lenyleny lenyleny komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Knihu jsem poprvé četla na střední škole a to je již opravdu, ale opravdu velmi dávno. Tenkrát, i když se mi líbila, ve mně vyvolala pocit spíše beznaděje. A tak jsem byla zvědavá, jak na mne bude působit nyní, kdy má člověk již život skoro za sebou. A musím napsat, že teprve nyní na mne kniha zapůsobila v celé své velikosti. Spisovatel Remarque a jeho knihy můžete číst opakovaně a vždy na vás bude stejná kniha působit trochu jinak a vyvolá ve vás jiné rozpoložení. Ale vždy to bude nepřekonatelný zážitek, tak jako i kniha Na západní frontě klid.

06.12.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem dostala k vánocům, ale nějak jsem stále neměla chuť si ji přečíst. Ale protože je ve čtenářské výzvě přečtení knihy do patnáctého místa některého ze "žebříčků " tak jsem se do ní také pustila. Podle recenzí jsem si myslela , že se jedná výhradně o holokaust a život v koncentračních táborech. Knih s tímto podobným tématem jsem již několik přečetla, ale toto není kniha o holokaustu a koncentračních táborech , je to spíše román o životě jedné rodiny zasazený do té strašné doby a po ní.. Kniha je velmi čtivá, má spád . Jsem ráda že jsem si ji přečetla.

01.05.2021 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

K této knize jsem se vrátila přesně po padesáti letech a to nejen kvůli čtenářské výzvě. Zjistila jsem, že si některé básně nepamatuji a to jsem je uměla skoro všechny. No čas zapracoval a paměť nepracovala. A tak bylo nutné si tuto klasiku připomenout . (ale již se je neučím nazpaměť). A ještě musím napsat, že se mi sbírka líbila o mnoho víc než na střední škole.

31.10.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Po přečtení takového příběhu si člověk uvědomí, že i zdánlivě obyčejné a všední příběhy lidí okolo nás jsou vlastně jedinečné a svým způsobem obdivuhodné. ( akorát o nich nevíme) Člověk žijící v současné době musí obdivovat s jakou sílou a zároveň laskavostí zvládala vše, co ji život naložil.

08.01.2021 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Skoro všechny knihy spisovatele Herriota jsem již četla, hodně si z nich pamatuji, ale přesto se k nim stále vracím. Tak jsem sáhla i po tomto dílu. Zase ve mne zanechal pohodu, teplo, dobrou náladu a pocit jistoty, že zase bude lépe. Děkuji za takovéto knihy.

11.12.2020 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Čtenářská výzva mne přiměla k přečtení jiného žánru, než běžně sleduji a čtu. A jsem ráda. Kniha mne vtáhla hned od začátku. Je to skvělé. Jen mi trochu vadily ty popisy technologií a procesů, ale to tam také vlastně patří. Vlastně nemá chybu. Takže velice doporučuji.

31.12.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Poslouchala jsem jako audioknihu. Začala jsem poslouchat v autě, ale hned jsem usoudila, že to není ono. To potřebuje klid, pohodlně se usadit třeba v křesle a poslouchat, rozjímat, velmi často se nad tím zamyslet a ještě častěji se od srdce zasmát. (třeba u kapitoly o jezevčíkovi). Doporučuji jako protistresovou terapii. Určitě se k poslechu budu vracet.

22.10.2021 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Musím přiznat, že se mi do čtení moc nechtělo a to hlavně z důvodu objemnosti a váhy knihy. Ale spisovatelův styl psaní a propracovanost postav , no kdo by se do toho nepustil. Nelituji jedním slovem nááááááááádhera. Četla jsem déle , ale vychutnala jsem si to. Již se fyzicky připravuji na druhý díl.

16.01.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Několikrát jsem viděla film, ale poprvé jsem si přečetla knihu. A musím přiznat, že se mi kniha líbila více než jakékoliv filmové zpracování. V psané formě si více čtenář vychutná myšlenkové pochody detektiva a jeho vysvětlení a dedukce.

13.11.2020 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Vím, že se k této knize zase vrátím. Vlastně nevím kolikrát jsem ji již přečetla.

19.03.2023 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Jsou knížky ke kterým se vracíte i několikrát. Pro mne jsou to všechny knihy od pana Herriota. Tak třeba tuto jsem četla několikrát a nikdy mne neomrzí a vždy najdu něco "nového",čeho jsem si při předešlých přečtení tak detailně nevšimla. Zde mne zaujala jedna věta
" Je důležité vědět, že toto je náš jediný a neopakovatelný život a že je na nás, abychom ho přijímali statečně a úsměvně." Tak to dělám a proto se vracím k těmto knihám.
Přímočaré a laskavě jednoduché vyprávění je prostě balzámem na duši.

10.05.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nejprve jsem viděla film a velmi se mi líbil, takový humor s nadsázkou. A na základě filmu jsem přečetla všechny následné díly. Ne každý se mi úplně zamlouval, ale byly to takové oddechovky. A tak jsem si jako oddechovku přečetla i první díl. Musím přiznat, že film se mi líbil víc. Také oddechovka ,ale asi nejpovedenější z celé série.

20.08.2023 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Určitě lepší než předchozí díl, ale prvnímu a druhému dílu se to nevyrovná. Je to příjemná oddechovka. A hlavně se velmi dobře čte a člověk se při čtení i zasměje.

20.02.2022 4 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Jsou knihy které nadchnou, jsou knihy které se nám nelíbí. A existují knihy, ke kterým se vracíme třeba několikrát a pro mne je to právě kniha "To by se zvěrolékaři stát nemělo". Nejsem si jistá proč, ale asi pro tu čistotu pojetí života ,života lidí i zvířat. Prostě je to oddechové a zároveň plné života. Díky za takové knihy.

08.08.2018 5 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Tak dnes jsme s vnučkou dočetly tuto nádhernou knihu. No vlastně dočetla jsem já , vnučka poslouchala každý večer před spaním a i když je v jiném městě tak WhatsApp umožňuje mnohé třeba i prohlížení krásných ilustrací, které děti tak milují.
Pohádky se moc líbily a my se nyní rozhodujeme co budeme číst dál. No máme na to několik dní protože nyní čte druhá babička. Ale určitě se nějaká knížka najde.

21.04.2020 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Je pravdou, že se o krutostech z války a zejména koncentračních táborů nečte snadno,ale tato kniha vlastně umění spisovatele, vše vyjádřit a popsat mne uchvátilo. Před nedávnem jsem četla knihu Krabice živých- je to kniha s podobným námětem, ale toto je mistrně napsané. Pro mne asi nejlepší kniha od tohoto PANA spisovatele.

06.03.2019 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Podle toho jak je u nás doma tato knížka ohmataná se dá snadno usoudit, jak byla a je všemi milována. U nás doma patří do VIP řady knížek. Všem doporučuji zařadit do dětské knihovny. Přeji hezký požitek a radost.

18.11.2016 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Tuto knihu jsem četla velmi dlouho, protože jsme ji četli s vnučkou a to jen když přijela na návštěvu a spala zde. A to zase není tak často. Vnučce se kniha líbila, ale dost věcí jsem ji musela vysvětlovat. Pro mne to byl návrat do mládí a oživení znalostí. Myslím si, že se k této knize vnučka vrátí později, až bude starší.

22.06.2023 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Po přečtení všech dílů Husitské epopeje jsem si myslela, že nic lepšího od mého oblíbeného spisovatele již číst nelze. A ejhle. První díl Přemyslovské epopeje mne nadchnul ještě víc. Díky panu Vondruškovi a paní L. Vaňkové se začínám velmi dobře orientovat v našich dějinách. Další díly si určitě nenechám ujít.

20.02.2022 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

I tento díl jsem poslouchala jako audioknihu. Je pravdou, že jsem viděla první díl jako film dříve než jsem ho četla a obsazení bylo vynikající . A tyto osoby mne provází i v dalších dílech audio knih. Takže je to pro mne o mnoho víc zábavnější.
Když děj začíná být malinko stereotypní, jak se to tak trochu jevilo u začátku tohoto dílu, přidá se nová osoba a ejhle ono je to zase fajn. Takže i tento díl od druhé poloviny zase na jedničku. Musím sehnat další díly protože začínají dlouhé večery a rychle je tma a tak trochu optimistického rozptýlení je vítáno.

16.11.2021 4 z 5