kubla111 kubla111 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dokonalá kniha, opravdový příběh - tak opravdový, že nikdo nepochopí, kdo neprožil, že tsková doba byla a nesmí se tohle nikdy nikde opakovat ... díky paní autorko.

14.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Považuji tuto knihu opět za knihu PANÍ spisovatelky. Čtivá, mrazivé čtení, které graduje, souběh životů a míjení se, a co by kdyby není jen o době, to je i o těch dvou hlavních rolích. Diktátorská deformace - vždyť kolik lidí žilo vlečeno dobou v nevědomosti. Znovu to otvírá minulost jaká byla. Ještěže není. Komunismus jsem zažil, ale jako ten vlečený, co na něm neviděl moc špatného až na ... a tady bych jmenoval všechno, co v té knize bylo ... díky paní hano.

08.02.2022 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi silná kniha. Opravdová. Nepřikrášlená skutečnost. Je jedno, že chápu naštvanost Čechů a kohokoliv po válce. Vždyť kolik lidí se nevrátilo z táborů, z války atd. Ale to bych chápal, že tito lidé by byli nelidští. Jenže tito to nebyli. Ti zničení, ti, kteří přišli třeba o celé rodiny, ti to nebyli. Ti byli na dně, ti neměli náladu se někomu mstít. Mě nejvíce štvou ti hajzlové a zrůdy, co jsou nejdříve češi, pak se převlíknou za přisluhovače nacistů a pak zase do kabátů strašnejch pravejch čechů a ti končili kopali do i nevinných němců. Případ hlavní hrdinky. S kácením lesa lítají třísky. To se neomlouvá. Ty zrůdy pak seděly na radnicích, rozhodovali a bytí a nebytí a nejen němců ... hnus, který byl, je a bude v každé době, protože lidi sami o sobě jsou v podstatě naprosto nedokonalí. Je mi líto, co všechno si hrdinka za ten život prožila. Dovedete se někdo do toho vcítit? My si můžeme na něco stěžovat? Zkuste celý život nikam a k nikomu nepatřit. Naprosto marný život. Díky za takovou knihu.

22.03.2017 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Vynikající román, dokonale psané, čtivé, sága přes tři generace, sice málo přímých vět, ale přesto hodně čtivé. Protože to není o pěkných dobách, nemůže v tom být téměř nic než deprese, ale přestože se román dotýká první, druhé války i komunistů, je to psáno tak, že vás to zároveň tíží a zároveň láká k optimismu, na který čekáte. Nechtěl bych prožít jedinou jejich minutu. Jestli tito lidé i v tak těžkých dobách uměli být šťastni, pak na co si stěžujeme my?
Nejvíce se mi líbí, že jediným odstavcem je autorka schopna popsat dobu koncentračních táborů tak, jako by o tom byla popsána celá kniha, ten smutek, ty hrůzy. Autorku jsem přečetl poprvé a jdu do další knihy - jen si dám něco malinko na odlehčení - mezitím, aby mne to moc nepohltilo.

08.02.2018 5 z 5

Děti boží Děti boží David Hidden

Když šel pouští, cítil jsem písek v ústech, jeho rozedřená kolena, potil jsem se neskutečně, hledal každou možnost uschovat se ve stínu, když procházel tunelem mezi Mexikem a USA, cítil jsem ten tlak a strach, když zdolával hromadu mrtvol, cítil jsem ten smrad. Všechno, každé slovo jsem s autorem cítil. A rozhodně to nebyl nesmrtelný hrdina. Naprosto realistická kniha - bohužel, pro tu skutečnost toho zla, co ve světě je a nelze s tím nic udělat, když mocní nechtějí. Měl bych ubrat hvězdičku, protože té knihy bych snesl i trojnásobek :)

09.04.2018 5 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Detektiv typu Mentalista. Detektiv, který profiluje. Velice sympatické čtení. Masové vraždy čtenáře přitahují. Tady o to více, že vrah ženy nezabíjí. Tedy ne fyzicky. Četl jsem jedním dechem. Po dlouhé době velice dobrá kniha. Čtivá. Vyšetřování, rozhovory atd. Vše poměrně uvěřitelné. Mimo jediné stránky, za kterou bych, kdybych byl přísný strhl hvězdičku. Tam detektiv během pěti minut (já bych za tu dobu nepřečetl spisy, pitevní protokoly atd.), vyšetří vraždu, kterou mu takhle pošlou emailem a ještě napíše, kde se skrývá vražedná zbraň. Toto si autor mohl odpustit. Přesto po dlouhé době 5 hvězdiček. Takových knih více.

16.01.2018 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Nádherný román. Jsem rád, že to nebyla útlá knížka, ale slušná dávka opravdu krásného psaní. Přeneslo nás to časem, z Anglie pěšky do Persie a zpět do Skotska. Prošli jsme si různými náboženstvími, povahami,proměnami člověka. Celou dobu nás provází houževnatost člověka, který si jde za svým cílem. Co na tom, že vše není přesně podle historie? Na to jsou učebnice dějepisu. V samém závěru se sám autor omlouvá za chyby. Mě to nevadilo. Děkuji

08.09.2016 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Rozvleklé, bez napínavého děje, jen se zde pouze přiživuje autor na známých postavách, které nejsou ani vyvedenější, jen dokonalejší s téměř supermanovskými schopnostmi. Nene, tato kniha neměla vůbec být napsána. pouze a jenom původním autorem, který i třetím dílem trilogie ukázal, že pokračovat znamená nutně polevit, jak to obvykle bývá u filmů. Já knihu nedoporučuji.

17.02.2016 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. A co více? Právě v dnešní době, kdy hrozí válka ze všech stran, je tato kniha nadčasová. Navíc, nápad psát to jako paní smrt, dokonalé. Nemá cenu se rozepisovat, čím si hlavní hrdinka prošla, přečtěte si to. Stačí závěrečná slova smrtky. Víte, koho se nejvíce bojí? Lidí.

27.10.2015 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Byl to blázen od první strany, může být někdo taky normální v tomto povolání? A v kontextu války, Hitlera, Čechů, Němců, smrti je tato kniha větší než jsem očekával. Jen ten rychlý konec, ten ubral hvězdu. Jinak dokonalá kniha, perfektně psaná, četla se prakticky sama. Doporučuji rozhodně zařadit do knihovničky mezi skvosty - těším se na film, který jsem ještě neviděl.

12.09.2018 4 z 5

To To Stephen King

Ze začátku mě kniha bavila, pak se neustále omílalo jedno a to samé, možná to není horor pro dospělé, možná je to horor pro děti. Než jsem se dostal skutečně k akci, chtěl jsem knihu mnohokrát odložit. Myslím, že ne všechny knihy Kinga jsou dobré. Já TO, za dobrou nepovažuji. Dokonce ani film, který jsem viděl po přečtení, mne nenadchnul.
King psát rozhodně umí, ale toto bylo neskutečně dlouhé, rozvláčné a prostě kdybych nechtěl vidět film a porovnat s knihou, nedočetl bych to.

27.03.2020 2 z 5

Krvavé právo Krvavé právo Phillip Margolin

Konečně normální detektivka, pěkně postaru, bez dokonalé forenzní a jiné techniky, bez dokonalých detektivů, kteří všechno přežijí a dopředu všechno vědí. Kniha se snadno čte, logika celého příběhu je ničím nerušená, přesto v mnohém překvapí. Doporučuji těm, co rádi přemýšlí nad tím, jak, co kdo, kde.

28.01.2019 5 z 5

Pro mne ještě lepší než Stoletý stařík. Tady mi připadá, že autor ještě vyspěl. Vynikající intelektuální humor se spoutou neuvěřitelných příběhů. Jak jsem v knize četl, tak i já jsem šel díky tomu spát tak POZDĚ až bylo BRZY.

17.04.2015 5 z 5

Je mi padesát tři. Přestože jsem si špatně přečetl komu kniha je určena, nelituju, že jsem si ji koupil. Lituji ovšem děti, které nečtou. Je to kouzelné, strašidelné čtení, které vás okamžitě dostane do děje. Podporuje fantazii. V době Pottera, Pána prstenů, je toto kniha, která bez větších námah seznámí s osobami, žádná složitá jména. Výborně popsané prostředí, rozumně popsaný přechod mezi časy, pochopitelný i menším dětem. Přesto skvělé čtení. Doporučuji i dospělým, kteří se chtějí kousek vrátit v čase. Určitě si koupím i pokračování.

12.10.2014 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Dán nezklamal - napínavé. Detektiv je zde až v pozadí dění, ale ničemu to nevadí. Jediné, co mne trochu deprimovalo je skutečné zlo v lidech kolem nás. Někdy je to až neuvěřitelné, ale moc lidí jim dává myšlenku na právo, které obyčejný člověk nemá. Omyl. Zlo nemůže přece být větší v mocnějších lidech. Zlo je zlo.

05.09.2014 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Nikdy jsem nečetl takovou slátaninu. Já přečetl už dost knih a snad ještě přečtu. Vydržel jsem tuto knihu celou, ale neskutečně jsem trpěl. Byla to první koupená kniha, kterou jsem přečetl jen proto, že jsem chtěl vidět film a porovnat to.

Možná, že jsem očekával něco, co "čtenáři" a "diváci" stvořili jako mega a super a boží.
Ani jedno ani druhé mě nepotěšilo. Film taky zklamal. Mitchellovi se vyhnu zdaleka, i kdyby nyní dávali všichni 8 hvězd.

No a teď bez afektu. Četl jsem i horší knihy :)

29.07.2014 1 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij je klasika, co je klasika víme všichni. Ne všichni čteme klasiky. Tak i já se ke klasice dostanu málokdy, protože ta mi neuteče a neubere se jí nikde časem na hodnotě.. Za tuto knihu jsem vděčný, že jsem se rozhodl ji číst. Rozbor zločince, jeho myšlenek, rozebrání společnosti, popis té doby, oblečení, prostředí a povah - mohu říct skvělé. Jako bych v té době byl a žil.

26.05.2014 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Kniha mě bavila od začátku do konce. Přečteno na jeden zátah. Čtivá, snadné rozpoznání postav, dějů, nic náročného. Jemný humor, který neuráží. Je opravdový. Dialogy jakobych slyšel rovnou z jejich úst. Až je člověku líto, že se kniha dá přečíst tak rychle. Paráda a těším se na další knihu pana Hartla.

08.08.2018 5 z 5

Gang Gang Martina Cole

Jsem tak totálně znechucen, že by si autorka zasloužila mínusové body. Tu jedinou hvězdu jí dávám, protože jsem gentleman. Nuda a šeď. Neustále se opakující fráze a děj. Ta ženská si myslí, že čtenář je debil. Nejčastější slova: milovat, miluješ, Láska, laskavý, nejkrásnější.... Co chcete? Ženská a píše o mafianech? Kdo jste si knihu nekoupili, nekupujte. Ta autorka už nesmí nikdy nic napsat. Tak zalostnou slovní zásobu nemají ani dnešní děti na základní škole. Škoda, že nejde kniha reklamovat.

31.03.2014 1 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Obrovské zklamání, možná velké očekávání. Co chtěl autor příbem říct - možná sám nevěděl, proto ten rychlý konec --- proč to vůbec psal. Jakoby se sám toho ničeho v knize sám chtěl rychle zbavit. Pane už nepište. Jednoduché - ani nepůsobí na city jako Psí poslání ... promiňte, ale opravdové zklamání - a ty dvě hvězdičky prot, že pejsky miluju.

14.05.2021 1 z 5