kopeceli kopeceli komentáře u knih

Kouzelné vajíčko Kouzelné vajíčko Jarmila Stehlíková

(SPOILER) Pohádky jsou psané dnes už trochu archaickým jazykem, ale to ničemu neškodí. Mají děti učit být lepšími, proto si berou na paškál nejčastější dětské hříšky - strach, přehánění (lhaní), neuposlechnutí rodičů, záškoláctví... Autorka byla věřící, proto v některých pohádkách vystupují andělé a čerti. Všechny se mi líbily, protože byly originální, jen ta poslední je taková úsměvná, v ní vystupuje sama autorka a svou knihou polepší malého čertíka.

04.07.2021 3 z 5

Noční výprava Noční výprava Enid Blyton

Tak tohle je ta legendární Enid! Úplně jednoduchoučký děj, nějaké to dobrodružství, ne moc vyšponované, aby bylo uvěřitelné. Není to tlustá kniha, aby neodradila malé čtenáře, pro které je určena. Čte se dobře, svižně, přidávám ji dceři do knihovničky.

04.07.2021 4 z 5

Zázraky Jana Pavla II. Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz

Velmi čtivé příběhy skutečných lidí, kterým se změnil život po setkání s papežem Janem Pavlem II. Nejednalo se jen o uzdravení těla, ale třeba i vznik duchovní televizní stanice. Dobře napsané.

03.07.2021 4 z 5

Tajemný mužíček z mušle Tajemný mužíček z mušle Miep Diekmann

Milá kniha vhodná pro malé školáky pro první čtení.

30.06.2021 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Čokoláda, kam se podíváš. Z ní lze věštit, překonávat domácí násilí, i milovat. Lehké čtení, zajímavá vesnice s výraznými charaktery. Líbilo se mi vyprávění z pohledu dvou různých osob, tolerance a netolerance, i důsledky, které to přineslo. Jen ten podivný jednonoční vztah nechápu ani s čokoládou.

30.06.2021 4 z 5

O svatbě krále Jana O svatbě krále Jana Václav Říha (p)

Tato knížka se nám doma všem moc líbila. Povídky, které si vypravují v hostinci cestující na svatbu krále Jana, pohádkové postavy a kouzelné obrázky Heleny Zmatlíkové zaujmou nejen děti v první a druhé třídě, ale i rodiče a prarodiče.

O zrzavém koťátku O zrzavém koťátku Holly Webb

Kniha má velká písmena, je to jednoduchý příběh, takže se hodí k prvnímu čtení malých školáčků. Moje obě děti s ní začínaly v první třídě a já je poslouchala, když ji nahlas louskaly. Líbila se nám.

Puštík Puštík neznámý - neuveden

Půvabná knížečka pro malé i větší milovníky přírody a jejich rodiče. Obsahuje nejen velké množství informací o malé sovičce, ale také množství obrázků. Moje děti ji milovaly.

Děti diktátorů Děti diktátorů Jean-Christophe Brisard

Čtivé, ale neradostné osudy. Kniha je trochu povrchní, nejedná se o žádný průlom do psychologie potomků. Kdo se o téma zajímá, četl lepší. Kdo takovou knihu čte poprvé, bude bezesporu spokojen.

29.06.2021 4 z 5

Veselý rok Veselý rok Josef Brukner

Kouzelně ilustrovaná kniha s textem pro malé školáčky. S dcerou, která ji čte jako četbu do školy, jsem se vrátila do první třídy.

29.06.2021

Orlicko Orlicko neznámý - neuveden

Kniha s překrásnými fotografiemi, napsaná v češtině a angličtině, obsahuje povídání o všech městech (i těch menších) Orlických hor a podhůří. Českého textu není mnoho, je vidět, že kniha byla myšlená jako dárková. Prohlížet tuto knihu dokážu stále dokola.

29.06.2021

Abeceda včelára Abeceda včelára Pavol Silný

Kniha je sice ještě že " socialismu", ale v knihovně včelaře nepostradatelná. Obsahuje veškerou teorií od zakládání včelstva, chorob a léčení, přes produkty až po detailní rozepsání po měsících v roce, kdy se co ve včelíně dělá. Je ve slovenštině, ale to mi nevadí.

28.06.2021

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Už před časem zklamaná jsem přestala číst moderní českou prózu. Až teď (díky databázi) jsem se odhodlala ochutnat Klevisovou. A to teda stojí za to! Tento typ detektivky mi vyhovuje - zajímavý příběh, žádný thriller, český jazyk nekořeněný anglizmy a anglickým slovosledem. Všechno souvisí, vrah není nadpřirozená bytost, prostě má to logiku, spád a v noci spím klidně. Takže mě čeká další její detektivka co nejdříve.

21.06.2021 5 z 5

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

Zajímavá prvotina, zajímavý příběh. Děti píší knihy o svých traumatech, která jim způsobili rodiče. Takových knih máme nepřeberně. Mnohem méně je těch, které se na děti dívají očima rodičů. Tato k nim patří. Až příliš ideální manželství mi nepřipadalo uvěřitelné, a to je asi jediná slabina knihy. Trápení s dcerou jedináčkem, očekávání, která od ní možná neměli, nicméně jediné dítě vyrůstající v bublině příliš ideálního vztahu je cítí a je pro něj neúnosné. Tu dceru chápu víc, než rodiče a to už mám sama dost velké děti. Pro mne nebyla kniha rozvleklá, plynula jako klidná voda, mnohé bylo potřeba říct, i když to nebylo dramatické. Jde spíš o psychologickou sondu, nad kterou je potřeba přemýšlet, ale v tom mi zase trochu brání ten příliš ideální vztah. Asi bych se v něm nudila. Pak že jen problematické vztahy jsou zajímavé k napsání knihy! Zatím se mi potvrzuje teorie, že děti mají žít s námi i naše starosti, tím je vybavujeme schopností správně řešit problémy v dospělosti. Dala bych o půlku hvězdičky méně, ale nejde to, takže nakonec plný počet, je to koneckonců prvotina a velmi zdařilá.

14.06.2021 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Velmi zajímavá kniha, která ve většině čtenářů určitě zanechá silný dojem stejně jako ve mně. Oslovila mne hlavně šťavnatá postava Eve, ale doprovod v podobě Finna a Charlie jí zdatně sekundoval a dával jí vyniknout. Postava Lili byť asi myšlená jako hold legendární vyzvědačce mě zase tolik nezaujala. Celou knihu jsem čekala, jestli se příběh někde nezlomí a nevypluje na povrch něco, co osudy postav změní, ale i ta jedna odhalená lež vedla k nevyhnutelnému závěru, kterým nebyl ale soud s kolaborantem (i když jsem v něj doufala). Život píše neromantické příběhy, Alicina síť spojuje obojí - i to lidské i to skutečné, a to velmi čtivou formou.

11.06.2021 5 z 5

Psáno kurzivou Psáno kurzivou Nina Nikolajevna Berberova

Život Niny vydal skutečně na tlustou knihu. Není to čtení na ukrácení dlouhé chvíle. Spíše ji doporučuji studentům rusistiky, zájemcům o ruskou kulturu, zvláště literaturu. Život ruské emigrace, jejich vazby a dílo jsou popsány s ruskými emocemi, což se mi líbí a nijak mne neovlivňuje, pokud mám již vytvořený jiný vlastní názor. Díky panu M. C. Putnovi za to, že jsem se o Nině Berberové a ruské emigraci dozvěděla!

07.06.2021 5 z 5

Opět strhující děj, knihu nejde odložit. Fascinuje mne, jak Rowlingová vytváří zápletku už s tím, aby měla téma na další díl. Jak s rozmyslem postupuje časem, aby jí postavy moc rychle nestárly. Důkladně promyslela pravidla famfrpálu, takže jí vydaly na samostatnou knihu. A protože je opravdu důkladná, má to všechno nejen hlavu patu, ale je to dobré počtení, u kterého se ani dospělý člověk nenudí.

07.06.2021 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Příjemné čtení bez nerváků, jako stvořené pro studený květen a únavu ze zaměstnání. Příběh plyne, neustále si udržuje zájem čtenáře, ale nebere mu spánek. Připomíná mi chvíle, kdy nám maminka vyprávěla příběhy rodin z rodné vesnice. Dobrý překlad přidává další hvězdu a já jdu na další díl.

27.05.2021 5 z 5

Vrstvení achátu Vrstvení achátu Václav Renč

Nádhera! Potěšení duše a ducha. Po Václavu Renčovi můžu sáhnout kdykoliv a vždycky je to dobře.

23.05.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje první kniha od Klevisové. Nezatížená srovnáváním s ostatním jejím dílem musím říct, že jsem nadšená. Četla jsem jedním dechem a na konci bych klidně ještě pár stránek přidala. Nikdy jsem nečetla o českém kriminalistovi, který v tak netypické zemi jako je Norsko, řeší a vyřeší případ. Líbí se mi, že paní Klevisová přišla s něčím tak novým. Píše zajímavě, zná reálie, nešroubuje zápletku ad absurdum. Už sháním další její knihy a těším se na ně.

29.04.2021 5 z 5