kudrdlinka kudrdlinka komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Všechny knížky Hany Morštajnové se mi moc líbily, ale tahle mě dostala nejvíc. Je to moc smutný a silný příběh, ale tak krásně napsaný. Já jsem knížku dočetla večer a pak jsem ji dlouho nemohla dostat z hlavy, a asi ani dlouho nedostanu. Zase jsem si uvědomila, že jsem vděčná za to, že žiju teď a tady, a že na tu hroznou dobu nesmíme zapomínat. A proto patří paní Mornštajnové veliký dík a obdiv.

21.05.2017 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Ke knize jsem se vrátila po několika letech a tentokrát jako audio. Zapůsobila na ně snad ještě víc. Co všechno dokázala Anna překonat a zvládnout v tak mladém věku je obdivuhodné. Určitě takových žen bylo a je více, ale s touto se paní Körnerová setkala a její příběh krásně sepsala.
Obdivovala jsem nejen hlavní hrdinku, ale o ochotu ostatních lidí v těžkých dobách podat pomocnou ruku, i když sami na tom nebyli nejlépe.
Určitě je to kniha, kterou můžu doporučit.

15.02.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tuhle knížku jsem od jara pořád podvědomě odsouvala. Jednak jsem tušila, že to nebude veselé čtení, a hlavně nemám ráda "co by bylo kdyby ..". Až teď v listopadu jsem si řekla, že je asi ten správný čas se do Listopádu pustit. No a Alena Morštajnová mě zase nezklamala. Příběh Maji a Magdy mě strhnul od prvních stránek a přiznám se, že mi při čtení bylo dost úzko, cítila jsem smutek a beznaděj. Ale taky úlevu, že to tenkrát dopadlo tak, jak to dopadlo.

23.11.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásná, ale i smutná a bolavá kronika života obyčejných lidí před sto lety na hornickém Karvinsku, kterou Karin Lednická zajímavě, čtivě a hlavně lidsky sepsala a Vilma Cibulková moc hezky načetla. Pro mě to byl třeba úplně nový pohled na česko-polské vztahy po první světové válce, kdy místo úlevy z konce války, přišly další obavy. Knížka určitě stojí za přečtení a já jsem zvědavá na pokračování osudů Barky, Ludwika, Julky, Jurka, Žofky a dalších.

31.01.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Do knížky jsem se začetla už od prvních stránek, a tušila, že to bude pěkná kniha. Krásně se četla od začátku až do konce. Čtvrtá kniha od A. Mornštajnové a zase moc hezký příběh ze života obyčejných lidí - silný, lidský a smutný. Líbilo se mi jak se střídalo vyprávění Bohdany a Svatopluka a na konci knihy se to protnulo. A jak píše Zůzalína, bylo moc zajímavé, jak končily a začínaly jednotlivé kapitoly, přitom každá z jiné doby, to jsem asi v žádné knize ještě neviděla.
Přiznám se, že jsem během čtení taky tak trochu čekala, že NĚCO přijde, ale NĚCO je vlastně celý příběh ...

03.06.2019 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Mně se knížka moc líbila a bylo mi líto, že skončila, ráda bychom četla, teda v mém případě poslouchala, ješte dál. Nemocniční prostředí neznám, chlap nejsem, ale všechno mi přišlo naprosto uvěřitelný a reálný, že jsem měla pocit, že v té nemocnici jsem. Hynek mě chvílema pěkně štval, ale přesto mi přišel jako správný chlap a lékař, i se svými chybami. Ale kdo je vlastně bez chyb, důležité je si je uvědomit.
Obdivuju, jak ženská autorka dokázala chlapa tak dobře vystihnout. A Pavel Batěk, který to naprosto úžasně načetl, knihu posunul ještě výš. Za mě můžu jen doporučit, a audio obzvlášť.

04.04.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Je to zase příjemná detektivka bez zbytečného násilí a potoků krve, která se tentokrát odehrává v malé jihočeské vesnici, kde si jeden druhému takřka vidí do talíře. Možná je to spíš román s detekvitní zápletku a svou roli hraje i tajemství z poválečných Sudet. Detektiv Bergman mi navíc připomíná vyšetřovalatele ze starších českých filmů, které mám ráda.

05.07.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Moc pěkný příběh o "holce z bažiny", o osamělosti, odhodlání, síle, odvaze a lásce. Poslouchala jsem jako audio a moc se mi to líbilo.

14.03.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Moc hezký příběh o lásce, ale hlavně ženském přátelství, síle a odhodlání, odehrávající se ve třicátých letech minulého století v drsných kentuckých horách. Osudy knihovnic mobilní koňské knihovny vás vezmou za srdce a někdy vženou i slzy do očí.

15.11.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Po dvanácti letech jsem se vrátila na začátek detektivní série s Josefem Bergmanem. Tentokrát jsem poslouchala audio a moc se mi to líbilo. Detektivky M. Klevisové nejsou plné krve a násilí, spíš psychologické. A to mám ráda. Ani jsem si to po těch letech nepamatovala, tak si možná připomenu u další starší díly.

29.05.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

S Ovem jsme si na sebe museli chvíli zvykat, možná i proto že jsem poslouchala jen po chvilkách. Ale jak se postupeně odkrýval Oveho životní příbět, tak si na konec mé sympatie získal :) A to i díky panu Vlasákovi, který knihu skvěle načetl.

26.05.2021 4 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Tohle je knížka přesně podle mého gusta. Příjemný příběh ze současnosti od české autorky, s lehkým vtipem, sympatickými hrdiny, možná trochu předvídatelný, ale čtivý, který chytne a nepustí. Aspoň v mém případě . Překvapilo mě třeba, co všechno může prozradit šnečí ulita :) I obálka je moc povedená a láká k přečtení. Na léto úplně ideální.

01.07.2019 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Krásná kniha o strašné době, o dvou rozdílných ale statečných sestrách. Je to silný příběh, ke konci hodně emotivní, na který jen tak nezapomenu.
Poslechnuto jako audio, ke kterému mám drobnou výtku - Renata Volfová chvílemi tak ztišila hlas, že jsem měla problém rozumět.

22.12.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Detektivka jako třeba série s Josefem Bergmanem to není, spíš pátrání po rodinné minulosti a tajemstvích. Četlo se to hezky, obzvlášť v druhé polovině, kdy to dostalo větší spád. Celkově ale zajímavé vyprávění ze šumavské vesnice současné i dřívější.

28.06.2022 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Tenhle krásný mrazivě dobrodružný a lidský příběh o touze přežít, solidaritě a lásce se mi doma v teple poslouchal moc hezky. Opravdu skvěle načteno Markem Holým. Navíc Ben i Ashley byli oba moc sympatiční, od začátku až do konce jsem jim fandila. Časem se třeba podívám i na film, ale zatím nechám doznít emotivní zážitek z knihy.

10.11.2020 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Ke knížce jsem se vrátila díky nadcházející Noci s Andersenem, protože jsem si všechny příběhy nepamatovala. Je to nestárnoucí klasika, kterou mám navíc spojenou s nezapomenutelným hlasem pana Högera.

19.03.2018 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Pro mě to byla první kniha od autorky a musím říct že povedená. Poslouchala jsem jako audio. Přiznám se ale, že jsem asi slabší povaha a ze začátku jsem to chtěla i vzdát, drsné thrillery navíc když jde o děti nemusím. Nakonec jsem vždycky přeskákala části z minulosti, to jsem opravdu nedávala, a s chutí jsem poslouchala dál. Přála jsem si, aby Lottie celý ten temný propletenec šťastně rozmotala. Ke konci jsem se vůbec nemohla odtrhnout.

01.10.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

O víkendu jsem si poslechla tuhle vánoční klasiku v úžasném podání pana Josefa Somra a byl to krásný zážitek.

06.12.2021 5 z 5

Léto v Paříži Léto v Paříži Sarah Morgan

Tak to bylo krásné letní čtení, někdy dojemné někdy úsměvné. Některé hlášky Audrey ale i Mimi mě opravdu pobavily :) Krásné bylo i přátelství dvou zdánlivě úplně odlišných žen. Líbilo se mi, jak se střídalo vyprávění z pohledu Grace, Audrey a babičky Mimi. Jako oddychovku můžu opravdu doporučit.

07.09.2022 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Skálu jsem četla před více než rokem, "Muže" jsem teď poslouchala jako audioknihu a líbil se mi mnohem víc. Nevím jestli to bylo skvělým podáním Jiřího Dvořáka, ale vždycky jsem se těšila až budu mít příležitost zase poslouchat, nechat se přenést na drsný ostrov a ponořit se do příběhu.

12.11.2017 5 z 5