Kutcho Kutcho komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha podľa môjho názoru vďačí za veľmi dobré hodnotenia a obľúbenosť predovšetkým pútavému štýlu, akým je napísaná, stále ešte pre mnohých príťažlivej téme 2. svetovej vojny a koncentračných táborov, a najmä excelentnému rozdeleniu kapitol. Práve vďaka ním je kniha každou stranou napínavejšia a šokujúcejšia. Keby išiel dej napríklad chronologicky a skončil tak, ako aj prvá časť knihy, teda Mirou, tak by to nemalo taký efekt. Čiže musím pochváliť v tomto ohľade neviem či iba autorkin talent alebo aj prácu prípadného korektora, ale práve toto pozdvihuje knihu úrovňovo vyššie.

31.03.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nakoniec to bola celkom dobrá knižka, aj keď som jej dlho neveril. Číta sa dobre, o tom nie je pochýb, ale nejaké 3/4 knihy sa toho moc nedeje.
Teda aspoň sa zdá, že sa nič nedeje, ale autorka potom odkryje, o čo v tomto príbehu ide. Bola moja hlúposť, že som to ani netušil a pani Mornštajnová mi to musela na priamo povedať. Vďaka tomu kniha dostáva úplne iný ráz a po dočítaní všetky udalosti prežijete nanovo, ale tentokrát z úplne iného pohľadu. Zaujímavé, ale ako som povedal, väčšina knihy na mňa pôsobila ani nie, že som bol nedočkavý, čo sa bude diať ďalej, ale bol som nedočkavý, aby sa konečne niečo diať začalo.

03.10.2023 4 z 5

Nezabíjajte vtáčika Nezabíjajte vtáčika Harper Lee

Veľmi poučný príbeh. Ako malej Scout, aj mne sa dostalo mravného poučenia. Prekvapilo ma, že kniha nebola až tak o súdnom procese, ale viac o vzťahoch medzi ľuďmi, o ľuďoch, o diskriminácii a rasizme ako takom. Kniha, ktorá by sa mala dostať do rúk čo najviac ľuďom, a možno by som ju odporučil aj pre dospievajúce deti, nech z nich nevyrastú ľudia podobní tým, na ktorých táto kniha poukazuje.

23.07.2021 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Pekný, láskavý, originálny, drsný a veľmi ľudský príbeh, ktorý je veľmi zaujímavým spôsobom vystávaný.
Páčili sa mi pasáže radosti a humoru, ktoré pôsobili až bizarne, páčili sa mi časti, kde sa bojovalo a vojna dopadla aj na izolovaný ostrov.
Bolo úžasné sledovať vývoj postáv, ich osudy a vyrovnavanie sa s neľahkou situáciou.
Toto je úžasná kniha, ktorá má iba málo konkurencie. Nie je to tipická lovestory alebo príbeh jednej osoby, jedného miesta alebo udalosti, ale príbeh všetkého a všetkých, ľudskej sily, odhodlania, trápení, vojnových krutostí a zbytočností, lásky, odpustenia, porozumenia, hudby rodiny a mnohého ďalšieho.
Skutočne unikátne dielo zostavené tak, aby neustále prekvapovalo, bavilo, šokovalo a udržiavalo pozornosť človeka.
Toto nie je iba kniha na prečítanie, ale aj povinnosť mať v knižnici, pýšiť sa ňou a požičiavať každému, ktorý prejaví čo i len najmenší záujem, pretože ten príbeh by malo poznať čo najviac ľudí.

30.07.2021 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Mrzí ma, že som už videl všetky filmy alebo že som si knihy neprečítal omnoho skôr, ešte pred filmami, pretože tým som sa značne pripravil o kopec prekvapení a napätia pri čítaní kníh o Harrym Potterovi a jeho kamarátoch. Verím, že ďalšie knihy budú toho bonusového obsahu oproti filmom obsahovať viac, no prvý diel, tým, že mal iba nejakých 300 strán sa podarilo filmovým tvorcom spracovať takmer na 100%. Aj tak to bolo super čítanie, čo to nového som sa dozvedel a najmä ma prekvapilo, že Hermiona tu nebola až tak v popredí, resp. že aj Neville zdieľal trampoty a zažíval takmer všetky dobrodrúžstva s hlavnou trojicou. Taktiež som bol prekvapený, že až v tretine knihy sa Harry dostal do Rockfortu, no napriek tomu stihol toho toľko zažiť a autorka dostatočne predstavila prostredie a fungovanie kúzeľníckeho sveta. Teším sa na ďalšie diely, aj keď viem, ako to nakoniec všetko dopadne.

18.06.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Chvíľu mi trvalo, kým som sa naladil na Dunu, avšak tá atmosféra je tak vťahujúca, že to skutočne netrvalo dlho a každou stranou ma kniha pohlcovala viac a viac. Skvele fungujúci svet, výborné postavy (možno aj o málinko viac som si užíval dejovú linku Harkonnenovcov) a príbeh pútavý a svižný. Koniec bol taký polootvorený, že kniha obstojí aj ako samostatné dielo, ale je tam priestor aj na pokračovanie, ktoré, ako vieme, existuje v počte 7 kusov. Podľa mňa kniha dokáže zaujať aj človeka, ktorý nie je fanúšik scifi a fantasy, takže by som ju odporúčil každému, kto má rad dobré knihy.

05.10.2020 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Neviem, či som už presýtený knihami Haruki Murakamiho a tým pádom mi ani nemajú čo nové ponúknuť, alebo už ani samotný autor nevie čo písať. Po prečítaní doslovu pána Jurkoviča mi príde, že autor vie, čo chce povedať, len v tomto prípade to robí zdĺhavou cestou. Kniha plynie pomaly a to tempo si užijete. Ako vždy je to kvalitné čítanie, na aké sú priaznivci Harukiho kníh zvyknutí, no dokopy sa tam nič nestane, veľa načrtnutých zápletok jednoducho vyfučí do prázdna a aj tie, čo sú dokončené do ako tak zmysluplného konca nijako neohúria. Je to stále o tom istom, tentokrát dlhšie a menej zaujímavé, aj keď rozprávanie je stále pútavé. Ak patríte do fanklubu Murakami, určite si knihu prečítajte, sklamaní nebudete, ak sa chystáte na svoju prvú knihu od tohto autora, asi by som išiel do inej.

20.11.2018 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Štýl, akým je kniha napísaná je trochu odlišný, než je bežné, najmä vďaka netradičnej rozprávačke.
Jej pohľad na udalosti sa mi páčil a bolo zaujímavé, čítať o jej postrehoch, názoroch a pocitoch.
Samotný dej ma až tak neuputal, aj keď bol veľmi dobrý, ale priznám sa, že už som čítal o zaujímavejších príbehoch ľudí počas druhej svetovej vojny.
Záver knihy bol však veľmi silný, u mňa doteraz asi najprekvapivejší, čo sa tohto žánru týka, a úplne pozmenil moje vnímanie celej knihy. Knihu môžem iba odporučiť.

07.03.2022 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Za prvé musím povedať, že toto nebola jedna z najlepších kníh aké som čítal, avšak spolu s Mastičkárom bola jedna z najkrajších a najhrejivejších. Čakal som však od nej viac, najmä vzhľadom na jej status klasiky. Kniha bola pekná, pútavá, vzťahová, s pár dobrými myšlienkami, a okrem jednej kratšej pasáže asi v tretine knihy, ktorá má vyslovene nudila, sa mi páčila. Oceňujem, že autor nevisí na postavách a tie žijú aj mimo príbehu a ich osudy sa niekedy dozvedáme až spätne. Tých postáv však nie je veľa a nie sú až také prepracované, aj keď musím povedať, že sú veľmi pekne napísané. Adam Trask mi prišiel ako najnudnejšia postava. Zo začiatku sa mi páčila Cathy, ktorá však nedostala až toľko priestoru vzhľadom na zaujímavosť jej postavy. Neskôr ma bavilo sledovať osudy Arona a najmä Cala. No a samozrejme Lee. Trochu ma zamrzelo, že do deja viac nezasiahla vojna a keby ju nespomenuli pár vetami, tak ani neviem, že sa dej odohráva v danej dobe. Inak kniha pekná s pár (ale zato kvalitne napísanými) postavami a príjemným dejom, ktorá stojí za prečítanie.

10.08.2020 5 z 5

Neviem, či to bolo spôsobené tým, že si už tak dobre nepamätám film (hoci je tretí jeden z mojich obľúbených), alebo sa kniha natoľko líši od filmového spracovania, ale túto knihu som si užil zatiaľ najviac. Vôbec som neriešil, čo sa bude diať, ale nechal som sa unášať príbehom, ktorý bol ako vždy perfektný, a už aj trochu temnejší.

23.07.2020 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Aj keď ide o nedokončené dielo, kniha dokáže ponúknuť viacero humorných situácií, zaujímavých myšlienok a taktiež núti čitateľovu fantáziu pracovať na plné obrátky. Len škoda, že sa nedozvieme, ako tento príbeh chcel ukončiť sám autor.

14.09.2020 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Ďalšia skvelá kniha z pera Kena Folletta. Podobne ako v prípade Ohnivého sloupa ide na pomery Pilierov zeme o útlejšiu knižku, no v tomto prípade sa dej štruktúrou aj kvalitou viac približoval prvým dvom dielom. Nič viac netreba dodať.

18.09.2022 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Počas čítania som mal trochu pocit, že sa dej až tak moc neposúva dopredu a viac je to o generácii nemcov po 1. svetovej vojne a o tom, ako sa vysporiadavajú s infláciou a s vojnovými zážitkami.
Posledných pár desiatok strán však prinieslo a v tomto ohľade akési zadosťučinenie a knihu preto nemôžem hodnotiť inak ako plným hodnotením.
Postavy sú fantastické, rôznorodé, vtipné, cynické a chémia medzi nimi je úžasná. K tomu skvelé dialógy a filozofické pasáže.
Hoci sa tam nedeje až toľko, Remarque skvele zobrazil vtedajšiu povojnovú/medzivojnovú náladu a vytvoril ďaľsie dielo, ktoré dokáže zaujať aj po takej dlhej dobe.

15.07.2021 5 z 5

Pád titanov Pád titanov Ken Follett

Výnimočná kniha, ktorá stojí za prečítanie. V prvom rade ma prekvapilo, že sa väčšina knihy zaoberá prvou svetovou vojnou. Ďalšie dve knihy musia tým pádom pokryť 85 rokov, a to nás ešte čaká druhá svetová vojna. Nakoľko prvá svetová vojna nie je taká "populárna" a spracovaná,  bolo to pre mňa zaujímavé čítanie aj z historického hľadiska.
Autor ku všetkým udalostiam pristupoval s citom a precízne. Čo sa mi však najviac páčilo boli postavy. To, aké boli pred vojnou,  ako sa v priebehu vojny zmenili a vypracovali,  ale najmä, že každá dostala vlastný príbeh, dostatok priestoru aby ju čitateľ spoznal a vytvoril si s nou vzťah.
Neviem ani o jednej strane z tých 800 a niečo, ktorá by nudila a nemala význam.
Toto je skvelá, poučná, zábavná kniha a neviem človeku, ktorý by si ju nemal prečítať.

04.11.2021 5 z 5

Nedeľné šachy s Tisom Nedeľné šachy s Tisom Silvester Lavrík

Konečne román z čias tesne pred a počas 2. svetovej vojny o reálnych ľuďoch a zo Slovenska, navyše kúsok od Trenčína, čo je moje rodné mesto. Vďaka tomu som si knihu užil o kúsok viac, pretože veľa spomínaných miest poznám. Páčilo sa mi dopĺňanie deja dobovými fotografiami a aj úprava príbehu, aby to všetko pasovalo. Veľmi vydarená kniha, ktorá má pre nás Slovákov aj historickú hodnotu, keďže vypovedá o našom národe a jeho vedúcich postavách v jedných z najťažších čias.
Ak mam spomenúť, čo mi vadilo tak možno málinko to, že kniha veľmi rýchlo nahodí vysokú úroveň, ktorá je konštantná až do konca, takže záver nie je až o toľko lepší ako zvyšok knihy a nedochádza tu k nejakému dejovému vyvrcholeniemu v pravom zmysle. To podľa mňa ale ani nebol autorov zámer. Kniha výborná, takže kto má rád takúto tému a možno chce trochu spoznať okolnosti na Slovensku, nech ani neváha.

14.10.2021 5 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Napriek tomu, že osobne nie som nejako zapálený do prírody, dokázala ma táto kniha zaujať a poučiť. Je napísaná pútavým a zrozumiteľným štýlom, takže každý pochopí čo chce autor povedať.
V podstate prináša čitateľovi to, čo sľubuje, a to popis problému a predikcia a riešenia do budúcna.
Prečítať by si ju malo čo najviac ľudí, ale najmä ľudia, ktorí vedia najviac ovplyvniť danú situáciu.

19.08.2021 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Táto kniha bola trochu zvláštna a rozhodne najviac odlišná oproti iným dielom. Bola v podstate viac dobrodružná, ale zároveň mi prišlo, že sa v nej dialo menej ako by sa mohlo. Pár výborných chvíľ tam bolo, ale najmä čakanie v lese počas hľadania horcruxu mi prišlo ako prešľapovanie na mieste a bola to asi jediná pasáž, ktorá ma vyslovene nudila zo všetkých dielov. Oceňujem, že sa prostredie zmenilo, a nebol to iba Rokfort, ale na druhú stranu mi aj chýbal. Harry Potter prišiel v piatom diele do puberty a bol nehorázne otravný. V šiestom sa to s ním dalo vydržať a tu to bol taký mix. Každopádne to nie je moja najobľúbenejšia postava a určité chvíle som si prial, aby vyhral Voldemort. Séria Harry Potter má totiž veľa skvelých postáv, ktoré sú podľa môjho názoru lepšie a zaujímavejšie ako Harry Potter, no bohužiaľ nedostali v knihách toľko priestoru. Ku koncu sa to všetko vylepšilo a bolo to zaujímavé, ale autorka ešte aj z toho Voldemorta urobila hlupáka, nehovoriac o Brianovi Dumbledorovi, ktoré v mojich očiach úplne pochovala. Opäť ale kvitujem, že urobila tie postavy ľudskejšie, len neviem, či bol správny krok robiť to v poslednej časti, navyše v knihách pre deti a mládež. Možno sú ale moje pripomienky spôsobné skutočnosťou, že už nepatrím ani do jednej z týchto kategórií a ani sa mi knihy nespájajú s detstvom. Každopádne opäť výborná kniha a určite budem celú sériu čítať mojím deťom.

21.11.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixov rád Harry Potter a Fénixov rád J. K. Rowling (p)

Nemôžem povedať, že by bol tento diel najlepší, avšak dej sa posunul opäť o kus ďalej, autorka ho spestrila o viac času mimo školy, a podobne ako štvrtý diel, aj tento bol dospelejší. Vadila mi samozrejme Umbridgeová, ako aj Harryho puberta a neustále výbuchy hnevu, ktoré dúfam v šestke pominú. Inak sa jedná o ďalší výbornú knihu, a ten bojový záver bol tou správnou čerešničkou na pomyselnej harrypotterovskej torte.

12.10.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Celkom zaujímavý námet, ktorý mi trochu pripomínal film Equilibrium z roku 2002. Len škoda, že celá situácia a fungovanie sveta budúcnosti neboli prepracovanejšie a nešli do hĺbky.

20.09.2020 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Síce knižka pôsobí celkom jednoducho a priamočiaro, avšak aj vďaka doslovu som si uvedomil, že téma a príbeh išli hlbšie ako by sa na prvýkrát zdalo. Autorka opäť nesklamala a ponúkla zmysluplné čítanie.

21.06.2020 5 z 5