár kusech. Neskutečné pozorovat s jakou brilantnostní je kniha aktuální v současné době a jak Faye spoustu událostí, tak nějak "předpovídá" (kniha napsaná tuším v roce 2001(sic)). Vřele doporučuji všem, kteří jeví zájem o Novou pravici (či altright) nebo chtějí získat argumentační arsenál proti všemožným sociálním inženýrům!

18.09.2017 5 z 5

Holocaust pod lupou Holocaust pod lupou Germar Rudolf

Naprosto vyčerpávající a faktograficky přesná monografie z prostředí historického revizionismu. Doporučuji především těm, kteří mají přečtené již nějaké "základy". Viz "Přednášky o holocaustu" od Rudolfa Germara. Metodicky naprosto ucelené dílo plné zdrojů a citací.

21.02.2017 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Klostermanovská klasika, která pro mě romanticko-drsným způsobem popisuje realitu všedních dnů na mnou milované Šumavě. Chcete-li se vrátit do horalské atmosféry 19. století, tak tohle je Váš stroj času, který Vás tam dostane.

03.09.2020 4 z 5

Řecký zázrak Řecký zázrak Vojtech Zamarovský

Tohle byla neskonalá nádhera! Po pro mě trošku vlažnějším začátku pan Zamarovský druhou část knihy doslova vyšperkoval. Pasáže, které čtenáře provázejí dobovými umělci, spisovately, filosofy a vědci jsou pro mě vrcholem Zamarovského práce. Autor má neskutečný dar "převést" faktografický text do beletrie aniž by to ztratilo na jeho odbornosti.

31.08.2020 5 z 5

Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Miroslav Dolejší

Také Vám příjde na průběhu Sametové "revoluce" něco zvláštního? Pokládate si otázky, jak mohla partička okolo bohéma Havla položit systém, který držel v rukou veškerou represivní moc a o svých opomentech věděl naprosto vše?! Nepříjde Vám zvláštní, že jedna z nejmocnějších vojenských mocností své doby, bez výstřelu "pustila" veškeré své satelity a sama na svém území dovolila převrat?

Pokud chcete znát alespoň částečný náčrt vysvětlení výše položených otázek, je Analýza 17. listopadu právě pro Vás. Publikaci bohužel škodí, že chybí jakékoli zdroje a odkazy, taktéž by bylo vhodné doplnit o výpovědi akterů, kteří po převratu nebyly nově nastolené elitě v čele s Havlem po chuti.

06.12.2018 3 z 5

Láska k vlasti Láska k vlasti Jukio Mišima

Člověk by si po prvotním přečtení, takřka minimalistické "povídky" z pera japonského klasika Mišimi, ani neuvědomil toliko souvislostí a podnětů, které tento text váže na předmoderní císařské Japonsko. Karel Veliký, jak už je jeho dobrým standardem, svým perfekcionismem přidává vybroušený poznámkový aparát a řadu dalších textů, které čtenáří nabídnou více než slušný vled do fenoménu Mišima a cisařského Japonska.

28.11.2018 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Dlouhá léta jsem jméno autora i románu jaksi podvědomě znal. Přestože jsem nic bližšího o něm samotném ani díle nevěděl (vím je to ostuda). Pak na mě kdesi v jednom filmu blikl záběr, kde hlavní hrdina četl "Cizince" a bylo. Tak krátká a přesto naprosto hutná kniha.

Z počátku jsem zažil mírné déjà vu, že mám před sebou znovu otevřeného Kafku a jeho Proces. Tady ovšem ta absurdita nebyla (dle mě) "dohrána" až do pomyslného konce.

Každý jsme občas takovým cizincem nebo věřím, že bychom jím sem tam chtěli být. Kašlat na veškeré konvence a servírovat druhým a okolnímu světu jen krystalickou pravdu, tak jak jí cítíme...

07.02.2023 5 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Když vezmeme v potaz jak složité jsou mezinárodní vztahy a geopolitika, lze tuhle knihu pokládat za "útlou" brožuru, která Vás uvede do tématu. Pro mě osobně osvěžující četba, která mi připoměla řadu historických skutečností, které jsem do přečtení neměl zasazeny do komplexnosti následného mocenského vývoje. Ikdyž nesdílím autorův pohled na věc, nelze mu upřít velkou erudovanost a zároveň i čtivost. Dovolím si až tvrdit, že kniha obsahující podobné informace, by měla být takříkajíc povinnou četbou dnešních maturantů, ale i každého zvídavého člověka.

11.02.2021 4 z 5

Cesta z nevolnictví Cesta z nevolnictví Petr Hampl

Jednoznačně nejlepší Hamplova kniha, která navazuje a odpovída na řadu nezodpovězených otázek z "Prolomení hradeb".

Pokud chcete pochopit současné celospolečenské procesy bez berličky konspirací a zároveň nastínit "jak z toho ven", neváhejte a čtěte! Budu se asi opakovat, ale v českém prostředí podobných knih moc nenajdete, takže v podstatě povinná četba!

24.11.2020 5 z 5

"Všechno co nás kdy učili, má smysl i dneska (...) Já se učila hrát Chopina a dneska klidně zabíjím nepřátele. Vlastní děti nemám, ale učím pár cizích hrát na klavír. A věřím, že až dospějí, budou učit své děti a ty zase své. Ty rozumíš evropské filosofii. To je naše vzdělanost, na kterou by nikdo z nás neměl zapomenout. Stejně jako bychom něměli zapomenout na naše umění a sny. Ve světě existují lidé, kteří se snaží zničit odkaz bílého muže. Naší povinností je naopak chránit ho a předávat dál, aby v něm pokračovali naši potomci. Protože dějiny bílého muže, to jsou naše dějiny! Dějiny těch, kteří bílého muže nenávidí, to nejsme my a není to naše budoucnost. To je ideologie našich nepřátel!"

Dlouho jsem přemýšlel jak tuhle knihu hodnotit. Zcela upřímně si je nutné přiznat, že literárně to není žádný velký skvost. Spousta dialogů je nereálná, vlastnosti některých hlavních hrdinů trapné a děj místy dost přitažený za vlasy. Přesto vše má tahle kniha bezesporu svojí hodnotu. Obsahuje řadu událostí, které by po troše střízlivějšího náhledu mohly v budoucnu více méně nastat. Přestože nepředpokládám, že s takhle velkou akcelerací. Taktéž autor krásně vystihuje místy až svazácké myšlení "pravdoláskařů", kteří dnes zastávají řadu významných postů napříč Evropou. Knížka se čte velice dobře a rychle, tak jak je u pana Vondrušky zvykem.

11.11.2020 3 z 5

Generace identity: Vyhlášení války Generace identity: Vyhlášení války Markus Willinger

Zajímavá publikace, která o sobě hned v několika popiscích uvádí, že nejde jen o nějaký obyčejný manifest, ale o samotné vyhlášení války. A komu ona válka má být vyhlášena? Tzv. generaci osmašedesátníků, kteří stáli především na západě od našich hranic v tomto roce za revolučními změnami v oblasti kultury. A tak začali naplňovat to k čemu jejich velký (neo)marxistický učitel Gramsci již dávno vyzýval - pochod institucemi. Kniha je psána velice úderným jazykem, který útočí na podstatu věci (z pohledu identitárně smýšlejících jedinců). V českých luzích a hájích velice ojedinělý počin, co se tématiky týče! Snad se v budoucnu dočkáme vícero překladů od AltRight vydavatelství Arktos...

02.05.2017 4 z 5

Norimberk - Poslední bitva Norimberk - Poslední bitva David Irving

Co dodat? Asi jen to, že dějiny píšou vítězové. Dle mě asi nejhodnotnější kniha od Irvinga, která by měla být i nejvíce čtena pro svůj faktografický obsah a pohled takříkajíc z druhé strany.

17.08.2016 5 z 5

Přednášky o holocaustu Přednášky o holocaustu Germar Rudolf

Po metodické stránce takřka neprůstřelná kniha, plná zdrojů a citací. Z vědeckosti a poctivosti by si mohl vzít příklad kdejaký "mainstreamový" historik (viz citace profesora Nolteho). Ideální knížka do úvodu četby tzv. revizionismu. Na hlubší zamyšlení je samotné stíhání a kriminalizování autora a obecně všech revizionistů. Je takřka zázrak, že v naší republice něco podobného vyšlo. Všem, kteří chtějí získat "trochu jiný pohled" na jisté události II.WW tuto knihu doporučuji.

18.05.2016 5 z 5

Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Petr Hampl

V pořadí druhá Hamplova kniha, která "nevšedním" způsobem hledí na současnou společnost (sociologie) a nabízí vysvětlení jevů, které v ní probíhájí.

Chcete vědět proč se politické elity chovají proti vůli většiny obyvatelstva? Proč se podporuje kdejaký nesmysl, který by obyčejný člověk se selským rozumem shodil okamžitě ze stolu? Tak sáhněte po této knize, která je sborníkem autorových článků, které jsou vždy doplněny aktuálním komentáři. Na české poměry opravdu velice zajímavá kniha!

19.12.2019 5 z 5

Tolkien a jeho (knižní) svět je vždy zarukou kvality! Koho by nebavilo se ponořit do úžasného fantasy světa, který má po trošku hlubším zamyšlením s tím reálným mnoho společného. Knihu jsem přečetl již před lety, ale přesto ve mě do dnešních dnů zůstává upřímné nadšení a napětí, které mě provázelo po většinu stran. Tolkiena bych rozhodně neváhal zařadit dnes už mezi "klasiky" evropské literatury!

31.10.2019 4 z 5