Vzdálené obzory

Vzdálené obzory https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8225/bmid_vzdalene-obzory-k2h-8225.jpg 4 15 2

Víme, že vesmír i čas jsou nekonečné. Ale bez hranic je i lidská fantazie. Pohled do předaleké budoucnosti je ryzí podstatou žánru science fiction, avšak dosáhnout těch nejvzdálenějších koutů stěží představitelného času vyžaduje ruku skutečného mistra. Antologie Vzdálené obzory vám přináší díla hned sedmnácti odvážných a schopných tvůrců zvučných jmen. Posuňte s nimi hranice představivosti a navštivte budoucnost, kdy je téměř vše, co známe zaváto prachem uplynulých tisíciletí. Poznejte vzdálené horizonty pokořené nejen rukou nadaných spisovatelů, ale v tomto jedinečném souboru i rukou člověka, jenž je ve světě právem pokládán za nejvlivnějšího a nejschopnějšího editora – Gardnera Dozoise, držitele obdivuhodného množství prestižních cen, z nichž ani jedna nebyla udělena nezaslouženě.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Furthest Horizon , 2000

Lele61
05.01.2024 5 z 5

Objemná antologie velice zkušeného editora Gardnera Dozoise nám přináší celkem 17 povídek renomovaných autorů vzniklých v období mezi lety 1950-1998. Je to tedy jakýsi přehled různých vizí o opravdu velmi vzdálené budoucnosti (jak už sám název antologie naznačuje). Kromě krátké předmluvy editora kniha obsahuje i velice podrobné medailonky jednotlivých autorů. A nutno hned na úvod podotknout, že výběr povídek (a v některém případě svým rozsahem i novel) je skutečně velmi zdařilý. Představuje reprezentativní různorodý mix pohledů na obraz obzorů vzdálených v čase a přehlídku originálních nápadů. Mohu s radostí konstatovat, že po kvalitativní stránce jsou zařazené povídky a novely na velmi vysoké úrovni a těch méně povedených je skutečně pouze minimum. Asi nejlepší z celé knížky je Bulvár Alfa Ralfa (Cordwainer Smith - pseudonym). Mezi velmi dobré patří dále Křídla noci (Robert Silverberg), Pomalá hudba (James Tiptree Jr. - pseudonym) a Dinosauři (Walter Jon Williams). Za přečtení rozhodně stojí také Sestra Alice (Robert Reed) a Bledé růže (Michael Moorcock). Mezi ty poněkud slabší naproti tomu patří třeba Miliontý den (Frederik Pohl) nebo Záznam o Angele (Paul J. McAuley). Pro příznivce sci-fi je tato antologie zcela určitě skvělá volba.

sedw
11.04.2021 3 z 5

Guyal ze Sfere (9/10) – Velmi příjemná povídka delšího rozsahu, která by se dala přirovnat k fantasy road movie. I když jde o sci-fi z daleké budoucnosti, jde o budoucnost, ve které se lidé vrátili opět na začátek, ztratili většinu vědomostí a pokroků… Guyal se vydává na cestu, aby opět tyto ztracené vědomosti objevil.

Starý stý (3/10) – Nezajímavá povídka, jejíž smysl mi zůstal utajen. Nebavilo.

Bulvár Alfa Ralfa (9/10) – Povídka z doby, kdy lidstvu nehrozí žádné nebezpečí, vše je kontrolováno, programováno, každý si může vybrat, čím bude. Dvojici milenců však chybí dobrodružství, a tak se vydají mimo bezpečnou zónu, ke starému počítači, který jim může ukázat pravdu.

Miliontý den (3/10) – Opět povídka, jejíž smysl mi unikl. V době vydání možná vzbudila rozruch svou vizí, ale já jsem se jí pronudil ke konci.

Bumbardón (7/10) – Příjemná oddychová povídka o cestovateli, který hledá medicínu a cestuje přes znepřátelené krajiny. Při cestách narazí na posádku nesoucí bumbardón, strašlivou zbraň dnů minulých.

Koranda (6/10) – Veskrze průměrná povídka ze severských zemí, ve které skupina válečníků z rozdílných klanů vyráží na smrtící cestu s cílem získat ruku Korandy.

Křídla noci (10/10) – Povídka z daleké budoucnosti, kdy kvůli mimozemské hrozbě je země rozdělena na velká města, ve kterých se koncentruje život, přičemž největším z nich je Řim, a lidé jsou rozděleni na kasty podle jejich „povolání“. V povídce sledujeme výpravu nesourodé trojice osob různých ras právě do Řimu.

Bledé růže (7/10) – Poměrně zábavná a vtipná povídka, která parafrázuje Utrpení mladého Werthera a odkazuje na klasicky literatury let minulých. Pojednává o tom, jak se lidé baví v době, kdy jedním otočením prstenu dostanou, co si přejí.

Výroční projekt (1/10) - Toto bylo zcela absurdní a mimo mé chápání, nejhorší povídka sbírky.

Pomalá hudba (8/10) – Povídka o střetu dvou lidí, kdy každý má jiný pohled na svět. Muž, který starý způsob života již opustil a vydává se „zemřít“ a žena, která se k němu opět navrací, chce mít děti, být soběstačná… Povídka je o společné cestě těchto osob a jejich vzájemném poznávání se. Velmi příjemně se četla, ale v hlavě příliš dlouho nezůstala.

Mapa (5/10) – V zásadě průměrná povídka o průzkumníkovi, který chce díky mapě najít ztracený poklad a najme si námořníka, který ho má dovézt na požadované místo.

Dinosauři (9/10) – Velmi dobrá povídka o střetu dvou civilizací, které jsou ve válce a řeší, jak dosáhnout míru. Velmi dobře napsané, napínavá a originální zápletka.

Umění smrti (7/10) – Příjemná povídka o lidech, kteří v podstatě nemohou zemřít a ze způsobů smrti dělají hru a umění. Děj příjemně odsýpal a rozuzlení bylo překvapivé.

Sestra Alice (10/10) – I přes nepříliš velkou délku epický příběh, který řeší budoucnost celého lidstva. Příběh, kdy svět v podstatě ovládají jednotlivé rodiny, které dosáhly nesmrtelnosti a chtějí stále více. Jde o součást delšího cyklu, který bych si velmi rád někdy přečetl.

Záznam o Angele (3/10) – Prvních pár stran mi přišlo hodně zajímavých a myslel jsem si, že to bude super čtení. Nakonec ale převážila zmatenost a velká nuda.

Geneze (5/10) – Na začátek opět zajímavý námět, ale povídka byla tak natahovaná, že jsem ke konci měl problém ji dočíst.

Dny Solomona Gurskyho (5/10) – První dva dny byly pecka, čekal jsem povídku na plný počet, ale čím později v budoucnosti jsme se ocitli, tím to bylo horší a hůře představitelné. Spousta nových vymyšlených výrazů, které nedávaly smysl stáhly tuto povídku do průměru.

Část díla

všech 17 částí díla