kusma kusma komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Samozřejmě emoční smršť, osud Maji jeden velký hororový sen pro všechny rodiče. Hodně jsem brečela, byla naštvaná. Na rozdil od některých komentujících si myslím, že to mohlo i takto dopadnout. Člověk ví, co se tu dělo a i dnes jinde bohužel děje. Tedy za mě dobře napsáno. Takový český Orwell. K pěti hvězdičkám mi ale něco chybělo, nevím. Je to mezi. Autorka je skvělá spisovatelka, budu od ni číst dál. Ale dám si chvilku pauzu. Kniha, o které budete přemýšlet.

29.03.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Uz chápu, že je paní spisovatelka tak čtená. Opravdu hezky píše. Příběh tří generací byl čtivý, napínavý a osudy zajímavé. Určitě si ráda přečtu další její knihy.

15.07.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný název, krásná obálka (výjimečně myslím potisk tvrdých desek, ne papírovy přebal). Příběh dojemný, čtivý, popisy bažiny blátivě dokonalé. Druhá část příběhu trošičku slabší než perfektní začátek, ale to nic nemění na tom, že jsem si čtení užila.

02.05.2023 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Krásná kniha, ale tak moc smutná. Nadherně popsané prostředí, a ta zima! Doporučuji číst s teplým čajem a v teplé posteli, nebo u krbu s ohněm. A ten smutek, dlouho se mi nestalo tak často u knihy slzet, zároveň je zde ale i oslava krásy a života. Nečekaný čtenářský zážitek, knihu doporučuji.

16.01.2022 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Milé překvapení. Pomalu rozjíždějící příběh s napínavým finále. Bylo tam vše, co dobrá kniha má: napětí, vztahy, láska, zrada. Bohužel tedy i dost chyb v textu, ale hodnotím příběh. Takže celkově spokojenost. Moc se mi líbil autorčin styl psaní. Určitě si přečtu i další její knihy.

12.02.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Ano, autorka umí psát čtivě, osudy lidí pod jejím perem krásně kloužou a knihy se špatně odkládají. Pro mne byla nevýhoda, že jsem knihu četla brzo po Slepé mapě. Obě jsou zajímavé, ale styl psaní je stejný, což mi v tak blízkém sledu trochu vadilo. Přistihla jsem se, že se dokonce těším až knihu dočtu a pustím se do jiné. Tím ale nemohu ubírat kvality knihy a snižovat hodnocení.
Musím i přiznat, že mi z této knihy bylo i dost smutno.
Každopádně, určitě si ráda přečtu další autorčinu knihu. Jen si dám na chvilku pauzu.

26.08.2019 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Další bichle od Kinga a další jízda. Ten chlap je génius. Těch postav (které si zapamatujete, jak jsou dobře napsané), ta beznaděj, to zlo. A vy stejně čtete a jen valíte oči. Už ve třetině jsem byla ve stresu, co si na nás dál jen ještě může vymyslet. A on ano, vymyslel. Uf, to bylo čtení. Doporučuji.

29.05.2023 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Silný příběh naší ošklivé historie, kterou je třeba si připomínat, učit ve školách. Jak lehce se může lidský život otočit. Příběh plyne, postavy, které nejsou černobílé, se postupně vypořádávají s novou nelehkou dobou. Žijí své životy, mají sny, které jsou u každého ale jiné. Svět se točí a doba je mele. Knihu určitě doporučuji.

09.05.2022 5 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Kdybych měla hodnotit podle první části ze současnosti (cca 60 stran), tak knihu nedočtu a raději nehodnotím. To byla trápená, děj divný, nečtivý a hlavně popsaný vztah prostě nevěrohodný. A pak přišel neuvěřitelný zlom, příběh z války mě pohltil hned na začátku, tak mě návrat do děje přítomnosti trochu znervózněl. Ale to už nebyl důvod. I přítomnost se rozjela, začala dávat smysl a příběh mě nakonec dostal. Tedy, vytrvat, stojí to určitě za to.

24.01.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Kniha se mi četla dobře, zejména první půlka byla výborná. Pak trošku ztratila tempo a závěr mi navíc přišel moc jednobarevný a neuvěřitelný (nechci nic prozrazovat). Každopádně čtivě popsané zlomové události naší republiky v osudech jednoho rodu. Je to na čtyři hvězdy, ale za téma dávám pět.

14.08.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman prostě umí. Umí se hrabat v lidské duši, krásně popsat strachy, lásku, ať mezi partnery tak k dětem a rodičům. Ano, jde vždy po citlivé stránce člověka, ale kdo si něco takocého v sobě nenese? Kniha není o smíchu, párkrát se člověk usměje, to ano. Ale spíš je dojatý, i slza ukápne. Při a po čtení na mne spíš padla melancholie až smutek. Je to kniha, která musí sednout do nálady. Protože je to plné silných emocí... každopádně si od tohoto spisovatele opět dám chvilku pauzu. Ale to neznamená, že se na další knihu netěším.

18.05.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Hodně zajímavá kniha, z které bude mít jistě každý jiný pocit dle toho, na jakou stranu se přikloní. Trochu mě mrzí, že jsem měla pocit, že i autorka má své favority, ač se to jistě snažila potlačiť. Ale možná si to jen namlouvám. Zajímavé postavy, těžká témata, kde je hodně poražených. Začátek pomalý, no a konec...tam bych si přála dozvědět víc. Určitě kniha k zamyšlení. Bohužel chybí i trochu pohled mužů- otců.
A ještě doporučuji nečíst anotaci, prozrazuje docela zásadní věc....

20.01.2024 5 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Kniha mě zaujala názvem, krásnou obálkou a tím, že o tomto tématu nic nevím. A byla jsem opravdu velmi překvapena, čím si obyvatelé této země museli projít. Že i jižní Korea má svou černou minulost. Ke knize: čtivě napsaný příběh dvou žen, kamarádek. Nemohla jsem se odtrhnout, moc se mi líbil styl vyprávění. Určitě si od autorky přečtu další knihy. Knihu doporučuji.

20.03.2023 5 z 5

Seriál Přátele miluji a od teď se budu na jednoho jejich člena dívat jinak. A bude to přínos. Je to takové polidštění vymyšleného příběhu. Ale ke knize - je hodně zajímavá, dobře napsaná. Vždy jsem si myslela, že závislost přichází až se slávou. Vidím, že to byl omyl (aspoň v některých případech). Někdo se se závislostí rodí. Kniha o závislosti, slávě a velkém strachu. Doufám, že Matthew ten obrovský průšvih porazí.

23.02.2023 4 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Tento díl se mi zatím líbil nejvíc. Zajímavé byly obě časové linky a seděly mi i všechny postavy. Výborný díl a romantické počtení.

01.09.2023 5 z 5

Jsem trochu rozpolcená, kniha čtivá, příběh zajímavý, ale podaný tak nějak věcně, chladně. Jako máma jsem se tématu trochu bála, že to budou emoce. A ony nebyly. Příběhu jsem věřila, vlastně se k němu ten styl i hodil. Ale něco mi chybělo. Na druhou stranu myslím, že o něm budu chvíli přemýšlet. Jinak se mi moc líbí obálka.

02.03.2023 3 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Ano, moc se mi kniha líbila . Měla vše, co jsem si od ní slibovala. Byla romantická, dojemná, smutná, krásná. I jsem si pobrečela. Knihu doporučuji.

19.02.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Čtivá a zajímavá kniha, která dodá, co od ní čtenář čeká. Já si tedy nevšimla, že je to první část série, tak vše nebylo bohužel prozrazeno. Ale což, ráda si tedy přečtu další díl. Autorův styl mi sedí.

05.11.2023 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Na detektivku z prostředí Šumavy jsem se moc těšila, bohužel jsem ale zklamaná. Nelíbil se mi styl vyprávění založený na krátkých větách. Je to takové strohé, dramatické. Jsou spisovatelé, kteří rádi občas použijou krátkou větu jako úder, šok. Když je tak ale napsán celý román, tak mi to nesedí. Zároveň psáno dost temně, depresivně, až urážlivě, jakoby autorka neměla ráda Šumavu a lidi, kteří tam žijí. Ano, je tam temná historie, která se zapíše i do lidí, ale toto mi nebylo příjemné. Proč všechny tak urážet, škatulkovat, byl tam vůbec někdo pozitivní? Nakonec se navíc objevila velká překombinovanost, díky níž přišlo jistě i překvapení.

17.04.2023 2 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Přečetla jsem další autorovu knihu, za mne asi nejslabší. Presto velmi čtivé a k tomu zajímavý nápad, jak napsat román. Začala jsem Jáchymem a až na pár hluchých míst to bylo fajn. Druhá část mě ale nějak nechytla a vlastně mě začala bavit až na konci. Celou dobu jsem si říkala, zda by to tak taky bylo, kdybych zvolila opačný směr čtení. Každopádně jde hlavně o vztahovku a milostné problémy (že ze sexu můžou být děti asi hrdinové netuší). Celkově průměr, ke kterému se vracet nebudu.

06.01.2023 3 z 5