Lele61 Lele61 komentáře u knih

Kdybych zemřel Kdybych zemřel Jiří Švejda

Moje druhá knížka od tohoto spisovatele (po Havárii). Opět velmi dobře vykreslené autorovi tak dobře známé prostředí severních Čech. Román vypráví příběh a ukazuje měnící se životní postoje úspěšného architekta Přemka, který je odhodlán udělat velkou kariéru bez ohledu na všechno a všechny kolem sebe. Místo očekávaného vzestupu se však nakonec zákonitě dostavuje střemhlavý pád. Povedený a dobře napsaný román o hledání samotného smyslu života.

28.01.2024 4 z 5

Zaklínač: Meč osudu Zaklínač: Meč osudu Andrzej Sapkowski

A máme před sebou další sbírku Sapkowského povídek. Ve všech 3 zde zařazených povídkách autor opět jednoznačně dokazuje, že není pouze mistrem ságy objemných románů o bělovlasém Zaklínači Geraltovi z Rivie, ale skvěle si vede i na rozsahově mnohem menší ploše, kterou mu poskytuje povídka. Jednotlivé povídky jsou výborně propracované, mají originální nápady, skvělou magickou atmosféru, dobrou charakteristiku postav a vtáhnou čtenáře do děje. Nelze než doporučit k přečtení.

16.01.2024 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Parádní kniha, plná až absurdního hodně specifického humoru. S hlavním hrdinou Arthurem Dentem jsem se celou dobu opravdu výborně bavil :-)

15.04.2023 5 z 5

Praha plná strašidel Praha plná strašidel Miloslav Švandrlík

Výborná "příručka" mapující a dokumentující výskyt pražských strašidel. Na jedné stránce je vždy úsměvný Švandrlíkův text vztahující se ke konkrétnímu strašidlu a na druhé stránce potom výstižná Nepraktova kresba. Příjemná oddechová četba nejen pro Pražáky. Doporučuji.

13.04.2024 5 z 5

Havárie Havárie Jiří Švejda

Román Jiřího Švejdy v lehce "páralovském" duchu a stylu. Příběh mladého ambiciózního inženýra Kamila Coufala z prostředí mostecké chemičky ukotvený v reáliích socializmu. Hlavní hrdina neváhá obětovat prakticky cokoliv pro dosažení rychlého úspěchu a bohatství, což se mu ovšem stává osudným. Povedená svižně napsaná a čtiva knížka. Od tohoto autora si určitě přečtu ještě něco dalšího.

15.11.2023 4 z 5

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Další velmi dobrá hra Divadla Járy Cimrmana, tentokrát ze školského prostředí. O osobitý humor tu jako obvykle není nouze. Možná to není jejich úplně nejlepší kus, ale stejně je to pořád nadprůměr. Kombinace Cimrman + Svěrák + Smoljak mě prostě a jednoduše pokaždé baví.

08.11.2023 4 z 5

Láska nebeská Láska nebeská Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł nám zde představuje soubor skvělých vtipných fejetonů, které jsou inspirovány významnými literárními díly známých českých autorů minulosti i současnosti (např. K. Čapek, Hašek, Vančura, Hrabal, V. Havel, Z. Svěrák, Viewegh). Všechny tyto úvahy jsou psány s laskavým humorem a patřičným nadhledem. Takový zajímavý pohled zvenčí na Česko a jeho mentalitu očima Poláka.

18.09.2023 4 z 5

Brutalita Brutalita Josef Klíma

Známý žurnalista Josef Klíma se ve své knížce věnuje v celkem 8 příbězích problematice vzrůstajícího násilí a brutality v různých podobách mezi mládeží v 80-tých letech. Jednotlivé příběhy jsou vždy vhodně doplněny jak názory odborníků, tak rovněž středoškoláků. Nejznámějším uváděným je asi případ mladého spartakiádního škrtiče žen.

13.09.2023 3 z 5

Nakažlivá smrt Nakažlivá smrt Patricia Cornwell

Doktorka Kay Scarpettová je opět na scéně. Tentokrát ve Virginii nejenže řádí zákeřný masový vrah, ale navíc se objevuje i nevyzpytatelný smrtící virus. Docela solidní krimi thriller, ve kterém nechybí potřebné napětí a děj má spád.

12.09.2023 4 z 5

Strategie bohů - Osmý div světa Strategie bohů - Osmý div světa Erich von Däniken

Erich von Däniken tak, jak ho všichni velmi dobře známe. V této knížce dále rozvíjí svoje teorie o návštěvě mimozemšťanů na naší planetě. Přináší zde však celou řadu nových málo známých informací, které mají potvrzovat jeho závěry. Doplněno řadou zajímavých fotografií a nákresů. Docela povedená knížka určená nejen pro "skalní" příznivce záhadologie.

08.09.2023 4 z 5

Bořík, Bohoušek & spol. Bořík, Bohoušek & spol. Vojtěch Steklač

Další spousta nejrůznějších veselých příhod a rošťáren Boříka a celé jeho party. Opravdu výborná knížka pro děti a mládež. Knížku moc dobře znám z dob mého dětství a snad se bude líbit i současné mladé generaci :-) Plusem jsou krásné ilustrace Adolfa Borna, které příběhy provází.

16.08.2023 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Umberto Eco napsal výborný historický román s detektivní zápletkou. Příběh má však ještě mnoho dalších vrstev a je zde patrný filozofický, politický i teologický přesah. Kniha se opravdu nečte lehce, ale určitě stojí za to. Dobře známé je rovněž filmové zpracování.

25.07.2023 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Sapkowski skvěle umí jak povídky, tak ucelené příběhy ve formě románů. Zuří válka, všichni hledají malou Ciri a právě Geralt slíbil, že princeznu ochrání. Svižně napsaný román obsahuje všechno potřebné: hrdiny, se kterými se čtenář může ztotožnit a děj, který má spád. Určitě doporučuji.

24.07.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zápletka knížky se točí kolem toho, že potomek šlechtického rodu hrabě Kostka z Kostky, který žije v New Yorku s americkou manželkou a dcerou, získal nakonec v restituci zpět svoje rodové sídlo v Čechách a to se vším všudy. V románu vystupuje řada svérázných postav a není nouze o komické situace. Pohodová četba na pobavení. Viděl jsem i celkem povedené filmové zpracování.

23.07.2023 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula je už taková klasika v žánru "upírské" literatury a potažmo hororu. Bram Stoker umístil děj příběhu do kulis Anglie devatenáctého století. Hrabě Dracula se vydává ze svého tajemného sídla v Transylvánii do Londýna. Tam se ale proti němu postaví skupinka neohrožených vedená lékařem Van Helsingem a začíná boj. Velmi napínavý a čtivý román, který ani řadu let od jeho vydání nějak zvlášť neztratil na atraktivitě.

15.07.2023 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Společenstvo prstenu je prvním dílem Tolkienovy fantasy trilogie zasazené do velmi detailně propracovaného světa Středozemí. Poutavý příběh o odvěkém boji dobra a zla a o mocném a zároveň značně temném prstenu, který musí být za každou cenu zničen. Skvělá knížka (i celá trilogie), která se po zásluze dočkala i povedeného filmového zpracování. Nelze než doporučit.

30.06.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Geralt z Rivie tentokrát jako hrdina celkem 7 povídek. A nutno říci, že velmi povedených. Kvalitní charakteristika jednotlivých postav a čtivost jsou hlavní devizou Sapkowského. Kdybych měl některé z povídek vyzdvihnout, tak to jsou titulní Meč osudu a pak ještě Trochu se obětovat. Ale i ty ostatní jsou velmi dobré.

20.04.2023 5 z 5

Pátý rozměr Pátý rozměr Konrad Fiałkowski

Deset určitě nadprůměrných povídek polského autora sci-fi, který bohužel českému čtenáři není příliš známý. Čtivě napsané příběhy se zajímavými nápady nesporně přináší řadu námětů, které nás přimějí k hlubšímu zamyšlení. Všechny povídky (napsané v letech 1963-1968) mají kvalitativně velmi solidní a vyrovnanou úroveň a nenajdeme zde žádnou vyloženě slabou. Pro fanoušky sci-fi stojí za to se s tvorbou tohoto spisovatele seznámit.

24.01.2024 4 z 5

Vzdálené obzory Vzdálené obzory Gardner Dozois

Objemná antologie velice zkušeného editora Gardnera Dozoise nám přináší celkem 17 povídek renomovaných autorů vzniklých v období mezi lety 1950-1998. Je to tedy jakýsi přehled různých vizí o opravdu velmi vzdálené budoucnosti (jak už sám název antologie naznačuje). Kromě krátké předmluvy editora kniha obsahuje i velice podrobné medailonky jednotlivých autorů. A nutno hned na úvod podotknout, že výběr povídek (a v některém případě svým rozsahem i novel) je skutečně velmi zdařilý. Představuje reprezentativní různorodý mix pohledů na obraz obzorů vzdálených v čase a přehlídku originálních nápadů. Mohu s radostí konstatovat, že po kvalitativní stránce jsou zařazené povídky a novely na velmi vysoké úrovni a těch méně povedených je skutečně pouze minimum. Asi nejlepší z celé knížky je Bulvár Alfa Ralfa (Cordwainer Smith - pseudonym). Mezi velmi dobré patří dále Křídla noci (Robert Silverberg), Pomalá hudba (James Tiptree Jr. - pseudonym) a Dinosauři (Walter Jon Williams). Za přečtení rozhodně stojí také Sestra Alice (Robert Reed) a Bledé růže (Michael Moorcock). Mezi ty poněkud slabší naproti tomu patří třeba Miliontý den (Frederik Pohl) nebo Záznam o Angele (Paul J. McAuley). Pro příznivce sci-fi je tato antologie zcela určitě skvělá volba.

05.01.2024 5 z 5

Krásná klasika od Roberta Louise Stevensona, která i po mnoha letech od jejího vzniku stále baví čtenáře. Zcela univerzální příběh o dobru a zlu, které se přece skrývají v každém z nás je možné bez výhrad aplikovat také v současné době. Nelze než doporučit.

10.11.2023 5 z 5