LenkaVrbatova LenkaVrbatova komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Podle mě je tohle kniha pro opravdové čtenáře a pro milovníky historie. Co se týče stylistiky a syntaxi, je kniha excelentní. Příběh je promyšlený, navazuje na sebe, má hlavu a patu. Složitější pro někoho může být častá retrospektiva. Co na knize nejvíc oceňuji já, je historický přesah do dějin česko-polského soužití. O téhle kapitole našich dějin se příliš nemluví. Velká škoda.
Doporučuji si knihu vychutnávat. Stojí to za to.

02.05.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jen málokterý kniha mě rozbrečí - druhý díl Šikmého kostela to dokázal. Takových mistrů vyprávění jako je Karin Lednická by česká literatura potřebovala více! Myslím, že už se letos neobjeví kniha, která by tento román v mých očích předčila. Velmi doporučuji.

08.08.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tohle je přesně ta kniha, kde žádné slovo není zbytečné. Dokonce až poslední věta dá smysl celému příběhu. Byla jsem při čtení nadšená, líbí se mi autorky styl psaní i to jakým způsobem odhalovala rodinné tajemství. Podle mě je Houbařka patří k nejlepším knihám současné české prózy.

16.02.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Po dlouhé době jsem zase sáhla po knize, u které jsem si přála, aby neskončila. Klidně bych si o Hynkovi a jeho práci četla dál. Chápu, že pro někoho to může představovat nudnou knihu, kde se nic neděje, ale ono se tam toho děje sakra hodně. A navíc může kniha v mnoha ohledech nastavit zrcadlo. Doporučuji všem, co mají rádi českou literaturu.

02.04.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Hlavním nedostatkem této knihy je, že se Třeštíková netrefila do vkusu mainstreamového čtenáře. Ale já bych řekla, že to byl záměr. Nebaví mě ty neustálé kritiky všech chytráků. Je pravda, že jsou knihy, které se mi od ní líbily více, ale i tahle nebyla špatná. Baví mě její styl syntaxi. Baví mě její humor. Baví mě to, že jsou jí všechny ty kritiky u ..... a píše, co zrovna chce. Navíc si člověk při čtení této knihy uvědomí, jak moc se má dobře. Takže za mě dobrý!

08.06.2020 3 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Přečteno jedním dechem během jednoho odpoledne. Nejzajímavější byl bezesporu příběh Indky, zejména kvůli tomu, jak je nám právě tato kultura vzdálená. Další dva osudy však do celého poselství knihy neskutečně seděly. Kdyby byl každý z příběhů samostatný, jistě by tolik nezaujal. Teprve po přečtení si člověk uvědomí, jak mohou být tak vzdálená místa propojená. Víc takových knih.

27.05.2018 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Já nevím, co je na téhle knize tak úžasného. Hlavní hrdinka je naprosto zoufalá alkoholička, příběh není nijak oslnivý a po stylistické stránce kniha také nepatří mezi skvosty. Jsem i s odstupem času ze čtení zklamaná. Doporučila bych nenáročnému čtenáři jako oddychovku do tramvaje na cestu z práce.

08.10.2017 2 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Knihy JC se čtou samy, Hrad ve Skotsku to jen potvrdil. Krásná vánoční romantika se základními skotskými reáliemi si mě zase získala od prvním stran. Navíc začínám milovat, jak se knihy proplétají a objevují se znovu postavy, které v jiných knihách byly vedlejší. Doporučuji číst před/vánočním období ;-)

31.12.2023 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Colleen Hoover miluji jako autorku romantických příběhů pro dospělé i dospívající. V tomto thrillerovém příběhu však dokázala, že je velmi schopnou vypravěčkou i komplikovanějších zápletek.
Knihu jsem přečetla na jeden “zátah” a byla jsem opravdu nadšená. Vyprávění mělo spád a vše do sebe zapadalo. Kniha mě opravdu dostala.
Nejhorší pro mě je, že si mohu neustále dokola opakovat otázku: Co je pravda a co je lež? a asi na ni stejně nenajdu odpověď.
Podobně jako tato kniha mě před lety dostala kniha Zmizelá. Je sice úplně jiná, ale moje pocity po dočtení byly podobné.

24.07.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tohle je rozhodne kniha, která vás, pokud máte srdce na pravém místě, musí zasáhnout. Příběh jsem vnímala hlavně ze strany Báry a pedagogů, protože sama jsem učitelka. Zobrazované problémy byly vlastně banální, ale zároveň děsně hluboké. A ne nevšední. Sama děti nemám, ale myslím, ze všichni rodiče by si tuhle knihu měli přečíst. Je krátká, takže to zvládnou i nečtenáři.

08.04.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Člověk žijící na vesnici přesně ví. Jsou to příběhy, které jsou uvěřitelné, přesně takové se mohly stát. Kniha se mi opravdu líbila, výborně se četla. Jen bych ocenila větší propojení jednotlivých příběhů.

16.08.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Listopád mě opravdu zklamal. Potvrdilo se, že Mornštajnová umí vyprávět, píše opravdu poutavě. Já se ovšem nedokážu vyrovnat s alternativní historií, kterou autorka na stránkách svého románu konstruuje.

05.08.2021 3 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Třeštíková nikde nebude spisovatelkou mainstreamu, proto nechápu, proč ji tihle čtenáři čtou a pak označují za odpad. Já její styl vyprávění miluju. Obdivuji, jak si umí hrát s jazykem (českým). Bavilo mě i jak se příběh poodhaloval ve zpřeházeném pořadí kapitol. Celý ten svět mi byl tak nějak blízký, i když nežiju ve světě drog nebo alkoholových dýchánků. Pro spoustu lidí to ale není. Nepochopí to. Sama marně přemýšlím, zda je v mém okolí někdo, komu bych knihu doporučila. Za mě ale super četba.

23.07.2023 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Moje první kniha od Delphine de Vigan a rozhodně ne poslední. Elegantní styl psaní a pro mě hodně poutavý příběh. Jsem učitelka a hodně jsem v tom viděla - osudy dětí, snaha pomoct ze strany učitelky. Silné, pro mě pravdu silné. Někdy méně je více, a to zde platí do posledního detailu.

16.09.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Mornštajnová prostě umí. Hezky se to čte, děj má spád, jazyk je na vysoké úrovni. Opět jsem spokojená a určitě si přečtu všechny jej knihy.

17.10.2018 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Už dlouho se mi nestalo, že bych knihu nedokázala odložit. Přečetla jsem ji za jediný večer. Děj krásně plynul, byl čtivý. Romantická linka byla parádně vystavěna. A básně k tomu, může být něco víc romantického? ... Celý příběh byl proložený vztahem dcera-matka, jehož vyústění mě dvakrát rozbrečelo. Já z těch YA knížek asi nikdy nevyrostu ;-D

08.06.2020 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Silné a emotivní čtení. Autorčiny vypravěčské schopnosti knihu posouvají ještě o level výš. Nejedná se o žádné jednoduché čtení, příběhy mnoha Němců s ústřední postavou Kláry jsou velmi propletené, avšak působí skutečně uvěřitelně. Co je na knize podle mě dokonalé: všechny jednotlivé epizody končí vždy v mnou očekávané chvíli; připadalo mi tedy, že nic není přes čáru, zbytečně navíc. Více takových knih!

26.12.2017 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Kniha je opravdu dobrá a čtivá. Nicméně po boomu a vychvalování do nebe blogerů jsem čekala asi víc. Upřímně jsem nečekala téma LGBT+. A to mě asi celou dobu štvalo, nejsem odpůrce komunity, ale číst o tom mě nebaví. Samozřejmě chápu, že bez toho by kniha ztratila podstatu příběhu a vůbec by nevyzněla. Budu se těšit na jinou knihu TJR.

08.03.2023 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Autorka opravdu umí tyhle romantické příběhy vystavět, a ač to může na první pohled vypadat jako jedno velké klišé, není tomu tak. Klobouk dolů.

02.05.2020 4 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Jak těžké toto hodnotit. Radku Třeštíkovou mám ráda. Její novější knihy se mi vždy líbily. Knihu jsem si chtěla dočíst, abych měla autorku přečtenou celou. Není to tak špatné, jak zde mnozí píší, ale znovu se ke knize určitě nevrátím. Jistě napsala/napíše lepší knihy. Místy mi to lehce připomínalo knihy Haliny Pawlowské, a tu opravdu nemusím.

02.05.2020 3 z 5