Kontryhelka Kontryhelka komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tuto knihu jsem dostala v roce 1982 od babičky jako dárek za ukončení 1.třídy. Kniha mně nadchla od prvních chvil a celé léto jsem jí četla a nemohla se od ní odtrhnout. Je to další srdcovka,na kterou nedám dopustit. Má četstné místo v mé již dospělácké přeplněné knihově. Nic se nevyrovná dobrodružství malých švédských dětí, jejich radosti a starosti na samotě v Bullerbynu. Krásné vyprávění a krásné kresby paní Zmatlíkové.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje jedna z nejoblíbenějších detektivek od geniální Agathy Christie. Vynikající vyprávění a úplně nejlepší konec a pak následné vysvětlení. Super. To nejlepší vždy na konec.

01.12.2020 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Starý dobrý leporelo, ještě ho máme doma schované. Krásná nezapomenutelná básnička o polámaném mravenečkovi. Taková dětská klasika, kterou jsem ráda četla svému synovi a on jí měl také moc rád. Kdeže ty časy jsou.......... Třeba až vnoučatům.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Erbenova Kytice se mi vryla pod kůži už jako holce. Milovala jsem ty básničky s nádechem hororu. A knihu miluju doteď. Pro mně něco neskutečného a oblíbeného až do dospělých let. Za mně jedno z nejlepších skvostů české literatury. Krása, nádhera.

02.12.2020 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Pohodový, oddychový letní román . První lásky a zklamání, dobrodružství a kamarádství, pěkně vyprávěné mladou dívkou Katkou, která tráví prázdniny v pokladně na hradě, kde je její otec kastelánem. Velice vtipně napsané a čtivé. Vynikající megera Těšíková, PP pitomej Pavluša a podpantoflák dobrák Gusta.... Dneska pro mladá děvčata to asi nebude to pravé, ale pro naši generaci Husákových dětí to byla pecka. Člověk se s Katkou a vším tím okolo velmi dobře ztotožnil. Takto jsme žili/y také. Podobná dobrodružství, lásky, koupání s partou kamarádů u řeky či rybníka, potyčky s rodiči........... ach jo, sladké dětství a mládí.

01.12.2020 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Úplně úžasná dětská kniha, která nic neztrácí na kvalitě ani v průběhu času. Nezapomenutelné laskavé vyprávění o zvířátkách, co se snaží hospodařit jako lidé. Opravdu milé pohlazení na duši a vzpomínka. Pěkně vyprávěné příběhy, co víc si přát.

05.12.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Přečteno v rámci povinné četby na střední škole. Romány z války, byť sebelépe napsané, jsou vždycky hodně pohnutlivé a dost smutné. Většinou líčí romány lidí, co jsou nuceni odejít do války a bojovat a bohužel i padnout nebo být zmrzačeni ve jménu fanatiků, kteří peklo rozpoutají, ale následky padají na hlavy nevinných lidí.

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Velmi zajímavý čtivý román o honu na čarodějnice. Ukázka toho, jak člověka a celou společnost dovede zaslepit fanatismus a jak akce spustí reakci a vražedné běsnění nevídaných rozměrů. A nikdo nezasáhne ve prospěch obětí a neudělá běsnění přítrž. Tady platí bohužel kdo chce psa bít, hůl si najde. Román k zamyšlení, že lidé se nemění v žádné době ani století a že člověk je člověku stále vlkem.

08.12.2020 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Krásné ruské pohádky, které jsem si jako malá četla stále dokola. Velmi pěkně popsané příběhy, vyprávění, Kostěj Nesmrtelný. Jiné pohádky než české, ale měly co nabídnou a ukázaly jiný svět a jiné bytosti.

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Klasická Mayovka, která má u mně čestné místo z dob dětství. Krásné dobrodružství, kdy každý kluk chtěl být Vinnetou nebo jeho bílý bratr a každá holka chtěla být Nšo-či.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Knihy pana Poláčka jsou pěkné a čtivé. Filmová zpracování jsou vynikající a humorné, byť jsou napsány v době, kdy mnohým zrovna do smíchu moc nebylo.

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Další kniha mého dětství,kterou jsem ráda četla. Přišla mi velice smutná,bylo mi líto chudých dětí, co všechno zkusily. Ale jako každé dítě vše vnímaly dětskýma očima, radovaly se, hrály si, trápily a prostě musely brát život jaký je. Kolikrát jsem i při četbě plakala. Vím, spousta lidí tuto knihu nesnáší, ale pro mě byla součást dětství jako spousta dalších knih. Nedám na ní dopustit.

30.11.2020 5 z 5

Známé dílo , které zná snad každý. Zajímavý a napínavý příběh trosečníka, který se klidně v dobách minulých mohl opravdu stát.

13.11.2022 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Krásné, nostalgické, nesmrtelné a milované. Snad jedno z prvních říkadel, které mi jako malé hodně přirostlo k srdci a navždy se zabydlelo. Laskavé verše, pro mrně smutné, jak mraveneček je polámaný a chudák leží, ale nakonec vyskočí z postýlky. Po takovém krásném zakončení pohádky se spalo jedna báseň.

21.01.2022 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Nádherná kniha, která mně okamžitě vtáhla do děje. Má hodně stran a čtenář si musí napřed utřídit myšlenky a v knize se zorientovat, ale vyplatí se a čtenáři se nabídne jedinečný knižní zážitek. I film byl na velké úrovni. Co více si přát?

15.03.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička je klasika všech klasik. Pěkně napsané dílo a krásná filmová adaptace, hlavně ta černobílá s paní Brzkovou.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Opět nostalgie. Velmi krásná a bohatě ilustrovaná nestárnoucí klasika. Pěkně napsané řecké báje včetně jejich hrdinů i lotrů. Mám starou knihu,ještě po mé mamce a babičce, je z roku 1953. Velice si knihy vážím a střežím jí okem bdělým. Na knihu nedám dopustit a jako holka jsem jí četla a četla a četla a neměla dost. Fascinovaly mně ty příběhy a bájné bytosti.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Klasika a povinná četba na všech školách + rozbor díla. Ale já Máchu mám ráda a jeho díla mi přijdou prima.

02.12.2020 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Nádherné, nezapomenutelné knihy dětství. Příběhy, které oslovovaly spoustu generací dětí, jak knižní zpracování, tak filmová. Za mně parádní dobrodružství, na která se s láskou vzpomíná celý život. Srdeční záležitost. Nejmilovanější kniha a ještě krásnější seriál vysílaný v 80 letech., který působil jako zjevení.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Krásný a velice smutný příběh, při kterém jsem brečela. Těžká, zlá doba ve které se našli i tací, kteří měli srdce a nebyl jim lhostejný osud druhých, přestože riskovali svůj vlastní život.