Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Mít tak takového sluhu jako je Saturnin.

16.03.2020 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Krásný příběh napsaný úžasnou imaginativní básnickou prózou a skvělým autorem.

06.11.2019 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Nádherná knížka Oty Pavla, ve které se věnuje svým zážitkům z přírody.

15.03.2020 4 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Zkrátka nádherná báseň, ve které Jaroslav Seifert s láskou vzpomíná na svoji maminku

08.05.2019 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Toto dílko sice asi Oscar Wilde nenapsal, ale je to velice čtení. Nemá to sice moc zajímavý děj, řekl bych velice otřesné dialogy, ale je to zajímavý pohled na sexualitu v pozdní secesní viktoriánské Anglii. Zatímco dnes to spíše vyvolává úsměvy, tak ve své době byla Lady Fuckingham nejtvrdší pornografie, jak pro Anglii, tak pro celý svět. Funguje to jako zajímavý odkaz své doby. A byla odvaha něco takové napsat a vůbec vydat. Zvláště když si uvědomíme, že zhruba ve stejné době, kdy byla tato kniha vydána, tak v Rakousku-Uhersku byl vyhozen z Vídeňské akademie a pronásledován vídeňskou policií Gustav Klimt za to, že některé jeho obrazy byly považovány za pornografii. I když je to z hlediska děje a dialogů pitomé, až trapné, tak za dobovou odvahu pět hvězd.

09.09.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kniha mého dětství.

30.06.2021 5 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Nádherná dobrodružná Neffova trilogie šlechtice Petra Kukaně z Kukaně, místy připomínající díla Alexandera Dumase, nás zavádějí do rudolfínské alchymistické Prahy. Jako opět mě pan Neff nezklamal.

16.03.2020 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Nejlepší psychologický román Ladislava Fukse. Z neškodného zastánce kremace s psychickou poruchou Karla Kopfrkingla, spořádaného otce od rodiny, se postupně, díky vlivu nacisty Willi Reinkeho, mění v bestii, která chce spálit v krematoriu všechny Židy. Výtečně zfilmované Jurajem Herzem, v hlavní roli exceloval Rudolf Hrušínský.

15.03.2020 5 z 5

Městečko na dlani Městečko na dlani Jan Drda

Jedno z nejlepších Drdových nepohádkových děl, které napsal. Vtipné, svižné, napsáno krásným jazykem.

15.03.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Skvěle napsaná kniha plná emocí. Inspirováno skutečnou událostí. Událostí, která patří mezi naše nejvýznamnější.

02.01.2019 5 z 5

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Hra Járy Cimrmana o tom, jak česká polární výprava dobyla Severní pól dřív než Američan Robert Peary. Nejlepší hlášky:
"Domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny, do pr...., mně je smutno."
"Nerad to říkám, ale jsou chvíle, kdy by se optimisté měli popravovat."
"Sníme psy!"
"Já mám housera."
"Jdu na sever a jdu na jih."
"Když to srovnám s výletem na Kokořín."
"Zásoby byly přesně spočítaný. Jen to bylo třeba po sečtení vynásobit dvěma. Ale vy jste na mě furt mluvili, a v tom fofru jsem na to zapomněl."

17.03.2020 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Velice krásná knížka z mého dětství.

07.12.2019 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nádherná nadčasová alegorická kniha. Plná historických paralel. Farma zvířat se předobrazem jakékoli diktatury, i když tady Orwell jasně popsal tu v Sovětském svazu.

23.11.2019 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Krásná kniha, i když se Waltari inspiroval Vlastním životopisem Sinuhetovým.

23.11.2019 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Jeden z mých nejoblíbenějších verneových románů.

25.11.2018 5 z 5

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Náš pan prezident Miloš Zeman nám v této knize představuje své názory, na kterých si trvá a bude trvat, dále zkušenosti, se kterými se tak dlouho udržel v politice a především nám ukázal a stále ukazuje lidi, kteří nesnesou žádnou myšlenku, která se odkloňuje od jejich smýšlení a také nedokážou unést svou politickou porážku.

01.09.2018 5 z 5

Hercule Poirot: Povídky Hercule Poirot: Povídky Agatha Christie

Nádherná skvostná kniha. Jsem rád, že konečně byl vydán tento soubor se všemi povídkami s Herculem Poirotem. Co dodat, všem fanouškům Hercule Poirota doporučuji. Zároveň je to, alespoň myslím, nejtěžší kniha v mé knihovně.

08.05.2020 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Úžasná historická próza Františka Kožíka.

26.03.2020 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Jednoznačně nejlepší román Milana Kundery. Každá postava je neuvěřitelné propracovaná. Silně humanistická, drsná, ale i satirická próza. Věrné i je filmové zpracování režiséra Jireše v hlavní roli s Jiřím Somrem. Navíc ten film se natáčel v mém rodném Vlčnově a jako bonus se můžu chlubit tím, že můj praděda tam dělá komparz v pár záběrech.

26.03.2020 5 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Román o náboženském fanatismu a zbytečnosti Řádu německých rytířů (zvláště v dnešní době). Úžasné historické rytířské psychologické dílo, kde se vyskytuje souboj dvou ideí. Náboženské idee rytíře Armina a filozofii obyčejné člověka, který se chce vrátit zpátky k normální životu, bez řádových povinností jeho kamaráda Ondřeje. Opět skvělé filmové zpracování Františka Vláčila v hlavních rolích Jan Kačer jako Armin a Petr Čepek jako Ondřej.

21.03.2020 5 z 5